اخذ ویزای تحصیلی هلند، یکی از آسان ترین و مطمئن ترین طرق برای مهاجرت به این کشور است. در این مسیر، چنانچه امکان تحصیل رایگان یا کم هزینه فراهم آید، دانشجو می تواند ضمن اشتغال به کار، درآمدی نیز برای خود ذخیره نماید و از دغدغه‌ی مخارج در هلند به دور بماند. اکنون و در این نوشتار، به شرایط زندگی در هلند، سطح علمی دانشگاه های آن و در نهایت به طرق و شرایط مهاجرت به هلند از طریق تحصیل می پردازیم.

مهاجرت به هلند از طریق تحصیل
در صورت تمایل به بهره مندی از مشاوره های حقوقی حضوری و غیرحضوری در خصوص مهاجرت به هلند و طرق آن، با مشاورین ما در دپارتمان مهاجرت و اعزام دانشجو واقع در هلدینگ حقوقی رادیو وکالت همراه باشید.
هلند در غرب قاره‌ی اروپا واقع شده و خود از شمال و غرب با دریای شمال، از جنوب با کشور بلژیک و از مشرق با کشور آلمان همسایه است. هلند سرزمینی است کاملاً مسطح و هموار که عده ‌ای آن را سرزمین زیر آب لقب داده ‌اند. جمعیت هلند اندکی بیش از 16570613 نفر و گایتخت آن شهر آمستردام است. این کشور به کشور آسیاب‌ های بادی، دوچرخه، پنیر و گل لاله معروف است. واحد پولی هلند، یورو و عمده ‌ی درآمد و صادرت آن، لبنیات است و همچنین در زمینه‌ی کشاورزی، تولید گندم و جو و دیگر محصولات زراعی از پیشگامان به شمار می ‌آید. ثبات نسبی شاخص های مطلوب اقتصادی در این کشور، از عوامل جذب کننده ی مهاجران و دانشجویان خارجی بوده است.
همانطور که در مقدمه گفته شد، هلند بر خلاف برخی دیگر از کشور ها، بابت ارائه‌ی خدمات آموزشی اقدام به دریافت شهریه از دانشجویان می ‌کند. گفتنی است به طور متوسط برای یک زندگی دانشجویی مناسب و معقول در هلند، مبلغ 700 الی 1000 یورو در ماه باید پرداخت شود. بخش عمده‌ی هزینه‌های دانشجوی صرف تهیه‌ی مسکن مناسب می‌شود. طبق مقررات این کشور برای این که به شخص ویزای دانشجویی داده شود، وی می بایست حداقل هزینه ‌های زندگی دانشجویی یک سال را در اختیار داشته باشد و در بانک سپرده نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مخارج فوق، می توانید از راهنمایی مشاورین ما در هلدینگ حقوقی رادیو وکالت استفاده نمایید.
برای تحصیل در هلند، ابتدا باید از دانشگاه‌های این کشور اخذ پذیرش کرد و از این رهگذر به گرفتن ویزای دانشجویی برای ورود به این کشور اقدام نمود. برای گرفتن پذیرش از این دانشگاه ‌ها، بسته به نوع دانشگاه دو راه متفاوت وجود دارد:
- در برخی موارد شخص باید مستقیماً با خود دانشگاه ارتباط برقرار کند؛
- در بعضی موارد شخص باید از طریق مرکز آنلاین مربوط به ثبت‌نام در دانشگاه ‌های هلند اقدام کند.

مهاجرت به هلند
البته در برخی موارد و برای ثبت نام در تعدادی از دانشگا‌ه ‌های این کشور باید توأمان از هر دو راه برای ثبت نام استفاده کرد. پس از آنکه متقاضی با دانشگاه مورد نظر ارتباط برقرار کرد و از آنجا پذیرش گرفت، باید تمام مدارک مورد نیاز را ترجمه نموده و برای اخذ اجازه‌ی اقامت موقت خود، درخواست دهد و پس از آن، باید برای گرفتن اجازه‌ی اقامت طولانی‌تر (یک ساله) مجدداً درخواست نماید.
زبان تدریس در این کشور هلندی و انگلیسی است و متقاضیان باید برای طی موفقیت ‌آمیز هر یک از دوره ‌های آموزشی، حداقل به یکی از این دو زبان مزبور تسلط داشته باشد.
علاوه بر اینکه امکان مهاجرت به هلند از طریق تحصیل و پذیرش مستقیم در دانشگاه های این کشور وجود دارد، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران نیز اقدام به اعزام دانشجو به هلند می نماید. اعزام دانشجویان پسر، که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر هستند با در نظر گرفتن ظرفیت دانشگاه‌های کشور و امکانات ارزی، رشته‌های مورد نیاز و کاملاً ضروری صورت خواهد گرفت. وزارت هر سال یک بار این موارد را تعیین خواهد کرد. در شرایط مساوی، اولویت با دانشجویان کارشناسی متأهل است. بانوان نیز تنها در صورتی که ازدواج کرده باشند و در معیت همسر خویش می‌ توانند داوطلب اعزام شوند.
چنانچه شخصی بخواهد به واسطه ی وزارت علوم ایران، اقدام به مهاجرت به هلند از طریق تحصیل نماید، می بایست دست به انتخاب دانشگاه هایی بزند که منحصراً مورد تأیید آن وزارخانه قرار گرفته است. در این خصوص، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران، از جمله دانشگاه های زیر را در کشور هلند، مورد تأیید خویش قرار داده است:
University of Groningen
Instituut brouwer
University of twente
University of twente
Utrecht university
چنانچه شخصی متقاضی تحصیل در هلند از طریق وزارت علوم ایران باشد، می بایست درخواست خود را به سازمان سنجش ارائه دهد. صلاحیت علمی متقاضیان بر اساس سوابق دانشگاهی، رزومه علمی و و آزمون علمی تعیین می‌شود. از جمله مواردی که در تقویت رزومه علمی و عملی متقاضیان نقش دارد عبارت است از: تألیف و ترجمه ی کتاب، نگارش و ترجمه ی مقالات علمی، راه اندازی آزمایشگاه در دانشگاه، ارائه ی طرح های علمی و کاربردی در دانشگاه و ...
همانطور که گفته شد، متقاضیان تحصیل رایگان در هلند، می توانند اقدام به دریافت بورسیه، وام یا ارز دانشجویی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران نمایند. این افراد در قبال بهره مندی از تسهیلات وزارت، ملزم به ارائه ی خدمات هستند. کسانی که با استفاده از بورس تحصیلی به خارج می ‌روند، باید متعهد شوند و تضمین بسپارند که دو برابر و حداکثر ده سال و کسانی‌که از وام استفاده می‌کنند، 1.5 برابر و حداکثر 8 سال و کسانی که از ارز تحصیلی استفاده می‌نمایند برابر مدتی که در خارج از کشور تحصیل کرده‌اند و‌حداکثر 6 سال، در محلی که وزارت مربوط تعیین می ‌کند خدمت نمایند.
گفتنی است دانشجویانی که از بورس و یا وام تحصیلی استفاده می‌کنند، فقط می‌ توانند اشتغال به کارهای علمی داشته باشند. دانشجویان دیگر، یعنی کسانی که ارز تحصیلی استفاده می کنند و یا اینکه هیچ کدام از این تسهیلات شامل آن ها نشده است، نیز فقط با اجازه‌ی سرپرستی می‌توانند به کارهایی بپردازند که مغایر با شؤون و وظایف اسلامی نباشد و موجب عدم موفقیت آن‌ ها در تحصیل نشود.
کسانی که مشمول خدمت نظام وظیفه هستند، به شرط آنکه غیبتی در کارنامه‌ی خود نداشته باشند، با سپردن تعهد می‌توانند جهت ادامه‌ی تحصیل طبق ضوابط وزارت ذی‌صلاح و سازمان نظام وظیفه به خارج اعزام شوند.

مهاجرت به هلند از طریق تحصیل
برای آگاهی هر چه بیشتر در خصوص آخرین مقررات این وزارتخانه مربوط به تحصیل در دانشگاه های کشور هلند، با مشاورین ما در هلدینگ حقوقی رادیو وکالت همراه باشید. مشاورین حاضر در این هلدینگ حقوقی، علاوه بر تسلط بر قوانین موجود، از رویه های و عرف های اداری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز آگاه هستند و لذا شانس موفقیت در مسیر تحصیلی مذکور افزایش می یابد.
این هلدینگ حقوقی متشکل است از حقوقدانان، وکلای رسمی دادگستری و مشاورین متخصص و مجرب در امور حقوقی و خصوصاً مهاجرت و اعزام دانشجو به خارج از کشور. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت به هلند از طریق تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی آن کشور، با مشاورین ما در رادیو وکالت همراه باشید.