پل های ارتباطی شما با رادیو وکالت            شماره تلفن: 88705123-021          ایمیل: info@legalholding.ir

تحصیل در انگلستان

تحصیل در کشور انگلستان
تحصیل در انگلستان ، مانند هر کشور خارجی دیگر، مستلزم آشنایی با  نکات حقوقی و غیر حقوقی راجع به اعزام دانشجو و نیز دانستن نکاتی راجع به شرایط مؤثر بر تحصیل در یک کشور است که این شرایط عبارت است از شرایط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و ... با توجه به اینکه در فرایند تحصیل در خارج، یک عنصر خارجی وارد عنصر داخلی کشور مقصد می‌شود و یا یک عنصر داخلی ایرانی، وارد یک حوزه‌ی خارجی می‌شود، پای گرایشی از دانش حقوق به نام حقوق بین ‌الملل خصوصی به میان می‌آید و مباحثی نظیر تابعیت، اقامت و تعارض قوانین کشور های مبدأ و مقصد مطرح می‌شود. در نتیجه مشورت با حقوقدانان آشنا به این گرایش، می‌توان تضمینی قانونی برای تحصیل در انگلستان، مهاجرت به انگلستان و حتی اخذ تابعیت این کشور باشد. علاوه بر مقررات و قوانین، آگاهی از عرف‌ها و رویه‌های موجود نیز در تسریع روند تحصیل یا اقامت مؤثر است.

تحصیل در انگلستان


کشور انگلستان با کشورهای اسکاتلند و ولز همسایه است و با دریای ایرلند، دریای سلتی و دریا‌ی شمال مرز دریایی دارد. آب و هوای انگلستان معتدل و مدیترانه‌ای است.  
وضعیت سیاسی انگلستان به نسبت بسیاری از کشورها مطلوب به نظر می‌رسد. فعالیت احزاب سیاسی به حدود 300 سال پیش باز می‌گردد و این نشان دهنده‌ی مطلوبیت نسبی وضعیت سیاسی در این کشور است. اکنون بیش از بیست حزب رسمی در انگلستان فعالیت می‌کنند. رعایت دموکراسی در این کشور به میزانی است که مدتی پیش با برگزاری همه پرسی، مردم انگلستان به خروج این کشور از اتحادیه‌ی اروپا رأی دادند.
معمولاً دانشجویان در کنار تحصیل در خارج، به فکر اشتغال نیز هستند. در این راستا باید گفت که اقتصاد انگلستان از جمله‌ی اقتصاد های نیرومند اروپا است و شاخص‌های نامطلوب از جمله تورم و بیکاری در آن بسیار پایین است. این کشور جزء ده کشور بزرگ صادرکننده‌‌ی جهان است.

تحصیل در انگلستان

برای  تحصیل در انگلستان ، مانند بسیاری از کشورهای دیگر، هم می‌توان به طور مستقیم از دانشگاه مورد نظر پذیرش تحصیلی گرفت و هم می‌توان از طریق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران اقدام کرد.
در روش اقدام مستقل، برای اینکه متقاضیان تحصیل در انگلستان بتوانند از این کشور ویزای دانشجویی دریافت کنند، ابتدا باید از یکی از دانشگاه های این کشور پذیرش بگیرند. فرآیند اخذ پذیرش، پس از بررسی و پردازش درخواست در سامانه‌ای تحت عنوان UCAS  آغاز می‌شود. پس از آن که متقاضی فرم‌های مربوط را در سامانه‌ی فوق پر کرد، تقاضای وی مورد بررسی قرار می‌گیرد.
مدت تحصیلات دانشگاهی در انگلستان در مقطع کارشناسی 3 و در برخی موارد 4 سال، در مقطع کارشناسی ارشد 1 سال و در مقطع دکتری 3 سال است. زبان دانشگاه‌های انگلستان غالباً انگلیسی است و داشتن مهارت در این زبان ضروری است. معمولاً در بخش مصاحبه، داشتن انگیزه نامه که خلاصه‌ای است از علایق و اهداف، به همراه یک توصیه نامه‌ از سوی یکی از اساتید دانشگاه، الزامی است.
از دغدغه‌های مهم داوطلبان تحصیل در انگلستان ، بحث هزینه است. در این کشور تحصیل در دانشگاه مستلزم پرداخت شهریه است. با توجه به این که مدت مقاطع تحصیلی در این کشور بالا نیست، نگرانی بابت این هزینه‌ها می‌تواند کاهش یابد. ضمن آنکه دانشجویانی طبق مقررات می‌توانند ساعات معینی را در طول هفته به کار بپردازند و از این طریق به شرایط اقتصادی خود کمک کنند که این ساعات کاری غالباً بیشتر از 20 ساعت در هفته نخواهد بود.
روش دیگر برای تحصیل در انگلستان، همانطور که اشاره شد، از طریق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران است. این روش تابع قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور و آیین‌نامه‌ی مربوط است که در پایگاه‌های اینترنتی رسمی قابل دسترسی است و خواندن آن به داوطلبان توصیه می‌شود. مراحل اقدام، شرایط عمومی و اختصاصی متقاضی و ملاک‌های امتیازدهی به داوطلبان در این قوانین موجود است.
پیش از پرداختن به مراحل اقدام از این طریق، باید گفت که اگر متقاضیان تحصیل در انگلستان، از طریق وزارت علوم ایران اقدام کنند، تنها در دانشگاهی می‌توانند تحصیل کنند که مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد که این وزارتخانه سالانه فهرست اسامی این دانشگاه‌ها را اعلام می‌کند. اسامی تعدادی از این دانشگاه‌ها در انگلستان عبارت است از:

University of Cambridge  
University of Dundee
University of Edinburgh
University of Exeter
University of Glasgow
University of Leeds
University of Leicester
University of Liverpool
University of Oxford

تحصیل در انگلستان

در روش تحصیل در انگلستان از طریق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران، داوطلب با ارائه‌ی تقاضا نامه به سازمان سنجش آموزش، و احراز شرایط لازم، از طرف وزارت علوم به خارج اعزام می‌شود. تقاضا نامه‌ی ارسالی مورد بررسی شورای مربوط و امتیاز بندی قرار می‌گیرد. ملاک ‌های این امتیاز بندی اکثراً علمی و عملی است و از جمله شامل موارد زیر است:
1- تأليف‌ كتاب‌؛
2- ترجمه‌ و انتشار كتاب‌ها، منابع و مقالات‌ تحقيقاتی و معتبر‌ خارجی؛
3- ارائه‌ی‌ مقالات‌ علمی‌ و تخصصی در مجلات‌ معتبر علمی‌ داخلی‌ و خارجی؛‌
4- انجام‌ كار تحقيقاتی‌ در ارتباط با امور دفاعی جمهوری اسلامی ایران‌؛
5- ايجاد آزمايشگاه‌ يا درس‌ كارگاهی‌؛
6- ارائه‌ی‌ آثار بديع‌ و ارزنده‌ی‌ هنری؛
و ...‌
با اِعمال این امتیاز بندی، حداقل دو برابر سهمیه‌ی مورد نیاز از داوطلبان انتخاب می‌شوند و باید در آزمون متمرکز و آزمون زبان خارجی شرکت کنند. کسانی که بالاترین نمرات را در این آزمون‌ها اخذ کرده باشند، انتخاب می‌شوند.

تحصیل در انگلستان


وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران می‌تواند بورس تحصیلی، وام تحصیلی و ارز تحصیلی اعطا کند که ضوابط آن تابع مقررات و سیاست‌های کلی این وزارتخانه است. استفاده از بورس تحصیلی و ارز تحصیلی، متضمن تعهد به خدمت در وزارت علوم ایران نیز است.
در خصوص اشتغال به کار دانشجویان در حین تحصیل باید گفت که اگر از طریق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران اقدام به تحصیل در خارج شده باشد، دانشجویانی که از بورس و یا وام تحصیلی استفاده می‌کنند، فقط می‌توانند اشتغال به کارهای علمی داشته باشند. دانشجویان دیگر هم فقط با اجازه‌ی نهادی به نام سرپرستی، می‌توانند به اموری اشتغال داشته باشند که هم مغایر با شؤون و وظایف اسلامی ایشان نباشد و هم موجب عدم موفقیت آن‌ها در تحصیل نشود. نهاد سرپرستی وظیفه‌ی نظارت بر دانشجویان و رسیدگی به امور ایشان را دارد و از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انتخاب و به کشور مقصد، اعزام می‌شود.

 

فرم ارسال سوال و نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد

مطالب مرتبط

مهاجرت به انگلستان

مهاجرت به انگلستان

توضیحاتی کامل در رابطه با مهاجرت به انگلستان

اعزام دانشجو به انگلستان

اعزام دانشجو به انگلستان

توضیحاتی در رابطه با اعزام دانشجو به انگلستان

تحصیل در انگلستان

تحصیل در انگلستان

توضیحاتی جامع در رابطه با تحصیل در کشور انگلستان

اقامت انگلستان

اقامت انگلستان

توصیحاتی در رابطه با اقامت انگلستان