مهاجرت به اسپانیا

کشور اسپانیا یکی از پرطرفدارترین کشور‌های دنیا برای مهاجران شناخته شده است به گونه‌ای که تعداد مهاجرانی که در این کشور مشغول به زندگی هستند حدود 7 میلیون نفر برآورد می‌شود. روش‌های متفاوتی جهت مهاجرت به اسپانیا پیش‌روی متقاضیان می‌باشد که از جمله آن‌ها می‌توان به مهاجرت به اسپانیا از طریق کار، از طریق تحصیل، سرمایه‌گذاری و غیره اشاره نمود. در ادامه مطلب قصد داریم تا به بررسی هریک از روش‌های مهاجرت به  اسپانیا بپردازیم. قبل از بررسی شرایط مهاجرت به اسپانیا در ابتدا قصد داریم تا وضعیت زندگی و اقتصاد این کشور را تحلیل کرده تا خوانندگان را با زوایای گوناگون زندگی در اسپانیا آشنا نماییم.

روش‌های مهاجرت به اسپانیا

بعد از آن که شخص متقاضی مهاجرت به اسپانیا، در زمینه اقتصاد این کشور و هزینه‌های زندگی توجیه شدند لازم است تا برنامه و روش مهاجرتی خود به این کشور را مشخص نمایند. در این راستا روش‌های مهاجرت به اسپانیا عبارتند از:

  • مهاجرت به اسپانیا از طریق تمکن مالی
  • مهاجرت به اسپانیا از طریق کار
  • مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل
  • مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه‌گذاری
  • مهاجرت به اسپانیا از طریق ازدواج

مهاجرت به اسپانیا از طیق تمکن مالی

شخصی که قصد مهاجرت به اسپانیا را دارد در صورتی که بتواند به دولت اسپانیا اثبات نماید که از نظر مالی قادر به تامین هزینه‌های زندگی خود و سایر اعضای خانواده‌ خویش می‌باشد، قادر است تا از طریق ارائه تمکن مالی به سفارت این کشور اقدام به مهاجرت و اخذ اقامت اسپانیا نماید. البته در این روش منبع درآمد شخص متقاضی بسیار مهم است و لازم است تا از طریق راه‌های کاملا قانونی به دست آمده باشد.

پس از ارائه سند و مدارکی که اثبات کننده تمکن شخص متقاضیست، آن مدارک لازم است تا به زبان اسپانیایی ترجمه شده و به سفارت این کشور جهت بررسی تحویل داده شود. مهاجرت به اسپانیا از این طریق شامل کل اعضای خانواده شده و بعد از گذشت چند سال زندگی در این کشور، به اقامت دائم اسپانیا دست یابند.

مشاوره کلمات کلیدی

از آنجایی که کشور اسپانیا عضو اتحادیه اروپا و عضو پیمان شنگن می‌باشد، اشخاص بسیاری تمایل به اخذ ویزای کار و در نتیجه مهاجرت به اسپانیا را دارند. در صورتی که متقاضی مهاجرت به اسپانیا  از طریق کار، بتواند به مدت حداقل 5 سال در این کشور به کار و زندگی بپردازد و مالیات پرداخت نماید، می‌تواند به اقامت اتریش و در نهایت تابعیت این کشور دست پیدا کند.

اشخاصی که قصد مهاجرت به اسپانیا از طریق کار را دارند می‌توانند از طریق روش‌های متفاوتی اقدام به اخذ ویزای کار اسپانیا کرده تا به واسطه این موضوع به شکل قانونی مشغول به کار در اسپانیا شوند. یکی از این روش‌ها اخذ ویزای جست و جوی شغلی می‌باشد که به شخص دریافت کننده این امکان را می‌دهد تا  به مدت 3 الی 5 ماه به جست و جوی کار در این کشور بپردازد. پس از یافتن کار و عقد قرارداد کاری و طی کردن مراحل اداری کارت اقامت یک ساله برای فرد متقاضی مهاجرت به اسپانیا از طریق کار صادر می‌شود.

لازم به ذکر است امکان اخذ ویزای کار اسپانیا از طریق اخذ دعوت‌نامه‌ای معتبر از سوی کارفرمایی اسپانیایی وجود دارد. شرایط دریافت دعوت‌نامه از جانب کارفرمای اسپانیایی بدین صورت است که کارفرمای موردنظر برای یافتن نیروی مورد نظر خود موظف است که به مدت سه ماه در کشور اسپانیا آگهی استخدام تبلیغ کند. در این مدت اگر شهروند اسپانیایی به عنوان متقاضی موردنظر پیدا شد و شرایط لازم جهت استخدام را دارا بود، کارفرمای اسپانیایی موظف به استخدام ایشان می‌باشد. در غیر این صورت و در صورت عدم یافتن شخصی در این کشور، کارفرما مستلزم تبلیغ آگهی استخدام به مدت سه ماه در اتحادیه اروپا می‌باشد. اگر در این مرحله شخصی خواستار فرصت شغلی مورد نظر نبود، کارفرما می‌تواند اقدام به ارسال دعوت‌نامه کاری به متقاضی نماید. پس از انجام مراحل قانونی شخص می‌تواند اقدام به مهاجرت به اسپانیا از طریق کار نماید.

مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل

همواره یکی از مناسب‌ترین، کم هزینه ترین و کم ریسک‌ترین راه‌های مهاجرت به یک کشور، مهاجرت تحصیلی می‌باشد. دانشگاه‌های اسپانیا به واسطه ارائه خدمات مناسب و سطح علمی بسیار بالا، به گزینه‌ای ایده‌آل برای دانشجویان و اشخاصی که قصد مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل را دارند بدل شده است.

در طول چند سال گذشته دانشجویان بسیاری موفق به پذیرش از دانشگاه‌های اسپانیا شده‌اند. زبان بعضی از دانشگاه‌های این کشور انگلیسی و بعضی دیگر اسپانیایی است. از این رو دانشجویان مایل به اخذ پذیرش موظف به داشتن مدرک زبان انگلیسی یا اسپانیایی هستند. هزینه‌های تحصیل در اسپانیا سالانه در حدود 2000 دلار برآورد می‌شود. اشخاصی که قصد مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را دارند می‌توانند به راحتی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور کرده و به ادامه تحصیل بپردازند.

مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه‌گذاری

یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به اسپانیا، سرمایه گذاری است. با توجه به نرخ مناسب مالیات، مهاجرت به اسپانیا گزینه مناسبی برای مدیران و صاحبان مشاغل است. روش دیگر سرمایه‌گذاری با مبلغی در حدود پانصد هزار یورو می‌باشد که با سرمایه‌گذاری این مبلغ در کشور اسپانیا( به طور مثال خرید ملک) می‌توان در یک بازه زمانی نسبتا کوتاه به پاسپورت و تابعیت اسپانیا برای خود و خانواده دست یافت.

این مبلغ باید به صورت وجه نقد بوده و منبع ایجاد آن نیز مشخص باشد. یعنی شما باید بتوانید ثابت نمایید که از کدام روش قانونی این میزان پول را بدست آورده‌اید. بعد از شروع فرآیند مهاجرت به اسپانیا از طریق این مبلغ سرمایه‌گذاری، پول در حساب خودتان مسدود خواهد شد و اگر پس از بررسی های لازم با در خواست شما موافقت گردید این مبلغ وارد پروژههای این کشور می‌شود.

مهاجرت به اسپانیا از طریق ازدواج

مهاجرت به اسپانیا از طریق ازدواج یکی از راه‌های اخذ اقامت این کشور می‌باشد. ازدواج با تبعه یک کشور همواره یکی از روش‌های دریافت اقامت آن کشور بوده است و کشور اسپانیا نیز از این قاعده مستثنی نبوده و به اشخاص  خارجی‌ای که با تبعه اسپانیایی این کشور ازدواج کند، اقامت اسپانیا را اعطا می‌نماید. البته لازم به ذکر است در این روش پس از گذشت چند سال و اثبات زندگی مشترک شخص متقاضی می‌تواند درخواست اخذ اقامت دائم اسپانیا نماید.

 مهاجرت به اسپانیا

نگاهی به اقتصاد و هزینه زندگی کشور اسپانیا

هنگامی که یک شخص تصمیم به مهاجرت به یک کشور می‌گیرد دو سوال در ذهن ایشان ایجاد می‌شود. اول آن که اقتصاد آن کشور در چه شرایطی قرار دارد و دوم آن که هزینه‌های زندگی در آن کشور برای یک شخص حدودا چقدر تمام می‌شود. در این راستا خدمت متقاضیانی که قصد مهاجرت به اسپانیا را دارند عرض نماییم، اسپانیا در چند سال گذشته موفق شده است تا رتبه چهاردمین اقتصاد برتر در میان کشورهای دنیا را به خود اختصاص دهد. از طرف دیگر سطح کیفیت و امنیت و آزادی زندگی در این کشور سبب شده است تا این کشور رتبه 10‌ام را در میان کشورهای دنیا از منظر کیفیت زندگی از آن خود نماید.

ااشخاصی که قصد مهاجرت به اسپانیا را دارند لازم است بدانند یکی از پایه‌های اقتصادی این کشور بر صنعت توریسم بنا شده است. همچنین از دیگر پارامترهای مهم اقتصادی در این کشور می‌توان به صنایع کشاورزی و انرژی اشاره نمود.

همانطور که اشاره شد مورد دیگری که برای متقاضی مهاجرت به اسپانیا حائز اهمیت می‌باشد، موضوع هزینه‌های زندگی در اسپانیا می‌باشد. با نگاهی کلی به هزینه‌های متداول یک شخصی که در اسپانیا به زندگی می‌پردازد، می‌توانیم بگوییم به طور میانگین هزینه‌هایی مانند هزینه خورد و خوراک و غذا، حمل و نقل، اینترنت، برق و آب ماهیانه مبلغی در حدود 400 یورو می‌باشد. همچنین هزینه اجاره یک واحد آپارتمان در این کشور به طور میانگین ماهیانه 450 یورو خواهد بود. البته این موضوع کاملا بستگی به شخص متقاضی کسب اقامت اسپانیا دارد، به اینکه در چه شهری قصد سکونت داشته و آن آپارتمان مربوط به کدام منطقه آن شهر می‌باشد.