تحصیل رایگان در نروژ


کشورهای اسکاندیناوی همواره یکی از مقاصد تحصیلی جذاب اروپایی برای دانشجویان ایرانی به شمار می‌آیند. هرساله تعداد قابل توجهی از دانشجویان ایرانی به مقصد دانشگاه‌های این کشور اپلای (apply) می‌کنند. علاوه بر کیفیت بالای آموزش عالی در این کشور به ویژه در رشته ‌های مهندسی و انرژی، امکان تحصیل رایگان و عدم دریافت شهریه از دانشجو نیز از شاخصه‌ های اصلی دانشگاه‌های این کشور محسوب می‌شود که هرساله عده‌ی زیادی از دانشجویان خارجی را به خود جذب می‌کند. بدین ترتیب تحصیل رایگان در نروژ امکان پذیر است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 

تحصیل رایگان در نروژ تحصیل در تمامی مقاطع آکادمیک در این کشور رایگان است و حتی هزینه‌ی ناچیزی هم که برای ثبت مدارک در بین دانشگاه‌ های خارجی معمول و متداول است نوعاً توسط دانشگاه‌ های نروژی اخذ نمی‌گردد. اما آنچه از سال های اخیر (2015 به بعد) بیشتر باعث جلب توجه شده و دانشگاه ‌های نروژی را نقطه‌ی عطفی برای جویندگان تحصیل رایگان نموده‌ است، برداشته شدن امتیاز تحصیل رایگان از سیستم‌های آموزش عالی کشورهای هم جوار نروژ یعنی سوئد و فنلاند برای متقاضیان خارج از قلمرو اتحادیه‌ی اروپاست. دانشگاه ‌هایی که زمانی رایگان بودند اکنون جز با دریافت میلیون ‌ها تومان شهریه اقدام به جذب دانشجویان خارجی نمی‌ کنند. بنابراین اکنون دانشگاه‌های نروژ از این جهت در منطقه اسکاندیناوی ممتاز هستند.
در کنار امتیاز تحصیل رایگان در نروژ، باید خاطر نشان کنیم که هزینه ‌های زندگی در نروژ نسبت به سایر کشور های مقصد آموزشی نسبتاً بالاست. برخی از منابع، هزینه ‌های زندگی را برای یک دانشجو در این کشور ماهانه تا 3 میلیون تومان گزارش کرده‌اند. البته این هزینه ‌ها قابل کنترلند. خوابگاه ‌های دانشگاه ‌های نروژ با قیمت مناسب در اختیار دانشجویان خارجی قرار می‌گیرند اما از آن‌جا که تقاضا برای آن‌ها فوق‌ العاده زیاد است باید از خیلی زودتر درخواست کنید و به هرحال ممکن است دانشجو از دریافت خوابگاه باز بماند. بنابراین هزینه ‌ی مسکن هم باید مد نظر شما قرار داشته باشد. از طرفی این خبر خوش را باید بدهیم که دانشگاه‌ های این کشور به دانشجویان خود در طول همه مقاطع تحصیلی اجازه کار می‌دهند؛ این امر از آنجا اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که بدانید نروژ با کمبود نیروی کار متخصص مواجه است و بنابراین به ویژه اگر شما دانشجوی رشته‌ های مهندسی باشید می‌توانید منبع درآمدی مناسب برای خود دست و پا کنید. امکان کار نیمه وقت و تمام وقت در طول مدت تحصیل در نروژ وجود دارد. شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی پذیرفته شده در یکی از دانشگاه های نروژ، تنها ۲۰ ساعت در هفته اجازه قانونی دارید که به صورت پاره وقت کار کنید. تنها زمان هایی که امکان کار کردن به صورت تمام وقت را دارید، روز های تابستان، عید کریسمس و عید پاک Easter می باشند. امکان یافتن کارهای دانشجویی نیمه وقت بسیار بیشتر است و درآمد متوسط از این گونه مشاغل نیمه وقت در مقایسه با سوئد بیشتر است اما با توجه به هزینه های زندگی بسیار بالا در مقایسه با سوئد، در مجموع درآمد اینگونه مشاغل نیمه وقت شاید بتواند تنها جواب گوی اجاره خانه دانشجویی شما باشد. در مقطع دکتری البته این نکته را باید اشاره کنیم که از آنجا که تحصیل دکتری در نروژ همانند بسیاری از نقاط دنیا «شغل» محسوب می‌شود، شما در این مقطع از دولت حقوق می‌گیرد و نروژ بالاترین مبلغ را در میان دانشگاه‌های دنیا در این مقطع به شما می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کار در نروژ برای دانشجویان، با مشاورین ما در هلدینگ حقوقی رادیو وکالت همراه باشید.

تحصیل رایگان در کشور نروژ


امکان تحصیل رایگان در نروژ البته به این معنا نیست که شما از تشریفات معمول بین کشور های اروپایی جهت أخذ ویزای تحصیلی معاف هستید. در این بین گواهی تمکن مالی البته مورد احتیاج است. دولت نروژ از شما خواهد خواست تا با ارائه ی صورت حساب گواهی ‌شده ‌ی خود که حاوی دست کم 40 میلیون تومان پول باشد به همراه نرخ برابری ریال و کرون (واحد پول نروژ) تضمین کنید که توان گذران دست کم یکسال زندگی در نروژ را دارید. سپس این مبلغ را به حساب دانشگاه می ‌ریزید تا پس از مدتی آن را به حساب شما عودت دهد. عملاً یکی دو ماه نمی‌ توانید به مبلغ مزبور دسترسی داشته باشید.
اما شاید این سوال در شما هم به وجود آمده باشد که چرا معمولاً از بورسیه‌ ی تحصیلی در نروژ سخن به میان نمی ‌آید. دلیل اصلی این امر آن است که به دلیل عدم دریافت شهریه از دانشجویان و تحصیل رایگان در کلیه مقاطع، چیزی به اسم بورسیه به آن معنا وجود ندارد ولیکن می‌توان از کمک‌ هزینه‌ها برخوردار شد تا بار تحمل هزینه ‌های زندگی در این کشور گران را کمی برای خود سبک‌تر کنید و جهت تحقق این امر در برخی منابع توصیه شده که قبل از ورود، با نهاد های مرتبط در دانشگاه مقصد در این مورد رایزنی کنید.
در مورد بورسیه در دوره دکتری در نروژ باید گفت که همانطور که در قسمت توضیحات مربوط به دوره دکتری ذکر گردید، تحصیل در دوره دکتری در نروژ امکان اخذ بورسیه را فراهم می کند. اکنون در این قسمت از مقاله شرایط اخذ بورسیه از دانشگاه های این کشور در دوره دکتری را بررسی می کنیم:
شرایط اخذ بورسیه دردوره دکتری از دانشگاه های نروژ :
- اخذ مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
- ارائه ی مدارکی دال بر تسلط بر زبان انگلیسی( آیلتس حداقل 5/6)
- ارتباط و جلب نظر و موافقت یک استاد مشاور(supervisor) که از رساله دکتری فرد دانشجو پشتیبانی کند
- داشتن تألیفاتی مثل مقالات بین المللی و یا کتاب و ...
در اینجا به اختصار به برخی از چند و چون‌های اقدام در یکی از دانشگاه ‌های معتبر این کشور که امکان تحصیل رایگان در آن‌ وجود دارد می‌پردازیم:
دانشگاه اسلو
برخی از دانشگاه های نروژ مانند دانشگاه اسلو، اعتبار بالایی دارند. این دانشگاه با قدمت بیش از ۲ قرن، نقش زیادی در توسعه علم و فناوری و اقتصاد در این کشور ایفا کرده است.
برخی از دانش آموخته های دانشگاه نروژ، برنده جایز نوبل شده اند و بنابراین اگر این دانشگاه را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید، شانس تعامل با نویسنده های سرشناس مقالات بین المللی و نامزد های جوایز معتبر و هم چنین محفلی که در ان، بزرگان علم و فناوری اسکاندیناوی پرورش یافته اند را خواهید داشت.
سایت دانشگاه اسلو در نشانی http://www.uio.no/english قرار دارد و بیش از ۵۸ میلیون بار در گوگل ایندکس شده است که نشان دهنده اهمیت این دانشگاه در نروژ می باشد.

تحصیل در نروژ رایگان


دانشگاه اسلو هر ساله در اول اکتبر، نسبت به دریافت مدارک دانشجویان متقاضی اقدام می کند و فرآیند دریافت اپلیکیشن ها، اول دسامبر به اتمام می رسد. نتایج دانشجویان پذیرفته شده نیز در اول آوریل هر سال اعلام می شود. بنابراین این تاریخ ها را برای تحصیل در دانشگاه اسلو در نظر بگیرد.
متقاضیان پذیرش در مقطع دکتری نیز می توانند به این نشانی مراجعه کنند. دانشگاه اسلو برای مقطع دکتری نیز، در رشته های فنی و مهندسی رشته ایی ارائه نمی کند. اما برای متقاضیان دندان پزشکی، علوم طبیعی و انسانی و علوم پایه، از بهترین گزینه ها در قاره سبز است.
اما در مورد دوره‌ی پسادکتری، باید PhD قابل ارزشیابی در دانشگاه های نروژ ارائه شود و سایر الزاماتی که معمولاً برای پذیرش در مقطع پست‌دکتری متداول است، معمول گردد. داشتن مهارت‌های عالی در خواندن و نوشتن زبان انگلیسی نیز از الزامات است؛ پس برخلاف دوره‌ی کارشناسی در دانشگاه‌های این کشور، صرف دانستن زبان نروژی برای پذیرش پسادکتری کفایت نمی‌کند.


تحصیل رایگان در نروژ – هلدینگ حقوقی رادیو وکالت


رادیو وکالت هلدینگی حقوقی است متشکل از وکلای رسمی دادگستری و حقوقدانان مجرب در امور مختلفی از جمله مهاجرت و تحصیل در خارج. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه های زندگی و تحصیل رایگان در نروژ، با مشاورین ما در ارتباط باشید. حقوقدانان حاضر در این هلدینگ، می توانند ضمن ارائه ی مشاوره های حضوری و غیر حضوری، مستقیماً در خصوص اقدام برای تحصیل در نروژ با شما متقاضیان همکاری کنند.

 

فرم ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد

نظرات کاربران
دانیال رنجبر
آیا تحصیل هم اکنون(سال ۹۷) در نروژ رایگان است؟ چه شرایط معدلی، زبانی برای تحصیل کردن در نروژ احتیاج است؟ چه رشته یای معادل رشته حسابداری در نروژ وجود دارد؟ آیا فقط تحصیل رایگان است و برای مخارج زندگی باید با خود اندوخته داشته باشیم؟ ممنون از تماس شما
پاسخ توسط کارشناس(3)
سلام- تحصیل در نروژ در تخصص موسسه رادیو وکالت نیست و در این زمینه اطلاعاتی نیز در اختیار ما نمی باشد.
رامین
سلام من دارای مدرک فوق دیپلم در رشته عملیات حفاری نفت هستم وتوانستم بامعدل 17/05 فارق التحصیل شم میخواستم بدونم برای دریافت ویزای تحصیلی از نروژ ابتدا باید چه کار هایی رو انجام داد و اینکه مبلغی که باید به عنوان تمکن. مالی برای ضمانت بگذاریم دقیقا چند هزار دلار میشود.و سوال دیگر اینکه در دانشگاه های نروژ لیسانس. چند ترمه. است وایا میشود از کاردانی ادامه داد با تشکر لطفا جواب بدین
پاسخ توسط کارشناس (2)
با سلام در حال حاضر برای تحصیل در کشور نروژ خدماتی ارائه نمیدهیم.
هنگامه برمک
سلام وقت بخیر،من بهمراه خواهرم برای تحصیل به نروژ میخواییم بریم که البته تو دانشگاههای دولتی که تحصیلش رایگان هست،حالا سوال من این هست که رشته ما هنر هست ولی من و خواهرم برای رشته پزشکی میخواییم بخونیم مدرکمون هم کاردانی هست،میخوام بدونم که اولا امکانش هست که من دندونپزشکی رو با مدرک کاردانیم شروع کنم و تحصیل کنم و سوال دیگه من اینکه دانشگاه بغیر از خوابگاه که در اختیار دانشجو میزاره و اجاره میگیره خونه هم در اختیار دانشجو میزاره اجاره بگیره یا خیر خودم باید خونه اجاره کنم? ممنون
پاسخ توسط کارشناس(3)
سلام- در زمینه تحصیلی موسسه رادیو وکالت به طور تخصصی برای کشور های اوکراین و روسیه فعالیت می کند و در حال حاضر برای کشور نروژ خدماتی ارائه نمی شود.
mahyar
با سلام ببخشید من فوق دیپلم ایمنی صنعتی هستم و می خواهم برای لیسانس در رشته خودم در نروژ اقدام کنم لطفا من رو راهنمایی کنید تشکر و سپاس
پاسخ توسط کارشناسان
با سلام خدمت شما دوست عزیز. در حال حاضر موسسه حقوقی رادیو وکالت خدماتی در خصوص پذیرش تحصیلی کشور نروژ ارائه نمی دهد. جهت کسب اطلاعات در خصوص پذیرش تحصیلی در سایر کشورها می توانید با کارشناسان ما در موسسه حقوقی رادیو وکالت در تماس باشید. با تشکر
علیرضا فغانی
بسیار توضیح کاملی بود . ممنونم