شرایط تحصیل رایگان در انگلستان


آیا تحصیل در دانشگاه های انگلستان مستلزم پرداخت شهریه است؟


شرایط تحصیل رایگان در انگلستان چیست؟


چه کسانی می توانند از تحصیل رایگان در انگلیس برخوردار شوند؟


خدمات هلدینگ حقوقی رادیو وکالت چیست؟

شرایط تحصیل رایگان در انگلستان


معمولاً دانشجویان در کنار تحصیل در یک کشور خارجی، به فکر اشتغال نیز هستند. در این راستا باید گفت که اقتصاد انگلستان از جمله‌ی اقتصاد های نیرومند اروپا است و شاخص‌های نامطلوب از جمله تورم و بیکاری در آن بسیار پایین است. این کشور جزء ده کشور بزرگ صادرکننده‌‌ی جهان است. امروزه بیش از 25 هزار دانشجوی خارجی در این کشور مشغول به تحصیل هستند که این خود نشان دهنده ی مطلوبیت بالا و اعتبار فزاینده ی نظام آموزش عالی در انگلستان است.
هلدینگ حقوقی رادیو وکالت، آماده ی ارائه ی انواع خدمات حقوقی و اداری و آگاه سازی متقاضیان در خصوص شرایط تحصیل رایگان در انگلستان است.
از دانشگاه های معتبر انگلستان می توان این موارد را ذکر کرد:
- ) دانشگاه کمبریج (university of Cambridge)
- ) امپریال کالج لندن (Imperial college London)
- ) یو سی ال (University College London)
- ) دانشگاه آکسفورد (university of Oxford)
مقدمتاً باید گفت که برای تحصیل در انگلستان هم می‌توان به طور مستقیم از دانشگاه مورد نظر پذیرش تحصیلی اخذ کرد و هم می‌توان از طریق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران اقدام کرد. پیش از بررسی این دو مسیر، یک معرفی اجمالی از مقاطع تحصیلی در کشور انگلستان صورت می گیرد.
مقطع کارشناسی
طول دوره ی کارشناسی (لیسانس) در دانشگاه های انگلستان سه سال و بعضاً در برخی رشته ها چهار سال است. برای ورود دانشجویان ایرانی به این مقطع، داشتن مدرک پیش دانشگاهی الزامی است و بدون آن، متقاضی باید دوره هایی را در کشور انگلستان بگذراند که از یک تا دو سال زمان‌بر است. معمولاً شرایط تحصیل رایگان در این مقطع وجود ندارد. البته در صورت اقدام از طریق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران، امکان تحصیل رایگان در این مقطع نیز وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم.
مقطع Pre-Master
این دوره پس از مقطع کارشناسی و پیش از مقطع کارشناسی ارشد است. افرادی که قصد تغییر رشته دارند و یا دانشجویانی که نمره ی زبان حد نصاب دانشگاه را کسب نکرده باشند، می توانند با گذراندن این دوره، وارد مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه شوند. این دوره بعضاً الزامی و گاه نیز اختیاری است.
کارشناسی ارشد
طول مدت تحصیل در کارشناسی ارشد دانشگاه های انگلستان یک ساله است و به دو طریق انجام می شود:
1- آموزش محور (برگزاری کلاس)
2- پژوهش محور
در رشته هایی که تدریس آن ها، آموزش محور و توأم با برگزاری کلاس است، نیمی از سال تحصیلی به صورت حضور در کلاس و نیمه ی دیگر با انجام یک پروژه ی پایانی خاتمه می پذیرد. در مقابل، در رشته های پژوهش محور دانشجو از همان ابتدا با راهنمایی استاد راهنما، پروژه ی تحقیقاتی را آغاز می کند.
مقطع دکتری
طول دوره ی دکتری در دانشگاه های انگلستان سه سال است و متقاضیان تحصیل باید ابتدا طرح تحقیقاتی خود را برای دانشگاه مد نظر، ارسال نمایند و منتظر جوابیه ی دانشگاه بمانند.

شرایط تحصیل رایگان در انگلستان چیست؟

شرایط تحصیل رایگان در انگلستان


برای تحصیل رایگان در انگلستان باید بورسیه ی دانشگاه های آن را اخذ کرد. دانشگاه های انگلستان برای رشته های مختلف، بورس هایی به صورت کامل و یا تخفیف شهریه برای دانشجویان در نظر می گیرند. بدین منظور متقاضی باید ابتدا مدارک و درخواست پذیرش خود را برای دانشگاه ارسال کند و دانشگاه با توجه به رزومه ی ارائه شده، دانشگاه قبلی، معدل و دیگر مدارک تصمیم می گیرد که چه مقدار از بورس مورد نظر به او تعلق گیرد. پس از بررسی مدارک، اگر قرار باشد که پذیرش برای فرد ارسال شود، در نامه ی پذیرش وی مقدار بورس اختصاص یافته مشخص خواهد شد.
همانطور که اشاره شد، بورس های تحصیلی معمولاً مختص مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری است. علاوه بر این، تمامی دانشگاه ها نیز دارای بورس های کامل نیستند و لذا شرایط تحصیل رایگان در انگلستان را باید با لحاظ این محذوذیت بررسی کرد. بدین ترتیب توصیه می شود پیش از اقدام، با مراجعه به سایت های اینترنتی دانشگاه های مختلف کشور انگلستان، از امکان یا عدم امکان اخذ بورس تحصیلی آگاه شوید. علاوه بر این، هلدینگ حقوقی رادیو وکالت با بهره گیری از متخصصین تحصیلی و مشاورین مجرب در خصوص تحصیلات دانشگاهی بین المللی، فرصت آگاهی از قوانین و مقررات مربوط را فراهم آورده است. در صورت نیاز با ما همراه باشید.
اما شرایط تحصیل رایگان در انگلستان و در واقع ملاک های اولویت آور برای انتخاب متقاضیان چیست؟
- ) نمرات تحصیلی بالا
- ) مدرک زبان پیش رفته
- ) مقالات معتبر بین المللی
در خصوص مدرک زبان انگلیسی باید گفت که تنها مدرک قابل قبول در دانشگاه های انگلستان، مدرک آیلتس است. بدین منظور برای ورود به دوره ی کارشناسی داشتن نمره ی آیلتس حداقل ۶ ، کارشناسی ارشد ۶.۵ یا ۷ و دکترا ۷ و بالاتر مورد نیاز است. چنانچه دانشجویی حائز چنین نمره ای نباشد، می تواند پس از گذراندن یک دوره ی یک تا سه ماهه ی زبان انگلیسی به عنوان پیش نیاز، بلافاصله وارد دانشگاه شود. هرچقدر این نمره بالاتر باشد، شانس پذیرش بورسیه افزایش می یابد.
در انگلستان بورسیه های متفاوتی برای تحصیل رایگان وجود دارد؛ نظیر بورسیه‌ی چونینگ بریتانیا، بورسیه‌ی کمک هزینه‌ی تحصیلی کشور های مشترک المنافع، بورسیه‌ی انجمن های سلطنتی و نیز بورسیه‌های مختص هر دانشگاه نظیر بورسیه های دانشگاه آکسفورد، بورسیه های دانشگاه ناتینگهام، بورسیه های دانشگاه نیوکاسل، بورسیه های دانشگاه منچستر و ...
بورسیه های مذکور عمدتاً شامل این هزینه ها است:
• شهریه کامل دانشگاه
• شهریه کامل کالج
• کمک هزینه زندگی برای یک نفر

شرایط تحصیل رایگان در انگلستان – بورسیه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران


در راستای سیاست های افزایش توانممدی های علمی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران هر ساله اقدام به اعزام دانشجویان مستعد، به دانشگاه های کشور های سراسر دنیا می کند و ضمن اعطای بورس تحصیلی، وام یا ارز تحصیلی، از ایشان تعهد به خدمت در ایران می گیرد. محدودیت پیش بینی شده در این مسیر این است که دانشجویان تنها می توانند در دانشگاهی تحصیل کنند که مورد تأیید وزارت مذکور باشد. این وزارت خانه سالانه فهرست اسامی دانشگاه ‌های مورد تأیید خود را اعلام می‌کند که در پایگاه اینترنتی آن قابل مشاهده است. اسامی تعدادی از این دانشگاه ‌ها در کشور انگلستان عبارت است از:
- University of Cambridge
- University of Dundee
- University of Edinburgh
- University of Exeter
- University of Glasgow
- University of Leeds
- University of Leicester
- University of Liverpool
- University of Oxford
شرایط تحصیل رایگان در انگلستان – امتیازبندی شورای بورس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران

شرایط تحصیل رایگان در انگلستان


در این روش، تقاضا نامه‌ ی ارسالی، مورد بررسی و امتیاز بندی شورای بورس قرار می‌گیرد. ملاک های امتیاز دهی در آیین نامه های این وزارت مورد تصریح قرار گرفته است که از جمله شامل موارد زیر می باشد:
1- تأليف‌ كتاب‌؛
2- ترجمه‌ و انتشار كتاب‌ها، منابع و مقالات‌ تحقيقاتی و معتبر‌ خارجی؛
3- ارائه‌ی‌ مقالات‌ علمی‌ و تخصصی در مجلات‌ معتبر علمی‌ داخلی‌ و خارجی؛‌
4- انجام‌ كار تحقيقاتی‌ در ارتباط با امور دفاعی جمهوری اسلامی ایران‌؛
5- ايجاد آزمايشگاه‌ يا درس‌ كارگاهی‌؛
6- ارائه‌ی‌ آثار بديع‌ و ارزنده‌ی‌ هنری؛
و ...‌
همانطور که مشاهده می شود، برخی از ملاک های فوق با ملاک های اختصاصی دانشگاه های انگلیس نیز مشابه است و در واقع متقاضی با داشتن امتیاز تألیف یا ترجمه، هم می تواند به صورت مستقیم اقدام به ارسال تقاضا به دانشگاه مربوط کند و هم فرصت اقدام از طریق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران را دارا خواهد بود.
در این روش پس از بررسی تقاضاها و تطبیق با امتیازبندی مذکور، دست کم دو برابر سهمیه‌ی مورد نیاز از میان داوطلبان انتخاب می ‌شوند که می بایست در آزمون متمرکز و آزمون زبان خارجی وزارت علوم شرکت کنند. حائزین بالاترین نمرات، جهت اعزام انتخاب می شوند. همانطور که گفته شد، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران می‌تواند بورس تحصیلی، وام تحصیلی و ارز تحصیلی اعطا کند که ضوابط آن تابع مقررات و سیاست‌ های کلی این وزارتخانه است. استفاده از بورس تحصیلی و ارز تحصیلی، متضمن تعهد به خدمت در وزارت علوم ایران نیز است. بدین ترتیب امکان تحصیل رایگان در انگلستان، از طریق اعزام دانشجو نیز وجود دارد.
دانشجویانی که از بورس و یا وام تحصیلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران استفاده می ‌کنند، فقط می‌توانند اشتغال به کار های علمی در کشور محل دانشگاه داشته باشند. دانشجویان دیگر، یعنی کسانی که از ارز تحصیلی اعطایی استفاده می کنند، فقط با اجازه‌ی نهادی به نام سرپرستی، می ‌توانند به اموری اشتغال داشته باشند که مغایر با شؤون و وظایف اسلامی ایشان نباشد و موجب عدم موفقیت آن‌ها در تحصیلات دانشگاهی انگلیس نشود. نهاد سرپرستی وظیفه‌ی نظارت بر دانشجویان و رسیدگی به امور ایشان را دارد و از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انتخاب و به کشور مقصد، اعزام می‌ شود.
بدین ترتیب تحصیل در دانشگاه های انگلستان رایگان نیست؛ لیکن امکان تحصیل رایگان از طریق اخذ بورسیه های تحصیلی وجود دارد. هم بورسیه های اعطایی از سوی دانشگاه، و هم بورسیه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری. برای آگاهی از شرایط تحصیل رایگان در انگلستان، در چهارچوب دو روش فوق، با حقوقدانان و مشاورین تحصیلی هلدینگ حقوقی رادیو وکالت در ارتباط باشید.