تحصیل رایگان در هلند


آیا هلند برای تحصیل در مقاطع آموزش عالی کشور مناسبی است؟


آیا امکان تحصیل رایگان در هلند وجود دارد؟


شرایط و ضوابط اعزام از طریق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران چیست؟

تحصیل رایگان در هلند


هلند همواره یکی از مقاصد جهانگردان و مهاجران از سراسر دنیا بوده است. از جمله شهرهای دانشجویی آن، شهر آمستردام است که در زمره‌ی 50 شهر برتر دانشجویی دنیا قرار دارد. این امر تا حد زیادی مرهون شرایط و اوضاع مناسب این کشور از تمامی جهات است. در ادامه به معرفی و بررسی این شرایط و نهایتاً امکان تحصیل رایگان در هلند می پردازیم.

تحصیل رایگان در هلند - کشور هلند


کشور هلند در غرب قاره‌ی اروپا واقع شده و خود از شمال و غرب با دریای شمال، از جنوب با کشور بلژیک و از مشرق با کشور آلمان همسایه است. هلند سرزمینی است کاملاً مسطح و هموار که عده ‌ای آن را سرزمین زیر آب لقب داده ‌اند. جمعیت هلند اندکی بیش از 16570613 نفر و گایتخت آن شهر آمستردام است. این کشور به کشور آسیاب‌ های بادی، دوچرخه، پنیر و گل لاله معروف است. واحد پولی هلند، یورو و عمده ‌ی درآمد و صادرت آن، لبنیات است و همچنین در زمینه‌ی کشاورزی، تولید گندم و جو و دیگر محصولات زراعی از پیشگامان به شمار می ‌آید. ثبات نسبی شاخص های مطلوب اقتصادی در این کشور، از عوامل جذب کننده ی مهاجران و دانشجویان خارجی بوده است.


تحصیل در دانشگاه‌های هلند


هلند از جمله ی کشور های توسعه یافته و ثروتمند جهان است و به خاطر شهر های دانشجویی با کیفیت خود، مشهور می باشد. یک نکته ی بسیار مهم این است که هلند بر خلاف برخی دیگر از کشور ها، بابت ارائه‌ی خدمات آموزشی اقدام به دریافت شهریه از دانشجویان می ‌کند و از این رو ممکن است هزینه‌ های بیشتری را نسبت به کشورها یی نظیر اتریش و آلمان بر دوش دانشجویان قرار دهد. هرچند شهریه ‌های تحصیلی این کشور در مقایسه با دیگر کشور ‌های اروپایی و آمریکایی مناسب است، لیکن آگاهی از چگونگی تحصیل رایگان در هلند می تواند بسیار جذاب باشد.
برای تحصیل در هلند، در بدو امر بایستی از دانشگاه‌های این کشور اخذ پذیرش کرد و از این رهگذر به گرفتن ویزای دانشجویی برای ورود به این کشور اقدام نمود. برای گرفتن پذیرش از این دانشگاه ‌ها، بسته به نوع دانشگاه دو راه متفاوت وجود دارد: در برخی موارد شخص باید مستقیماً با خود دانشگاه ارتباط برقرار کند و در بعضی موارد بایستی از طریق مرکز آنلاین مربوط به ثبت‌نام در دانشگاه ‌های هلند اقدام کند. در برخی موارد و برای ثبت نام در تعدادی از دانشگا‌ه ‌های این کشور باید توأمان از هر دو راه برای ثبت نام استفاده کرد. پس از آنکه متقاضی با دانشگاه مورد نظر ارتباط برقرار کرد و از آنجا پذیرش گرفت، باید تمام مدارک مورد نیاز را ترجمه نموده و برای اخذ اجازه‌ی اقامت موقت خود، درخواست دهد و پس از آن، باید برای گرفتن اجازه‌ی اقامت طولانی‌تر (یک ساله) مجدداً درخواست نماید.

زبان تدریس در دانشگاه های هلند


زبان تدریس در این کشور هلندی و انگلیسی است و متقاضیان باید برای طی موفقیت‌آمیز هر یک از دوره ‌های آموزشی، حداقل به یکی از این دو زبان مزبور تسلط داشته باشد.

هزینه تحصیل در هلند

 

تحصیل رایگان در هلند

به طور متوسط برای یک زندگی دانشجویی مناسب و معقول در هلند، مبلغ 700 الی 1000 یورو در ماه باید پرداخت شود. بخش عمده‌ی هزینه‌های دانشجوی صرف تهیه‌ی مسکن مناسب می‌شود. طبق مقررات این کشور برای این که به شخص ویزای دانشجویی داده شود، وی می بایست حداقل هزینه ‌های زندگی دانشجویی یک سال را در اختیار داشته باشد و در بانک سپرده نماید.

آیا تحصیل در دانشگاه های هلند رایگان است؟


مقررات تحصیلی دانشجویان بین المللی همواره دستخوش تغییراتی است که این امر متأثر است از تغییر شرایط و سیاست گذاری های هر کشور در حوزه های آموزش و بهداشت و درمان. بدین ترتیب برای اطلاع از آخرین تحولات قانونی، با مشاورین ما در هلدینگ حقوقی رادیو وکالت همراه باشید.
اما به صورت کلی باید گفت که دانشگاه های هلند در صورت وجود شرایط، اقدام به ارائه ی تسهیلات مالی و وام شهریه می کنند. اما به نظر می رسد که این طرح های حمایتی، صرفاً موجب کسر هزینه ها شود و نه آنکه موجبات تحصیل رایگان را فراهم آورد.
البته نباید از نظر دور داشت که علاوه بر اخذ پذیرش و طرح های حمایتی مالی از دانشگاه های هلند، امکان اقدام از طریق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران نیز وجود دارد که در ادامه به ان خواهیم پرداخت. لیکن این وزارت نیز به ندرت بورسیه ی کامل صادر می کند و معمولاً دانشجویان می توانند از ارز و وام تحصیلی استفاده نمایند.

تحصیل رایگان در هلند – وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران


ماده‌ی یک قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور بیان می‌دارد: «به منظور تأمین نیروی انسانی متعهد متخصص مورد نیاز کشور و شناخت نو‌آوری‌ های علمی دنیا و آشنایی با آخرین تجربیات کشور‌های خارجی در زمینه‌های مختلف علمی، فنی و تخصصی وزارت فرهنگ و آموزش عالی که در این قانون وزارت نامیده می‌شود اقدام به اعزام دانشجو به خارج می‌نماید.» امروزه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جایگزین این وزارت شده است.
در ماده‌ی 3 این قانون و تبصره‌ی آن نیز شرایط اختصاصی اعزام دانشجویان با جنسیت مذکر و مؤنث مورد ارزیابی قرار گرفته است:
«اعزام دانشجوی پسر، که دارای مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر هستند با در نظر گرفتن ظرفیت دانشگاه‌های کشور و امکانات ارزی، رشته‌های مورد نیاز و کاملاً ضروری صورت خواهد گرفت. وزارت هر سال یک بار این موارد را تعیین خواهد کرد. در شرایط مساوی، اولویت با لیسانسه‌های متأهل است. زنان لیسانسه و بالاتر با توجه به سایر ضوابط مندرج در این قانون، تنها در صورتی که ازدواج کرده باشند و در معیت همسر خویش می‌توانند داوطلب اعزام شوند.»

تحصیل رایگان در هلند


قانون مذکور ضوابط خاصی را برای تحصیل در دانشگاه های خارجی در نظر گرفته است؛ از جمله اینکه تحصیل در دانشگاه خارج از کشور حتماً باید در دانشگاهی باشد که مورد تأیید وزارت خانه‌ی مربوط در ایران باشد. همانگونه که در ماده‌ی 6 این قانون آمده است: «وزارت موظف است فهرست اسامی دانشگاه‌های دنیا را که به لحاظ علمی دارای اعتبار بوده و به لحاظ اخلاقی بالنسبه واجد صلاحیت باشند، تهیه و به داوطلب اعلام نماید و فقط پذیرش‌ های تحصیلی این دانشگاه‌ها را به رسمیت بشناسد و دانشجویان موضوع این قانون را منحصراً به آن‌ها اعزام کند.» ما در اینجا لیستی از دانشگاه های مورد تأیید وزارت در کشور هلند را آورده ایم:
University of Groningen
Instituut brouwer
University of twente
University of twente
Utrecht university
چنانچه شخصی متقاضی تحصیل در هلند از طریق وزارت علوم ایران باشد، می بایست درخواست خود را به سازمان سنجش ارائه دهد. صلاحیت علمی متقاضیان بر اساس سوابق دانشگاهی، رزومه علمی و و آزمون علمی تعیین می‌شود. از جمله مواردی که در تقویت رزومه علمی و عملی متقاضیان نقش دارد عبارت است از: تألیف و ترجمه ی کتاب، نگارش و ترجمه ی مقالات علمی، راه اندازی آزمایشگاه در دانشگاه، ارائه ی طرح های علمی و کاربردی در دانشگاه و ...
همانطور که گفته شد، متقاضیان تحصیل رایگان در هلند، می توانند اقدام به دریافت بورسیه، وام یا ارز دانشجویی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران نمایند. این افراد در قبال بهره مندی از تسهیلات وزارت، ملزم به ارائه ی خدمات هستند. کسانی که با استفاده از بورس تحصیلی به خارج می ‌روند، باید متعهد شوند و تضمین بسپارند که دو برابر و حداکثر ده سال و کسانی‌که از وام استفاده می‌کنند، 1.5 برابر و حداکثر 8 سال و کسانی که از ارز تحصیلی استفاده می‌نمایند برابر مدتی که در خارج از کشور تحصیل کرده‌اند و‌حداکثر 6 سال، در محلی که وزارت مربوط تعیین می ‌کند خدمت نمایند.
بدین ترتیب امکان تحصیل رایگان در هلند از طریق وزارت علوم ایران وجود دارد؛ هرچند که در عمل این امر به راحتی قابل دسترسی نیست و در عوض، امکان دریافت وام و ارز تحصیلی آسان تر است.
گفتنی است دانشجویانی که از بورس و یا وام تحصیلی استفاده می‌کنند، فقط می‌ توانند اشتغال به کارهای علمی داشته باشند. دانشجویان دیگر، یعنی کسانی که ارز تحصیلی استفاده می کنند و یا اینکه هیچ کدام از این تسهیلات شامل آن ها نشده است، نیز فقط با اجازه‌ی سرپرستی می‌توانند به کارهایی بپردازند که مغایر با شؤون و وظایف اسلامی نباشد و موجب عدم موفقیت آن‌ ها در تحصیل نشود.
کسانی که مشمول خدمت نظام وظیفه هستند، به شرط آنکه غیبتی در کارنامه‌ی خود نداشته باشند، با سپردن تعهد می‌توانند جهت ادامه‌ی تحصیل طبق ضوابط وزارت ذی‌صلاح و سازمان نظام وظیفه به خارج اعزام شوند.
برای آگاهی هر چه بیشتر در خصوص آخرین مقررات موجود مربوط به تحصیل در دانشگاه های کشور هلند، با مشاورین ما در هلدینگ حقوقی رادیو وکالت همراه باشید. دپارتمان مهاجرت و اعزام دانشجو در این هلدینگ، آماده ی ارائه ی انواع خدمات حقوقی به متقاضیان تحصیل در هلند است.