تحصیل در ژاپن

تحصیل در ژاپن

از جمله مطرح‌ترین کشورها در نظام آموزشی کشور ژاپن می‌باشد. به واسطه نظام قدرتمند آموزشی در این کشور نرخ بی‌سوادی در این کشور به صفر رسیده است. همچنین دانشگاه‌های ژاپن از سطح علمی و امکانات بسیار مناسبی برخوردار هستند و از این رو در میان دانشگاه‌های کشورهای آمریکایی و اروپایی مورد قبول می‌باشند. با توجه به توضیحات داده شده دور از ذهن نمی‌باشد که تحصیل در ژاپن متقاضیان بسیاری داشته باشد. در مطلب پیش‌رو قصد داریم تا تحصیل در ژاپن را از زوایای گوناگون مورد بررسی قرار دهیم. 

اطلاعاتی پیرامون دانشگاه‌های ژاپن

متقاضیان ادامه تحصیل در ژاپن به منظور ورود به دانشگاه‌های این کشور لازم است تا در ابتدا مدارکی از جمله مدرک دیپلم و مدرک پیش‌دانشگاهی به همراه ریز نمرات دوره دبیرستان را ارائه دهند. پس از ارائه مدراک لازم لازم است تا شخص متقاضی در آزمون ورودی دانشگاه‌های ژاپن شرکت کرده و موفق به کسب نمره قبولی شوند. تحصیل در ژاپن در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به زبان ژاپنی و در بعضی از دانشگاه‌های خصوص این کشور، به زبان انگلیسی صورت می‌پذیرد. لازم به ذکر است در ژاپن دانشگاه‌ها به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم بندی می‌شوند که البته تعداد دانشگاه‌های خصوصی از دولتی در این کشور بیشتر است.

تحصیل در ژاپن در مقطع کارشناسی

تحصیل در ژاپن در مقطع کارشناسی در دانشگاه این کشور مانند سایر کشورها به مدت 4 سال می‌باشد. زبان تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان ژاپنی است به همین دلیل دانشجویان لازم به فراگیری زبان ژاپنی پیش از ورود به دانشگاه‌های این کشور می‌باشند. البته متقاضیان ادامه تحصیل در ژاپن این امکان را دارند تا قبل از ورود به دانشگاه‌های ژاپن در کالج های این کشور مشغول به تحصیل شوند و زبان ژاپنی را بیاموزند. خاطر نشان می‌شود تحصیل در ژاپن در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی مقدور نمی‌باشد.

شرایط تحصیل درمقطع فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد ژاپن

تحصیل در ژاپن در  مقطع کارشناسی ارشد  به مدت 2 سال می‌باشد. جهت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های ژاپن دانشجویان لازم است تا علاوه بر ارائه مدارک دیپلم و پیش‌دانشگاهی، مدرک کارشناسی خود را نیز ارائه دهند و همچنین لازم است تا در آزمون قبولی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های ژاپن شرکت کنند و نمره قبولی را اخذ نمایند. اشخاصی که در مقطع کارشناسی ارشد به تحصیل در ژاپن مشغول هستند از امکان کار در هنگام تحصیل نیز برخوردار می‌باشند. همچنین تحصیل در ژاپن در این مقطع به دو زبان انگلیسی و ژاپنی نیز امکان پذیر می‌باشد.

 

تحصیل در ژاپن

 

تحصیل در ژاپن در مقطع دکترا

تحصیل در ژاپن در مقطع دکترا به طور معمول به مدت 3 سال به طول می‌انجامد دانشجویان جهت ادامه تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های ژاپن علاوه بر ارائه مدارک دیپلم و پیش‌دانشگاهی و کارشناسی نیاز است تا مدرک کارشناسی ارشد خود را نیز ارائه به دانشگا‌های این کشور ارائه دهند. تحصیل در این مقطع همانند مقطع کارشناسی ارشد به دو زبان ژاپنی و انگلیسی میسر خواهد بود.

هزینه و شهریه تحصیل در ژاپن

شهریه تحصیل در ژاپن در دانشگاههای دولتی مبلغی حدود 450 هزار ین در سال است و همچنین هزینه ثبت نام اولیه نیز 250 هزار ین می‌باشد. هزینه زندگی دانشجویی در ژاپن نیز به طور میانگین مبلغی در حدود 80 هزار ین در ماه است که این مبلغ شامل هزینه مسکن، خوراک، پوشاک و رفت و آمد می‌شود.

کار دانشجویی در ژاپن

دانشجویان در زمان تحصیل در ژاپن می توانند 4 الی 6 ساعت در هفته را کار کنند و به ازای هر ساعت کار در فروشگاه ها مبلغی حدود 600 تا 800 ین دریافت نمایند.

 

فرم ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد

نظرات کاربران
سودابه
سلام کارشناسی ارشدمشاورعلوم تربیتی برای دکتر ا میخواهم ادامه تحصیل درکشور ژاپن و زبان ژاپنی هم مقداری وارد هستم ...ایا امکان دارد با خانواده من را پذیرا باشند واز نظر مادی مشکلی نداریم .اگر امکان دارد راهنمای کنید .متشکرم...
پاسخ توسط کارشناس (2)
با سلام خدماتی برای کشور ژاپن نداریم.