شرایط ادامه تحصیل در روسیه

کشور روسیه از جمله کشورهایی است که در چند سال اخیر به علت بالا رفتن رتبه علمی دانشگاه‌هایش مورد توجه متقضیان و دانشجویان بسیاری قرار گرفته است، همین طور شرایط ادامه تحصیل در روسیه نسبت به کشورهای ارپایی و آمریکایی آسان‌تر و کم هزینه‌تر است در صورتی که از لحاظ رتبه علمی و سطح مدرک با این کشورها برابری می‌کند. در این مقاله در خصوص شرایط ادامه تحصیل در روسیه برای شما عزیزان توضیحاتی خواهیم داد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در روسیه با کارشناسان ما در موسسه حقوقی رادیو وکالت تماس حاصل فرمایید.

شماره تماس:

021-88705123

شرایط ادامه تحصیل در روسیه

پیش از پرداختن به ادامه مطلب لازم است به این نکته اشاره شود که متقاضیانی که شرایط ادامه تحصیل در روسیه را دارا می‌باشند باید در ابتدا یک دوره 10 ماهه پاتفک که معادل دوره کالج دانشگاه‌های اروپایی می‌باشد را گذرانده تا به سطح ملوبی از زبان روسی دست یابند. شرایطی که رادیو وکالت برای متقاضیان فراهم نموده شامل 1800 ساعت آموزش زبان روسی در دوره پاتفک، همراه با فراهم نمودن خوابگاه نزدیک به دانشگاه و پرداخت بیمه دانشجویی می‌باشد که با پرداخت هزینه بسیار اندک و تنها مبلغ  2600 دلار میسر خواهد شد.

قطب علمی دنیا در نزدیکی شما

کشور روسیه از دیرباز قطب علمی دنیا در نیمکره شرقی بوده است و از جمله برترین رقبای کشور آمریکا در تمام حوزه‌های علوم نوین، علوم پزشکی، هسته‌ای، ریاضیات ، شیمی، هوا و فضا و سایر رشته به حساب می‌آید. وجود دانشگاه‌های بسیار با کیفیت و سطح علمی بسیار بالا باعث شده است تا از چند سال گذشته شرایط ادامه تحصیل در روسیه محبوبیتی دو چندان پیدا کند. برای علاقه‌مندان ایرانی اما شرایط ادامه تحصیل در روسیه بسیار مساعد و مطلوب است چرا که هزینه تحصیل در روسیه و همچنین هزینه زندگی در آن در حد معقولی بوده و در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی بسیار اقتصادی‌تر می‌باشد.

شرایطی آیده‌آل برای متقاضیان تحصیل در روسیه در تمام رشته‌ها

همانطور که اشاره شد شرایط بسیار مطلوبی برای علاقه‌مندان به تحصیل در دانشگاه‌های روسیه فراهم شده است که از جمله مهمترین آنان مورد تایید بودن دانشگاه‌های کشور روسیه از جانب وزارت بهداشت، علوم و فنااوری ایران است. از جمله موارد مهم دیگری که می‌توان به آن‌ها اشاره نمود عبارتند از:

 • درخواست بسیار آسان تقاضا به منظور پذیرش در دانشگاه‌های روسیه
 • اخذ پذیرش دانشگاه بدون نیاز به شرط قبوای در آزمون ورودی
 • سطح بالای دانشگاه‌های روسیه چه از نظر کیفیت ارائه خدمات و سطح علمی
 • پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی در روسیه
 • وجود دانشگاه‌های معتبر و بین المللی
 • وجود امکانات بسیار بالا در دانشگاه‌های روسیه

تحصیل در رشته‌های مهندسی در دانشگاه‌های روسیه

متقاضیان تحصیل در رشته‌های مهندسی در کشور روسیه علاوه بر اشراف داشتن به این موضوع که نظام  مهندسی در روسیه از سطح بسیار بالایی برخوردار است، این موضوع را نیز باید در نظر داشته باشند که سطح علمی و دانشگاه‌های این کشور کاملا  در شرایط قابل رقابتی با کشورهای مطرح دنیا قرار دارند. دانشگاه‌های این کشور بسیار پیشرفته هستند و در همه رشته‌ها اعم از علوم پایه، فیزیک، ریاضی، هوافضا،شیمی، شیمی، معماری، عمران و سایر رشته‌های مهندسی واحدهای تحصیلی ارائه می‌کنند. ذکر این موضوع نیز خالی از لطف نمی‌باشد که متقاضیانی که شرایط ادامه تحصیل در روسیه در رشته‌های مهندسی را دارند، با پرداخت هزینه متوسط سالیانه مبلغی بالغ بر 4000 دلار می‌توانند به تحصیل و اخذ پذیرش در این دانشگاه‌ها بپردازند. هزینه زندگی در روسیه نیز بسیار مناسب است و قابل مقایسه با کشورهای دیگر نخواهد بود.

تحصیل در رشته‌های پزشکی در روسیه

شرایط ادامه تحصیل در روسیه در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی به دلیل وجود دانشگاه‌های معتبر در سطح جهانی و همچنین مورد تایید بودن وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، در میان متقاضیان ایرانی از اعتبار بالایی برخوردار است. علاقه‌مندان به تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی در روسیه می‌توانند به زبانهای روسی و همچنین انگلیسی مدر دانشگاه‌های این کشور تحصیل نمایند.

نظام آموزش عالی پزشکی در روسیه متشکل از دوره‌های زیر می‌باشد:

طول مدت زمان دوره آموزش

تحصیل پزشکی عمومی 6 سال

تحصیل پزشکی ورزشی 6 سال

تحصیل تخصص کودکان 6 سال

تحصیل دندانپزشکی 5 سال

تحصیل داروسازی 5 سال

تحصیل روانشناسی بالینی 6 سال

تحصیل در  مقطع کارشناسی ارشد در روسیه

آن دسته از متقاضیانی که دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی تخصصی هستند می‌توانند در صورتی که شرایط ادامه تحصیل در روسیه را دارا باشند، با اخذ پذیرش از دانشگاه‌های روسیه در مقطع کارشناسی ارشد به تحصیل در این کشور بپردازند. بعد از سپری شدن 2 سال تحصیلی این مدرک به دانشجو اعطا می‌گردد. شهریه دانشگاه های این مقطع حدود 5000  تا 7000 دلار می‌باشد.

تحصیل در مقطع دکترا در کشور روسیه

برای دریافت مدرک دکترا در کشور روسیه دانشجو متقاضی باید حداقل دارای مدرک کارشناسی تخصصی یا کارشناسی ارشد باشد تا شرایط ادامه تحصیل در روسیه در مقطع دکترا برای ایشان فراهم گردد. دوره تحصیل مقطع دکترا که در روسیه با عنوان تحصیلات تکمیلی شناخته می‌شود، 4 سال می‌باشد.

خدمت متقاضیان واجد شرایط ادامه تحصیل در روسیه خاطرنشان می‌شویم که مدارک اخذ شده از دانشگاه‌های روسیه در تمام کشورها از طریق سازمان بهداشت جهانی و یونسکو و همچنین از جانب وزارت بهداشت، علوم و فنااوری ایران به معتبر مورد تایید می‌باشد.

زبان تحصیل در دانشگاه‌های روسیه

علاقه‌مندان به تحصیل در دانشگاه‌های روسیه پس از بررسی شرایط ادامه تحصیل در روسیه و اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها این کشور، لازم است یک دوره 6 الی 10 ماه را که به پادوک معروف است را گذرانده تا به سطح مورد نظر زبان روسی دست یابند. پس از آن قادر به تحصیل در دانشگاه‌ها خواهند بود. همچنین امکان تحصیل به زبان انگلیسی در برخی از دانشگاه‌های روسیه وجود دارد.

 شرایط ادامه تحصیل در روسیه

 

هزینه تحصیل و زندگی در روسیه

هزینه تحصیل در روسیه برای رشته های مهندسی سالیانه بین3500 تا 6000 دلار و برای رشته های پزشکی بین 5000 تا 8000 دلار است. این موارد تنها شهریه دانشگاه می باشد. هزینه بیمه دانشجو سالیانه به طور متوسط 200 دلار در سال می‌باشد. همچنین در هزینه پذیرش و ثبت‌نام متقاضیان تحصیل در روسیه مبلغ 2000 دلار می‌باشد.

 

1)هزینه‌های تقریبی مسکن: 

 • هزینه اجاره یک آپارتمان یک خوابه حومه شهر حدودا 400 دلار ماهیانه
 • هزینه اجاره یک آپارتمان سه خوابه حومه شهر حدودا 900 دلار ماهیانه
 • هزینه های جاری ساختمان حدودا 50 دلار ماهیانه

2)سایر هزینههای زندگی در روسیه:

 • هزینه خوراک برای یک نفر تقریبا 100 دلار ماهیانه
 • هزینه رفت وآمد و حمل و نقل عمومی تقریبا 40 دلار ماهیانه
 • هزینه اینترنت یک ماهه با سرعت بالا تقریبا 8 دلار در ماه
 • هزینه تلفن همراه در یک ماه تقریبا 10 دلار در ماه

3)هزینه زندگی دانشجویی نیز به نحو زیر می باشد:

 • خوابگاه : بین 50 تا 250 دلار بصورت ماهیانه
 • رفت و آمد: حدود 10 دلار در ماه (با داشتن کارت دانشجویی)
 • هزینه خوراک : ماهیانه بین 100 الی 300 دلار

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های معتبر روسیه

 • ترجمه مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی یا کارشناسی با توجه به مقطع تحصیلی مورد نظر
 • ترجمه ریزنمرات دیپلم و پیش‌دانشگاهی و یا کارشناسی با توجه به مقطع تحصیلی مورد نظر
 • ارائه برگه سلامت پزشکی
 • گذرنامه

هلدینگ حقوقی رادیو وکالت

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد متقاضیان واجد شرایط ادامه تحصیل در روسیه، با اخذ پذیرش از دانشگاه‌های روسیه از طریق رادیو وکالت، تنها با مبلغ 2600 دلار می‌توانند شهریه دوره پاتفک دانشگاه‌های روسیه، هزینه خوابگاه دانشجویی و هزینه بیمه دانشجویی را پرداخت نموده و پذیرش دانشگاه این کشور را کسب نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.