شرایط مهاجرت به ژاپن


آیا امکان مهاجرت ایرانیان به ژاپن وجود دارد؟
شرایط مهاجرت به ژاپن چیست؟
طرق مهاجرت به ژاپن کدام است؟
آیا امکان اخذ ویزای تحصیلی و کاری ژاپن نیز وجود دارد؟
خدمات هلدینگ حقوقی رادیو وکالت در خصوص مهاجرت به ژاپن چیست؟

شرایط مهاجرت به کشور ژاپن


مجمع ‌الجزایر ژاپن با 387000 کیلومتر مربع وسعت، در اقیانوس آرام واقع شده و دارای مرز آبی با کشورهای چین، کره ی جنوبی، کره ی شمالی و روسیه است. جمعیت ژاپن در حدود 130 میلیون نفر است.
یکی از دلایل مطلوبیت مهاجرت به ژاپن، شرایط اقتصادی مساعد و استاندارد این کشور است. به طوریکه این کشور سومین اقتصاد بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص داخلی و نیز چهارمین کشور صادر کننده در جهان محسوب می شود.
دین باستانی در این کشور، شینتو بوده است. امروزه بیش از 100 هزار نفر از اهالی این کشور را مسلمانان تشکیل می دهند و حدود 40 عدد مسجد در ژاپن وجود دارد.
مهاجرت به ژاپن
پیش از بحث در مورد شرایط مهاجرت به ژاپن، می بایست با طرق مهاجرت و کسب اقامت ژاپن آشنا شد. البته باید دانست که اقامت عبارت است از یک رابطه ی مادی میان شخص و محل زندگی یا محل اصلی اداره ی امور وی. اقامتگاه هر شخص، پیوند دهنده ی او با محل زندگی یا کسب و کار وی است. تابعیت نیز که یکی دیگر از مفاهیم مرتبط با بحث ما است، به معنای یک رابطه ی غیر مادی سیاسی، فرهنگی و حقوقی است که پیوند دهنده ی شخص با یک کشور می باشد. تابعیت هر شخص، در شکل دهی هویت اجتماعی و حقوقی او نقش دارد. بنابراین اخذ اقامت ژاپن، لزوماً به معنای اخذ تابعیت آن کشور نیست؛ هر چند که ممکن است برخی از آثار این دو مفهوم با یکدیگر مشترک باشد. معمولاً اخذ تابعیت مستلزم طی روند های طولانی تر است که با شرایط مهاجرت به ژاپن متفاوت است. مهاجرت، از طرق ورود به کشور ژاپن است که در ابتدا باعث اقامت موقت می شود و در ادامه ممکن است به اخذ اقامت دائم یا حتی تابعیت بینجامد. کسب تابعیت ژاپنی از جمله مستلزم این است که شخص، مدتی را در خاک این کشور زندگی کرده باشد و با تاریخ و فرهنگ آن آشنا باشد. اما کسب اقامت ژاپن، آسان تر و از طرق پیش بینی شده صورت می گیرد.
تابعیت اصولاً یا از طریق سیستم خون و یا از طریق سیستم خاک به دست می آید. برخی از کشور ها یک روش از دو روش مذکور را پذیرفته اند و برخی دیگر از کشور ها هر دو روش را مد نظر قرار داده اند که کشور ایران از جمله ی کشورهای اخیر است. در سیستم خون، فرزند، تابع کشور متبوع پدر خویش خواهد بود و در نتیجه محل تولد اهمیتی ندارد و صرف تابعیت پدر ملاک است. در سیستم خاک، صرف تولد در خاک یک کشور برای کسب تابعیت آن کشور کفایت می کند؛ ولو آنکه پدر آن فرزند، خود تابع آن کشور نبوده باشد و تنها زایمان در آن کشور رخ داده باشد. البته باید گفت که هر کشوری، با پذیرش یکی از روش های فوق و یا ترکیبی از آن ها، سعی در بومی سازی آن از طریق ایجاد برخی تغییرات نیز داشته است. لیکن این دو سیستم به صورت کلی، دو سیستم اصلی در خصوص نحوه ی احراز تابعیت به شمار می آیند. در این میان، کشور ژاپن تنها سیستم خون را پذیرفته است. بنابراین در صورتی که فرزندی از یک پدر خارجی در خاک ژاپن متولد شود، به تابعیت ژاپن در نخواهد آمد؛ بلکه تولد از یک پدر ژاپنی است که لازمه ی احراز تابعیت ژاپنی آن فرزند خواهد بود. در نظام حقوقی کشور ژاپن، قاعده ی منع تابعیت مضاعف پیش بینی شده است. اکثر کشور های دنیا به سمت اجتناب از پدیده ی تابعیت مضاعف پیش می روند؛ اما تفاوت در قوانین مربوط به تابعیت، جلوگیری از ایجاد این پدیده را با دشواری رو به رو می کند و به همین دلیل هنوز چنین پدیده ای از میان نرفته است. در راستای دوری از تابعیت مضاعف، قوانین ژاپن، تابعیت دو گانه (مضاعف) را بر نمی تابد و کسب تابعیت ژاپن، مستلزم ترک تابعیت پیشین فرد خواهد بود.

اقامت ژاپن


شرایط مهاجرت به ژاپن


برای اینکه شخصی موفق به کسب اقامت ژاپن شود، می تواند از مسیر های زیر با رعایت شرایط مهاجرت به ژاپن اقدام کند:
الف ) ویزای تحصیلی در ژاپن
برای آگاهی از شرایط مهاجرت به ژاپن از طریق ویزای تحصیلی، باید با مشاورین این امر مشورت کرد تا ضمن آگاهی از مقررات، با رویه های موجود نیز آشنا شد. برای این امر، متقاضی نیاز به یک نامه ی پذیرش از دانشگاه ژاپن دارد. برای اخذ ویزای تحصیلی، باید در حساب بانکی فرد یا پدر و مادر وی، وجوه کافی موجود باشد. علاوه بر این، درخواست یک گواهی واجد شرایط بودن از وزارت دادگستری این کشور نیز مورد نیاز است.
ب ) ویزای کاری در ژاپن
در ادامه، ویزاهای کاری که شخص با داشتن آن ها می تواند در کشور ژاپن به اشتغال بپردازد، معرفی می شود. کسانی که اقامت دائم ژاپن دارند و یا فرزند یا همسر آنان ژاپنی است، این امکان را دارند که آزادانه در هر یک از مشاغل موجود مشغول به کار شوند. اما افرادی نظیر پرفسورها، معلمین، سرمایه گذاران، وکلا و پزشکان، اجازه ی کار کردن در یک سری از مشاغل را خواهند داشت که این امر مستلزم دریافت اجازه نامه ی رسمی از اداره ی مهاجرت ژاپن است.
پ ) ویزای مربوط به ازدواج با یک تبعه ی ژاپن
در خصوص شرایط مهاجرت به ژاپن از طریق ازدواج، صرف بررسی و مطالعه ی اجمالی چند ماده از قانون مدنی ژاپن کفایت نمی کند و در این کشور نیز مانند هر کشور دیگری، ممکن است عرف ها و رویه هایی خارج از قانون وجود داشته باشد که مکمل احکام منصوص راجع به ازدواج است. برای آگاهی از این موارد، با مشاورین ما در هلدینگ حقوقی رادیو وکالت همراه باشید. با این حال باید گفت که به موجب قانون مدنی ژاپن، ازدواج مردان ژاپنی قبل از رسیدن به سن 18 سال و زنان قبل از 16 سال مجاز نیست. دو همسری نیز در این کشور مجاز نیست. بنابراین اخذ اقامت ژاپن از طریق ازدواج برای افراد متأهل ممکن نخواهد بود. به موجب قوانین ژاپن، ازدواج با اتباع ژاپنی در صورت جمع سایر شرایط، منتهی به اقامت ژاپن می شود. یکی از شرایط مهاجرت به ژاپن از طریق ازدواج، اقامت بدون وقفه برای مدت 5 سال در این کشور و نیز عدم داشتن سوء پیشینه یا سابقه ی کیفری است. مدارک لازم برای ارائه به اداره ی مهاجرت ژاپن جهت رعایت شرایط مهاجرت به ژاپن از طریق ازدواج عبارت است از:
- ) مدارکی دال بر عدم داشتن همسر (شناسنامه)؛
- ) تأییدیه های پزشکی که متناسب با قوانین کشور ژاپن کسب شده است؛
- ) مدارکی دال بر کفایت توانایی مالی برای اداره ی زندگی در ژاپن؛
و ...
پس از تأیید مدارک بالا از سوی اداره ی مهاجرت ژاپن، و وقوع ازدواج میان طرفین، ثبت آن ضروری است. که نیاز به دو شاهد دارد. مدارک و شرایط مورد نیاز برای ثبت ازدواج در کشور ژاپن عبارت است از:
- ) امضای گواهی ازدواج از سوی زن و شوهر
- ) حضور دو شاهد عاقل و بالغ
- ) گواهی صلاحیت ازدواج
- ) کارت ثبت نام شخص تبعه ی خارجی

شرایط مهاجرت به ژاپن


هلدینگ حقوقی رادیو وکالت، آماده ی همکاری با متقاضیان در خصوص مهاجرت به ژاپن و از جمله کمک به ایشان در خصوص شرایط مهاجرت به ژاپن و ترجمه ی اسناد و مدارک لازم برای اخذ ویزاهای تحصیلی، کاری و ازدواج است.
نباید از نظر دور داشت که قوانین و مقررات مکتوب، همواره تمامی مسائل و فروض را پیش بینی نمی کنند و این امر به دلیل جدید بودن طرح برخی مسائل در نظام های حقوقی هر کشور است که قابل پیش بینی نبوده و لاجرم می بایست از طرق دیگری، به سامان دهی آن پرداخت. یکی از راه های انتظام بخشی به این امور، دادن اختیاراتی محدود به قضات دادگاه ها است تا در هر پرونده ای، از استنباطات شخصی خود نیز استفاده کنند. مجریان امور نیز در قالب دستگاه های اداری، ممکن است دست به وضع برخی دستور العمل ها بزنند. برای مثال اداره ی مهاجرت ژاپن، دارای یکسری بخشنامه های ویژه است که بعضاً به صورت عمومی نیز منتشر نمی شود. لذا برای آگاهی از این اسناد و برخی رویه های نا نوشته، می بایست با مراجعه به متخصصین این امور، با کم و کیف آن ها آشنا شد. در این مسیر، هلدینگ حقوقی رادیو وکالت، با بهره گیری از حقوقدانان و وکلای رسمی دادگستری، آمامده ی ارائه ی انواع خدمات حقوقی به متقاضیان در خصوص شرایط مهاجرت به ژاپن است. در صورت نیاز، با ما در ارتباط باشید.