تحصیل دندانپزشکی در لهستان


شرایط و مدارک لازم برای تحصیل دندانپزشکی در لهستان چیست؟


خدمات هلدینگ حقوقی رادیو وکالت چیست؟
پیش از بررسی شرایط تحصیل دندانپزشکی در لهستان، باید گفت که دانشگاه های این کشور از اعتبار علمی بالایی برخوردار هستند و وزارت علوم تحقیقات و فناوری ایران نیز اعتبار علمی 11 دانشگاه این کشور را مورد تأیید خود قرار داده است. گفتنی است در صورتی که متقاضیان بخواهند از تسهیلات این وزارت برخوردار شوند، تنها می توانند به فکر دانشگاه های مورد تأیید آن باشند. در این راستا، هلدینگ حقوقی رادیو وکالت آمادگی ارائه ی انواع خدمات حقوقی به متقاضیان را دارا است. تحصیل دندانپزشکی در لهستان، مستلزم آگاهی از ضوابط تحصیلی آن کشور، شرایط و نحوه اعزام به این کشور است.

تحصیل دندانپزشکی در لهستان
جمهوری لهستان که در مرکز اروپا واقع شده است، دارای حدود 312 هزار کیلومتر مربع وسعت و حدود 39 میلیون نفر جمعیت است. ۹۶ درصد نژاد مردم لهستان را، لهستانی‌ها، ۱ درصد را آلمانی، ۱ درصد را بلاروس‌ها و ۱ درصد دیگر را نیز اوکراینی‌ها تشکیل می‌دهند. اکثر مردم این کشور مسیحی کاتولیک هستند.
طول دوره ی تحصیل دندان‌پزشکی در لهستان، ۵ سال است. تحصیل دندانپزشکی در لهستان با آنکه رایگان نیست؛ اما امکان اخذ بورسیه های تحصیلی وجود دارد. شهریه دانشگاه های پزشکی و دنداپزشکی لهستان از 5 میلیون تا 30 میلیون تومان در سال متغیر است و بسته به دانشگاه انتخابی است. اما همانطور که گفته شد، امکان بهره مندی از بورس های تحصیلی نیز وجود دارد و برای مثال بورس دولتی لهستان نه تنها شهریه ی دانشجو را پرداخت میکند بلکه ممکن است کمک هزینه ی ماهانه، برای پوشش هزینه های روزمره زندگی نیز اعطا نماید. بورس تحصیلی دولتی برای یک دوره ی زمانی خاص به دانشجو داده می شود. این بورسیه‌ ها متغیرند و هرساله نیز تغییر می‌کنند. بنابراین با توجه به دانشگاه هدف، متقاضیان باید سال ورود خود به این دانشگاه، سایت دانشگاه و اطلاعیه‌های مربوط به این مورد را چک کنند. با این حال، حتی در صورت أخذ بورسیه، کماکان نیاز است تا شخص بتواند هزینه ی کافی برای زندگی در لهستان را به همراه داشته باشد که البته نسبت به دیگر کشورهای اروپایی کمتر است؛ چراکه لهستان از ارزان‌ترین کشور های اروپاست. برخی از منابع کل هزینه‌ی زندگی یک ماه دانشجو در این کشور را چیزی حدود 300 الی 400 یورو برآورد کرده ‌اند. برخی از دانشجویان بین‌المللی می توانند در دانشگاه های لهستان حتی بدون دریافت بورسیه به صورت رایگان به تحصیل بپردازند اگر یکی از موارد زیر را داشته باشند:
• کارت اقامت (carta Pobytu)
• وضعیت سیاسی تحت عنوان یک پناهنده،
• در حال حفاظت موقت از قلمرو جمهوری لهستان،
• مهاجرت به عنوان کارگران از یک کشور دیگر به اتحادیه اروپا تحت توافق نامه تجارت آزاد اروپا مرکزی
برای تحصیل دندانپزشکی در لهستان کدام مدرک زبان انگلیسی لازم است؟ در خصوص مدرک زبان انگلیسی، آیلتس ۶.۵ لازم است اما در صورتی که نمره آیلتس فرد در حد تعیین شده نباشد، می تواند یک دوره ی زبان انگلیسی در لهستان بگذراند و سپس وارد دانشگاه شود که هزینه ی دوره ی زبان در کشور لهستان نزدیک به ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو در هر ترم تحصیلی است و بسته به دولتی یا خصوصی بودن کالج متفاوت است. در مورد زبان تحصیل در دانشگاه های لهستان، باید گفت که دانشگاه‌هایی مثل دانشگاه پزشکی گدانسک و دانشگاه علوم پزشکی پوزنان، فرصت تحصیل پزشکی در لهستان را به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی فراهم ساخته اند. دوره های پزشکی انگلیسی دانشگاه های علوم پزشکی لهستان، مطابق با استانداردهای آموزشی انگلستان، وزارت آموزش و پرورش آمریکا (دورهStafford Loan)، و انجمن های پزشکی ایالات متحده هستند. فارغ التحصیلان دوره های پزشکی انگلیسی در لهستان واجد شرایط درخواست اقامت و دوره های آموزشی کارشناسی ارشد در بیمارستان های آموزشی دانشگاه در کشورهای مختلف می باشند؛ از جمله ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، انگلستان، ایرلند، نروژ، سوئد و ... . برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندان ‌پزشکی در لهستان فرد باید حداقل یکسال دوره های foundation را برای ورود به دانشکده پزشکی پشت سر بگذارد. تحصیل در تمامی رشته های مربوط به پزشکی به زبان انگلیسی میسور است. اکثریت قریب به اتفاق دانشگاه های لهستان دوره یکساله foundation را به صورت پیش فرض برای کسانی که خواهان تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در لهستان هستند قرار داده که بسته به اینکه فرد بخواهد به زبان انگلیسی یا لهستانی تحصیل کند زبان دوره foundation نیز همان خواهد بود.

تحصیل دندانپزشکی در لهستان 2
به همراه پزشکی عمومی داروسازی و دندان پزشکی، دوره ۴ ساله پزشکی نیز ارائه می‌شود که برای کسانی است که با مدرک کارشناسی علوم پایه فارغ التحصیل شده اند.
آکادمی‌های پزشکی لهستان و دوره‌هایی که ارائه می‌کنند به این شرح است:
• آکادمی پزشکی بیالیستوک، دوره های 6 ساله؛
• دانشگاه علوم پزشکی Bydgoszcz، دانشکدهII، دوره 6 ساله.
• دانشگاه علوم پزشکی لودز، 4 سال دوره پزشکی کارشناسی، 6 سال دوره پزشکی، 5 سال دوره دندانپزشکی، 3 سال دوره پرستاری، 1 سال ابتدایی، 3 سال دوره دکتری.
• دانشگاه علوم پزشکی لوبلین، دوره 4 سال و 6 ساله.
• کالج پزشکی دانشگاه Jagiellonian، دوره های 4 سال و 6 ساله.
• آکادمی پزشکی Pomeranian، دوره 6 ساله.
• دانشگاه علوم پزشکی پوزنان: دوره 4 ساله دکتری، دوره 6 ساله دکترا، دوره 5 ساله جراح دندانپزشکی، دوره 6 ساله دکترای داروسازی و دوره 3 ساله کارشناسی فیزیوتراپی به زبان انگلیسی.
• دانشگاه پزشکی Silesia، دوره های 4 سال و 6 ساله.
• دانشگاه پزشکی Warsaw، برنامه های پزشکی 4 سال و 6 ساله، 5 سال دندانپزشکی، دوره 5 ساله مدرک کارشناسی ارشد داروسازی.
• دانشگاه پزشکی Wroclaw، دوره های انگلیسی 6 ساله پزشکی و 5 ساله دندانپزشکی.
برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه های تحصیل دنداپزشکی در لهستان، با مشاورین ما در هلدینگ حقوقی رادیو وکالت در تماس باشید.
سؤال دیگر این است که آیا در طول دوره ی تحصیل دندانپزشکی در لهستان، امکان اشتغال برای دانشجویان فراهم است؟ بله؛ در طول دوره تحصیل پزشکی در لهستان، نوعاً دانشگاه‌ها حدود 30 ساعت در هفته به فرد دانشجو اجازه کار می‌دهند. اما گزارش برخی از منابع حاکی از آن است که به واسطه مشکلات اقتصادی و بحرانی که لهستان وجود دارد، شاید به راحتی در ترم اول و حتی سال اول، کار مناسبی برای متقاضی پیدا نشود؛ مگر این که کارهای تخصصی مانند برنامه نویسی، طراحی، تدریس، تعمیر تجهیزات و مقولاتی از این دست را آشنا باشد که با مختصری زبان لهستانی بتواند کار موقت مطلوب پیدا کنید.
برای آگاهی دهی هر چه بیشتر به علاقه مندان، در ذیل تعدادی از لینک‌هایی که می‌توانند فرد را از جنبه‌های مختلف برای تحصیل دندانپزشکی در لهستان یاری رسانند، در اختیار قرار می‌دهیم:
لینک سفارت لهستان در تهران:
http://teheran.msz.gov.pl/en/
لینک سفارت ایران در ورشو:
http://warsaw.mfa.ir
پرتال دانشجویان ورشو:
http://www.studentsinwarsaw.com/warsaw-accomodation
کمیته اعتبار دهی دانشگاه‌های لهستان:
http://www.pka.edu.pl/en
اقامت دانشجویی در لهستان:
http://www.easyrenting.pl
اقامت دانشجویی در لهستان:
http://pepehousing.com
بخش اقامت در دانشگاه ورشو:
http://en.uw.edu.pl/practical-information-for-visitors/living-in-warsaw/accommodation/

تحصیل دندانپزشکی در لهستان 3
در انتها باید افزود که برای دستیابی به تحصیل دندانپزشکی در لهستان، هم می توان به صورت مستقیم از دانشگاه های این کشور پذیرش اخذ کرد و هم می توان از طریق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران اقدام نمود. بدین ترتیب امکان اخذ کمک هزینه های تحصیلی نیز در هر دو روش وجود دارد. گفتنی است وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران اقدام به اعطای بورس تحصیلی، وام تحصیلی و ارز تحصیلی به متقاضیان می نماید. البته این امر منوط به احراز شرایط علمی متقاضی است.
برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، می توانید با برقراری ارتباط با مشاورین و حقوقدانان ما در هلدینگ حقوقی رادیو وکالت، از آخرین تغییرات راجع به مقررات تحصیل در لهستان مطلع شوید. مشاورین ما زمینه ی ادامه ی تحصیل شما را در دانشگاه های این کشور فراهم می آورند؛ در صورت تمایل، با ما در ارتباط باشید.

فرم ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد

نظرات کاربران
علي
سلام خوب هستين ما از نظر مالي هيچ مشكلي نداريم سال مي توان ٣٠٠ مسلون بدم كدوم كشور باسه معدلي سخت گيري نميكنه
پاسخ توسط کارشناس (2)
سلام دوست عزیز کشور روسیه و اوکراین از جمله کشورهای خوب برای تحصیل میباشند با کارشناسان ما برای کسب اطلاعات دقیق تر تماس حاصل فرمایید.