شرایط پناهندگی در کانادا

برای مهاجرت به هر کشوری، راه های متنوعی در نظر گرفته شده است که اشخاص با توجه به ویژگی ها و توانایی های خویش، دست به انتخاب یکی از آن ها می زنند. مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و مهاجرت از طریق ازدواج، از جمله‌ی انواع مسیرهای مهاجرت است. در این میان، برخی افراد از طریق پناهندگی اقدام به ترک خاک خویش و اخذ اقامت کشور مقصد می نمایند. اما آیا این امر شدنی است؟ آیا پناهندگی، راهی مطمئن و کم خطر است؟ در این نوشتار، به بررسی ماهیت قانونی پناهندگی،، وضعیت پناهجویان در کانادا و شرایط پناهندگی در کانادا می نماییم.


پناهندگی


همانطور که گفته شد یکی از طرق مهاجرت، پناهندگی است. اگرچه پناهندگی پروسهای طولانی و دشوار است و افراد زیادی در فرایند اخذ آن با درهای بسته روبه‌رو میشوند اما در مواردی، پناهندگی تنها و آخرین راه حل برای فرار از مشکلاتی است که شخص را در موطن اصلی وی تهدید میکند. پناهندگی اصولاً به دلیل پدید آمدن شرایط سخت و خطرات بالقوه و بالفعل برای شخص در کشور خویش صورت می گیرد. خطرات و تهدیداتی از جنس امنیتی، مذهبی و سیاسی. لذا طبیعی است که اثبات وجود چنین خطراتی، اصلی ترین گام برای طی فرایند پناهندگی است و از جمله ی شرایط پناهندگی در کانادا محسوب می شود.

فرم درخواست ارزیابی جهت ویزای مولتی کانادا

شما می توانید از طریق فرم زیر درخواست خود را جهت ارزیابی ویزای مولتی کانادا ثبت نمایید. کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت

 

 


شرایط پناهندگی در کانادا


دو طریق عمده و اصلی برای پناهندگی کانادا وجود دارد که عبارتند از:
1- درخواست پناهندگی کانادا در داخل خاک این کشور
2- درخواست پناهندگی کانادا در بیرون از مرزهای این کشور
- چنانچه شخصی به هر طریقی اعم از آب، خاک و یا هوا به منظور اخذ پناهندگی کانادا وارد این کشور شود ابتدائاً ادعای وی مبنی بر واجد صلاحیت بودن برای مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی، در «آژانس خدمات مرزی کانادا» مورد بررسی قرار میگیرد. نهاد صالح برای بررسی ادعاهای پناهجویان، هیأت مهاجرت و پناهندگی کانادا (the immigration and refugee board) است. در این هیأت، بار اثبات دارا بودن شرایط اخذ پناهندگی بر عهدهی خود شخص پناهجو میباشد. برای مثال وی خود باید ثابت کند که در موطن اصلی خود به دلیل مسائل نژادی، مذهبی، ملیتی، عضویت در یک گروه خاص اجتماعی و یا یک عقیدهی خاص سیاسی تحت تعقیب بوده و در صورت دستگیری ممکن است مورد آزار و اذیت و شکنجه واقع شود و یا اینکه ترس معقولی از این پیگیری در کشور اصلی خود دارد و تعقیب وی قریبالوقوع است. شخص پناهجو باید دلایل و مدارک خود را به دقت ارائه و به خوبی از آنها دفاع کند؛ به نحوی که بتواند مقامهای صالح برای صدور پناهندگی را اقناع نماید. بدین ترتیب از شرایط پناهندگی در کانادا، موفقیت در مصاحبه است. در طول مصاحبه و بررسی، شخص تصمیم گیرنده در خصوص اینکه آیا پناهجو لایق پناهندگی کانادا است یا خیر، مدارک وی، توضیحات در خصوص دلایل اخذ پناهندگی کانادا، مبنای فرم ادعایی (BOC) و ... را مورد بررسی قرار می دهد و به جنبه های گوناگون شرایط پناهجو توجه می کند؛ از جمله اینکه آیا وی واقعاً در آن گروه اجتماعی که مدعی است به خاطر عضویت در آن تحت تعقیب است مشارکت دارد یا خیر؟ میزان خطر بالقوهای که شخص را در صورت بازگشت به کشورش تهدید میکند، چیست؟ ممکن است در این مورد سوالاتی نیز به زبان انگلیسی و یا فرانسوی از شخص پرسیده شود. البته در صورتی که پناهجو به این دو زبان مسلط نباشد، میتواند درخواست مترجم کند. به طور کلی بهتر است حتما به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید چرا که در غیر این صورت علاوه بر مشکلات طبیعی که در صورت بلد نبودن زبان در یک کشور دیگر با آن مواجه میشوید، استخدام و شروع به کار شما در کانادا نیز بسیار دشوار خواهد بود.
شرایط پناهندگی کانادا
- طریق دوم اخذ پناهندگی در کانادا، درخواست پناهندگی از خارج از خاک کانادا است. در این روش، پناهجویان توسط بعضی نهادها که ذیلاً در مورد آنها توضیح داده خواهد شد به کشور کانادا معرفی میشوند و در صورتی که مورد پذیرش قرار گیرند، به آنها مجوز اقامت دائم در خاک این کشور داده می‌شود. به افرادی که از این طریق خواهان اخذ پناهندگی کانادا هستند پناهندگان اسکان مجدد (resettled refugees) و به این طریق به طور کلی اسکان مجدد (resettlement) گفته میشود. از جملهی این نهاد ها کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان می باشد که در سال 1950 میلادی در جهت حمایت و پشتیبانی از پناهندگان و کمک به آنها جهت بهبود وضعیتشان به وجود آمد.
از دیگر انواع این نهادها، گروههای خصوصی حامی پناهندگان هستند که به این افراد در جهت استقرار در خاک کانادا تحت شرایط و ضوابطی کمک میکنند. برای مثال در بدو ورود، به آنها مسکن، خوراک ، لباس و ... میدهند اما پس از یک سال آنها باید برای خود شغل و منبع درآمد مناسبی ایجاد کرده باشند چرا که دیگر این گروههای خصوصی خود را در قبال آنها مسؤول نمیدانند. نکته ای در خصوص مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی که ذکر آن در اینجا مفید به نظر میرسد آن است که هزینه ی تحصیلات تا قبل از دانشگاه در کانادا رایگان میباشد و افراد میتوانند بدون پرداخت هیچ هزینه ای تحصیلات ابتدایی خود را پشت سر بگذارند؛ منتها تحصیل در دانشگاه در کشور کانادا رایگان نبوده و افراد متقاضی برای ادامهی تحصیل در این مقاطع باید از عهدهی پرداخت هزینههای آن بربیایند.
وزارت شهروندی و مهاجرت کانادا جهت اسکان مجدد، پناهندگان را به گروههای زیر تقسیم میکند:
1- گروه پناهندگان کنوانسیونی خارج از کشور (Convention Refugee Abroad Class)
2- گروه کشور پناهندگی (Country of Asylum Class)
3- گروه کشور مبدأ (Source country Class)
طبق قواعد و مقررات کنونی کانادا هم اکنون درخواست جدید تحت «گروه کشور مبدأ» مورد پذیرش واقع نمیشود، لذا از توضیح آن صرف نظر کرده و کانون توجه و تمرکز خود را بر موارد اول و دوم میگذاریم. با این حال متقاضیان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر از جوانب حقوقی و عملی، به وکلای حاضر در هلدینگ حقوقی رادیو وکالت مراجعه کنند. دو گروه مذکور عبارتند از:
گروه نخست یعنی دسته پناهندگان کنوانسیونی خارج از کشور شامل آن دسته از پناهجویانی میشود که در موطن اصلی خود به دلیل مذهب، نژاد، ملیت، عضویت در یک گروه خاص اجتماعی و یا داشتن یک عقیدهی سیاسی تحت تعقیب بوده و ممکن است مورد آزار و اذیت و بعضاً شکنجه به خاطر موارد مذکور قرار بگیرند (البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که دلایل مطرح شده محصور بوده و فقط اگر شخصی به جهات مذکور تحت تعقیب باشد می تواند درخواست پناهندگی بدهد. برای مثال چنانچه شخصی جنایتی را علیه دیگری روا داشته باشد یا اموال دیگر شهروندان را ربوده و به این علل تحت تعقیب باشد، نمی تواند خود را مشمول تعریف عنوان پناهندگی قرار دهد). البته قرار گرفتن در این دسته مستلزم داشتن شرایط دیگری نیز میباشد. از جملهی این شرایط آن است که این افراد در خارج از کانادا بوده و قصد اخذ پناهندگی این کشور را داشته باشند در حالیکه کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان یا گروههای حامی خصوصی یا دیگر سازمانها معرف آنها هستند و از طرف دیگر منابع مالی مورد نیاز برای تأمین احتیاجات خود و خانوادهی خود را داشته باشند و یا اینکه به نوعی به عنوان پناهنده‌ی مورد مساعدت دولت یا حامی خصوصی مورد شناسایی قرار گرفته باشند.
دسته ی دوم شامل آن دسته از افرادی می شود که گروه های حامی خصوصی به دلیل آنکه آنها خارج از کشور متبوع خود یا کشوری که در آنجا اقامت دارند زندگی میکنند و تاثیر شدیدی از جنگهای داخلی و یا منازعات مسلحانه پذیرفته اند و یا حقوق بشری آنها به نحو شدیدی مورد بی توجهی قرار گرفته است و از طرف دیگر منابع مالی مورد نیاز برای حمایت از خود و افراد وابسته به خود را در اختیار دارند، از آنها پشتیبانی کرده و اسامی آنها را چنانچه قادر به یافتن راهی برای حل مشکلات خود در زمانی متعارف نباشند، به نهاد صالح در کانادا ارائه داده و مراتب آمادگی خود جهت حمایت از ایشان در خاک کانادا را بیان میدارند.


آیا پناهندگی روش مطلوبی است؟


اساساً اخذ پناهندگی فرایندی بسیار دشوار است و در موارد زیادی ممکن است به نتیجه نرسد؛ لذا چنانچه افرادی شوق زندگی در کانادا را داشته بدون اینکه به راستی و فی الواقع حائز شرایط پناهندگی باشند به آنها توصیه میشود که این راه حل را به هیچ عنوان اتخاذ نکنند چرا که هم مأموران پناهندگی کشورها، شرایط و مدارک افراد متقاضی را به دقت مورد بررسی و تدقیق قرار می دهند و احتمال موفقیت پناهجویان در فریب آنها بسیار کم است و هم از طرف دیگر شرایط اشتغال پناهندگان در سال های ابتدایی ورود آنها به کانادا با محدودیت هایی روبه‌رو است که ممکن است شرایط اقامت را برای آنها دشوار سازد. بدین ترتیب، پناهندگی، به عنوان مسیری در نظر گرفته شده است که همواره پس از سایر طرق مهاجرت به کانادا از آن اسم آورده می شود. در صورت عدم موفقیت در مسیر مهاجرت به کانادا، چنانچه واقعاً شرایط زندگی برای شخص در کشور خویش دشوار و غیر قابل تحمل باشد، ناچاراً بحث پناهندگی مطرح می شود. متقاضیان مناسب است تا با مراجعه به مشاورین معتمد و متخصص، از شرایط پناهندگی در کانادا مطلع شوند و با چشمانی باز، دست به تصمیم گیری های سرنوشت ساز بزنند. در این راستا، هلدینگ حقوقی رادیو وکالت متشکل از وکلای رسمی دادگستری و حقوقدانان متخصص در امور مهاجرتی، می تواند با ارائه‌ی مشاوره های حقوقی لازم در خصوص مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی، روند اداری این امر را تسهیل نماید. در صورت نیاز، به این مرکز حقوقی مراجعه فرمایید.

 پناهندگی در کانادا