هزینه زندگی دانشجویی در نروژ

هزینه زندگی دانشجویی در نروژ


آیا کشور نروژ برای تحصیل مناسب است؟


هزینه های زندگی در این کشور چگونه است؟


عوامل مؤثر بر هزینه زندگی دانشجویی در نروژ چیست؟

هزینه زندگی دانشجویی در نروژ


یقیناً برآورد هزینه‌ های زندگی در هر کشور، یکی از مهم‌ ترین فاکتور هایی است که یک دانشجو هنگام تصمیم ‌گیری راجع به انتخاب رشته محل دلخواه جهت تحصیل در خارج از کشور به آن می ‌اندیشد. فارغ از بحث بورسیه و کمک‌ های دانشگاه ‌ها به دانشجویان و همین ‌طور مشاغل دانشجویی – عواملی که «دخل» دانشجو را شکل می ‌دهند- برآورد هزینه ‌های زندگی دانشجویی که اعم است از دو رکن هزینه‌ های دانشگاه و هزینه ‌های زندگی روزمره مثل کرایه مکان یا شهریه خوابگاه و خوراک و پوشاک – عواملی که «خرج» دانشجو را شکل می‌ دهند- نیز از اهمیتی به همان اندازه برخوردار است تا با طراحی یک استراتژی درست، دخل و خرج دانشجو به تعادل برسد. در این مقال برآنیم تا با برآورد هزینه ‌های متعارف و مورد انتظار «زندگی دانشجویی» اینبار در کشور نروژ شما را در حساب و کتاب سفر تحصیلیتان یاری کنیم.
اولین خبر خوب در مورد هزینه زندگی دانشجویی در نروژ آن است که دانشگاه ‌های دولتی نروژ در عین کیفیت خوب آموزشی برای تمام دانشجویان سرتاسر جهان در تمامی مقاطع اعم از کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و پسا دکتری، رایگان هستند؛ اما هر ماه مبلغی را به شکل آبونمان! از دانشجو اخذ می ‌کنند که عبارت است از مبلغ 500 الی 800 کرون (چیزی حدود 220 الی 320 هزار تومان) که برای هزینه ‌های جانبی از قبیل صدور کارت و مانند آن است. کارت دانشجویی شما معرف شما به عنوان دانشجوست که به وسیله‌ی آن می ‌توانید در استفاده از خدمات عمومی از قبیل سیستم حمل و نقل عمومی از تخفیف برخوردار شوید. نروژ بین دانشجو های داخلی و خارجی تبعیض قائل نمی ‌شود. خوب است بدانید نروژ کشور مرفهی است که به لحاظ شاخص‌ های سلامت و ثروت در سال 2014 میلادی از سوی برخی مراجع رتبه اول را در دنیا به خود اختصاص داد. البته، اگر بخواهید به عنوان دانشجو در نروژ اتومبیل شخصی داشته باشید، متأسفانه باید بگوییم که قیمت بنزین در این کشور بسیار گران است؛ به طوری که 4 لیتر بنزین چیزی بیشتر از 10 دلار برایتان آب می‌خورد. هر یک کرون نروژ چیزی حدود 415 تومان ایران است. کشور نروژ به طور کلی یکی از گران ترین کشور های اروپایی است که هزینه‌ ی زندگی در آن توسط مؤسسات دولتی خود این کشور حدود 7 الی10 هزار کرون به صورت ماهانه گزارش شده‌است که البته با توجه به تجربه دانشجویان ایرانی، این مبلغ کمی اغراق ‌آمیز است و کمتر از آن هم با داشتن استراتژی درست اقتصادی میسر است. برخی از آمار هایی که مؤسسات در این زمینه منتشر کرده‌اند، عبارت است از:
• اجاره مسکن ( خانه متوسط و معمولی ) : در ماه حدود ۵ هزار کرون
• متوسط هزینه های خورد و خوراک : در ماه حدود ۳ هزار کرون
• متوسط هزینه های برق و اینترنت و . . . : در ماه حدود ۸۰۰ کرون
• متوسط هزینه های رفت و آمد ( حمل و نقل های داخل شهری مانند اتوبوس ، مترو و . . . ) : در ماه حدود ۶۰۰ کرون
• سایر هزینه های جانبی : در ماه حدود ۶۰۰ کرون خواهد بود .
و برای زندگی یک دانشجو جدول فوق به این شکل در می‌آید:
• هزینه های جانبی تحصیلی شامل کتاب _ جزوات _ منابع دانشگاهی و . . . : ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کرون
• هزینه های اجاره خوابگاه : ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ کرون
• هزینه های خورد و خوراک : ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ کرون
• هزینه های حمل و نقل : ۵۰۰ تا ۶۰۰ کرون
• هزینه های جانبی دیگر : ۱۸۰۰ تا ۲۲۰۰ کرون خواهد بود .

هزینه زندگی دانشجویی در نروژ


اگر دانشجوی مقطع دکتری هستید، نروژ مانند دیگر کشورهای اروپایی مثل فرانسه، مبلغی را ماهانه به شما پرداخت می‌کند؛ چرا که تحصیل در مقطع دکتری خود «شغل» محسوب می ‌شود. باز مانند خیلی دیگر از کشور ها شما در ابتدای ورود خود به نروژ باید مبلغی را که نشان از تمکن مالی جهت خرج زندگی دانشجویی برای یک سال آتی است، نزد دولت نروژ به ودیعه بگذارید تا پس از ورود به نروژ به حساب شخصی شما منتقل شود. این مبلغ چیزی حدود 100 هزار کرون برابر با 41 میلیون تومان می ‌باشد.
اگر از پس هزینه ‌ی اجاره‌ ی اتاق و آپارتمان در سطح شهر بر نمی ‌آیید، بهترین گزینه برای شما خوابگاه دانشجویی است که برای ورود به آن باید خیلی زودتر از شروع سال تحصیلی پیگیری کنید؛ چون تقاضا برای آن فوق‌العاده زیاد است و گویا به همه نمی ‌رسد. خوابگاه برای شما حدود سه هزار کرون و اجاره اتاق دانشجویی چیزی حدود چهار هزار کرون آب می‌خورد؛ اما باید بدانید که اگرچه ظاهراً تفاوت قیمت آنچنانی نیست ولیکن خوابگاه شامل امکانات رفاهی از قبیل آب و برق و ... نیز می‌ شود؛ چیزی که در اتاق اجاره ‌ای هزینه‌ های آن به صورت مستقل محاسبه می‌ گردد. جهت برآورد هزینه‌ های مربوط به تغذیه، سعی کنید از فروشگاه‌ هایی که قیمت‌ ها را با تخفیف عرضه می ‌کنند خرید کنید. قیمت برخی از اقلام غذایی در سال 2012 میلادی از این قرار است:
• برنج (بسته 5 کیلویی) 45 کرون نروژ
• شیر(بطری 1 لیتری) 13 کرون نروژ
• تخم مرغ (بسته 12تایی) 32 کرون نروژ
• ماست (کوچک) 14 کرون نروژ
• مربا در ظروف پلاستیکی( یک کیلویی) از 14 کرون نروژ تا 28 کرون نروژ
• گوشت چرخ کرده گوساله، (بسته های 400 گرمی) 24 کرون نروژ
• پنیر خامه ای (فیلادلفیا) 20 کرون نروژ
• گوشت چرخ کرده (مرغ) بسته 400 گرمی 20 کرون نروژ
• گوشت گوسفند به طور میانگین هر کیلوگرم 110 کرون نروژ
• گوشت گوساله به طور میانگین هر کیلوگرم 150 کرون نروژ
• فیله مرغ به طور میانگین هر کیلوگرم 100 کرون نروژ
• آب میوه به طور میانگین (هر بطری یک لیتری) 12 کرون نروژ
• نوشابه کوکاکولا (بطری یک و نیم لیتری) بین 11 کرون نروژ تا 20 کرون نروژ.
• میوه شامل سیب، پرتغال، انگور و گلابی به طور میانگین هر کیلویی 20 کرون نروژ و بالاتر.
• چای هر بسته 250 گرمی 30 کرون نروژ
• کاهو دانه ای بین 15 تا 30 کرون نروژ بسته به فصل
• هویج از کیلویی 10 کرون نروژ تا 30 کرون نروژ
• روغن مایع مخصوص غذا، یک و نیم لیتر؛ 25 کرون نروژ

هزینه زندگی دانشجویی در نروژ – کار در نروژ


دانشجویان مقطع کارشناسی کشور نروژ مجوز کار در محدوده ای 10 ساعته به صورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدوداً بین 8 تا 10 یورو به ازای هر ساعت است. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد کشور نروژ مجوز کار در محدوده ای 20 ساعته به صورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدوداً بین 8 تا 10 یورو به ازای هر ساعت است. تحصیل در مقطع دکتری نیز همان گونه که پیشتر اشاره شد خود شغل محسوب شده و حائز درآمد است و ماهانه حدود دو هزار دلار است که درآمدی خوب و مکفی محسوب می شود. دانشجویان مقطع دکتری کشور نروژ مجوز کار در محدوده ای 30 ساعته به صورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدوداً بین 8 تا 10 یورو به ازای هر ساعت است. دانشجویان پزشکی در نروژ جهت تأمین هزینه های مربوط به زندگی و تحصیل خود می توانند به صورت نیمه وقت و 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند. البته دانشجویان در زمان تعطیلات می توانند به صورت تمام وقت نیز کار کنند.

هزینه زندگی دانشجویی در نروژ


در خاتمه ی بحث از هزینه زندگی دانشجویی در نروژ، در مورد مالیات باید گفت که نروژ از کشور هایی است که مالیات بالایی از شهروندان دریافت می ‌کند. اگر شخصی بخواهد در شهر اسلو زندگی نماید، به طور میانگین ۳۶% مالیات بر درآمد را باید به دولت نروژ پرداخت کند.

هزینه زندگی دانشجویی در نروژ – رادیو وکالت


هلدینگ حقوقی رادیو وکالت با مشارکت حقوقدانان و وکلای رسمی دادگستری ایران، آمادگی ارائه ی انواع خدمات حقوقی را به متقاضیان مهاجرت و تحصیل در خارج داراست. در مورد هزینه زندگی دانشجویی در نروژ نیز، دپارتمان مهاجرت و اعزام دانشجو به خارج از کشور، می تواند در زمینه مشاوره حقوقی با متقاضیان همکاری نماید. در صورت تمایل، با مشاورین ما در ارتباط باشید.

 

فرم ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد

نظرات کاربران
سهیل دیبا
با سلام من دانشجوی رشته معماری هستم. ملیت من افغانستانی است. سؤالی از شما داشتم که من چگونه میتوانم برای تحصیل در نروژ در ایران اقدام کنم؟ چه مدارکی مورد نیاز است؟
پاسخ توسط کارشناس (2)
سلام متاسفانه برای عزیزان اهل افغان نمیتوانیم خدماتی ارائه دهیم.
ریحانه
با سلام خدمت شما دوستان گرامی خواستم مطلع شم که آیا برای یک دانشجوی ایرانی امکان تحصیل در مقطع کاردانی (کالج) وجود دارد؟ زیرا شما فقط مقاطع بالا تر را ذکر کردید
پاسخ توسط کارشناس (2)
با سلام دوست عزیز در مقطع لیسانس باید اقدام نمایید زیرا اکثر کشورهای خارجی مقطع کاردانی ندارند همچنین شرایط سمی شما نیز از شروط پذیرش می‌باشد.
پرنيا على پور
Salam. Ba tavajoh be sharayete eghtesadie iran. Aya raftan be norway barYe tahsil be sarfas? Hazineye zendegiro nemishe ba poli ke az kar dar tole hafte be dast miarim ok kard. Dorost migam?
پاسخ توسط کارشناس (1)
با سلام خدمت شما دوست عزیز. در حال حاضر موسسه حقوقی رادیو وکالت خدماتی در خصوص اقامت کشور نروژ ارائه نمی دهد، جهت کسب اطلاع از شرایط سایر کشورها می توانید با ما در تماس باشید.