مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل

کشور اتریش در سراسر جهان مشهور به طبیعت بکر آن که شامل رشته کوه‌های آلپ، جنگل های وسیع و دریاچه‌های شیشه‌ای است. امروزه اتریش از منظر تفکر سیاسی و همچنین روابط بین الملل در صدر کشورهای اروپایی قرار دارد. مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل از جمله راه‌های مطمئن جهت مهاجرت به این کشور می‌باشد که در ادامه مطلب به توضیحاتی پیرامون تحصیل در دانشگاه‌های اتریش، شرایط ورود به دانشگاه‌های این کشور و نکاتی کال پیرامون امر مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل می‌پردازیم.

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل

تحصیل در دانشگاه‌های اتریش

همواره یکی از مناسب‌ترین، کم هزینه‌ترین و کم ریسک‌ترین راه‌های مهاجرت به یک کشور، مهاجرت تحصیلی می‌باشد. دانشگاه‌های اتریش با شهریه‌ای بالغ بر حدود 350 تا 750 یورو در هر ترم تحصیلی(هر نیمسال تحصیلی) از جمله مقرون به صرفه‌ترین و در عین حال معتبرترین دانشگاه های اروپا و جهان محسوب می‌شوند. بنابراین تحصیل در اتریش به گزینه‌ای ایده‌آل برای دانشجویان و دانش‌آموزان بدل شده است.

در اتریش حدود ۱۸ دانشگاه و ۱۱۰ مرکز آموزشی وجود دارد که زبان ملی و تدریس آلمانی می باشد البته در دوره دکتری و در بعضی دانشگاه های خصوصی می‌توان به زبان انگلیسی تحصیل کرد. بهترین دانشگاه اتریش دانشگاه وین است که دارای رتبه ۸۴ در جهان و رتبه ۱۵ در اروپا می باشد.

همانطور که اشاره شد از آنجایی که زبان تحصیلی در اتریش آلمانی است، اما متقاضیان تحصیل در این کشور نیازی به داشتن مدرکی گواه بر دانش زبان آلمانی نداشته و این امکان برای افراد وجود دارد که در ابتدای ورود به این کشور به آموزش زبان آلمانی بپردازند و پس از آنکه دانش زبان ایشان به سطح مورد نیاز رسید وارد دانشگاه شود. این امر یکی از مزیت‌های اتریش نسبت به کشور آلمان می‌باشد چرا که هنگامی که شما در حال اخذ مدرک زبان برای کشور مورد نظر هستید امکان تغییر قوانین و بروز مشکلاتی در خصوص تایید مدرک زبان شما به وجود بیاید. اما اگر از ابتدا پذیرش دانشگاه را اخذ نمایید و سپس دوره زبان را زیر نظر همان دانشگاه بگذرانید تغییر قوانین احتمالی در وضعیت شما مشکلی ایجاد نخواهد کرد. برای افرادی که آشنایی به زبان آلمانی ندارند حداقل سه ترم نیاز است که دوره زبان آلمانی را بگذرانند. هزینه دوره زبان آلمانی برای هر ترم  نیز ۳۸۰ یورو می‌باشد.

آن دسته از هموطنان ایرانی که در حال تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های سراسری هستند این امکان را دارند که واحدهای درسی خود را به دانشگاه‌های اتریش انتقال دهند و مدرک تحصیلی خود را از اتریش اخذ نمایند. اگر شما به هر دلیلی شرایط تحصیل در دانشگاه‌های دولتی در اتریش را نداشته باشید، می‌توانید از طریق اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خصوصی به زبان انگلیسی به مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل در دانشگاه‌های این کشور بپردازید.

شرایط ورود به دانشگاه‌های اتریش

شروط اولیه و لازم به منظور مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل عبارت است از اخذ گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه محل تحصیل، ریزنمرات تایید شده، گواهی عدم منع تحصیلی به همراه سایر مدارک مورد نیاز. بعد از تکمیل پرونده، جهت اخذ پذیرش و ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر وین و سایر شهرهای اتریش پرونده شما مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و در صورت تایید، مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل برای شما فراهم می‌شود. لازم به ذکر است در این روش واحدهایی که شما در دانشگاه اولیه محل تحصیل خود گذرانده‌اید مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و نیاز به گذراندن مجدد این واحدها در دانشگاه مقصد در کشور اتریش نمی‌باشد.

 مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل

 

نکاتی پیرامون مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل

 • اشخاص متقاضی در ایران جهت مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل اگر دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه آزاد باشند نمی‌توانند برای مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته اقدام کنند بلکه باید برای مقطع کارشناسی ارشد پیوسته درخواست دهند و بعد از ورود به دانشگاه درخواست ارزشیابی مدارک تحصیلی خود را دهند. در آنجا معلوم می‌شود از کدام ترم مقطع کارشناسی می‌توانند تحصیلات خود را شروع کرده و پیوسته تا کارشناسی ارشد ادامه دهند.
 • اشخاص متقاضی در ایران جهت مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل اگر دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه‌های دولتی باشند، می‌توانند برای مقطع کارشناسی ارشد اقدام کنند، اما باید دانشگاه مقصد در کشور اتریش را نیز در نظر بگیرند. زیرا سطح تحصیل اتریش نسبت به ایران یک سال جلوتر است و شاید بعضی از واحدهای درسی متقاضیان را بپذیرند و یک سال پایین‌تر شروع به تحصیل کنند.
 • بطور کلی باید مدارک تحصیلی شخص متقاضی مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل، به این کشور فرستاده شود و خود دانشگاه با توجه به ریز نمرات متقاضی تعیین کند که شخص از چه ترمی در آنجا می‌تواند شروع به ادامه تحصیل نماید.
 • مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل در مقطع دکترا در اتریش خیلی سخت‌تر خواهد بود. زیرا باید در اتریش استاد راهنما پیدا شود و معمولا این امر با موفقیت امکان پذیر نیست. بر همین اساس به دانشجویان متقاضی دوره دکترا پیشنهاد می‌شود که حتماٌ در ابتدا مقطع کارشناسی ارشد را بگذرانند و بعد برای دکترا اقدام کنند.

مدارک لازم برای تحصیل در اتریش

مدارک زیر با توجه به شرایط تحصیلی مورد نیاز است:

 • ترجمه رسمی مدرک دیپلم و ریز نمرات دیپلم
 • ترجمه رسمی مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات پیش دانشگاهی
 • ترجمه رسمی مدرک لیسانس و ریز نمرات لیسانس
 • ترجمه رسمی کارت ملی و شناسنامه
 • ترجمه رسمی کارت پایان خدمت ویژه آقایان
 • اسکن و کپی صفحه اول پاسپورت و صفحاتی که دارای مهر است
 • نامه قبولی در کنکور
 • گواهی اشتغال به تحصیل در رشته مربوطه از دانشگاه
 • ۱۲ قطعه عکس رسمی پاسپورتی

لازم به ذکر است که ترجمه مدارک تحصیلی باید به تایید سفارت اتریش برسد.

 

 

 

فرم ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد