تحصیل در گرجستان

تحصیل در گرجستان

گرجستان در حال حاضر یک کشور اروپایی محسوب می‌شود و در سال 2005 قرارداد بولونیا را امضا کرده و به سیستم یکپارچه آموزشی در اروپا ملحق شده است. دانشجویان خارجی که در این کشور مشغول به تحصیل می‌باشند این امکان را دارند تا به راحتی ویزای شنگن را اخذ نموده و از این طریق به راحتی به کشورهای حوزه شنگن سفر کنند. امروزه در حدود 20 دانشگاه دولتی و حدود 30 دانشگاه خصوصی در گرجستان در حال فعالیت هستند که رشته های تحصیلی متنوعی را در مقاطع مختلف و به زبان گرجی و انگلیسی به متقاضیان و دانشجویان ارائه می‌دهند.

اشخاصی که قصد تحصیل در گرجستان را دارند در ابتدا باید توجه داشته باشند دانشگاه‌های گرجستان از ارتباط مستقیمی با دانشگاه‌های بین المللی و خصوصا اروپایی برخوردار می‌باشند و تحصیل در دانشگاه‌های گرجستان به دو زبان انگلیسی و گرجی امکان‌پذیر می‌باشد. با توجه به نزدیکی کشور گجرستان به ایران و پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی در این کشور، بر آن شدیم تا در قالب مقاله‌ای به توضیح شرایط و مزایای تحصیل در گرجستان بپردازیم.

 

تحصیل در گرجستان

 

شرایط تحصیل و زندگی در گرجستان

لازمه تحصیل در گرجستان برای اشخاص خارجی در وهله اول تسلط کافی به زبان انگلیسی می‌باشد. از این رو ارائه مدرک زبان آیلتس حداقل 5.5 برای داوطلبان ورود به دانشگاه‌های این کشور الزامی می‌باشد. همچنین لازم به ذکر است متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های گرجستان علاوه بر تسلط به زبان انگلیسی باید  جهت و تامین مایحتاج روزانه خود و امرار معاش به زبان گرجی نیز آشنایی کافی داشته باشند چرا که اغلب مردم گرجستان با زبان انگلیسی آشنایی ندارند.

هزینه زندگی در گرجستان به نسبت اکثر کشورهای اروپایی بسیار ارزان‌تر و مقرون به صرفه‌تر است و هزینه زندگی شخص به صورت میانگین 500 الی 700 دلار در ماه می‌باشد.

مزایای تحصیل در گرجستان

 • کیفیت آموزشی بسیار بالا و مطابق با استانداردهای آموزش در اروپا
 • مورد تایید بودن مدرک دانشگاهی این کشور در میان سایر دانشگاه‌های اروپایی
 • هزینه زندگی و تحصیل ارزان‌تر نسبت به سایر کشورها
 • امکان اخذ ویزای شنگن و سفر به راحتی به کشورهای اروپایی

مقاطع تحصیلی در گرجستان

1)تحصیل در گرجستان در مقطع کارشناسی

تحصیل در گرجستان در مقطع کارشناسی در حدود ۴ سال به طول می انجامد. متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های گرجستان را در این مقطع دارند می‌توانند به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های برتر این کشور به تحصیل بپردازند. مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در این مقطع ارائه اصل مدارک دیپلم، پیش‌دانشگاهی و ریز نمرات دوره دبیرستان می‌باشد.

2)تحصیل در گرجستان در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در گرجستان در مقطع کارشناسی ارشد 2 سال به طول می‌انجامد. متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های گرجستان را در این مقطع دارند می‌توانند به راحتی در تمام دانشگاه‌های این کشور به زبان انگلیسی مشغول به تحصیل شوند. مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در این مقطع ارائه اصل مدارک دیپلم، پیش‌دانشگاهی، مدرک کارشناسی و ریز نمرات دوره دبیرستان و کارشناسی می‌باشد.

3)تحصیل در گرجستان در مقطع دکترا

تحصیل در گرجستان در مقطع دکترا 3 سال به طول می‌انجامد. متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های گرجستان را در این مقطع دارند می‌توانند به راحتی در تمام دانشگاه‌های این کشور به زبان انگلیسی مشغول به تحصیل شوند. مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در این مقطع ارائه اصل مدارک دیپلم، پیش‌دانشگاهی، مدرک کارشناسی، مدرک کارشناسی ارشد و ریز نمرات دوره دبیرستان و کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌باشد.

 

تحصیل در گرجستان

 

هزینه تحصیل در گرجستان

شهریه تحصیلی به نسبت دانشگاه و شهر محل تحصیل متغیر می‌باشد ولی به صورت میانگین برای رشته پزشکی سالی 4500 دلار، دندانپزشکی سالی 4000 دلار، داروسازی سالی 3500 دلار و برای مقاطع کارشناسی و ارشد با در نظر گرفتن رشته تحصیلی مورد نظر بین 2000 تا 3000 دلار در سال می‌باشد.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی گرجستان

 • کپی و اصل کارت ملی و شناسنامه
 • ارائه اصل مدارک تحصیلی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی سلامت پزشکی
 • مدرک زبان آیلتس
 • 6 قطعه عکس
 • گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار

 

فرم ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد