تحصیل در استرالیا

تحصیل در کشور استرالیا

تحصیل در استرالیا، می تواند یکی از گزینه‌های مطلوب هر دانشجویی باشد که فراسوی مرزهای کشور خود، قصد ادامه ی تحصیل دارد. استرالیا کشوری است با بیش از هفت میلیون کیلومتر مربع وسعت که ششمین کشور پهناور دنیا محسوب می‌شود و از سال ۱۹۰۱ میلادی از بریتانیای کبیر استقلال یافته است. نظام آموزشی استراليا به پنج مقطع تقسیم میشود که عبارتند از:
- مقطع آموزش پيش دبستانی
- مقطع آموزش ابتدایی
- مقطع آموزش متوسطه
- آموزش فنی و حرفه ای
- هنرستان های آموزش مهارت های حرفه ای TAFE تحت نظارت دولت استراليا

نحصیل در استرالیا


پیش از پرداختن به مبحث تحصیل در استرالیا، می بایست راجع به شرایط و اوضاع و احوال سیاسی، اقتصادی و فرهنگی این کشور اطلاعات داشت. طبیعتاً برای انجام بهترین انتخاب، سنجش برخی مسائل جانبی نیز مفید است و چه بسا در تصمیم گیری نهایی تأثیر ویژه‌ای بگذارد. البته در این نوشتار فرصتی برای معرفی همه جانبه ی کشور استرالیا نیست و برای آگاهی بیشتر از این موارد، بهترین راه مشاوره با افرادی است که یا خود در این کشور زندگی کرده اند و یا اینکه با این افراد ارتباطات مختلف کاری و غیره داشته اند و دارند.
با توجه به اینکه مخاطبان این نوشتار، عموماً افرادی هستند که در ایران زندگی کرده اند و لذا با فرهنگ ایرانی و اسلامی آشنایی دارند، آگاهی از شرایط فرهنگی و مذهبی کشور مقصد، می‌تواند کمک شایانی به کمّ و کیف تصمیم ایشان در مهاجرت به استرالیا و تحصیل در استرالیا کند. گفته می‌شود که اروپاییان دین مسیحیت را به استرالیا آوردند و تا پیش از این، ادیان بومی در این کشور رایج بوده است. در قرن بیستم با مهاجرت مردمانی از چین، آسیای جنوب شرقی، هند و خاورمیانه، فرقه ها و ادیان اسلام، یهودی، بودایی و بهائی به استرالیا راه یافتند. طبق آمار موجود، اکنون کمتر از دو درصد از مردمان استرالیا، مسلمان هستند. در هر حال در استرالیا انتخاب دین و مذهب آزاد است و هر کسی می‌تواند مسلک و مرام مورد نظر خویش را پیگیر باشد.

نحصیل در استرالیا


پس از این مقدمه و در خصوص تحصیل در استرالیا باید گفت که دانشگاه های این کشور تحصیلات مقطع پیش دانشگاهی را برای متقاضیان به عنوان ثبت نام مشروط در دوره های کارشناسی ارائه می دهند که به رشته های مختلفی تقسیم می شود. بیش از چهل و پنج كالج‌ در کشور استراليا وجود دارد. شرایط ورود به‌ دانشگاه ‌های استرالیا بر اساس‌ نمرات‌ گواهی‌ ورود به‌ آموزش‌ عالی‌ (TES) محاسبه‌ می ‌شود و چگونگی روش محاسبه‌ در هر ايالتی از این کشور می‌تواند‌ متفاوت‌ باشد.
سال تحصیلی دانشگاهی در استرالیا شبیه اکثر کشورهای دیگر، در دو ترم برگزار می شود که البته با آغاز سال تحصیلی در ایران متفاوت است. آگاهی از این زمان بندی، منوط به مراجعه به تقویم های آموزشی رسمی استرالیا است.
اکنون و به فراخور از بحث تحصیل در استرالیا، آشنایی با ویزاهای تحصیلی این کشور مفید است. ویزاهای مهاجرت به استرالیا، بر مبنای پیوند خانوادگی یا بر مبنای فعالیت حرفه‌ای متقاضیان مهاجرت، به انواعی تقسیم شده است.
مهاجرت به استرالیا بر اساس ویزای دانشجویی، ویزای کلاس 573 است که از جمله ی شرایط کسب آن برای تحصیل در استرالیا، مدرک زبانIELTS  آکادمیک با حداقل نمره ی شش و نیم است بطوری که در هیچ بخشی اعم از گفتاری و شنیداری و خواندن و نوشتن، نمره ی فرد پایین تر از 6 نباشد یا ارائه ی مدرک زبان تافل با نمره ی 90. گفتنی است اثبات داشتن بنیه کافی مالی جهت 18 ماه زندگی در استرالیا که ملاک آن داشتن حدود 90 میلیون تومان پول در حساب شخصی است و باید 3 ماه دست نخورده در حساب فرد باقی بماند، نیز از جمله ی شرایط اخذ این ویزا است. در طول مدت تحصیل، فرد اجازه ی کار بیش از 20 ساعت در هفته را ندارد.

نحصیل در استرالیا


مهاجرت به استرالیا بر اساس ویزای دانش‌آموزی نیز، ویزای 571 است که برای افراد زیر 18 سال تعبیه شده است.
اکنون که صحبت از مهاجرت شد، بد نیست تا به نحوه ی امتیاز بندی متقاضیان برای موافقت با مهاجرت ایشان اشاره ای شود. نحوه ی امتیازبندی از این قرار است:
الف) شرایط سنی امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا
-18 تا 24 سال 25 امتیاز
-25 تا 32 سال 30 امتیاز
-33 تا 39 سال 25 امتیاز
-40 تا 44 سال 15 امتیاز
-45 تا 49 سال 0 امتیاز
ب) تسلط بر زبان انگلیسی
-آیلتس شش 0 امتیاز
-آیلتس هفت 10 امتیاز
-آیلتس هشت 20 امتیاز
نکته : آیلتس ایچ اسکیل منظور است یعنی در چهار مهارت (speaking/writing/reading/listening) باید نمره ی 6 یا 7 یا 8 ارائه کرد.
پ) سوابق مرتبط کاری در کشور استرالیا
-یک سال 5 امتیاز
-سه سال 10 امتیاز
-پنج سال 15 امتیاز
ت) سوابق مرتبط کاری با مدرک تحصیلی
-سه سال 5 امتیاز
-پنج سال 10 امتیاز
-هشت سال 15 امتیاز
- مدرک تحصیلی
-فنی حرفه ای 10 امتیاز
-کارشناسی و کارشناسی ارشد 15 امتیاز
-دکتری 20 امتیاز
ث) سایر موارد موثر در امتیاز بندی جهت اخذ ویزای استرالیا:
- تحصیل در استرالیا حداقل 2 سال : 5 امتیاز
-مهارتهای همسر : 5 امتیاز
-گذراندن یک سال دوره های تخصصی : 5 امتیاز

در پایان از این بحث، اشاره به اعزام دانشجو از سوی وزارت علوم ایران برای تحصیل در استرالیا نیز مفید به نظر می رسد که مسیری مجزا تلقی می شود. مجلس شورای اسلامی ایران در سال 1364 اقدام به تصویب قانونی در این زمینه نموده است که این قانون و آیین‌نامه‌ی آن، مفاد قانونی در خصوص ضوابط اعزام دانشجو به خارج است و با توجه به عمومیت خود، شامل تحصیل در تمامی کشورهای دنیا و از جمله تحصیل در استرالیا است. البته وزارت علوم ایران هر سال فهرستی از دانشگاه های معتبر نزد خود را منتشر می کند که فرایند اعزام و اعطای امتیازات تحصیلی به دانشجویان، در مسیر این دانشگاه ها است.

نحصیل در استرالیا


نکته ی قابل توجه برای متقاضیان تحصیل در استرالیا این است که در قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور و نیز آیین نامه‌ی اجرایی آن، شرایط عمومی متقاضیان بدین شرح است:
1-) ایمان و اعتقاد به اسلام، نظام جمهوری اسلامی، قانون اساسی و ولایت فقیه؛
2-) تقوا؛
3-) عدم وابستگی به احزاب و گروه‌های ملحد و محارب؛
4-) داشتن كارت‌ پايان‌ خدمت‌ وظيفه‌ يا معافيت‌ دائم‌ يا معافيت‌ تحصيلی‌ و يا دفترچه‌ی‌ آماده به‌ خدمت‌ كه‌ مهلت‌ آن‌ درتاريخ‌ تصويب‌ نهايی‌ بورس‌، منقضی نشده‌ باشد. البته چنانچه‌ در تاريخ‌ اعزام‌ دانشجو، متقاضی در حال‌ انجام‌ خدمت‌ وظيفه‌‌ی عمومی‌ باشد، در چهارچوب‌ قوانین راجع به خدمت نظام وظیفه،‌ نسبت‌ به‌ ترخيص‌ وی اقدام‌ می‌شود؛
5-) توانایی‌ جسمی‌ متناسب‌ با رشته‌‌ی تحصيلی‌ و الزامات‌ حرفه‌‌ای ناشی‌ از آن‌ رشته؛
6-) نداشتن‌ سن‌ بيش‌ از 26 سال‌ تمام‌ در تاريخ‌ درخواست‌ برای‌ دارندگان‌ مدرك‌ كارشناسی. البته تحت شرایطی امکان افزایش این سن وجود دارد؛ ولی در هر حال سن‌ متقاضی‌ بورس‌ و اعزام دانشجو نبايد بيش‌ از 40 سال‌ تمام‌ باشد.

فرم ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد

نظرات کاربران
مهرداد سیامکی
تحصیل در استرالیا واقعا شده آرزوی دانشجوهامون