تحصیل در کانادا رایگان

آیا تحصیل در کانادا رایگان است؟

 

تحصیل در کانادا رایگان
چگونه می‌توان موفق به تحصیل رایگان یا کم هزینه در دانشگاه های کانادا شد؟
کانادا با داشتن بیش از 130 هزار دانشجوی خارجی، یکی از مقاصد مطلوب برای تحصیلات تکمیلی و دکتری است. اما آیا تحصیل در کانادا رایگان است؟ در این نوشتار به بررسی راه های نیل به تحصیل رایگان یا کم هزینه در کانادا می پردازیم. ابتدائاً با گفت که تحصیل در کانادا رایگان نیست؛ اما با اخذ بورسیه های تحصیلی متعدد، می توان موفق به کاهش هزینه های تحصیلی شد.


شرایط تحصیل در کانادا

 

یکی از عواملی که موجب افزایش تقاضای دانشجویان به تحصیل در دانشگاه های کانادا شده است، علاوه بر سطح بالای علمی، اقتصاد قدرتمند است. در صورت وجود شرایط مطلوب اقتصادی، حتی امکان تغییر ویزای دانشجویی به ویزای شغلی نیز وجود دارد. کانادا در بین 10 کشور اول تولید کننده‌ در جهان جای دارد و به لحاظ جذب نیروی کار، بسیار مطلوب به نظر می رسد. بدین ترتیب دانشجویان نخبه ی تحصیل کرده در دانشگاه های کانادا، با مشکل بیکاری در این کشور رو به رو نخواهند شد.
همانطور که گفته شد، در حال حاضر بیش از 130 هزار دانشجوی خارجی در این کشور مشغول به تحصیل هستند. در ادامه ی توضیح راجع به سطح علمی بالای دانشگاه های کانادا باید افزود که این کشور، مجموعاً دارای 26 دانشگاه است که 3 دانشگاه آن در لیست 50 دانشگاه برتر و 13 دانشگاه آن در لیست 300 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند.


آیا تحصیل در کانادا رایگان است؟

 

دانشگاه های کانادا در قبال ارائه ی خدمات تحصیلی، اقدام به دریافت شهریه می کنند. اما این رقم در مقایسه با کشور هایی چون انگلستان، استرالیا و نیوزیلند کمتر است. هزینه ی تحصیل در کانادا به طور میانگین حدود 14000 دلار کانادا در سال است. البته این نرخ بسته به رشته های تحصیلی مختلف، متفاوت خواهد بود.
اما چه راه هایی برای اخذ بورسیه تحصیلی کانادا وجود دارد؟ به طور کلی می توان از دو طریق، موفق به تحصیل رایگان یا حداقل، کم هزینه در کانادا شد. یکی از این راه ها، اخذ بورسیه از دانشگاه های این کشو و دیگری اخذ بورسیه از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دولت ایران است. شما متقاضیان برای کسب اطلاعات بیشتر و بهره مندی از مشاورین متخصص در این حوزه، می توانید با مراجعه به حقوقدانان ما در هلدینگ حقوقی رادیو وکالت، از مشاوره های حضوری و غیرحضوری استفاده نمایید.
بیشتر بورس هایی کع از سوی دانشگاه های کانادا ارائه می شود، برای مقاطع فوق لیسانس و بالاتر در نظر گرفته شده است؛ ولی برای مقطع لیسانس هم تعدادی از این بورس های تحصیلی وجود دارد و می تواند مورد استفاده ی دانشجویان قرار گیرد. بدین ترتیب امکان تحصیل رایگان در مقاطع ارشد و دکتری بسیار بالا است. البته این امر منوط به داشتن رزومه ای قوی است.
برای تحصیل در کانادا، متقاضیان در نخستین قدم باید از دانشگاه مورد نظر در یکی از ایالت‌ های کانادا پذیرش دریافت کنند. چنانچه فردی بخواهد در مقطع کارشناسی از دانشگاه‌ های این کشور پذیرش بگیرد، باید حداقل نمره‌ی 6 را در آزمون زبان انگلیسی آیلتس دریافت کند. در مقاطع بالاتر، به تناسب این حداقل نمره افزایش پیدا خواهد کرد. در مقطع کارشناسی ارشد داشتن حداقل نمره‌ی 6.5 در آزمون زبان آیلتس و در مقطع دکتری نیز داشتن نمره‌ی زبان در آزمون آیلتس با حداقل نمره‌ی 6.5 الی 7، به همراه توصیه نامه از اساتید لازم است. در کشور کانادا نیز مانند دیگر کشور ها، بورسیه‌ ها و کمک هزینه ‌های تحصیلی برای دانشجویان پیش بینی شده است که دریافت آن مستلزم داشتن رزومه‌ ای قوی و برخورداری از شرایط مقرر از جمله نیاز واقعی دانشجو به آن است. متقاضیان بورسیه تحصیل در کانادا می‌توانند از دو طریق ذیل درخواست کمک هزینه‌ ی تحصیلی کنند:
الف) از طریق مراجعه به دانشگاه و درخواست کمک هزینه‌ ی تحصیلی؛
ب) از طریق جذب بورسیه از مراکز مطالعاتی، مؤسسات تحقیقاتی و همچنین مراکز خیریه.
علاوه بر این، امکان اخذ بورسیه، وام تحصیلی و ارز تحصیلی از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران نیز وجود دارد. آیا وزارت علوم ایران، اقدام به اعزام دانشجو به کانادا می نماید؟ بله؛ این وزارت اکثر دانشگاه های معتبر کانادایی را مورد تأیید خود قرار داده است که عبارتند از:
- گروه الف (ممتاز):
1. Dalhousie University
2. Laval University
3. Montréal School of Higher Commercial Studies (HEC Montréal)
4. McGill University
5. McMaster University
6. Queen’s University
7. Simon Fraser University
8. Université de Montreal
9. Universitié de Montreal Ecole Polytechnic
10. University of Alberta
11. University of British Columbia
12. University of Calgary
13. University of Guelph صرفاً در رشته ‌های کشاورزی و دامپروری
14. University of Ottawa
15. University of Toronto
16. University of Victoria
17. University of Waterloo
- گروه ب (خوب)
1. Carleton University
2. Concordia University
3. Ecole de Technologie Supérieure, University of Quebec
4. The University of Western Ontario
5. Université du Québec à Montréal
6. Université du Québec à Québec
7. University of Guelph
8. University of Manitoba
9. University of Saskatchewan
10. York University
11. University of New Brunswick
12. university of Regina
13. Memorial University of Newfoundland
14. National Institute Scientific Research, University of Quebec
15. University of Windsor
- گروه ج (متوسط)
1. Acadia University
2. Augustana University College
3. Bishops University
4. Brandon University
5. Brock University
6. Cape Breton University (CBU)
7. Lakehead University
8. Laurentian University
9. Mount Allison University
10. Mount Saint Vincent University
11. National School of Public Administration, University of Quebec
12. Nipissing University
13. Nova Scotia Agricultural College
14. Universite Saint – Anne
15. Saint Paul University
16. Saint Marys University
17. St. Francis Xavier University
18. The Kings University College
19. The University of Lethbridge
20. The University of St. Jeromes College
21. The University of Winnipeg
22. Trent University
23. Trinity Western University
24. Universite de Moncton
25. University of Prince Edward Island
26. University of Quebec at Chicoutimi
27. University of Quebec at Hull
28. University of Quebec at Rimouski
29. University of Quebec at Trosi – Rivieres
30. University of Quebec, Abitibi – Temiscamingue
31. University of Sherbrooke
32. University of St. Michaels College
33. University of Sudbury
34. University of Trinity College
35. University College of Saint – Boniface
36. Wilfrid Laurier University

تحصیل در کانادا رایگان
سایت وزارت علوم، هر سال این لیست را ارائه می نماید و متقاضیان می توانند با مراجعه به آن، از دانشگاه های مورد تأیید مطلع شوند. گفتنی است در صورت اقدام از طریق وزارت علوم، تنها امکان تحصیل در دانشگاه های فوق وجود دارد.
چنانچه متقاضیان از این طریق اقدام نمایند، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بورسیه و وام تحصیلی به آنان اعطا می کند که آگاهی از شرایط بورسیه تحصیل در کانادا در این خصوص الزامی است. مبلغ این اعتبارات در هر سال متفاوت است. در مقابل این بورس و اعطای ارز و وام تحصیلی، دانشجویان موظف هستند تا تعهداتی برعهده گیرند. این بدین ترتیب است که کسانی که با استفاده از بورس تحصیلی دولت، به خارج اعزام می‌شوند، باید متعهد شوند و تضمین بسپارند که دو برابر و حداکثر ده سال و کسانی‌که از وام استفاده می‌کنند، 1.5 برابر و حداکثر 8 سال و کسانی که از ارز تحصیلی استفاده می ‌کنند، برابر مدتی که در خارج از کشور تحصیل کرده ‌اند و‌حداکثر 6 سال، در محلی که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تعیین می‌کند، خدمت کنند.
وزارت علوم ایران به کدام دسته از دانشجویان بورس اعطا می کند؟ شورای مرکزی بورس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران، ملاک های ذیل را برای اعطای بورسیه مد نظر دارد:
1- تأليف‌ كتاب‌ در صورتی كه‌ تكراری‌ يا اقتباسی‌ نباشد؛
2- ترجمه‌ و انتشار كتاب‌ها و منابع‌ تحقيقاتی‌ خارجی؛
3- ارائه‌ی‌ مقالات‌ علمی‌ و تخصصی در مجلات‌ معتبر علمی‌ داخلی‌ و خارجی؛‌
4- ترجمه‌ی مقالات‌ علمی‌ از مجلات‌ معتبر جهانی؛
5- انجام‌ كار تحقيقاتی‌ در ارتباط با جنگ‌ تحميلی‌ و امور دفاعی‌؛
6- ايجاد آزمايشگاه‌ يا درس‌ كارگاهی‌؛
7- كشف‌ يا اختراع‌ ثبت‌ شده‌ در داخل‌ كشور به‌ تأييد سازمان‌ پژوهش‌های‌ علمی كشور؛
8- سرپرستی‌ تحقيقات‌ و پروژه‌هایی كه‌ به‌ تأييد مراجع‌ ذی‌ربط در خودكفائی‌ كشور مؤثر باشد؛
9- ارائه‌ی‌ آثار بديع‌ و ارزنده‌ی‌ هنری؛
و ...‌

تحصیل در کانادا
این ملاک ها در قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور و آیین نامه ی اجرایی آن ذکر شده است. علاوه بر این، آگاهی از عرف ها و رویه های اداری این وزارت نیز می تواند به تسریع در انجام امور مربوط بیانجامد. بدین ترتیب، با مشاورین مجرب ما در هلدینگ حقوقی رادیو وکالت همراه باشید. بدین ترتیب با آنکه تحصیل در کانادا رایگان نیست، اما با اخذ بورس، وام یا ارز تحصیلی از سوی این وزارت، می توان به تحصیل رایگان یا کم هزینه در کانادا دست یافت.

فرم ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد

نظرات کاربران
انی
سلام من یک دانش اموز در مقطع دهم تجربی از استان اردبیل هستم میخوام بدونم که چه جوری میتونم بورسیه رایگان تحصیلی در کانادا بگیرم به طوری که یازدهم در انجا باشم
پاسخ توسط کارشناس 4
با درود فراوان دوست عزیز متاسفانه خدماتی در راستای اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا ارائه نمی‌دهیم. تنها می‌توانیم برای شما پذیرش تحصیلی ازمدارس و یا کالج‌های کانادا دریافت کنیم. با تشکر