شرایط پناهندگی در انگلیس


پناهندگی چیست؟
طرق پناهندگی انگلستان چیست؟
شرایط پناهندگی در انگلیس کدام است؟
آیا امکان پناهندگی به دلایل امنیتی وجود دارد؟
خروج انگلستان از اتحادیه ی اروپا، بر پناهندگی این کشور چه تأثیری گذاشته است؟
خدمات هلدینگ حقوقی رادیو وکالت در امر پناهندگی انگلیس چیست؟


شرایط پناهندگی در انگلیس


پناهندگی به چه معناست؟


پناهندگی یکی از طرق مهاجرت است و پناهنده شخصی است که بنا به عواملی نظیر مذهب، نژاد، عضویت در یک گروه خاص اجتماعی، سیاسی یا غیره، در کشور خود مورد تهدید و اذیت است و یا اینکه ترس منطقی از احتمال شکنجه و مورد آزار قرار گرفتن خویش دارد. برای رهایی از این شرایط، پناهنده از کشور محل زندگی خود به سوی کشوری دیگر مهاجرت می‌کند. پناهندگی یکی از طرق دشوار مهاجرت است و با اینکه غیر ممکن نیست، اما مستلزم آگاهی و دقت فراوان و طی روال‌‌های قانونی است.
پناهندگی یک حق است و از جمله در کنوانسیون پناهندگی مصوب 1951 ژنو به رسمیت شناخته شده است. با آنکه شرایط پناهندگی در انگلیس، اختصاصاً در این سند و یا اسناد مشابه ذکر نشده است، ولی کلیات امر پناهندگی و حقوق پناهجویان در آن به رسمیت شناخته شده است.
باید گفت که هر خطر و تهدیدی را نمی ‌توان بهانه‌ای برای اخذ پناهندگی دانست. مثلاً افراد متهم به ارتکاب جرایم نمی ‌توانند برای فرار از مجازات‌ های قانونی، از کشور ‌های دیگر درخواست پناهندگی کنند. از سوی دیگر متهمان جرایم سیاسی، معمولاً از این امتیاز برخوردار هستند. به همین دلیل می بایست با طرق و شرایط پناهندگی در انگلیس آشنا شد و در این مسیر از حقوقدانان و افراد خبره نیز بهره برد.
آیا پناهندگی خطرناک است؟
همانطور که گفته شد، پناهندگی یک حق است و لذا ذاتاً امری غیر قانونی و خطرناک نیست. لیکن از دو جهت، با ریسک رو به رو است:
اول؛ کشور های مبدأ معمولاً با ارسال پناهنده به کشور های دیگر مخالف هستند و لذا سعی می کنند تا این امر با ممنوعیت هایی رو به رو شود.
دوم؛ پناهجویانی که با خطرات و دشواری های تحمل ناپذیر رو به رو می شوند، عمدتاً افرادی هستند که از طرق غیرقانونی اقدام کرده اند. در واقع سفر های ماجراجویانه و غیر قانونی، ریسک گرفتار شدن در دام دزدان دریایی یا سایر افراد بزهکار را افزایش می دهد.
برای اینکه پناهجویان با چنین آسیب هایی رو به رو نشوند، الزامی است تا با افراد آگاه به مشورت بپردازند. در همین راستا، هلدینگ حقوقی رادیو وکالت متشکل از وکلای رسمی دادگستری ایران، زمینه ی مشاوره حقوقی در خصوص اقدامات لازم در خصوص پناهندگی و نیز شرایط پناهندگی در انگلیس را فراهم آورده اند. در صورت نیاز، با ما در ارتباط باشید.

پناهندگی در انگلستان

شرایط پناهندگی در انگلیس


همانطور که می دانید، اتحادیه ی اروپا متشکل است از اکثر کشور های اروپایی که البته اخیراً کشور انگلستان، طی برگزاری یک همه پرسی، از آن خارج شد. این اتحادیه دارای مقررات ویژه ای راجع به مهاجرت و پناهندگی موسوم به مقررات «دوبلین» است و معمولاً اعضای خود را موظف به پذیرش تعدادی مشخص از پناهجویان در سال می‌کند. به نظر می رسد که با توجه به جدایی انگلستان، تمایل این کشور به سیاست های مهاجرتی اتحادیه ی اروپا کمرنگ شده است؛ با این حال این امر کماکان امکان پذیر است و این کشور به میزانی در حدود نصف میزان مقرر شده، با درخواست های پناهندگی موافقت می کند. گفتنی است تنها نصف به اضافه‌ی یک، از مردم این کشور به این جدایی رأی دادند و لذا اقبال عمومی نسبت به امر پناهندگی این کشور، کاهش چشم گیری نداشته است.
امروزه راه های متعددی برای مهاجرت وجود دارد نظیر مهاجرت تحصیلی، کاری و ... راه های مهاجرت به انگلستان نیز عبارت است از:
1 – ویزای مربوط به سرمایه‌گذاری تحت عنوان «Investors visa -Tier 1»
2 – ویزای صاحبان تجارت تحت عنوان «Entrepreneurs visa - Tier1»
3 – ویزای مربوط به کسانی که در کشور انگلستان فارغ‌التحصیل شده‌اند «Post Study visa - Tier1»
4 – ویزای مهاجرت به انگلستان برای افرادی که مهارت‌های خاصی، مثل مهارت‌های شغلی و ... دارند تحت عنوان «Skilled workers visa - Tier2»
5 – ویزای مربوط به تحصیل و دانشجویی در کشور انگلستان تحت عنوان «Tier 4»
6 – ویزای مربوط به کار و پیشه‌ی موقت تحت عنوان «Tier 5»
7 – گرفتن ویزا از طریق ازدواج
8 – پناهندگی
همانطور که ملاحظه می شود، پناهندگی به عنوان آخرین مسیر ذکر شده است و لذا بهتر است تا متقاضیان، پس از آزمودن طرق قبلی، دست به انتخاب مسیر پناهندگی بزنند. این امر به دلیل برخی دشواری ها و نیز برخی ابهامات عملی در طرق پناهندگی است که البته اختصاصی به کشور انگلستان ندارد.
راجع به پناهندگی انگلیس باید گفت که آژانس مرزبانی این کشور (UK Border Agency) که به اختصار، UKBA نامیده می شود، وظیفه ی بررسی تقاضای پناهندگی و مصاحبه با متقاضیان را بر عهده دارد. علاوه بر این، درخواست پناهندگی می تواند به افسران اداره ی مهاجرت انگلستان نیز تقدیم شود. این مأموران در فرودگاه ها، بنادر دریایی و مرزهای خاکی انگلستان حضور دارند.
باید گفت که تأیید یا عدم تأیید درخواست مهاجرت به انگلستان از طریق پناهندگی، منوط به حضور در مصاحبه است. مراحل مصاحبه عموماً طولانی مدت است. هدف آژانس مرزبانی بریتانیا از این مصاحبه ها، علاوه بر آگاهی از مشخصات فردی پناهنده نظیر سطح تحصیلات و اشتغال، پی بردن به چرایی ترک خاک و ورود به کشور انگلستان و نیز سنجش میزان اعتبار ادعاهای فرد است. ادعاهایی نظیر در معرض آزار و اذیت یا شکنجه بودن که عمدتاً می تواند دلایل سیاسی یا مذهبی داشته باشد. در واقع در فرایند مصاحبه، شخص متقاضی می بایست اثبات کند و یا به نحوی، طرف مقابل را قانع کند که دیگر توانایی زیست مناسب و توأم با کرامت در کشور خویش ندارد و چاره ای جز مهاجرت به کشور انگلستان برای او نمانده است. بدین ترتیب داشتن شرایط پناهندگی در انگلیس، لازمه ی پذیرش در مصاحبه است و شرایط مزبور نیز، همان اثبات ادعاهای شخص است. طبیعی است که با توجه به خیل عظیم متقاضیان پناهجویی در انگلستان، ملاک های مورد نظر در مصاحبه ها بسیار سختگیرانه و حداکثری خواهد بود. البته در صورت استحقاق واقعی شخص، به احتمال زیاد با درخواست وی موافقت می شود. استحقاق واقعی به معنای واقعی و غیر قابل تحمل بودن خطری است که فرد را در کشور خویش، تهدید می نماید. برای مثال ارائه ی اسنادی دال بر زندانی بودن شخص در کشور خویش، یا احضاریه های متعدد از سوی دادگستری و یا حتی استشهادیه های مردمی، می تواند کمک شایانی به تأیید درخواست پناهندگی او در انگلستان نماید.

شرایط پناهندگی در انگلیس


البته چنانچه به هر دلیلی، درخواست پناهندگی از سوی مقامات انگلیسی رد شد، فرصت تجدیدنظر وجود دارد. در مرحله ی تجدید نظر، ممکن است ارائه ی اطلاعات و توضیحات بیشتر درخواست شود و نهایتاً رأی بر جواز ورود پناهنده به انگلستان داده شود. در هر حال، تصمیم مقام تجدید نظر قطعی خواهد بود و چنانچه در این مرحله نیز با درخواست شخص مخالفت شود، وی می بایست خاک انگلستان را ترک گوید.
باید افزود که پناهندگی به دلیل خطرات امنیتی، معمولاً از سوی ایرانیان مورد پذیرش قرار نمی گیرد. چراکه ایران از امنیت نسبی و با ثباتی برخوردار است و لذا احتمال واهی بودن ادعای شخص وجود دارد. اما در بحث از شرایط پناهندگی در انگلیس، دلایل مذهبی و سیاسی معمولاً مورد پذیرش قرار می گیرند.
هلدینگ حقوقی رادیو وکالت متشکل از حقوقدانان و وکلای متخصص در امور پناهندگی، به مشاوره حضوری و تلفنی راجع به راه ها و شرایط پناهندگی در انگلیس می پردازد. خدمات این هلدینگ نه تنها پیش از اقدام، بلکه در حین رسیدگی و حتی پس از آن نیز ادامه دارد. متخصصین ما با آگاهی از رویه های موجود، امکان بهره مندی از یک مشاوره ی حقوقی واقع گرا را در خصوص پناهندگی فراهم می سازند. باید گفت که نه تنها اشراف بر قوانین و مقررات مکتوب، بلکه آگاهی از وضعیت های عملی و عرف های نانوشته ی دستگاه های اداری نیز ضروری است. این امر در خصوص بحث پناهندگی از حساسیت بیشتری برخوردار است. چراکه به طور کلی پناهندگی انگلیس نسبت به سایر طرق مهاجرت، شیوه ی دشوارتری برای ترک کشور است و البته ابهامات بیشتری نیز دارد. بنابراین برای اقدام در مسیر قانونی مهاجرت، و کسب اطلاعات بیشتر در مورد پناهندگی انگلستان با مشاوران هلدینگ رادیو وکالت در ارتباط باشید.