تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد

ادامه تحصیل در کشوری به غیر از کشور مادری در طی چند سال گذشته به یک امر متداول تبدیل شده است. عده کثیری از دانشجویان و دانش‌آموختگان پیش از ورود به دانشگاه و یا پس از اتمام مقطع کارشناسی و یا کارشناسی ارشد، اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر خارجی می‌نمایند. چرا که اخذ ویزای تحصیلی مقدمات لازم برای اخذ اقامت آن کشور را نیز فراهم می‌کند. در مطلب پیش‌رو قصد داریم تا به موضوع تحصیل در سوئد که یکی از کشورهای بسیار برجسته در زمینه تحصیلات دانشگاهی است بپردازیم و تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی این کشور را مورد بررسی قرار دهیم.

تحصیل در سوئد

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های سوئد

پیش از پرداختن به تحصیل در سوئد در مقاطع مختلف لازم به ذکر است که  در سال ۲۰۱۱ قوانین مهاجرت به سوئد نیز همانند کشورهایی از قبیل هلند و دانمارک دچار تغییر و تحولات عزیمی گردید که از جمله مهم‌ترین آن‌ها بازنگری در قوانین نظام آموزشی و مخارج تحصیلات دانشگاهی در کشور سوئد می‌باشد. بر طبق قوانین جدید تحصیل در سوئد  دانشجویان برخلاف سال‌های گذشته که قادر بودند در بهترین دانشگاه های سوئد به صورت کاملاٌ رایگان تحصیلات خود را ادامه دهند، از سال 2011 به بعد مستلزم پرداخت شهریه‌ای معادل ۱۰ تا ۱۲ هزار یورو در سال می‌باشند.

تحصیل در مقطع لیسانس کشور سوئد

سوئد از جمله معدود کشورهای غیر انگلیسی زبان است که در مقطع لیسانی رشته‌های تحصیلی و درس‌های بسیار زیادی را به زبان انگلیسی ارائه می‌نماید و این امر سبب شده است تا متقاضیان تحصیل در سوئد بدون دغدغه خاطر و نگرانی از بابت آشنایی به زبان سوئدی، تنها با ارائه مدرک زبان معتبر( آیلتس6 الی 6.5 ) به اخذ پذیرش و تحصیل در دانشگا‌ه‌های این کشور بپردازند.

در باب شهریه و هزینه‌های تحصیل در سوئد متقاضیان لازم است آگاه باشند که شهریه دانشگاه‌های سوئد  از ۱۰ تا ۱۲ هزار یورو متغییر است. البته با شرایط جدیدی که دولت این کشور مهیا نموده است دانشجویان در مقطع لیسانس قادرند تا ۱۰ ساعت در هفته به کار دانشجویی مشغول باشند. لازم به ذکر است درآمد هر ساعت کار دانشجویی در سوئد  به صورت میانگین ۸ تا ۱۰ یورو می‌باشد که می‌تواند هزینه‌های زندگی دانشجویی در ماه را که شامل غذا، مسکن و غیره است را تامین کند. طول دوره تحصیلات در مقطع لیسانس در دانشگاه‌های کشور سوئد همانند دیگر کشورهای اتحادیه اروپا، بین ۳ تا ۴ سال می باشد.

 تحصیل در مقطع فوق لیسانس کشور سوئد

با توجه به سطح علمی و رنکینگ بالای دانشگاه‌های سوئد مانند دانشگاه‌های استکهلم، چالمرز، گوتنبرگ، لوند، اوپسالا، کی تی اچ از شرایط بسیار مناسبی در زمینه های اقتصادی و بخصوص آینده شغلی مناسبی برخوردار است که این ار سبب شده است تا مورد توجه بسیاری از متقاضیان اخذ پذیرش تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی ارشد قرار بگیرد. طول دوره تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی ارشد در همه رشته ها بین ۱ تا ۲ سال می باشد.

شهریه تحصیل مقطع کارشناسی ارشد به صورت سالیانه بین ۱۰ تا ۱۲ یورو می‌باشد. البته داشگاه‌های این کشور به دانشجویانی که از شرایط ویژه‌ای مانند ارائه مقاله بین المللی، معدل بالا و رشته و دانشگاه‌های مناسب برخوردار باشند، بورسیه‌ تحصیلی اهدا می‌کند.

لازم به ذکر دانشجویانی که مشغول به تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی ارشد هستند، مجوز ۲۰ ساعت کار دانشجویی با حقوق حداقل ۷ تا ۸ یورو به ازای هر ساعت اعطا می‌گردد که می‌تواند پشتوانه خوبی جهت تامین مخارج زندگی در این کشور باشد.

 

تحصیل در سوئد

تحصیل در مقطع دکترا کشور سوئد

دولت سوئد به دانشجویان در حال تحصیل در مقطع دکترا توجه خاصی دارد و جهت کمک در پرداخت شهریه تحصیل ایشان، تسهیلات و شرایط بخصوصی را فراهم نموده است. بصورت کلی تحصیل در سوئد در مقطع دکترا به دو صورت انجام می‌پذیرد:

  • تحصیل در سوئد از طریق اخذ بورسیه تحصیلی
  • تحصیل در شرایط عمومی که در واقع دانشجو مستلزم پرداخت شهریه دانشگاه می‌باشد.

کشور سوئد همچنین تحصیلات در مقطع دکترا را به صورت شغل احتساب می‌نماید و برای دانشجویان این مقطع حقوقی ماهیانه حداقل ۲۳۰۰ یورو تعیین می‌کند.

 

 

فرم ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد