کار در سوئد

کار در سوئد

سوئد کشوری در شبه جزیره اسکاندیناوی و در شمال اروپا می‌باشد. این کشور و با کشورهای مانند فنلاند، دانمارک دارای مرز مشترک می‌باشد و پایتخت آن شهر استکهلم است. سوئد کشوری تقریبا با هوای سرد است و از جمله همسایگان اصلی آن که بیشترین مهاجران را نیز به خود اختصاص می‌دهد، می‌توان به کشور فنلاند اشاره نمود. جالب است بدانید ایرانیان رتبه پنجم مهاجرت به سوئد را به خود اختصاص داده‌اند. از ویژگی‌های بارز دیگری که می‌توان در کشور سوئد به آن اشاره داشت، نرخ بیکاری پایین در این کشور است. در مطلب پیش‌رو قصد داریم تا متقاضیانی که قصد کار در سوئد را دارند با راه‌های گوناگون اخذ ویزای کار این کشور آشنا نماییم.

اخذ ویزای کاری کشور سوئد

قبل از ورود به موضوع کار در کشور سوئد لازم است تا با روش‌ها و فرایند اخذ ویزای کاری سوئد آشناشویم. چرا که لازمه اشتغال به شکل قانونی در این کشور، اخذ ویزای کاری می‌باشد. روش‌های اخذ ویزای کاری سوئد مانند سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌باشد. اشخاصی که قصد کار در سوئد را دارند می‌توانند با استفاده از روش‌هایی که در ادامه مطلب به آن‌ها اشاره می‌نماییم نسبت به اخذ ویزای کار سوئد اقدام نمایند.

کار در سوئد از طریق اخذ دعوت‌نامه کاری از سوی کارفرما

اخذ دعوت‌نامه از طرف یک کارفرمای سوئدی، یکی از راه‌های اخذ ویزای کار این کشور می‌باشد. شرایط دریافت دعوت‌نامه از جانب کارفرما در سوئد بدین ترتیب است که کارفرمای موردنظر برای یافتن نیروی مورد نظر خود موظف است که به مدت سه ماه فرصت شغلی مورد نظر خود را در سوئد تبلیغ کند. در این مدت اگر شهروندی سوئدی به عنوان متقاضی فرصت شغلی موردنظر پیدا شد و شرایط لازم جهت استخدام را دارا بود، کارفرمای سوئدی موظف به استخدام ایشان می‌باشد، در غیر این صورت و در صورت عدم یافتن فرد متقاضی در این کشور، کارفرما مستلزم به تبلیغ آگهی استخدام به مدت سه ماه در اتحادیه اروپا می‌باشد. اگر در این مرحله شخصی در اتحادیه اروپا خواستار فرصت شغلی انتشار شده پیدا شد، کارفرما ملزم به استخدام این شخص خواهد بود. اما اگر فردی در اتحادیه اروپا برای فرصت شغلی منتشر شده یافت نشد، در اینصورت کارفرما می‌تواند اقدام به ارسال دعوت‌نامه کاری به شخصی خارجی نماید. در این صورت لازم است پس از کسب دعوت‌نامه کاری به این کشور سفر کرده و نسبت به دریافت ویزای کاری و انجام فرایند آن، اقدام نمایند. پس از انجام تمام مراحل فوق، متقاضی قادر به کار در سوئد می‌باشد.

 

کار در سوئد

کار در سوئد پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های این کشور

دانشجویانی که به تحصیل در دانشگاه‌های سوئد مشغول هستند پس از فارغ‌ التحصیلی از دانشگاه‌های این کشور با توجه به شرایطی که دولت و اداره مهاجرت این کشور در نظر گرفته است، می‌توانند در سمتی مرتبط با رشته خود مشغول به کار در سوئد شوند. دانشجویان می‌توانند از طریق ارتباط با کارفرمایان در کشور سوئد از ایشان تقاضای انتشار آگهی فرصت شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود را کرده و به واسطه آن آگهی شغلی، توسط همان کارفرما استخدام شوند. بدین شکل این دسته از افراد موفق به کسب ویزای کار سوئد و در نهایت کار در سوئد می‌شوند.

کار در سوئد از طریق ویزای جست و جوی شغلی

اقدام از طریق دریافت ویزای جست و جوی کار از جمله راه‌های اخذ ویزای کار در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا می‌باشد. ویزای جست و جوی کار در سوئد نیز به مانند سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا این امکان را به به متقاضی کار در سوئد می‌دهد تا به مدت شش ماه در این کشور اقامت داشته و فرصت کافی و لازم جهت یافتن شغل مورد نظر خود را داشته باشد. در صورتیکه شخص متقاضی کار در سوئد موفق به یافتن شغل در این کشور شود، ویزای کار و اجازه کار به صورت کاملا قانونی در سوئد برای ایشان فراهم می‌شود.

 مشاغلی که کشور سوئد به آنها نیاز دارد

بر اساس آخرین بررسی‌های صورت گرفته توسط سایت وزارت کار کشور سوئد، مشاغلی که در این کشور به نیروی کار نیاز مبرم دارند به دو دسته تقسیم می‌شوند.

1)مشاغلی که نیاز به تحصیلات دانشگاهی دارد: این دسته از مشاغل عبارتند از پرستار، خدمات روان پزشکی، معلم، رادیولوژیست، آی تی، مهندس برق، مهندس عمران، مهندس تاسیسات، برنامه نویس کامپیوتر و مهندسی مخابرات

2) مشاغلی که نیاز به تحصیلات دانشگاهی ندارد: این دسته از مشاغل عبارتند از آشپز، مکانیک خودرو، مکانیک خودرو، لوله کش، نجار، بهیار، کاشی کار، برق کار، نانوا و نقاش ساختمان

فرم ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد