هزینه‌ تحصیل در ترکیه

هزینه‌ تحصیل در ترکیه

آیا ترکیه برای تحصیل کشور مناسبی است؟


دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران در ترکیه چیست؟


هزینه تحصیل در ترکیه چه میزان است؟

هزینه‌ تحصیل در ترکیه


هلدینگ حقوقی رادیو وکالت با بهره گیری از تجارب و تخصص حقوقی در حوزه مهاجرت و اعزام دانشجو به خارج از کشور، آماده ی ارائه ی انواع خدمات حقوقی به متقاضیان است. مشاورین حاضر در این هلدینگ، از وکلای رسمی دادگستری هستند که این امر، اطمینان پذیری کار را افزاش می دهد. در صورت نیاز، با ما در ارتباط باشید. در نوشتار پیش رو، به بررسی ابعاد تحصیل در ترکیه و هزینه تحصیل در ترکیه می پردازیم.
صنعت گردشگری در این کشور و تأثیر فرهنگ‌ های مختلف اروپایی و آسیایی از ترکیه کشوری ساخته است که به راحتی می‌ تواند پذیرای توریست‌ ها و مهاجران باشد. دانشگاه‌ های ترکیه از کیفیت آموزشی خوبی برخوردارند و تحصیل در آن‌ ها قابل توصیه است. وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران مدارک علمی نوزده دانشگاه کشور ترکیه را در سال 2017-2018 میلادی مورد تأیید قرار داده است. وزارت بهداشت ایران هم 12 دانشگاه ترکیه را در سال 2017-2018 میلادی مورد تایید قرار داده است. این نکته گفتنی است که چنانچه متقاضیان بخواهند از طریق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران اقدام به تحصیل در ترکیه نمایند، می بایست تنها دانشگاه های مورد تأیید این وزارت خانه را مد نظر خود قرار دهند.
در حال حاضر حدود 30 هزار دانشجوی بین‌المللی در این کشور وجود دارد و سیاست آموزش عالی این کشور در حال حرکت به این سمت و سوست که این میزان به 150 هزار نفر برسد. هزینه‌ تحصیل در ترکیه و زندگی دانشجویی در این کشور بسته به نوع شهر و دانشگاه می ‌تواند بسیار متفاوت باشد. در ترکیه دانشگاه ‌های دولتی و خصوصی هر دو وجود دارند که طبعاً هزینه ‌ی تحصیل در دانشگاه ‌های دولتی به مراتب کمتر از خصوصی است و شاید بتوانید با ترمی بین یک الی یک و نیم میلیون تومان شهریه در این دانشگاه ‌ها تحصیل کنید. اما وضعیت در مورد دانشگاه ‌های خصوصی متفاوت است؛ چرا که شاید هیچ دانشگاه خصوصی نباشد که شهریه ‌ی آن دست کم ترمی کمتر از 3 الی 4 میلیون تومان باشد. کمینه و بیشینه ‌ی شهریه دانشگاه ‌های دولتی را هرساله نهاد دولتی مرتبط، تعیین می ‌کند. از سوی دیگر میزان شهریه در دانشگاه ‌های غیر انتفاعی ترکیه توسط هیئت امنای همان دانشگاه مشخص می شود. به طور کلی، می‌ توان گفت در این کشور تحصیلات آکادمیکِ کاملاً رایگان مشابه آن‌چه که در ایران مشاهده می ‌فرمایید وجود ندارد. همان طور که به آن اشاره شد، هزینه‌ تحصیل در ترکیه در دانشگاه‌های مختلف آن متفاوت است. برخی از منابع، چارتی را به این شکل جهت چارچوب‌ بندی هزینه ‌ها در دانشگاه ‌های دولتی ارائه می ‌کنند:
الف ) دانشگاه هایی که زبان تدریس در آنها ترکی استانبولی است : 300 تا 600 دلار امریکا
ب ) دانشگاه هایی که زبان تدریس در آنها انگلیسی است : 600 تا 900 دلار آمریکا
در میان سایر دانشگاه ‌ها، می ‌توان به دانشگاه دولتی آنکارا اشاره کرد. حدود تقریبی شهریه ‌ی این دانشگاه‌ به این صورت است: رشته‌ های مهندسی حدود 1500 لیر، ادبیات حدود 1200 لیر و حقوق حدود 1000 لیر. هزینه‌ ی تحصیل در دوره ‌های ارشد و دکتری در این دانشگاه کمی پایین تر از کارشناسی است. بنابراین اینکه گفته می‌شود هزینه تحصیلات تکمیلی در ترکیه بیشتر از هزینه‌ های دوره کارشناسی است، عمومیت ندارد. اما هزینه‌ی تحصیل در برخی از دانشگاه ‌های خصوصی چیزی نزدیک به 10 برابر این مبالغ است که مجموع هزینه‌ ها طی چند سال رقمی سرسام آور می ‌شود.
برای کسب اطلاع دقیق از آمار و ارقام مربوط به هزینه تحصیل در ترکیه، با مشاورین ما در هلدینگ حقوقی رادیو وکالت همراه باشید. مشاورین حاضر در این هلدینگ، با داشتن تجربه بالا در امور راجع به تحصیل در کشور های خارجی، می توانند متقاضیان را از آخرین تغییرات مطلع سازند.
اکثر دانشگاه ها دارای امکانات خوابگاهی با هزینه بسیار اندک می باشند و با وجود اینکه دانشگاه ها از پیش تعهدی جهت خوابگاه ارائه نمی نمایند، لیکن در سال های گذشته معمولاً امکان استفاده از خوابگاه برای دانشجویان ایرانی میسر بوده است. در کشور ترکیه هزینه اقامت بسیار مناسب می باشد؛ به طوری که در شهر آنکارا یک آپارتمان معمولی (حدود 80 متر در محله ای معمولی) را می توان حدود 250 دلار اجاره نمود. هزینه ارزاق، مشابه کشور ایران می باشد؛ هزینه ی البسه به مراتب ارزان تر از ایران می باشد. تنها تفاوت بارز در هزینه های حمل و نقل است که البته برای دانشجویان تخفیف های ویژه ای (50%) در بلیط اتوبوس های شهری و برون شهری, ترن های شهری و حتی خطوط هواپیمایی در نظر گرفته می شود. علاوه بر این، هزینه های درمانی دانشجویان نیز رایگان می باشد. در مقایسه با سایر کشور ها، هزینه های سالیانه تحصیل و مخارج زندگی در ترکیه برای دانشجویان خارجی به طرز قابل ملاحظه ای پایین تر است. براساس رتبه بندی جهانی هزینه زندگی که توسط Mercer در سال ۲۰۱۳ میلادی انجام گرفت، کلان شهر های ترکیه در پایین ترین ردیف فهرست گران ترین شهرهای جهان قرار دارند. در تصاویر ذیل برآورد برخی از هزینه ‌های شاخص روزمره را مشاهده می ‌فرمایید:

هزینه‌ تحصیل در ترکیه


برای کسب اطلاعات بیشتر، با مشاورین ما در دپارتمان مهاجرت و اعزام دانشجو به خارج از کشور در هلدینگ حقوقی رادیو وکالت همراه باشید تا از مشاوره حقوقی حضوری و غیر حضوری بهره مند شوید.

هزینه‌ تحصیل در ترکیه


چنانچه شما حائز تابعیت ترکیه نباشید، معمولاً دانشگاه ‌های دولتی روی مبالغی بیشتر از اتباع ترک با شما حساب و کتاب می کنند. علاوه بر اتباع ترکیه، اتباع کشور هایی از قبیل آذربایجان ، داغستان ، بوسنی هرزگوین، قزاقستان، تاجیک، قره چرکس و تاجیک نیز از مزیت نرخ ‌های پایین دولتی برخوردار هستند و به عبارتی با آن ‌ها از این جهت مانند اتباع ترکیه برخورد می ‌شود. معمولاً دانشجویان خارجی هنگام تحصیل حق اشتغال ندارند. البته مشاغل آکادمیک و تحقیقاتی از این قاعده استثنا هستند.
زبان تدریس در ترکیه
دانستن زبان انگلیسی برای دانشجوی خارجی در ترکیه یک مزیت است؛ چرا که فارغ از این بحث که در برخی از دانشگاه ‌های ترکیه اصولاً به زبان انگلیسی تدریس صورت می‌گیرد، تسلط بر زبان انگلیسی راه شما را جهت کسب مشاغل آکادمیک پیش‌گفته هموار می‌کند.
تحصیل در ترکیه – وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران
مسیر دیگر برای تحصیل آموزش عالی در کشور ترکیه، اعزام از سوی وزارت علوم ایران است. البته همانطور که گفته شد، چنانچه شما این مسیر را انتخاب کنید، می بایست در چارچوب قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور و آیین نامه ی اجرایی آن عمل کنید و از جمله اینکه فرصت تحصیل، تنها در دانشگاه های مورد تأیید وزارت مربوط وجود دارد.
از امتیازات اقدام از این طریق، شانس برخورداری از بورس تحصیلی، وام تحصیلی و ارز تحصیلی دولت جمهوری اسلامی ایران است. البته اعطای بورس، منوط به داشتن یکسری ملاک ها است. این ملاک ها اکثراً علمی و بعضاً عملی است نظیر:
1- تألیف کتاب
2- ترجمه ی کتاب
3- نگارش مقاله علمی پژوهشی یا علمی ترویجی
4- ترجمه مقالات معتبر خارجی
5- برگذاری آزمایشگاه در رشته های تجربی
و ...
بررسی ملاک های فوق بر عهده ی شورای بورس تحصیلی سازمان سنجش کشور است. البته در صورتیکه شخص، حائز شرایط برخورداری از بورس تحصیلی نباشد، کماکان امکان برخورداری از وام و ارز تحصیلی وجود دارد. بدیهی است که میزان وام و ارز تحصیلی، از یک سو بستگی دارد به شرایط علمی و توانایی های فرد متقاضی و از سوی دیگر، امکانات و بودجه ی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری.
برای آگاهی از ضوابط اعزام دانشجو به ترکیه و هزینه تحصیل در ترکیه، با مشاورین ما در هلدینگ حقوقی رادیو وکالت همراه باشد. حقوقدانان حاضر در این هلدینگ علاوه بر اشراف بر قوانین ایران، از رویه های اداری کشور ایران و نیز کشور پذیرنده ی دانشجو نیز مطلع هستند و می توانند زمینه تحصیل در ترکیه را برای متقاضیان محترم فراهم سازند.

فرم ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد

نظرات کاربران
معین
برای تحصیل در رشته پزشکی، متوسط هزینه دانشگاه دولتی چقدر است؟ و آیا تسلط به زبان ترکی و تحصیل به زبان ترکی در میزان هزینه تحصیل موثر است؟
پاسخ توسط کارشناس (2)
با سلام در زمینه تحصیلی برای کشور آذربایجان هیچ خدماتی ارائه نمیدهیم.
امیررضا (ضروری)
سلام معذرت میخوام ،خانواده من تصمیم داریم بنده رو برای تحصیل در پزشکی بفرستن ترکیه ولی این وضع دلار واقعیتش ما رو خیلی نگران می کنه میخواستم بدونم آیا میتونم دانشگاهی ثبت نام کنم شهریه رو با لیر پرداخت کنیم ؟
پاسخ توسط کارشناس (2)
با سلام در خصوص تحصیل برای کشور ترکیه اقدام نمیکنیم همچنین در نظر داشته باشید که با بالا رفتن دلار ، قیمت لیر هم به نسبت بالا میرود.
پرديس
سلام ببخشيد شما اصلا هيچ اطلاعاتي راجع به پزشكي و دندون پزشكي و اينكه اونجا چند ساله و هر سال چقدر ميشه هيچ اطلاعاتي رو نذاشتين!!!
پاسخ توسط کارشناس (2)
با سلام دوست عزیز در حال حاضر تا اطلاع ثانوی هیچ خدماتی برای پذیرش تحصیلی ترکیه ارائه نمیدهیم دانشگاه های کشور ترکیه در رشته پزشکی مورد تایید ایران نمیباشد و دانشگاه مورد تاییدد آزمونی همانند کنکور ایران دارد.
محمد علی زاده
سلام بنده در حال حاضر تو رشته تجربی دارم درس می خونم. می خواستم برای تحصیل به ترکیه برم. قصد دارم تو یکی از رشته های مربوط به ریاضی و فیزیک تو ترکیه تحصیل بکنم. با توجه به اینکه بنده تجربی خوندم آیا این امر ممکن هست یا خیر؟ درضمن اینکه بنده آذری هستم تو دانشگاه برام مزیتی داره یا خیر؟ مثلا تو پذیرش یا هزینه دریافتی از طرف دانشگاه تفاوتی برای من قائل میشن یا خیر؟ خیلی ممنون.
پاسخ توسط کارشناسان
با سلام خدمت شما دوست عزیز و محترم. در حال حاضر موسسه حقوقی رادیو وکالت خدماتی در خصوص پذیرش تحصیلی کشور ترکیه ارائه نمی دهد. اما می توانیم کشورهایی نظیر روسیه و اوکراین را برای تحصیل به شما پیشنهاد نماییم. با تشکر