ثبت شرکت در پنج روز

ثبت شرکت در پنج روز توسط رادیو وکالت

آیا ثبت شرکت در پنج روز ممکن است؟

قوانین و شرایط لازم برای ثبت شرکت در پنج روز چیست؟

از چه کسانی می‌توان برای ثبت شرکت در پنج روز کمک گرفت؟


برای رسیدن به پاسخ این سؤالات در خصوص ثبت شرکت در پنج روز، آگاهی از چندین نکته در خصوص شرکت‌ها ضروری است. پیش از پرداختن به توضیح و امکان ثبت شرکت در پنج روز، ابتدا باید مفهوم شرکت را تعریف کرد و سپس با توضیح انواع شرکت‌های مختلف تجاری در ایران و چگونگی ثبت هر کدام، فرایند ثبت شرکت در پنج روز را میسر کرد.

 

ثبت شرکت در پنج روز


شرکت در مفهوم قانون تجارت، مجموعه‌ای از آورده‌های مالی چند شریک است که توسط یک یا چند نفر در جهت مقاصد مالی، مدیریت می‌شود و مطابق قانون تشکیل می‌شود. پس در کشور ما، شرکت تجاریِ یک نفره وجود ندارد. شرکت دارای شخصیت حقوقی مستقل از شرکای خود است و سود و زیان حاصل از امور و فعالیت‌های شرکت نیز در نهایت بین شرکا تقسیم می‌شود. باید گفت که شرکت‌ در صورتی تجارتی محسوب می‌شود که به موضوعات مندرج در ماده‌ی 2 قانون تجارت ایران بپردازد و در حیطه‌ی آن فعالیت کند. البته شرکت‌هایی که به شکل شرکت سهامی تأسیس می‌شوند، فارغ از موضوع فعالیت خود، شرکت تجارتی محسوب می‌شوند که در مورد این نوع از شرکت توضیح خواهیم داد. موضوعات تجاری مندرج در ماده‌ی 2 قانون تجارت که باعث تجاری محسوب شدن شرکت می‌شوند، عبارتند از:
1 - خرید یا تحصیل هر نوع مال منقول به قصد فروش یا اجاره اعم از این که تصرفاتی در آن شده یا نشده باشد. مال منقول یعنی مالی که قابلیت جابه‌جایی داشته باشد و در مقابل مال غیرمنقول مثل زمین است.
2 – هر نوع تصدی به امور حمل و نقل از راه خشکی یا آب یا هوا.
3 - هر نوع عملیات دلالی و یا سفارش کاری (‌کمیسیون) و یا عاملی و همچنین تصدی به هر نوع تأسیساتی که برای انجام برخی امور ایجاد ‌می‌شود؛ از قبیل تسهیل معاملات ملکی و یا پیدا کردن خدمه و یا تهیه و رساندن ملزومات.
4 - تأسیس و به کار انداختن هر نوع کارخانه مشروط بر این که برای رفع حوائج شخصی فرد نباشد.
5 - تصدی به عملیات حراجی.
6 - تصدی به هر نوع نمایشگاه‌های عمومی.
7 - هر نوع عملیات صرافی و بانکی.
8 - معاملات مربوط به برات اعم از این که بین تاجر یا غیر تاجر باشد.
9 - عملیات بیمه‌ی دریایی و غیر دریایی.
10 - کشتی‌سازی و خرید و فروش کشتی و کشتیرانی داخلی یا خارجی و معاملات راجع به آن.
برای توضیح بیشتر بحث ثبت شرکت در پنج روز، باید انواع شرکت‌ها را شناسایی کنیم تا هر کسی متناسب با نیازها و تمایلات خود، اقدام به تأسیس و ثبت شرکت مورد نظر خود کند. انواع شرکت‌ها در قانون تجارت ایران بر اساس میزان مسؤولیت شرکای آن، از این قرار است:
1- شرکت تضامنی؛ هر یک از طلبکاران شرکت می‌تواند کل بدهی خود را از هر شریکی که خواست مطالبه کند.
2- شرکت نسبی؛ هریک از طلبکاران شرکت می‌تواند از هر شریکی به نسبت آورده‌ی وی در شرکت، مقداری از بدهی خود را مطالبه کند. مثلاً اگر شریکی 20 درصد از سرمایه‌ی شرکت را تأمین کرده باشد، مسؤول 20 درصد از بدهی‌های شرکت نیز محسوب می‌شود و هر کسی که طلبکار شرکت باشد، می‌تواند 20 درصد از طلب خود را از وی مطالبه کند.
3- شرکت با مسؤولیت محدود؛ این شرکت از جمله‌ی پرطرفدارترین شرکت‌هاست که در آن شرکا تنها تا میزان آورده‌ی عددی خود در شرکت مسؤولیت دارند. مثلاً اگر شریکی 100 میلیون تومان سرمایه به شرکت بیاورد، در بدترین حالت، وی مسؤول 100 میلیون تومان از بدهی‌های شرکت است.
4- شرکت سهامی عام و شرکت سهامی خاص؛ شرکا در قبال بدهی‌های شرکت مسؤولیتی ندارند.

ثبت شرکت در پنج روز


سایر اشکال شرکت عبارتند از شرکت مختلط سهامی، شرکت مختلط غیرسهامی و شرکت تعاونی که مسؤولیت شرکا در این شرکت‌ها نیز با هم متفاوت است.
برای بررسی ثبت شرکت در پنج روز، باید نکاتی را راجع به ثبت شرکت دانست. اساساً عدم ثبت یک شرکت به منزله‌ی عدم تشکیل شرکت نیست؛ اما باید گفت که قوانین تجاری ایران به گونه‌ای تنظیم شده است که عدم ثبت شرکت، عملاً مانند عدم تشکیل شرکت است و به عبارتی دیگر، شرکتِ ثبت نشده عملاً تفاوتی با شرکت تشکیل نشده ندارد و حتی می‌تواند مشکلاتی را هم پیش پای شرکای آن قرار دهد. به همین دلیل تمامی انواع شرکت‌های مذکور در قانون تجارت باید ثبت شوند.
برای ثبت شرکت در پنج روز باید توجه داشت که قانونی که مستقیماً به موضوع ثبت شرکت‌ها بپردازد، قانون ثبت شرکت‌ها مصوب سال 1310 است. برای اقدام در جهت ثبت شرکت در پنج روز، آگاهی اجمالی از مفاد این قانون مفید است. طبق این قانون کلیه‌ی شرکت‌های ایرانی مذکور در قانون تجارت باید مطابق قانون مزبور تقاضای ثبت کنند؛ وگرنه به تقاضای دادستان محلی که ثبت شرکت باید در آنجا به عمل آید، دادگاه مدیران آنها را به یک صد الی هزار تومان جزای نقدی محکوم خواهد کرد که البته اکنون این مبلغ بسیار کم است؛ ولی در صورت تقاضای دادستان، حکم انحلال آن شرکت نیز صادر خواهد شد. به طور کلی و با توجه به قوانین و عرف‌های تجاری موجود در ایران می‌توان گفت که آثار منفی ناشی از عدم ثبت شرکت عبارت است از:
1- جریمه نقدی
2- انحلال شرکت در صورت صلاحدید و تشخیص مقامات قضایی
3- بطلان عملیات شرکت اعم از قراردادها و ...
4- تضامنی محسوب شدن شرکت و جزای نقدی؛ بدین ترتیب که هر شرکت ایرانی که با اشتغال به امور تجارتی، خود را به صورت یکی از شرکت‌های مذکور در این قانون درنیاورد و مطابق مقررات مربوط به آن شرکت عمل ننماید، شرکت تضامنی محسوب می‌شود و احکام راجع به شرکت‌های تضامنی در مورد آن اجرا می‌گردد و بدیت ترتیب میزان مسؤولیت شرکا به شدت افزایش می‌یابد. هر شرکت تجارتی ایرانی مذکور در این قانون و هر شرکت خارجی که بر طبق قانون ثبت شرکت‌ها سال 1310 مکلف به ثبت است، باید در کلیه‌ی اسناد و صورت حساب‌ها و اعلانات و نشریات خطی یا چاپی خود در ایران تصریح نماید که تحت چه نمره‌ای در ایران به ثبت رسیده است و در غیر این صورت، محکوم به جزای نقدی از دویست تا دو هزار ریال محکوم خواهد شد. البته این مجازات علاوه بر مجازاتی است که در قانون ثبت شرکت‌ها برای عدم ثبت مقرر است و آن را ذکر کردیم.
5- شرکت ثبت نشده نمی‌تواند در مزایدات و مناقصات شرکت نماید.
6- معمولاً اشخاص حقیقی و حقوقی و تجار و مؤسسات اعم از دولتی و غیردولتی، از طرفِ معامله واقع شدن با شرکت‌های ثبت نشده، که وضعیت قانونی مبهمی دارند، خودداری می‌کنند.
علاوه بر این موارد، اشخاصی که به دنبال ثبت شرکت در پنج روز به صورت شرکت‌های سهامی هستند، باید به این نکته توجه کنند که بسیاری از فعالیت‌های آن شرکت منوط به ثبت شرکت دانسته شده است. بدین ترتیب که بر اساس لایحه‌ی قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب سال 1347:
1- تا وقتی که شرکت به ثبت نرسیده باشد، صدور ورقه‌ی سهم یا گواهینامه‌ی موقت سهم ممنوع است. در صورت تخلف، امضاکنندگان مسؤول جبران خسارات اشخاص ثالث خواهند بود.
2- انتشار اوراق قرضه ممکن نیست؛ مگر وقتی که کلیه‌ی سرمایه‌ی ثبت شده‌ی شرکت تأدیه شده باشد و دو سال تمام از تاریخ ثبت شرکت گذشته باشد و دو ترازنامه‌ی آن به تصویب مجمع عمومی شرکت رسیده باشد.
3- استفاده از وجوه تأدیه شده به نام شرکت‌های سهامیِ در شرف تأسیس ممکن نیست؛ مگر پس از به ثبت رسیدن شرکت.

ثبت شرکت در پنج روز

ثبت شرکت در پنج روز چگونه ممکن است؟


در مورد چگونگی ثبت شرکت در پنج روز، باید گفت که تقاضای ثبت شرکت باید از جانب مدیران شرکت تقدیم مرجع مربوط شود. جهت ثبت شرکت باید ظرف یک ماه از تشکیل شرکت، به مرجع ثبت شرکت‌ها مراجعه کرد که در تهران در اداره‌ی ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی که زیرمجموعه‌ی اداره‌ی کل ثبت اسناد و املاک است، به عمل می‌آید. در شهرستان‌ها باید به خود اداره‌ی ثبت اسناد واقع در محل مرکز اصلی شرکت مراجعه کرد. پس از انقضای این مهلت و عدم ثبت شرکت، هر ذینفعی می‌تواند به دادگاه مراجعه کند و ابطال آن دسته از عملیات شرکت را که بعد از یک ماه اول واقع شده است تقاضا نماید.

چه مدارکی برای ثبت شرکت در پنج روز نیاز است؟


برای ثبت شرکت در پنج روز، می‌بایست متناسب با نوع شرکت مورد نظر، مدارکی به مراجع مربوط ارائه شود. برای ثبت شرکت در پنج روز، مدارک ذیل در خصوص هر شرکت لازم است:
مدارک جهت ثبت شرکت تضامنی:
1- دو برگ تقاضانامه
2- دو برگ شرکت‌نامه
3- دو نسخه اساسنامه
4- فتوکپی شناسنامه‌ی شرکا
5- مجوز از مراجع ذیصلاح در صورت نیاز
مدارک جهت ثبت شرکت نسبی:
1- یک نسخه‌ی مصدق از شرکت‌نامه
2- یک نسخه‌ی مصدق از اساسنامه (اگر باشد)

مدارک جهت ثبت شرکت سهامی عام


1- دو نسخه اساسنامه‌ی شرکت
2- دو نسخه اظهارنامه
3- دو نسخه صورتجلسه‌ی مجمع عمومی مؤسسین
4- دو نسخه صورتجلسه‌ی هیأت مدیره
5- آگهی دعوت مجمع مؤسسین در روزنامه‌ی تعیین شده
6- فتوکپی شناسنامه‌ی مدیران که البته در مورد اشخاص حقوقی ارائه‌ی برگ نمایندگی الزامی است
7- گواهی بانکی مبنی بر واریز حداقل 35 % سرمایه‌ی شرکت
8- ارائه‌ی مجوز و یا موافقت اصولی و یا مجوز از مراجع ذیصلاح در صورت نیاز

مدارک جهت ثبت شرکت سهامی خاص


1- دو برگ اظهارنامه‌ی شرکت      
2- دو جلد اساسنامه‌ی شرکت     
3- دو نسخه صورتجلسه‌ی مجمع عمومی مؤسسین    
4- دو نسخه صورتجلسه‌ی هیأت مدیره با امضای مدیران منتخب  
5- کپی شناسنامه‌ی برابر اصل شده توسط دفاتر اسناد رسمی در مورد همه‌ی اعضای هیأت مدیره‌ی سهامداران و بازرسین
6- کپی کارت ملیِ برابر اصل شده توسط دفاتر اسناد رسمی برای همه‌ی اعضای هیأت مدیره‌ی سهامداران و بازرسین
7- ارائه‌ی گواهی پرداخت حداقل 35% سرمایه‌ی شرکت از بانکی که به حساب شرکتِ در شرفِ تأسیس در آنجا افتتاح شده است
8- ارائه‌ی تقویم نامه‌ی کارشناس رسمی دادگستری؛ البته در صورتیکه آورده‌ی شرکت، غیرنقدی منقول و یا غیرمنقول باشد
9- ارائه‌ی اصل سند مالکیت؛ البته در صورتیکه اموال غیرمنقول جزء سرمایه شرکت باشد
10- گواهی عدم سوءپیشینه‌ی کیفری همه‌ی اعضای هیأت مدیره و بازرسان شرکت
11- ارائه‌ی اقرارنامه‌ی همه‌ی اعضای هیأت مدیره مبنی بر اینکه کارمند رسمی دولت نیستند، و مدیر عامل مبنی بر اینکه در شرکت دیگری سمت مدیریت عامل را دارا نیست
12- امضاء وکالتنامه
13- ارائه‌ی اصل قیم‌نامه در صورتیکه یکی از اعضا دارای اهلیت نباشد
14- در صورتیکه اعضا یا سهامداران شخص حقوقی باشند، کپی شناسنامه و کارت ملیِ برابر اصل شده‌ی نماینده‌ی شخص حقوقی
15- در صورت حضور سهامدار خارجی در صورتیکه شخص حقیقی باشد، کپی برابر اصل پاسپورت و ترجمه‌ی رسمی آن و در صورتیکه شخص حقوقی باشد، ارائه‌ی گواهی ثبت شرکت در مرجع ثبت شده‌ی آن کشور که بیان کننده‌ی آخرین وضعیت شرکت است و نیز ترجمه ی رسمی آن و همینطور اصل و ترجمه‌ی وکالتنامه
16- ارائه‌ی مجوز مربوط به فعالیت از مرجع ذیربط در صورت نیاز
مدارک جهت ثبت شرکت با مسؤولیت محدود:
1- دو برگ تقاضانامه‌ی ثبت شرکت‌ها با مسؤولیت محدود
2- دو برگ شرکت‌نامه
3- دو نسخه از اساسنامه
4- دو نسخه صورت جلسه‌ی مجمع عمومی مؤسسین و هیأت مدیره
5- فتوکپی شناسنامه‌ی کلیه‌ی شرکا و مدیران؛ البته اگر مدیر خارج از سهامداران انتخاب شود
6- اخذ و ارائه‌ی مجوز مربوط در صورت نیاز
مدارک جهت ثبت شرکت تعاونی
این مدارک هر کدام باید در چهار نسخه تهیه شوند:
1- صورتجلسه‌ی تشکیل مجمع مؤسس و اولین مجمع عمومی عادی و اسامی اعضا و هیأت مدیره‌ی منتخب و بازرسان و مدیر عامل شرکت
2- اساسنامه‌ی مصوب مجمع عمومی
3- دعوتنامه‌ی تشکیل اولین مجمع عمومی عادی
4- درخواست کتبی ثبت
5- طرح پیشنهادی و ارائه‌ی مجوز وزارت تعاون
6- رسید پرداخت مقدار لازم‌التأدیه‌ی سرمایه طبق مقدار مذکور در اساسنامه‌ی شرکت
7- مدارک دعوت برای تشکیل اولین جلسه‌ی مجمع عمومی عادی
8- موافقت نامه‌ی تشکیل شرکت یا اتحادیه
9- مجوز ثبت شرکت یا اتحادیه
مدارک جهت ثبت شرکت مختلط سهامی:
1- یک نسخه‌ی مصدق از شرکت‌نامه
2- یک نسخه‌ی مصدق از اساسنامه
3- اسامی مدیر یا مدیران شرکت
4- نوشته‌ای با امضای مدیر شرکت حاکی از تعهد پرداخت تمام سرمایه و پرداخت واقعی حداقل یک سوم از آن سرمایه
5- سوابق مصدق از تصمیمات مجمع عمومی در موارد مذکور در مواد 40، 41 و 44 قانون تجارت
6- نوشته‌ای با امضای مدیر شرکت حاکی از پرداخت تمام سرمایه‌ی نقدی شرکای ضامن و تسلیم تمام سرمایه‌ی غیر نقدی با تعیین قیمت حصه‌های غیرنقدی
مدارک جهت ثبت شرکت مختلط غیر سهامی:
1- یک نسخه‌ی مصدق از شرکت‌نامه
2-یک نسخه‌ی مصدق از اساسنامه در صورتیکه موجود باشد
3- اسامی شرکت یا شرکای ضامن که سمت مدیریت دارند.

ثبت شرکت در پنج روز


نکته‌ای که در پایان بحث از ثبت شرکت در پنج روز باید بدان اشاره کرد و بیشتر راجع به ادامه‌ی فرایند تأسیس شرکت است، این است که علاوه بر لزوم ثبت شرکت، اعلام تغییرات پس از ثبت نیز ضروری است. مدیران شرکت پس از ثبت موظفند همواره برخی از تغییرات در شرکت را به مرجع ثبت شرکت‌ها اطلاع دهند. تغییرات راجع به نمایندگان شرکت یا مدیران شعب آن، باید به اداره‌ی ثبت اسناد کتباً اطلاع داده شود و تا وقتی که این اطلاع داده نشده، عملیاتی که نماینده یا مدیر سابق به نام شرکت انجام می‌دهد، کماکان همان عملیات شرکت محسوب می‌شود؛ مگر اینکه خود شرکت، مطلع بودن این اشخاص از تغییر خودشان را، به اثبات برساند.
همانطور که دیدیم، ثبت شرکت در پنج روز کار دشواری نیست. لیکن متقاضیان ثبت شرکت در پنج روز می‌بایست با اطلاع از قوانین مربوط که برخی از مهمترین آن‌ها ذکر شد، گام در مسیر ثبت شرکت در پنج روز بگذارند و یا اینکه با مشورت و همکاری با حقوقدانان و وکلا، فرایند ثبت شرکت در پنج روز را برای خود هموار کنند.

 


نمونه‌ی فرم تقاضانامه ثبت شرکت:

فرم ثبت شرکت در پنج روز

فرم ثبت شرکت در پنج روز

فرم ثبت شرکت در پنج روز

فرم ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد