تحصیل در بلژیک

تحصیل در بلژیک

در کشور بلژیک، مردم فقط به سه زبان بومی صحبت نمی کنند بلکه مردم آنجا زبان انگلیسی را نیز نسبتا روان صحبت می کنند. مردم بلژیک مردمی بسیار خونگرم هستند که امتیاز مثبتی برای تازه واردان آنجاست. در کنار این مسائل، کشور بلژیک به عنوان قلب اروپا و مرکز شبکه های بین المللی شناخته می شود. این کشور در متراکم ترین نواحی جمعیتی جهان واقع است. دانشجویان بین المللی قطعا با حضور و تحصیل در این کشور از تجربه های تحصیلی فرهنگی و بسیار گسترده ی این کشور بهره مند می شوند. کیفیت زندگی شهری  و تنوع دوره های ارائه شده در دانشگاه های بلژیک نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر بالاتر است.اتحادیه اروپا و ناتو در این کشور قرار دارند و برای دانشجویان بین المللی، تجربه ی آموزشی منحصر به فرد مملو از تاریخچه های غنی و فرهنگی پرتکاپو، درست در مرکز اروپا ارائه شده است.

 

تحصیل در بلژیک

 

شهریه تحصیل در دانشگاه‌های بلژیک

تحصیل در بلژیک در اکثر دانشگاه‌های این کشور تقریبا رایگان صورت می‌پذیرد. از این رو این کشور هر ساله میزبان دانشجویان بسیاری است که قصد تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را دارند. البته ذکر این موضوع نیز حائز اهمیت است که تعدادی از دانشگاه‌های این کشور دارای شهریه می‌باشند که به شکل ترمیک و یا سالیانه از متقاضی دریافت می‌شود.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها

ه علاقه مندان به تحصیل در بلژیک در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و مهندسی لازم است تا در ابتدا در آزمونی که توسط دانشگاه‌هی این کشور برگزار می‌شود شرکت نمایند. خبر خوب اما برای اشخاصی که قصد تحصیل در بلژیک را دارند آن است که، امکان تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به زبان انگلیسی نیز وجود دارد و با ارائه مدرک آیلتس با حداقل نمره 6 می‌توان نسبت به اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر، اقدام نمود.

امکانات دانشگاه‌های بلژیک

دانشگاه‌های بلژیک از سطح علمی بسیار بالایی بر خوردار هستند و در میان سایر کشورهای اروپایی مقبول می‌شوند. همچنین دانشگاه‌های این کشور امکانات بسیار پیشرفته و قابل توجهی را در اختیار دانشجویان خود در تمامی مقاطع دانشگاهی قرار می‌دهد که از جمله آن‌ها می‌توان به دسترسی به اینترنت، کامپیوتر، کتابخانه‌های تخصصی، مقالات و غیره اشاره داشت.

تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی

اشخاصی که قصد تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی را دارند در ابتدا باید به این موضوع توجه نمایند که  امکان تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به زبان انگلیسی وجود دارد. مدت زمان تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی 3 الی 4 سال می‌باشد. دولت بلژیک شرایطی را مهیا کرده است که به واسطه آن امکان کار برای دانشجویان در این مقطع وجود دارد. دانشجویان می‌توانند به مدت 10 ساعت در هفته در این کشور مشغول به کار شوند و از این راه مبلغی در حدود 80 تا 100 کسب درآمد کنند و از این طریق قسمت اعظمی از هزینه‌های  تحصیل و زندگی خود را تامین کنند. لازم به ذکر است هزینه زندگی دانشجویی در مقطع کارشناسی مبلغی در حدود 500 الی 700 یورو می‌باشد.

 

تحصیل در بلژیک

 

تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد

ادامه تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد از جمله مناسب‌ترین گزینه‌ها برای دانشجویان خصوصا آن دسته از اشخاصی که قصد تحصیل در مقطع دکترا را دارند، می‌باشد. طول مدت زمان تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد بین 1 الی 2 سال می‌باشد. مدارکی که دانشجویان به منظور پذیرش از دانشگاه‌های این کشور در مقطع کارشناسی ارشد نیاز عبارتند از: سوابق تحصیلی، مدرک زبان آیلتس یا تافل و معرفی یک حساب بانکی که نشان دهنده پشتوانه مالی دانشجو جهت تامین هزینه‌های زندگی خویش باشد. همانند تحصیل در مقطع کارشناسی، در مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان امکان کار به مدت 20 ساعت در هفته و کسب درآمدی در حدود 160 الی 200 یورو را دارا می‌باشند.

تحصیل در بلژیک در مقطع دکترا

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در بلژیک در مقطع دکترا را دارند می‌توانند از طریق اخذ بورسیه تحصیلی این کشور در مقطع دکترا اقدام به کسب پذیرش از دانشگاه‌های این کشور نمایند. لازم به ذکر است ایشان به واسطه دریافت بورسیه تحصیلی د حقوق ماهانه حدود 2000 یورو دریافت می‌نمایند.

ابن امکان نیز برای دانشجویان مقطع دکترا راهم است تا به مدت 30 ساعت در هفته مشغول به کار شوند و از این طریق درآمدی در حدود 240 تا 300 یورو در هفته کسب نمایند که این مبلغ به راحتی هزینه‌های مربوط به تحصیل و زندگی دانشجو را پوشش می‌دهد.

 

 

فرم ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد