پذیرش تحصیلی کانادا

پذیرش تحصیلی کانادا


کشور کانادا که از دو جهت شمال و غرب به اقیانوس های اطلس و آرام و از جنوب به کشور آمریکا منتهی می ‌شود، ۹٫۹۸۴٫۶۴۰ کیلومتر مربع وسعت دارد. این کشور دارای ده استان بوده و رژیم سیاسی این کشور به نحوی طراحی شده است که بعضی اختیارات قانونگذاری را به این استان ها اعطا نموده است. بدین ترتیب برای پذیرش تحصیلی کانادا یا سایر طرق مهاجرت به این کشور، باید بسته به استان مورد نظر، اقدام نمود. کانادا با بیش از سی و سه میلیون نفر جمعیت، از جمله‌ پاک ‌ترین هوای دنیا را دارد.

پذیرش تحصیلی کانادا


مهاجرت که به معنای نقل مکان از کشوری به کشور دیگر است، مسیرهای متنوعی را شامل می شود. برخی افراد برای یافتن کار بهتر مهاجرت می کنند و برخی برای تحصیل در دانشگاه های کشور مقصد. باید دانست که امروزه مهاجرت با تصویب مقررات پرشمار داخلی و بین‌الملی، تبدیل به امری پیچیده و تخصصی شده است. از مزایای استفاده از وکیل مهاجرت، تهیه و تنظیم هرچه دقیق ‌تر فرم ‌ها و طی مراحل اداری و ارسال نامه‌ها به مقاصد و تسریع در روند تکمیل فرایند پذیرش تحصیلی کانادا است. در صورت نیاز، با مشاورین ما در رادیو وکالت همراه باشید.
یکی از دلایل بالا بودن تقاضای پذیرش تحصیلی کانادا و به طور کلی مهاجرت به این کشور، مطلوبیت نسبی شاخص های اقتصادی کانادا است. به طوری که این کشور در بین یازده کشور اول تولید کننده‌ی جهان قرار دارد.
سطح علمی دانشگاه های کانادا
برای اقدام در مسیر پذیرش تحصیلی کانادا، آگاهی از وضعیت علمی دانشگاه های این کشور ضروری است. در حال حاضر، بالغ بر صد و سی هزار دانشجوی بین المللی در کشور کانادا مشغول به تحصیل هستند. این دارای 26 دانشگاه است که از این تعداد، 3 دانشگاه در لیست 50 دانشگاه برتر دنیا و13 دانشگاه در لیست 300 دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته است. علاوه بر این، هزینه ی تحصیل در کانادا در مقایسه با کشور های انگلیس، استرالیا و نیوزیلند کمتر است و بورس های متعددی برای کمک به هزینه های تحصیلی تعبیه شده است. این بورس ها معمولاً به دانشجویان مقاطع فوق لیسانس و بالاتر اعطا می شود. هزینه ی تحصیل در دانشگاه های کانادا برای دانشجویان بین المللی در مقاطع لیسانس به طور میانگین حدود 14000 دلار کانادا در سال برآورد می شود. در این خصوص، رشته های هنر و علوم انسانی، ارزان تر و رشته های مهندسی و پزشکی گران تر هستند. دانشگاه های زیر از جمله ی دانشگاه های برتر کانادا و نیز از جمله ی دانشگاه های مورد تأیید کشور ایران برای اعزام دانشجو است:
1. Dalhousie University
2. Laval University
3. Montréal School of Higher Commercial Studies (HEC Montréal)
4. McGill University
5. McMaster University
6. Queen’s University
7. Simon Fraser University
8. Université de Montreal
9. Universitié de Montreal Ecole Polytechnic
10. University of Alberta
11. University of British Columbia
12. University of Calgary
13. University of Guelph
14. University of Ottawa
15. University of Toronto
16. University of Victoria
17. University of Waterloo
لازم به ذکر است که چنانچه متقاضیان، خواستار پذیرش تحصیلی کانادا از طریق وزارت علوم، تحیقات و فناوری ایران باشند، می بایست از میان دانشگاه های فوق، انتخاب نمایند. لیست مذکور، هر ساله از سوی سازمان سنجش، مورد تغییر و بازنگری قرار می گیرد.
مهاجرت به کانادا از طریق پذیرش تحصیلی
پذیرش تحصیلی کانادا، یکی از طرق مهاجرت به این کشور محسوب می شود. در کنار این مسیر، سرمایه گذاری در کانادا و داشتن پیشنهاد کار نیز از سایر طرق قانونی مهاجرت به کانادا است. آگاهی از شرایط اخذ پذیرش تحصیلی کانادا، مستلزم آشنایی با نظام آموزش عالی در این کشور است. تحصیلات ابتدایی که قبل از ورود به دانشگاه مورد آموزش قرار می گیرد، غالباً تا 16 سالگی و در برخی از ایالات تا 18 سالگی اجباری و رایگان است. پس از آن، تحصیل در دانشگاه هزینه‌ هایی در بر دارد.

پذیرش تحصیلی کانادا


پس از کسب اطلاع از شرایط و ضوابط مربوط، متقاضیان در نخستین قدم باید از دانشگاه مورد نظر در یکی از ایالت‌ های کانادا پذیرش دریافت کنند. چنانچه فردی بخواهد در مقطع کارشناسی از دانشگاه‌ های این کشور پذیرش بگیرد، باید حداقل نمره‌ی 6 را در آزمون زبان انگلیسی آیلتس دریافت کند. در مقاطع بالاتر، به تناسب این حداقل نمره افزایش پیدا خواهد کرد. در مقطع کارشناسی ارشد داشتن حداقل نمره‌ی 6.5 در آزمون زبان آیلتس و در مقطع دکتری نیز داشتن نمره‌ی زبان در آزمون آیلتس با حداقل نمره‌ی 6.5 الی 7، به همراه توصیه نامه از اساتید لازم است.
همانطور که اشاره شد، در کشور کانادا نیز مانند دیگر کشور ها، بورسیه‌ ها و کمک هزینه ‌های تحصیلی برای دانشجویان پیش بینی شده است که دریافت آن مستلزم داشتن رزومه‌ ای قوی و برخورداری از شرایط مقرر از جمله نیاز واقعی دانشجو به آن است. متقاضیان بورسیه تحصیل در کانادا می‌توانند از دو طریق ذیل درخواست کمک هزینه‌ ی تحصیلی کنند:
الف) از طریق مراجعه به دانشگاه و درخواست کمک هزینه‌ ی تحصلی؛
ب) از طریق جذب بورسیه از مراکز مطالعاتی، مؤسسات تحقیقاتی و همچنین مراکز خیریه.
اما آیا امکان اخذ پذیرش تحصیلی کانادا از طریق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران نیز وجود دارد؟ بلی؛ همانطور که گفته شد، این وزارت اقدام به اعزام دانشجو به خارج از کشور می کند.
چنانچه متقاضیان از این طریق اقدام نمایند، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بورسیه، وام تحصیلی و ارز تحصیلی به آنان اعطا می کند که آگاهی از شرایط بورسیه تحصیل در کانادا در این خصوص الزامی است. مبلغ این اعتبارات در هر سال متفاوت است. در مقابل این بورس و اعطای ارز و وام تحصیلی، دانشجویان موظف هستند تا تعهداتی برعهده گیرند. این بدین ترتیب است که کسانی که با استفاده از بورس تحصیلی دولت، به خارج اعزام می‌شوند، باید متعهد شوند و تضمین بسپارند که دو برابر و حداکثر ده سال و کسانی‌که از وام استفاده می‌کنند، 1.5 برابر و حداکثر 8 سال و کسانی که از ارز تحصیلی استفاده می ‌کنند، برابر مدتی که در خارج از کشور تحصیل کرده ‌اند و‌حداکثر 6 سال، در محلی که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تعیین می‌کند، خدمت کنند. برای آشنایی بیشتر با شرایط بورسیه تحصیلی در کانادا، ذکر ملاک های شورای بورس مرکزی برای اعطای بورسیه تحصیلی ضروری است. این ملاک ها عبارتند از:
1- تأليف‌ كتاب‌ در صورتی كه‌ تكراری‌ يا اقتباسی‌ نباشد؛
2- ترجمه‌ و انتشار كتاب‌ها و منابع‌ تحقيقاتی‌ خارجی؛
3- ارائه‌ی‌ مقالات‌ علمی‌ و تخصصی در مجلات‌ معتبر علمی‌ داخلی‌ و خارجی؛‌
4- ترجمه‌ی مقالات‌ علمی‌ از مجلات‌ معتبر جهانی؛
5- انجام‌ كار تحقيقاتی‌ در ارتباط با جنگ‌ تحميلی‌ و امور دفاعی‌؛
6- ايجاد آزمايشگاه‌ يا درس‌ كارگاهی‌؛
7- كشف‌ يا اختراع‌ ثبت‌ شده‌ در داخل‌ كشور به‌ تأييد سازمان‌ پژوهش‌های‌ علمی كشور؛
8- سرپرستی‌ تحقيقات‌ و پروژه‌هایی كه‌ به‌ تأييد مراجع‌ ذی‌ربط در خودكفائی‌ كشور مؤثر باشد؛
9- ارائه‌ی‌ آثار بديع‌ و ارزنده‌ی‌ هنری؛
و ...‌

تابعیت کانادا


در کنار بحث از پذیرش تحصیلی کانادا و کسب اقامت این کشور، ممکن است سؤالاتی راجع به تابعیت کانادا و نحوه اخذ آن پیش آید. کسانی که کارت اقامت دائم در کانادا را دارند و مقیم این کشور به حساب می‌آیند، در صورتی که حداقل‌ های مقرر در قوانین مروبط را دارا باشند، می‌توانند برای اخذ تابعیت یا شهروندی کشور کانادا اقدام کنند. از جمله‌ی شرایط قانونی لازم برای این امر، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
1 – داشتن حداقل هیجده سال تمام
2 – حضور حداقل سه سال در کشور کانادا طی چهار سال قبل از درخواست شهروندی این کشور
3 – پشت سر گذاشتن آزمون و مصاحبه‌ی شهروندی این کشور.
البته باید گفت که ممکن است سؤالات مصاحبه‌ی هر یک از استان‌ های مختلف کانادا با یکدیگر اندکی متفاوت باشند و این با توجه به استقلال نسبی آن ها طبیعی است. اما یکسری از مسائل، تقریباً مشابه هستند؛ مثلاً سؤالاتی در جهت اطمینان از اینکه اطلاعات و مدارک ارائه شده از سوی فرد، واقعی و معتبر هستند. علاوه بر این، همسر و فرزندان و والدين يك شهروند كانادايى يا شخص مقيم کشور كانادا، مى توانند حسب كفالت و اسپانسرى خود، اقامت دائم كانادا را با همراهی وکیل مهاجرت به کانادا به دست آورند. عامل اصلى اين نوع مهاجرت وجود رابطه ی خويشاوندى واقعى و اصيل است. علاوه بر اين شخص اسپانسر مى بايست واجد شرايط لازم قانونی نیز باشد. وکلای مهاجرت به کانادا در هلدینگ حقوقی رادیو وکالت، با آگاهی از رویه های موجود در این مصاحبه، امکان همکاری هر چه بیشتر را با متقاضیان محترم فراهم می آورند. برخی از مسائل و جوانب این مصاحبه ها، در مقررات مکتوب موجود نیست و لذا می بایست با افراد با تجربه در این زمینه مشورت کرد. مشاوره حقوقی در جهت مهاجرت به کانادا، در همین راستا است.

پذیرش تحصیلی کانادا


پذیرش تحصیلی کانادا – هلدینگ حقوقی رادیو وکالت


خدمات دپارتمان مهاجرت و اعزام دانشجو هلدینگ حقوقی رادیو وکالت در راستای کمک به پذیرش تحصیلی کانادا عبارت است از:
الف ) مشاوره در خصوص نحوه و طرق اعزام دانشجو به کانادا
ب ) مشاوره در خصوص شرایط بورسیه تحصیل در کانادا
پ ) پردازش اسناد دانشجویان با دانشگاه
ت ) کمک به ورود به محل خوابگاه
ث ) پشتیبانی برای گرفتن ویزا در طول مدت تحصیل

 

فرم ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد