تحصیل در هلند

تحصیل در هلند

اشخاصی که قصد تحصیل در کشوری انگلیسی زبان با دانشگاه‌هایی معتبر را دارند، کشور هلند را می‌توانند به لیست کشورهای خود اضافه نمایند. کشور هلند از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌باشد که شرایط مناسبی را برای آن دسته از دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل دارند، فراهم نموده است. از جمله نکات مثبتی که جهت زندگی در این کشور بسیار جلب توجه می‌کند آن است که مردم در هلند به زبان انگلیسی تسلط کامل دارند. این موضوع برای آن دسته از متقاضیانی که قصد مهاجرت به هلند و یا تحصیل در هلند را دارند بسیار دل‌گرم کننده می‌باشد، چرا که با تسلط به زبان انگلیسی قادر خواهند بود به راحتی در این کشور امرار معاش و تحصیل کنند. در مطلب پیش‌رو قصد داریم تا اطلاعات جامع‌تری را با خوانندگان پیرامون مبحث تحصیل در هلند به اشتراک بگذاریم.

 

تحصیل در هلند

 

اطلاعاتی جامع برای متقاضیان تحصیل در هلند

 • کشور هلند میزبان دانشجویانی از ۱۹۰ کشور جهان است. جامعه پویای این کشور همراه با مردمی که افکار و عقاید صلح‌جویی دارند سبب شده است تا به راحتی با فرهنگهای گوناگون مردم کشورهای مختلف ارتباط برقرار کنند.
 • تدریس و تحصیل در هلند کاملا به شکل دانشجو محور می‌باشد.
 • در حال حاضر بیش از ۹۰۰۰۰ دانشجوی خارجی مسغول به تحصیل در هلند می‌باشند که هرساله بر تعداد آن افزوده می‌شود. در واقع به طور میانگین از هر 10 دانشجوی هلندی، یک نفر خارجی می‌باشد.
 • ۹۵ درصد مردم هلند به زبان انگلیسی تسلط کامل دارند و این کشور از سطح آموزش عالی در تمام مقاطع تحصیلی برخوردار است.
 • هزینه تحصیل در هلند با توجه به سطح عالی دانشگاه‌های این کشور نسبت به سایر کشورهای اوپایی انگلیسی زبان، بسیار مقرون به صرفه می‌باشد به طوریکه در مقطع کارشناسی هزینه تحصیل مبلغی در حدود ۶۰۰۰ الی ۱۲۰۰۰ یورو و در مقطع کارشناسی ارشد این مبلغ در حدود ۸۰۰۰ الی ۲۰۰۰۰ یورو می‌باشد.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی هلند

دانشجویان و متقاضیانی که قصد تحصیل در هلند را دارند جهت اخذ ویزای تحصیلی در این کشور لازم است تا اقدامات زیر را با رعایت چهارچوب ذکر شده انجام دهند:

 • پرداخت شهریه دانشگاه به منط.ر تحصیل در طول یک نیمسال و یا یک سال تحصیلی کامل،
 • اجاره اتاق در خوابگاه دانشگاه مربوزه به مدت سه ماه الی یک سال،
 • پرداخت 500 یورو به منظور بیمه پزشکی یک ساله
 • پرداخت هزینه اقامت یک ساله در این کشور به مدت 500 یورو
 • پرداخت مبلغی جهت تامین سایر هزینه‌های زندگیکه معمولا در حدود 700 یورو کفایت می‌کند.

پس از انجام موارد فوق ویزای تحصیلی برای شخص مورد نظر صادر می‌گردد.

مقاطع تحصیلی در هلند و هزینههای آن

طول دوره تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی بین 3 الی 4 سال و طول دوره کارشناسی ارشد بین 2 الی 3 سال می‌باشد. به طور کلی نمی‌توان هزینه زندگی یک دانشجو را به صورت دقیق تعیین نمود اما به صورت میانگین هزینه زندگی دانشجویی ماهانه ۷۵۰ یورو برآورد می‌شود. اما پس از گذشت زمان و تطبیق با محیط زندگی در هلند این امکان فراهم می‌شود که با مبلغ کمتری به زندگی و مرار معاش پرداخت. همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد شهریه تحصیل در هلند در دوره کارشناسی بطور حدود 6000 تا 12000 یورو و دوره های کارشناسی ارشد 8000 تا 20000 یورو در سال می‌باشد.

هزینه زندگی در هلند

هزینه زندگی در یک کشور ارتباط مستقیمی با شیوه زندگی کردن شخص دارد به طور مثال شهری که در آن زندگی می‌کنید و نوع خورد و خوراک شما و یا هزینه‌ای که بابت کیفیت زندگی خود می‌کنید، بر مخارج زندگی شما تاثیر بسزایی می‌گذارد. اما به صورت متوسط دانشجویی که قصد تحصیل در هلند را دارد باید بتواند ماهیانه حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو صرف هزینه و مخارج زندگی خود کند.

اگر بخواهیم نگاه دقیق‌تری به بحث هزینه‌های زندگی دانشجویی در هلند بیندازیم، حدود یک سوم هزینه‌های شما به هزینه مسکن اختصاص داده می‌شود. به عنوان مثال مسکن برای یک شخص دانشجو به طور میانگین مبلغی در حدود ۲۵۰ تا ۶۰۰ یورو می‌باشد، همچنین خدماتی مانند اینترنت، تلوزیون، هزینه برق، هزینه گرمایش خانه و غیره بر روی اجاره خانه محاسبه می‌شود. البته تفاوت قیمت‌ها کاملا به شهر محل تحصیل و امکاناتی که به شما داده می‌شود، مربوط است. برای مثال هزینه مسکن در آمستردام بسیار بیشتر از سایر شهرهای هلند می‌باشد.

مهم‌ترین بخش هزینه زندگی شخص متقاضی تحصیل در هلند پس از هزینه مسکن، هزینه خورد و خوراک می‌باشد. در این زمینه لازم به ذکر است معمولا دانشگاه‌ها با قیمتی مناسب تمام وعده‌های غذایی را در اختیار دانشجو قرار می‌دهد تا زمان و هزینه کمتری در این خصوص صرف شود. البته در کشور هلند مراکز تخفیفات ویژه‌ای در تمام سطح شهر‌های این کشور جهت رفاه دانشجویان تعبیه شده است که ایشان با ارائه کارت دانشجویی می‌توانند از تخفیفات این مراکز بهره‌مند شوند.

 

تحصیل در هلند

 

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیل در هلند

 • اصل و یا ترجمه رسمی مدارک و ریز نمرات دبیرستان، پیش دانشگاهی و دانشگاه
 • کپی تمام صفحات گذرنامه
 • گواهی سابقه کار (در صورت وجود)
 • نمونه کار برای رشته‌های معماری و هنر
 • چهار قطعه عکس
 • اصل یا کپی تأیید شده مدرک زبان
 • نامه انگیزش

 

فرم ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد

نظرات کاربران
مهدی
سلام من 32 سالمه و روانشناس هستم (کارشناسی و کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی ) در زمینه مشاوره و درمان اختلالات روانی کار کردم.آیا امکان پیدا کردن شغل مرتبط برا بنده وجود دارد.راهنمایی بفرمایید ممنون.
پاسخ توسط کارشناس 4
سلام و عرض احترام در حال حضر گروه حقوقی رادیو وکالت اقدام به کاریابی در عمان نمی‌کند و تنها در بحث ثبت شرکت در عمان می‌توانیم در خدمتتان باشیم. با تشکر