مهاجرت به آمریکا

توضیحاتی در رابطه با مهاجرت به آمریکا


کشور ایالات متحده‌ی آمریکا یکی از کشورهای شمالی قاره‌ی آمریکا است که از شرق با اقیانوس اطلس، از غرب با اقیانوس آرام، از شمال با کشور کانادا و از جنوب با کشور مکزیک همسایه است. پایتخت این کشور شهر واشنگتن دی‌سی است و این کشور از 50 ایالت و یک منطقه‌ی فدرال تشکیل شده است.

مهاجرت به آمریکا

آمریکا سومین کشور پرجمعیت و چهارمین کشور پهناور جهان است و از لحاظ نژادی و گوناگونی مردم از متنوع‌ترین کشور‌های جهان به حساب می‌آید. به دیگر سخن این تفاوت‌های فرهنگی درون این جامعه است که مهاجرت به آمریکا را برای بسیاری از افراد، به رؤیایی دست نیافتی تبدیل کرده است. برای بعضی افراد، کشور آمریکا همواره سرزمین آرزوها بوده است و بسیاری از مردمان به خصوص کسانی که در منطقه‌ی خاورمیانه زندگی می‌کنند، همواره سودای مهاجرت به آمریکا را در سر می‌پرورانند. علی‌رغم دشواری‌های موجود در این راه، می‌توان با همکاری یک وکیل مهاجرت به آمریکا، مطابق با قوانین موجود، به این هدف نایل شد.
پیش از پرداختن به مسائل حقوقی مهاجرت به آمریکا، که محور اصلی همکاری‌های وکیل مهاجرت است، ذکر مختصری از ویژگی‌ها و شرایط این کشور خالی از لطف نیست.
پرچم آمریکا که پرچم رسمی فدرال ایالات متحده‌ی آمریکا است، 13 بند سفید و قرمز دارد و پنجاه ستاره. 13 بند  نشان دهنده‌ی 13 مستعمره‌ای است که در این خاک، برای اولین‌بار علیه کشور انگلستان قیام کردند و پنجاه ستاره‌ی سفید نیز نشانه‌ی 50 ایالت آمریکا است که امروزه مجموع ایالات متحده‌ی آمریکا را تشکیل می‌دهند. وضعیت سیاسی، فرهنگی و اقتصادی ایالات متحده‌ی آمریکا نیز باید مورد توجه مهاجرین به این کشور قرار بگیرد.

مهاجرت به آمریکا


نظام سیاسی ایالات متحده، جمهوری فدرال است و ایالات این کشور تحت نظر قانون اساسی واحد، هرکدام از استقلال نسبی برخوردارند. با این حال همانگونه که گفته شد آنچه که موجب وحدت این ایالات با یکدیگر شده است، از جمله، قانون اساسی فدرال است. قوه‌ی قانون‌گذاری این کشور از دو رکن مجلس نمایندگان و مجلس سنا تشکیل شده است که مجلس نمایندگان نماد وحدت مردم این کشور و مجلس سنا نماد استقلال ایالات است. رئیس جمهور در این کشور از قدرت بالایی برخوردار است و از این رو،  نظام سیاسی این کشور را نظام ریاستی نام نهاده اند که در مقابل نظام پارلمانی است.
جمعیت آمریکا بالغ بر 320 میلیون نفر با میانگین سنی حدود 37 سال است و آنچه در این میان مهاجرت به آمریکا را بیش از پیش جذاب کرده است، وجود انبوه مهاجران در این کشور است. به گونه‌ای که از هر قوم، ملیت و نژادی در آمریکا افرادی زندگی می‌کنند. برای مثال با اینکه از تعداد ایرانیان مقیم این کشور آمار دقیقی در دست نیست؛ لیکن به نظر می‌رسد که حداقل 300 هزار ایرانی در آمریکا مقیم باشند. باید گفت که منابع غیررسمی، این تعداد را بسیار بالاتر و حتی تا مرز یک میلیون نفر می‌دانند.
زبان رایج و ملی در این کشور، زبان انگلیسی است. با این حال زبان اسپانیولی نیز در برخی مناطق از رواج نسبی برخوردار است.
کشور آمریکا اولین اقتصاد دنیا است و نظام اقتصادی آن، در گروه سرمایه‌داری قرار دارد. محصولات صادراتی این کشور شامل تجهیزات صنعتی، ماشین‌آلات، میوه جات، ذرت و ... است. این کشور کمترین آسیب را در جنگ جهانی دوم دید و از این رو، به لحاظ اقتصادی از رقیبان خود پیشی گرفت. باید گفت که بخش خصوصی، نقش اساسی را در اقتصاد این کشور دارد.

مهاجرت به آمریکا


هر کشوری قوانین و مقررات ویژه‌ای را برای مهاجرپذیری وضع می‌کند تا ضمن کنترل اشخاصی که وارد به آن کشور می‌شوند، تعادل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی  و خصوصاً امنیتی خود را حفظ کند. قوانین مهاجرت به آمریکا و اخذ اقامت یا تابعیت آن، مجموعه ضوابطی است که راهکارهای مهاجرت و اخذ تابعیت یا شهروندی این کشور و ضوابط و شرایط حداقلی متقاضیان را تبیین می‌کند. به دیگر سخن این قوانین به عنوان یک فیلتر، مشخص می‌کنند که چه کسانی می‌توانند به کشور آمریکا وارد شوند یا در این کشور اقامت کنند. وکلای مهاجرت، از جمله می‌توانند در مورد ویزاهای اقامت در آمریکا به متقاضیان کمک کنند که در اینجا اشاره‌ای به آن می‌شود:

 برخی از ویزاهای اقامت موقت در آمریکا

روادید موقت را روادید غیرمهاجرتی نیز می‌گویند و برای مهاجرت به آمریکا مورد استفاده قرار نمی‌گیرد؛ بلکه تنها موجب جواز اقامت موقت در این کشور است. این نوع از روادید به اقسامی تقسیم می‌شود که به برخی از آن‌ها اشاره‌ای می‌کنیم:

 1 – روادید «بی 1 – B1» و «بی 2 – B2»
این ویزا برای کسانی صادر می‌شود که به صورت موقت و به عنوان مثال برای تجارت‌های کوتاه مدت، گردشگری و تفریح یا شرکت در کنفرانس‌ها و همایش‌های بین المللی و یا ترکیبی از هردو، قصد مهاجرت به آمریکا را دارند.

2– روادید دانشجویی
این ویزا برای کسانی صادر می‌شود که برای ادامه‌ی تحصیل قصد مهاجرت به آمریکا را دارند. این روادید خود به دو نوع تقسیم می‌شود: «ام - M» یا «اف - F». ویزای دانشجویی برای دانشجویان متقاضی تحصیل در مؤسسات مختلف تحصیلی آمریکایی از قبیل کالج ها و دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها صادر می‌شود.
همسر افراد دارای این ویزا و نیز فرزندان مجرد زیر سن بیست و یک سال آن فرد، می‌توانند به همراه وی به آمریکا سفر کنند و به همراه دانشجوی مذکور زندگی کنند. دارندگان این نوع روادید قادر خواهند بود از زمان فراغت از تحصیل به مدت یک سال، همچنان به کار و زندگی در کشور آمریکا ادامه دهند.
این دانشجویان معمولاً در دوره‌ی دانشجویی خود می‌توانند از طریق پیدا کردن یک کارفرمای آمریکایی و مهیا نمودن یک شغل در این کشور، ویزای غیرمهاجرتی دانشجویی خود را به یک ویزای غیرمهاجرتی دیگر و یا به یک ویزای مهاجرتی تغییر دهند. شرایط این امر، مطابق با مقررات قانونی موجود در این زمینه است.

3 – ویزای «ای 2 E2 -»
در این مورد از روادید، شخص متقاضی که سرمایه‌گذار است، باید کسب وکاری را در آمریکا راه اندازی نماید. هرچند که حداقلی برای سرمایه‌گذاری در این مورد پیش بینی نشده است؛ ولی هرچه میزان سرمایه‌گذاری در این زمینه بیشتر باشد، طبیعتاً مسؤولین ذی‌ربط مساعدت بیشتر خواهند نمود.

4 – ویزای «ای 1 – E1»
این ویزا برای افراد غیرآمریکایی است که در حال کسب و کار با کشور آمریکا هستند.

ویزاهای اقامت دائم برای مهاجرت به آمریکا:

1 – ویزای خویشاوندی
افرادی که دارای اقامت دائم در آمریکا هستند می‌توانند تعدادی از بستگان خود را برای مهاجرت به آمریکا به این کشور بیاورند. با همکاری و اخذ مشاوره از یک وکیل مهاجرت به آمریکا، می‌توان از کم و کیف این ویزا آگاه شد.
2 – ویزای «ای بی 1 – EB1»
 این ویزا‌ی مهاجرت به آمریکا برای افرادی به کار برده می‌شود که توانایی خاصی در ورزش، هنر و ... دارند. این توانایی خاص می‌تواند در امور مختلف باشد.
3 -  ویزای «ای بی 5 – EB5»
این روش مهاجرت به آمریکا از طریق سرمایه گذاری است. در این روش سرمایه‌گذار مبلغ یک میلیون دلار در شهرهای بزرگ و پانصد هزار دلار در شهر های کوچک که نرخ بیکاری در آنها بالا است، سرمایه‌گذاری نموده و از این طریق به اخذ اقامت دائم و مهاجرت به آمریکا نائل می‌شود. این روش یکی از پر طرفدار ترین روش های مهاجرت به آمریکا است.
4 – مهاجرت به آمریکا از طریق ازدواج
در این روش فرد متقاضی مهاجرت به آمریکا، باید با یک شهروند آمریکایی ازدواج نموده و از این طریق موفق به اخذ اقامت دائم در آمریکا شود.
5 – مهاجرت به آمریکا از طریق پناهندگی
عده ای از افراد برای مهاجرت به کشور‌های دیگر، راه پناهندگی را مد نظر قرار می‌دهند که نیاز است اندکی در اینجا در مورد آن توضیح داده شود. پناهندگی عبارت از این است که شهروندی به دلایل متعدد برای فرار یا ترس از آزارهای ملی و قومیتی و یا به خاطر داشتن یک ایدئولوژی خاص و به دلیل آن که امنیت لازم را در کشور خود ندارد، به یک سرزمین دیگر پناه ببرد. در این رابطه یک کنوانسیون تحت عنوان کنوانسیون مربوط به وضعیت پناهندگان از سوی سازمان ملل متحد در جلسه‌ی ویژه‌ی سازمان ملل متحد در تاریخ 28 ژوئیه‌ی سال 1951 میلادی به تصویب رسید و در تاریخ 22 آوریل سال 1954 میلادی به اجرا در آمد. این کنوانسیون اقدام به تعریف معنا و مفهوم  پناهنده نموده و مسؤولیت کشور‌های عضو را در راستای نوع برخورد با این پناهندگان تبیین و تشریح می‌نماید. برای پی بردن به ضوابط تخصصی مندرج در این معاهده بهتر است به یک وکیل مهاجرت به آمریکا مراجعه نمود. البته باید گفت که نفس پناهندگی غالباً از جانب کشور مبدأ غیر قانونی تلقی می‌شود و لذا از سوی کارآزمودگان و خبرگان عرصه‌ی حقوق و وکیل‌های مهاجرت  به آمریکا توصیه نمی‌شود.

مهاجرت به آمریکا


5 – مهاجرت از طریق شرکت در قرعه کشی (لاتاری) و دریافت گرین‌کارت (کارت سبز) آمریکا
کشور آمریکا هرسال با برگزاری یک قرعه‌کشی در وسعت جهانی و از میان کسانی که در وب سایت‌های مربوط به آن ثبت نام نموده‌اند، اقدام به قرعه‌کشی نموده و از این طریق به حدود پنجاه هزار نفر، گرین کارت آمریکا می‌دهد. همانطور که گفته شد این روش مبتنی بر شانس بوده و نمی توان به آن اعتماد کرد؛ هرچند شما نیز می‌توانید برای مهاجرت به آمریکا شانس خود را در این زمینه نیز بیازمایید!
همان طور که در بالا مورد اشاره قرار گرفت، ویزای اقامت در آمریکا به دو نوع موقت و دائم تقسیم‌بندی می‌شود. در مورد اقامت دائم که با صدور گرین کارت یا همان کارت سبز همراه است، وفق مقررات مهاجرت به آمریکا، دارنده‌ی کارت سبز اجازه‌ی سکونت دائم در آمریکا را دارد و همچنین و به تبع آن، اجازه ی کار کردن نیز برای فرد وجود دارد. البته انواع مختلف دیگری نیز در خصوص مهاجرت و کارت سبز وجود دارد که با مشورت با وکیل مهاجرت به آمریکا ، می‌توان از کم و کیف آن آگاه شد.
نکته‌ی دیگر در مورد در خواست تمدید ویزای آمریکا است. شهروندان خارجی که با ویزای غیرمهاجرتی و یا به عبارت دیگر، با ویزای موقت به کشور آمریکا وارد می‌شوند، با توجه به این که مدت اقامت مجاز آن‌ها در کشور آمریکا محدود است، پس از انقضای این مهلت می‌توانند تقاضای تمدید ویزای مزبور را بنمایند و در صورت وجود شرایط مقرر در قانون، با درخواست آنها موافقت خواهد شد.
در مورد شهروندی کشور آمریکا (تابعیت آمریکا) باید گفت که داشتن شهروندی آمریکا، از دو طریق برای فرد متقاضی امکان‌پذیر است:
الف) تابعیت اصلی که خود به دو مورد سیستم خاک و سیستم خون تقسیم بندی می شود. در سیستم تابعیت خون، فرزندی که از پدر به دنیا می‌آید، تابعیت پدر خود را کسب می‌کند و در سیستم خاک، تابعیت به طفلی داده خواهد شد که در قلمرو سرزمین آن کشور به دنیا بیاید.
در کشور آمریکا نیز داشتن تابعیت اصلی منوط به تولد در ایالات متحده‌ی آمریکا یا در مناطق تحت کنترل آن کشور است و یا داشتن پدر و مادری آمریکایی در حین تولد.
ب) تابعیت اکتسابی که در این روش پس از اخذ اقامت کشور آمریکا، می‌توان از مراجع ذی‌صلاح، در خواست تابعیت نمود و پس از طی آزمون‌های مربوط مثل آزمون مربوط به تاریخ و دولت آمریکا و همچنین امتحان‌های سمعی و کلامی مربوط به زبان انگلیسی، به درجه شهروندی کشور آمریکا نایل گردید.
نکته‌ی حائز توجه آن است که کشور آمریکا تابعیت دوگانه‌ی شهروندان خود را نیز به رسمیت می‌شناسد. به دیگر سخن شهروندان کشور آمریکا می‌توانند در عین داشتن تابعیت این کشور، شهروند کشور دیگری نیز باشند و این نیز کاملاً قانونی است.
کسانی که قصد گرفتن تابعیت کشور ایالات متحده ی آمریکا را دارند همچنین موظف هستند که سوگند وفاداری به این کشور را یاد کنند که شامل این موارد است: الف) کنار نهادن وفاداری به دیگر کشورها ب) سوگند وفاداری به ایالات متحده‌ی آمریکا پ) پشتیبانی و دفاع از قانون اساسی ایالات متحده‌ی آمریکا ت) خدمت به کشور در هنگام ضرورت.
در پایان بحث از تابعیت آمریکا، مناسب است تا در مورد برخی از حقوق شهروندی این کشور صحبت کنیم. طبق مقررات قانونی ایالات متحده‌ی آمریکا، شهروندان این کشور از حقوقی از قبیل حقوق ذیل برخوردار هستند:
1 – حق شرکت در انتخابات برای شهروندان این کشور به رسمیت شناخته شده است.
2 – کسب تابعیت برای فرزندان متولد در خارج ممکن است. یعنی کسی که تابعیت کشور آمریکا را دارد چنانچه در خارج از ایالات متحده دارای فرزند شود، فرزند وی نیز دارای تابعیت آمریکا است.
3 – امکان مشارکت در مناصب دولتی و کاندید شدن برای تصدی مشاغل فدرال وجود دارد.

فرم ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد

نظرات کاربران
سهراب صفایی حصار
سلام من دنبال کار در خارج از کشور هستم هیچ آشنایی ندارم و خواهش میکنم کمکم کنید
پاسخ توسط کارشناس (2)
با سلام باید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.
فرزاد حاتمی
چه ساعتی میتونم با موسسه تماس بگیرم؟
پاسخ توسط کارشناسان
روزهای کاری از ساعت 10 صبح الی 5 عصر