تحصیل پزشکی در لهستان

تحصیل پزشکی در لهستانتحصیل پزشکی در لهستان می‌تواند یکی از انتخاب‌های رایج دانشجویان کشورهایی مانند ایران باشد که به دلیل ظرفیت محدود دانشگاه‌ های خوب کشور در رشته‌ی پزشکی، می‌خواهند در دانشگاه‌هایی به خوبی دانشگاه‌های طراز اول به تحصیل پزشکی مشغول باشند. وزارت علوم تحقیقات و فناوری ایران، اعتبار علمی 11 دانشگاه این کشور را مورد تأیید قرار داده است؛ لذا لهستان می ‌تواند از این جهت انتخاب خوبی باشد، ولی به هرحال پیش از انتخاب دانشگاه های این کشور، می بایست آخرین وضعیت ارزشیابی تحصیلی آن را استعلام نمود. در این راستا، هلدینگ حقوقی رادیو وکالت آماده‌ی ارائه‌ی انواع خدمات حقوقی به متقاضیان تحصیل پزشکی در لهستان است.

تحصیل پزشکی در لهستان


پرواضح است که تحصیل در لهستان، تحصیل در قاره اروپا با فرصت تردد رایگان در ۲۵ کشور اروپا با روادید شنگن است. این فرصت قابل مقایسه با تحصیل در فیلیپین، هندوستان، مالزی و حتی تایلند نیست که در چند سال اخیر متداول شده است. اگر از نظر مالی مشکلی ندارید و می‌توانید از پس شهریه‌ی دانشگاه‌های پزشکی این کشور بربیایید (که البته میزان این شهریه بستگی به دانشگاه انتخابی شما دارد، و می‌تواند از 5 میلیون تا 30 میلیون در سال متغیر باشد.) تحصیل پزشکی در لهستان می‌تواند پیشنهاد خوبی برای شما باشد. مهاجرت از طریق بورسیه تحصیلی لهستان امکان تحصیل رایگان یا با شهریه‌ی کم را برای دانشجوی بین‌المللی فراهم می کند. به عنوان مثال، بورس دولتی لهستان نه تنها شهریه شما را پرداخت میکند همچنین ممکن است به شما کمک هزینه ماهانه، برای پوشش هزینه های روزمره زندگی نیز اعطا کند. بورس تحصیلی دولتی برای یک دوره زمانی خاص به دانشجو داده می شود. این بورسیه‌ ها متغیرند و هرساله نیز تغییر می‌کنند، بنابراین با توجه به دانشگاه هدف، باید سال ورود خود به این دانشگاه، سایت دانشگاه و اطلاعیه‌های مربوط به این مورد را چک بفرمایید. با این حال، حتی در صورت أخذ بورسیه، کماکان نیاز است تا شما بتوانید هزینه کافی برای زندگی در لهستان را به همراه داشته باشید که البته نسبت به دیگر کشورهای اروپایی کمتر است؛ چراکه لهستان از ارزان‌ترین کشورهای اروپاست. برخی از منابع کل هزینه‌ی زندگی یک ماه دانشجو در این کشور را چیزی حدود 300 الی 400 یورو برآورد کرده‌اند. برخی از دانشجویان بین‌المللی می توانند در دانشگاه های لهستان حتی بدون دریافت بورسیه به صورت رایگان به تحصیل بپردازند اگر یکی از موارد زیر را داشته باشند:
• کارت اقامت (carta Pobytu)
• وضعیت سیاسی تحت عنوان یک پناهنده،
• در حال حفاظت موقت از قلمرو جمهوری لهستان،
• مهاجرت به عنوان کارگران از یک کشور دیگر به اتحادیه اروپا تحت توافق نامه تجارت آزاد اروپا مرکزی
جهت ورود به دانشگاه‌های پزشکی لهستان، شرط معدل وجود ندارد اما بی شک بدون تأثیر نیست. در خصوص مدرک زبان انگلیسی شخص متقاضی، آیلتس ۶.۵ لازم است اما در صورتی که نمره آیلتس فرد در حد تعیین شده نباشد، می تواند یک دوره زبان انگلیسی در لهستان بگذراند و سپس وارد دانشگاه شود که هزینه دوره زبان در کشور لهستان نزدیک به ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو در هر ترم تحصیلی است که بسته به دولتی یا خصوصی بودن کالج متفاوت است و نکته بسیار مهم این است که این امر تنها پس از ورود متقاضی به کشور لهستان امکان پذیر است ، زیرا سفارت لهستان ، تنها با پذیرش کالج زبان در لهستان به متقاضی ویزا نمی دهد مگر فرد پذیرش فاندیشن در لهستان را داشته باشد که منجر به صدور ویزای وی شود.
برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط تحصیل پزشکی در لهستان، با مشاورین ما در هلدینگ حقوقی رادیو وکالت همراه باشید.

تحصیل پزشکی در لهستان


اما در مورد طول مدت تحصیل، برای پزشکی عمومی دوره تحصیل ۶ سال به طول خواهد انجامید. دوره دندان‌پزشکی در کشور لهستان ۵ سال به طول خواهد انجامید و دوره داروسازی هم ۵ سال خواهد بود. دوره پرستاری در کشور لهستان نیز سه ساله است.
در مورد زبان تحصیل در دانشگاه های لهستان، باید گفت که دانشگاه‌هایی مثل دانشگاه پزشکی گدانسک و دانشگاه علوم پزشکی پوزنان، فرصت تحصیل پزشکی در لهستان را به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی فراهم ساخته اند. دوره های پزشکی انگلیسی دانشگاه های علوم پزشکی لهستان، مطابق با استانداردهای آموزشی انگلستان، وزارت آموزش و پرورش آمریکا (دورهStafford Loan)، و انجمن های پزشکی ایالات متحده هستند. فارغ التحصیلان دوره های پزشکی انگلیسی در لهستان واجد شرایط درخواست اقامت و دوره های آموزشی کارشناسی ارشد در بیمارستان های آموزشی دانشگاه در کشورهای مختلف می باشند؛ از جمله ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، انگلستان، ایرلند، نروژ، سوئد و ... . برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندان ‌پزشکی در لهستان فرد باید حداقل یکسال دوره های foundation را برای ورود به دانشکده پزشکی پشت سر بگذارد. تحصیل در تمامی رشته های مربوط به پزشکی به زبان انگلیسی میسور است. اکثریت قریب به اتفاق دانشگاه های لهستان دوره یکساله foundation را به صورت پیش فرض برای کسانی که خواهان تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در لهستان هستند قرار داده که بسته به اینکه فرد بخواهد به زبان انگلیسی یا لهستانی تحصیل کند زبان دوره foundation نیز همان خواهد بود.
به همراه پزشکی عمومی داروسازی و دندان پزشکی، دوره ۴ ساله پزشکی نیز ارائه می‌شود که برای کسانی است که با مدرک کارشناسی علوم پایه فارغ التحصیل شده اند.
آکادمی‌های پزشکی لهستان و دوره‌هایی که ارائه می‌کنند به این شرح است:
• آکادمی پزشکی بیالیستوک، دوره های 6 ساله؛
• دانشگاه علوم پزشکی Bydgoszcz، دانشکدهII، دوره 6 ساله.
• دانشگاه علوم پزشکی لودز، 4 سال دوره پزشکی کارشناسی، 6 سال دوره پزشکی، 5 سال دوره دندانپزشکی، 3 سال دوره پرستاری، 1 سال ابتدایی، 3 سال دوره دکتری.
• دانشگاه علوم پزشکی لوبلین، دوره 4 سال و 6 ساله.
• کالج پزشکی دانشگاه Jagiellonian، دوره های 4 سال و 6 ساله.
• آکادمی پزشکی Pomeranian، دوره 6 ساله.
• دانشگاه علوم پزشکی پوزنان: دوره 4 ساله دکتری، دوره 6 ساله دکترا، دوره 5 ساله جراح دندانپزشکی، دوره 6 ساله دکترای داروسازی و دوره 3 ساله کارشناسی فیزیوتراپی به زبان انگلیسی.
• دانشگاه پزشکی Silesia، دوره های 4 سال و 6 ساله.
• دانشگاه پزشکی Warsaw، برنامه های پزشکی 4 سال و 6 ساله، 5 سال دندانپزشکی، دوره 5 ساله مدرک کارشناسی ارشد داروسازی.
• دانشگاه پزشکی Wroclaw، دوره های انگلیسی 6 ساله پزشکی و 5 ساله دندانپزشکی.
دانشگاه پزشکی ورشو از جمله دانشگاه‌های با کیفیت پزشکی در کشور لهستان محسوب می‌شود. این دانشگاه دارای سابقه‌ای طولانی و حائز کادری مجرب و دارای شبکه ارتباطی خوب با سایر متخصصین و اساتید دانش پزشکی است. دانشگاه پزشکی ورشو لهستان دارای 5 بیمارستان بالینی و 11 بیمارستان مرتبط برای آموزش های عملی دانشجویان است. دانشگاه پزشکی گدانسک هم از جمله دانشگاه‌های پرطرفدار برای این رشته محسوب می‌شود. دانشگاه علوم پزشکی پزنان هم از جمله دانشگاه‌های مورد توصیه است، هم برای پزشکی، و هم برای دندان‌پزشکی. هم‌چنین است دانشگاه لودز (Lodz). شما می‌توانید با بررسی فاکتورهای مختلف اعم از هزینه، هیئت علمی، گرایش‌های تخصصی هر دانشگاه، رفت و آمد، بورسیه‌ها و سایر امکانات دانشگاه نسبت به انتخاب این یا آن متناسب با وضعیت خود تصمیم بگیرید.

تحصیل پزشکی در لهستان


در طول دوره تحصیل پزشکی در لهستان، نوعاً دانشگاه‌ها حدود 30 ساعت در هفته به شما اجازه کار می‌دهند که چنانچه به فکر کار باشید فرصتی مغتنم است، اما گزارش برخی از منابع حاکی از آن است که به واسطه مشکلات اقتصادی و بحرانی که لهستان وجود دارد، شاید به راحتی در ترم اول و حتی سال اول، کار مناسبی برای شما پیدا نشود؛ مگر این که کارهای تخصصی مانند برنامه نویسی، طراحی، تدریس، تعمیر تجهیزات و مقولاتی از این دست را آشنا باشید که با مختصری زبان لهستانی بتوانید کار موقت مطلوب پیدا کنید.
هلدینگ حقوقی رادیو وکالت متشکل از وکیل پایه یک دادگستری، حقوقدانان و مشاورین، آمادگی ارائه انواع خدمات حقوقی به متقاضیان و مشاوره در خصوص تحصیل پزشکی در لهستان را دارد. در صورت نیاز، با ما در ارتباط باشید.
در ذیل تعدادی از لینک‌هایی که می‌توانند شما را از جنبه‌های مختلف برای تحصیل پزشکی در لهستان یاری رسانند، در اختیارشما قرار می‌دهیم:
لینک سفارت لهستان در تهران:
http://teheran.msz.gov.pl/en/
لینک سفارت ایران در ورشو:
http://warsaw.mfa.ir
پرتال دانشجویان ورشو:
http://www.studentsinwarsaw.com/warsaw-accomodation
کمیته اعتبار دهی دانشگاه‌های لهستان:
http://www.pka.edu.pl/en
اقامت دانشجویی در لهستان:
http://www.easyrenting.pl
اقامت دانشجویی در لهستان:
http://pepehousing.com
بخش اقامت در دانشگاه ورشو:
http://en.uw.edu.pl/practical-information-for-visitors/living-in-warsaw/accommodation/

 

فرم ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد