کار در لهستان

کار در لهستان

لهستان کشوری واقع در قلب اروپا می‌باشد پایتخت آن شهر ورشو می‌باشد. آب و هوای لهستان معتدل اقیانوسی است، در واقع آب و هوا در این کشور به شکلی است که زمستان‌ها بسیار سرد و تابستان‌ها گرم می‌باشد. واحد پول کشور لهستان زلوتی می‌باشد. بسیاری از مهاجران از اروپای شرقی و آسیا لهستان را به عنوان کشوری جهت سکوی پرتاب به منظور مهاجرت و زندگی در کشورهای دیگر اتحادیه اروپا می‌دانند، در نتیجه هر ساله به تعداد اشخاصی که قصد مهاجرت به لهستان را دارند، افزوده می‌شود. شایان ذکر است این کشور عضو پیمان شنگن و اتحادیه اروپا می‌باشد. در مطلب پیش‌رو قصد داریم تا به بحث کار در لهستان بپردازیم و این موضوع را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

وضعیت اقتصادی و کار در لهستان

لهستان دارای بزرگترین اقتصاد در ناحیه مرکزی اروپا می‌باشد. با توجه به این موضوع در چند سال گذشته نرخ بیکاری در این کشور کاهش یافته و در حال حاضر نیز میانگین نرخ بیکاری در حدود 13 درصد و کمتر از میانگین اتحادیه اروپا می‌باشد. اگرچه اکثریت نیروی کار در لهستان در بخش خدمات هستند، اما در سایر صنایع اصلی این کشور مانند صنایع شیمیایی، معدن زغال سنگ، پردازش مواد غذایی، آهن و فولاد، شیشه، ماشین سازی، کشتی سازی و منسوجات نیز مشغول به کار هستند.

اخذ ویزای کاری کشور لهستان و روش‌های آن

قبل از ورود به موضوع کار در کشور لهستان لازم است تا با روش‌ها و فرایند اخذ ویزای کاری این کشور آشنا شویم. چرا که لازمه اشتغال به شکل قانونی در این کشور، اخذ ویزای کاری می‌باشد. روش‌های اخذ ویزای کاری لهستان مانند سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌باشد. اشخاصی که قصد کار در لهستان را دارند می‌توانند با استفاده از روش‌هایی ذیل نسبت به اخذ ویزای کار این کشور اقدام نمایند.

  • کار در لهستان از طریق اخذ دعوت‌نامه از سوی کارفرمای
  • کار در لهستان پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های این کشور
  • کار در لهستان از طریق ویزای جست و جوی شغلی

 

کار در لهستان

 

کار در لهستان از طریق کسب دعوت‌نامه از سوی کارفرمای لهستانی

اخذ دعوت‌نامه از طرف یک کارفرمای لهستانی، از جمله راه‌های اخذ ویزای کار این کشور می‌باشد. شرایط کسب دعوت‌نامه از جانب کارفرمایی در لهستان مستلزم پیمودن چند مرحله است. بدین ترتیب که در ابتدا لازم است تا کارفرمای لهستانی جهت یافتن نیروی مورد نظر خود موظف به تبلیغ فرصت شغلی مورد نظر خود به مدت سه ماه می‌باشد. در این بازه زمانی اگر شهروندی لهستانی تبار به عنوان متقاضی فرصت شغلی موردنظر یافت شد و شرایط لازم جهت استخدام را دارا بود، کارفرمای لهستانی موظف به استخدام ایشان می‌باشد. در غیر این صورت و در صورت عدم یافتن فرد مناسب در این کشور، کارفرما مستلزم به تبلیغ و انتشار آگهی استخدام به مدت سه ماه در اتحادیه اروپا می‌باشد. اگر در این مرحله شخصی در اتحادیه اروپا خواستار فرصت شغلی انتشار شده پیدا شد، کارفرما ملزم به استخدام این شخص خواهد بود. اما اگر فرد واجد شرایطی در اتحادیه اروپا برای فرصت شغلی منتشر شده نیز یافت نشد، در اینصورت کارفرما می‌تواند اقدام به ارسال دعوت‌نامه کاری به شخصی خارجی( خارج از اتحادیه اروپا) نماید. پس از کسب دعوت‌نامه کاری شخص متقاضی مستلزم سفر به این کشور و دریافت ویزای کاری می‌باشد. پس از انجام تمام مراحل فوق، متقاضی قادر به کار در لهستان به شکل قانونی می‌باشد.

کار در لهستان از طریق تغییر ویزای تحصیلی به ویزای کاری

دانشجویانی که به تحصیل در لهستان مشغول هستند پس از فارغ‌ التحصیلی از دانشگاه‌های این کشور با توجه و با توجه شرایطی که دولت و اداره مهاجرت این کشور در نظر گرفته است، می‌توانند در شغلی مرتبط با رشته خود مشغول به کار در لهستان شوند. دانشجویان می‌توانند از طریق پیدا کردن کارفرمایان لهستانی از ایشان تقاضای انتشار آگهی فرصت شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود را نمایند و به واسطه آن آگهی شغلی، توسط همان کارفرما استخدام شوند. بدین شکل دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می‌توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار تغییر دهند و در نهایت کار در لهستان می‌شوند.

کار در لهستان از طریق ویزای جست و جوی مهارت و فرصت شغلی

اقدام از طریق دریافت ویزای جست و جوی کار از جمله راه‌های اخذ ویزای کار در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا می‌باشد. ویزای جست و جوی کار در لهستان نیز به مانند سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا این امکان را به به متقاضی کار در لهستان می‌دهد تا به مدت شش ماه در این کشور اقامت داشته و فرصت کافی و لازم جهت یافتن شغل مورد نظر خود را داشته باشد. در صورتیکه شخص متقاضی کار در لهستان موفق به یافتن شغل در این کشور شود، ویزای کار و اجازه کار به صورت کاملا قانونی در لهستان برای ایشان فراهم می‌شود.

 

فرم ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد