تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه و گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های این کشور با توجه به امکاناتی که این کشور به دانشجویان خود ارائه می‌کند از چند سال گذسته مورد توجه قشر دانشجو و علاقه‌مند به ادامه تحصیل و همچنین متقاضیان مهاجرت به ترکیه قرار گرفته است. دانشگاه‌های ترکیه با ارائه رشته‌های متنوعی اعم از پزشکی، دندانپزشکی، مهندسی و علوم پایه در کلیه مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، از پذیرش اتباع خارجی با سلایق گوناگون در دانشگاه‌های خود استقبال می‌کند. هزینه‌های تحصیلی و زندگی بسیار پایین در ترکیه نسبت به سایر کشورها،، امکان درخواست و اخذ پذیرش از دانشگاه های اروپایی در مقاطع بالاتر، وجود بورس های تحصیلی عالی و اخذ اقامت ترکیه از طریق تحصیل از جمله مزایای تحصیل در ترکیه محسوب می‌شود. در ادامه مطلب به بررسی هزینه دانشجویی و تحصیل در ترکیه، امکانات دانشگاهی و خوابگاهی، اعتبار علمی و پذیرش در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری می‌پردازیم.

هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در ترکیه

به طور خلاصه هزینه‌های تحصیل در ترکیه کاملا بستگی به نوع دانشگاه دولتی یا خصوصی، محل تحصیل و رشته انتخابی دارد. در دانشگاه‌های دولتی، شهریه تحصیل یک ترم مبلغی حدود 500 دلار می‌باشد، در حالی که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی مبلغی در حدود 2000 دلار برای هر ترم می‌باشد. از طرفی میانگین هزینه‌های اقامت، خورد و خوراک، حمل و نقل و غیره برای یک دانشجو در ترکیه مبلغی در حدود 400 الی 500 دلار در ماه  می‌باشد. با این حال این رقم بستگی به محل، شیوه زندگی و رشته تحصیلی شخص متقاضی تحصیل در ترکیه دارد. همچنین برای دانشجویان و متقاضیان تحصیل در ترکیه تخفیف‌‌های ویژه‌ای در بلیت اتوبوس‌‌های شهری و برون شهری، مترو شهری و حتی خطوط هواپیمایی در نظر گرفته می‌شود، علاوه بر این هزینه‌های درمانی دانشجویان نیز رایگان می‌باشد.

دانشگاه‌های ترکیه‌‌

سیستم آموزشی دانشگاه‌های ترکیه کاملاً مطابق با استانداردهای سیستم آموزشی آمریکا بوده و دروس دانشگاهی به زبان انگلیسی، فرانسه، آلمانی و یا ترکی باری برخی از رشته‌های دانشگاهی ارائه می‌شود. همچنین تقویم آموزشی دانشگاه‌های ترکیه تقریباً همانند دانشگاه‌های ایران است. بدین صورت که شروع ترم دانشگاهی از پاییز و ماه اکتبر تا انتهای ماه ژانویه بوده و ترم بهار از ماه فوریه آغاز می‌شود و در ماه ژوئن به اتمام می‌رسد.

سطح علمی‌‌ دانشگاه‌های ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه در سال‌های گذشته سطح علمی بالایی را در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی کسب کرده‌اند به گونه‌ای که مدارک تحصیلی و علمی این دانشگاه‌ها در کلیه کشورهای دنیا مورد تایید می‌باشد. همچنین در تمامی رشته‌ها برای دانشجویان ممتاز امکان بورسیه شدن توسط سازمانها و مؤسسات آموزش آمریکایی و اروپایی میسر بوده و حتی در برخی دانشگاهها از ترم دوم به بعد می‌توان به دانشگاه‌های اورپایی یا آمریکایی در همان رشته نتقالی گرفته و در همان کشور به ادامه تحصیل بپردازند.

 

تحصیل در ترکیه

 

امکانات دانشگاهی و خوابگاهی‌‌

دانشگاه‌های ترکیه دارای امکانات مناسبی از جهت فضای آموزشی، امکانات کتابخانه‌ای، اینترنتی و تجهیزات آزمایشگاهی، امکانات تفریحی و خدمات درمانی و غیره می‌باشند. اکثر دانشگاه‌ها تکیه دارای امکانات خوابگاهی با هزینه بسیار اندک است که معمولا قیمتی بین 30 تا 300 دلار در ماه دارند.

تحصیل در مقطع کارشناسی از طریق آزمون سراسری ترکیه

متقاضیانی که قصد تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی را دارند جهت ورود و پذیرش در دانشگاه‌های این کشور لازم است تا ابتدا در آزمون سراسری دانشگاه‌های این کشور شرکن نمایند. نام این آزمون YÖS  می‌باشد و هر ساله در ترکیه در تاریخی مشخص برگزار می‌شود. اشخاصی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند پس از شرکت و دریافت رتبه قبولی امکان ثبت‌ نام و ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه در مقطع کارشناسی را خواهند داشت.

تحصیلات تکمیلی در ترکیه

پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه‌های ترکیه مانند مقطع کارشناسی نبوده و از طریق آزمون سراسری انجام نمی‌پذیرد، بلکه دانشگاه‌ها به‌صورت جداگانه مدارک و امتیازهای لازم را از داوطلبان درخواست کرده و با برگزاری امتحانات داخلی اقدام به پذیرش دانشجو در این مقاطع می‌نمایند. بر این اساس ورود به دانشگاه‌ها در این مقاطع به مراتب آسان‌تر از دانشگاه‌های ایران است.  همچنین اشخاصی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند لازم است بدانند دانشگاه‌های ترکیه در 2 بازه زمانی رشته‌هایی که در آنها پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری صورت می‌پذیرد را اعلام می‌کند. داوطلبان باید رشته‌ای را که می‌توانند در آن ادامه تحصیل بدهند انتخاب کرده و اقدام به ثبت‌ نام جهت شرکت در امتحانات مربوطه و طی مراحل پذیرش نمایند. لازم به ذکر است تحصیل در ترکیه در مقطع تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر می‌باشد.

رادیو وکالت همراه شما در کلیه امور مهاجرتی

وکلای مجرب و با سابقه هلدینگ حقوقی رادیو وکالت کلیه فرآیند مهاجرتی شما را از ابتدا تا انتها و رسیدن به نتیجه پیگیری نموده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقدام به اخذ اقامت شما می‌نمایند. با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

 

فرم ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد