پل های ارتباطی شما با رادیو وکالت            شماره تلفن: 88705123-021          ایمیل: info@legalholding.ir

هزینه تحصیل در مجارستان


کیفیت نظام تحصیلی و آموزش عالی مجارستان چگونه است؟

هزینه تحصیل در مجارستان به چه میزان است؟

هزینه تحصیل در مجارستان


یکی از دغدغه های عمده ی افرادی که قصد تحصیل در کشورهای خارجی را دارند، بحث شهریه ها و هزینه های تحصیل است. کمیت این شهریه ها، می تواند تا حد زیادی بر انتخاب افراد تأثیر گذار باشد و در کنار عواملی نظیر کیفیت تحصیل، کیفیت زندگی و ...، از جمله ی عوامل مؤثر بر انتخاب کشور و دانشگاه مورد نظر برای تحصیل یا ادامه ی تحصیل باشد.
کشور مجارستان نیز به عنوان یکی از کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا، از نظام آموزش و پروش و اموزش عالی نسبتاً مطلوبی برخوردار است. بنابراین در صورت انتخاب این کشور برای تحصیل یا ادامه ی تحصیل، اطلاع از هزینه های تحصیلی لازم است. اما پیش از پرداختن به بحث تحصیل در مجارستان و هزینه تحصیل در مجارستان، مناسب است تا مطالبی مختصر راجع به مختصات و ویژگی های این کشور ذکر شود.
مجارستان کشوری است در اروپای مرکزی با 93030 کیلومتر مربع مساحت و حدود 10 میلیون جمعیت که علاوه بر مجارها که اکثریت جمعیت آن را تشکیل می دهند، رومانیایی ها، صرب ها، کروات ها و آلمانی ها تنوع جمعیتی مجارستان را رقم می زنند. پایتخت این کشور، شهر بوداپست است که دانشگاه ها و کالج های متعددی را در خود جای داده است. زبان رسمی این کشور مجاری و واحد پول آن فورینت است.
حکومت مجارستان در اواخر سده ی نهم میلادی پایه گذاری شد. در طول تاریخ و در حدود 150 سال، بخش‌هایی از مجارستان تحت سلطه ی امپراتوری عثمانی قرار گرفته بود. کشور مجارستان در ۲۳ اکتبر سال ۱۹۸۹ میلادی تبدیل به جمهوری پارلمانی دموکراتیک شد.

ویزا و اقامت تحصیلی کشور مجارستان

هزینه تحصیل در مجارستان


تحصیل در یک کشور خارجی، خواه ناخواه با بحث اقامت آن کشور پیوند دارد. اخذ اقامت و ویزا، کار دشواری نیست و متخصصین این امور، می توانند روند اخذ ان را تسهیل کنند. برای اقامت و تحصیل در مجارستان به ویزای شینگن نیاز است. این ویزا که از ابتکارات اتحادیه ی اروپا است، به نوعی از ویزا اطلاق می شود که فرد با دریافت آن این امکان را خواهد داشت که در بیست و هفت کشور اروپایی بدون نیاز به اخذ ویزا یا مجوز مجدد، امکان اقامت و سفر داشته باشد. کشور مجارستان از سال 2000 میلادی، عضو اتحادیه ی اروپا و عضو پیمان شینگن است و لذا برای دانشجویان در دانشگاه های معتبر ویزای شنگن صادر می کند. دانشجویان طی دوره ی تحصیل خود در مجارستان می توانند از کشورهای عضو پیمان شنگن بازدید کنند و یا اینکه حداکثر به مدت 90 روز در آن کشور ها اقامت داشته باشند.
هلدینگ حقوقی رادیو وکالت، با بهره گیری از وکلای متخصص در امور مهاجرت ، آماده ی ارائه ی انواع خدمات حقوقی به متقاضیان راجع به اخذ اقامت مجارستان و مهاجرت به آن است.
پیش از پرداختن به هزینه تحصیل در مجارستان، باید اندکی راجع به هزینه ی زندگی در این کشور صحبت کرد. مطابق با آخرین قیمت های ارائه شده، هزینه ی زندگی در مجارستان، اندکی بیش از هزینه ی زندگی در ایران است. با این حال به نظر می رسد که هزینه های راجع به اجاره ی مسکن در مجارستان، مناسب تر از هزینه های اجاره در کشور ایران باشد. برای مثال هزينه ی اجاره ی يك سوئيت دانشجویي 30 الی 70 متر، بسته به امكانات و فاصله با دانشگاه و موقعيت در شهر بوداپست، ماهيانه حدود 350 الی 600 دلار است. یعنی بین یک میلیون و سیصد هزار تومان الی دو میلیون و سیصد هزار تومان. در حالی که برخی پانسیون های شهر تهران با مساحت کمتر از 20 متر، حدود یک میلیون تومان معامله می شود. البته باید گفت که هزینه های زندگی در سایر شهر های مجارستان نظیر سِگِد و پِچ، نسبت به شهر بوداپست که پایتخت است، کمتر برآورد می شود.

تحصیل در مجارستان و هزینه تحصیل در مجارستان

اکنون می بایست راجع به تحصیل در این کشور توضیح داد تا به هزینه تحصیل در مجارستان در مقاطع مختلف تحصیلی و آموزش عالی پی برد. هلدینگ حقوقی رادیو وکالت آمادگی اعزام دانش آموزان و دانشجویان به کشور مجارستان را دارا است. در خصوص دانش آموزان، مدرسه ی ایرانی واقع در سفارت ایران در مجارستان و در مورد دانشجویان، کالج ها و دانشگاه های معتبر مجارستان قابل ذکر است که در ادامه به معرفی اجمالی آن ها، و بررسی هزینه تحصیل در مجارستان می پردازیم.

دبستان و دبیرستان

هزینه تحصیل در مجارستان


سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر بوداپست مجارستان دارای یک ساختمان مدرسه تا مقطع پنجم دبستان است و امکان تحصیل برای دانش آموزان زیر نظر وزارت آموزش و پرورش ایران وجود دارد. هزینه تحصیل در مجارستان در دبستان سفارت ایران، حدود 1000 الی 2000 دلار در سال است. این مبلغ مطابق با تعرفه های صادره از ایران تعیین می شود. مدرکی که این مدرسه صادر می کند، مورد تأیید کشور مجارستان است.
برای ادامه ی تحصیل در مقطع دبیرستان، دانش آموزان می توانند به مدارس بین المللی در شهر بوداپست کشور مجارستان مراجعه کنند. در ادامه اسامی برخی از این مدارس به همراه هزینه تحصیل در مجارستان آورده شده است. برخی از این مدارس که مدرک آن ها مورد تأیید ایران است، عبارتند از:
1- مدرسه ی بین المللی آمریکایی (American International School)
این مدرسه شبانه روزی است و شهریه ی آن سالیانه حدود 800/19 دلار است.
2- مدرسه ی بین المللی انگلیسی بوداپست (British School)
شهریه ی این مدرسه سالیانه حدود 16000 دلار است.
3- تحصیل در مجارستان – مدرسه بی ام ای (BME international School)
شهریه ی این مدرسه 5000 دلار است.

آموزش عالی؛ دانشگاه و کالج
آموزش عالی در مجارستان رایگان نیست و لذا سنجش هزینه تحصیل در مجارستان از اهمیت برخوردار است.
کشور مجارستان دارای دانشگاه ها و کالج های متعددی است که زبان تدریس اکثریت آن ها، انگلیسی است. از میان این مراکز آموزش عالی، بررسی هزینه تحصیل در مجارستان، در دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران مفید به نظر می رسد.

هزینه تحصیل در مجارستان


یکی از این دانشگاه ها، دانشگاه علوم پزشکی  سِمِلوایز در شهر بوداپست است. این دانشگاه دارای رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، فیز یوتراپی و طب ورزش است. شهریه ی سالیانه در دانشگاه سملوایز بسته به رشته ی تحصیلی متفاوت است. برای مثال شهریه ی رشته ی پزشکی 16000 دلار، دندانپزشکی 17000 دلار و داروسازی 12000 دلار است. گفتنی است هزینه ی امتحان ورودی این دانشگاه 250 دلار و هزینه ی ثبت نام نیز 200 دلار است.
از دیگر دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران، دانشگاه علوم پزشکی پِچ است که در شهری به همین نام واقع شده است. هزینه ی سالیانه ی تحصیل در رشته ی پزشکی این دانشگاه، 15000 دلار، در رشته ی دندانپزشکی 16500 دلار و در رشته ی داروسازی 10000 دلار است. در این دانشگاه نیز هزینه ی امتحان ورودی 250 دلار و هزینه ی ثبت نام در دانشگاه 200 دلار است.
آخرین دانشگاه که در این جا مورد بررسی قرار می گیرد، دانشگاه پزشکی سِگِد واقع در شهری به همین نام است. هزینه تحصیل در مجارستان در این دانشگاه، به صورت سالیانه در رشته ی پزشکی، ۱۳۵۰۰ دلار، در رشته ی دندانپزشکی، 13500 دلار و در رشته ی داروسازی، ۹۵۰۰ دلار است. در این دانشگاه، هزینه ی امتحان ورودی 250 دلار و هزینه ی ثبت نام، 200 دلار در نظر گرفته شده است.
اکنون مناسب است تا راجع به یکی از کالج های معتبر کشور مجارستان به نام کالج دونا و هزینه تحصیل در مجارستان صحبت کنیم. اساساً کالج ها، مقاطع پیش دانشگاهی هستند. کالج دونا مرکز تحصیلات بین الملل کشور مجارستان است. دانشجویان از تمامی‌ کشور ‌های دنیا، تحصیلات دانشگاهی خود را با شرکت در دوره ‌های کالج دونا شروع می کنند. این کالج ها، وظیفه ی ایجاد آمادگی تحصیلی برای شرکت در دوره های دانشگاهی را برعهده دارند. کالج دونا، در پایتخت مجارستان، یعنی شهر بوداپست قرار دارد. با تحصیل در این کالج، دانشجویان توانایی لازم برای شرکت در امتحانات شفاهی و کتبی در رشته ی تحصیلی مورد نظر خود و نهایتاً شرکت در دانشگاه را پیدا می کنند. در کالج دونا، دوره های پیش پزشکی، پیش مهندسی و نیز دوره های آموزش زبان انگلیسی برگزار می شود. گفتنی است این کالج دارای خوابگاه دانشجویی نیز است. هزینه تحصیل در مجارستان در کالج دونا، حدود 6000 دلار است. هزینه ی دوره های زبان انگلیسی نیز برای هر ماه، حدود 800 دلار برآورد می شود. هزینه ی ثبت نام در کالج دونا، 250 دلار است.

هزینه تحصیل در مجارستان


در انتها باید گفت که سعی شده است تا تمامی مبالغ فوق راجع به هزینه ی زندگی و هزینه تحصیل در مجارستان، ، مطابق با آخرین تغییرات ذکر شود. با این حال، ممکن است برخی از این مبالغ، در طول زمان دستخوش کاهش یا افزایش شوند. بنابراین لازم است تا متقاضیان محترم، برای اطلاع از دقیق ترین مبالغ، به مراکز متخصص در امور مهاجرتی رجوع کنند. مراکزی که از وکلای رسمی دادگستری و متخصصین امور مهاجرت و وکیل مهاجرت بهره می گیرند، به واسطه ی ارتباط تنگاتنگی که با مراجع رسمی ایرانی و مجارستانی دارند، امکان ارائه ی دقیق تر اطلاعات در خصوص هزینه ها را فراهم می آورند. در این راستا، دپارتمان مهاجرت و اعزام دانشجو در هلدینگ حقوقی رادیو وکالت، این آمادگی را دارد تا به تمام متقاضیان تحصیل در مجارستان، از مقطع دبستان تا دانشگاه، مشاوره های لازم را ارائه دهد و در صورت تمایل متقاضیان، اقدامات لازم برای اخذ ویزای مجارستان، و هماهنگی های قانونی با وزارتخانه های مربوط در ایران و مجارستان و نیز سفارتخانه ی ایران در مجارستان به عمل آورد.

 

نظرات کاربران

  • علی شیبانی میگه:
    با سلام من دارای دودختر ۱۱ساله و ۱۵ساله هستم و متقاضی استفاده از مدارس شبانه روزی در مجارستان هستم راجع به نحوه پذیرش و شهریه راهنمایی میخواستم
    پاسخ توسط کارشناسان : با سلام خدمت شما دوست گرامی . در حال حاضر موسسه حقوقی رادیو وکالت در خصوص ثبت نام در مدارس شبانه روزی کشور مجارستان خدمات بخصوصی ارائه نمی دهد. با تشکر
فرم ارسال سوال و نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد