تحصیل در آمریکا

تحصیل در کشور آمریکا

تحصیل در یک کشور خارجی مخصوصاً یک کشور قدرتمند از لحاظ اقتصادی، می‌تواند مورد تمایل بسیاری از داوطلبان ادامه‌ی تحصیل در خارج از کشور باشد. آشنایی با ضوابط تحصیل در آمریکا، بحث مهاجرت به آمریکا و یا اقامت آمریکا و حتی تابعیت آمریکا را نیز در پی دارد که در ادامه به صورت بسیار مختصر به آن اشاره می کنیم. پیش از پرداختن به ضوابط تحصیل در آمریکا، باید گفت که آشنایی با شرایط و اوضاع و احوال مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور مقصد، می تواند در تصمیم گیری نهایی برای انتخاب کشور مورد تحصیل از سوی داوطلبان بسیار تأثیر گذار باشد و شایسته است تا متقاضیان تحصیل در آمریکا، برای آشنایی از موارد پیش گفته، با متخصصین این امر مشورت لازم را به عمل بیاورند.

تحصیل در آمریکا


در بحث از تحصیل در آمریکا باید گفت که از آنجا که عناصر داخلی و خارجی دو کشور مبدأ و مقصد با یکدیگر امتزاج می‌یابند، بحث از یک گرایش حقوقی به نام حقوق بین‌الملل خصوصی به میان می‌آید و مباحثی نظیر اقامت در خارج، تابعیت کشور خارجی، تعارض قوانین دو کشور فرستنده و پذیرنده و مسائلی از این دست را پوشش می‌دهد که در نوشتار های مربوط، به آن اشاره شده است. حقوق بین‌الملل خصوصی، دانشی است که به بحث ممهاجرت به آمریکا و تحصیل در آمریکا نیز کمک بسیاری از لحاظ حقوقی می‌کند. بدین ترتیب باید یادآور شد که بهره‌گیری از متخصصین و حقوقدانان این گرایش و افراد آشنا با رویه‌ها ی موجود، می تواند کمک شایانی در جهت طی هر چه بهتر این مسیر کند. علاوه بر این، با توجه به تأثیرپذیری مسائل حقوق بین الملل خصوصی از مسائل سیاسی و خصوصاً سیاست خارجی، و نیز با توجه به تشدید حساسیت ها در خصوص مهاجر پذیری کشور آمریکا از سوی دیگر کشورها و خصوصاً جمهوری اسلامی ایران، مشاوره با حقوقدانان و متخصصین، بیش از پیش ضروری می نماید.

تحصیل در آمریکا


اکنون ذکر مختصری در باب شرایط کشور ایالات متحده ی آمریکا مفید به نظر می رسد. ایالات متحده‌ی آمریکا امروزه از بزرگترین و پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا از نظر اقتصادی و نیز علمی و آکادمیک است. این کشور مهاجرپذیر در قاره‌ی آمریکا واقع شده است و دارای 50 ایالت است که همه تحت یک دولت مرکزی و فدرال به حیات خود ادامه می‌ دهند. جمعیت ایالات متحده ی آمریکا بیش از 300 میلیون نفر است. زبان آموزش و تحصیلات در این کشور بسته به ایالات مختلف، اکثراً انگلیسی است و لذا برای گرفتن ویزای مهاجرت به این کشور و برای اقامت در این کشور چه از طریق تحصیلی و چه به واسطه‌ی اقامت کاری، دانستن زبان انگلیسی به عنوان یک پیش شرط شناخته می ‌شود.
تحصیل در آمریکا نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر، در مقاطع مختلف ابتدایی، متوسطه و دانشگاهی امکان پذیر است. مقطع کارشناسی در آمریکا پس از تکمیل دوره‌های ابتدایی و متوسطه، یعنی پس از دوازده سال تحصیل، شروع می‌شود و دانشجویان ایرانی که متقاضی تحصیل در آمریکا هستند باید مدرکی معادل دیپلم در کارنامه‌ی خود داشته باشند. طول مدت مقطع کارشناسی 4 سال و مقطع کارشناسی ارشد 2 سال و مقطع دکتری، 3 الی 6 سال است.
در میان مدارک دانشگاهی، دو نوع مدرک کارشناسی ارشد وجود دارد که عبارتند از مدرک کارشناسی ارشد حرفه‌ای و مدرک کارشناسی ارشد مبتنی بر تحقیق. اخذ مدرک کارشناسی ارشد حرفه ای معمولاً یک سال و اخذ دومین مورد معمولاً دو سال زمان می ‌برد. مدرک حرفه‌ای دانشجو را برای ورود به بازار کار آماده می‌کند و مدرک مبتنی بر تحقیق در مورد متقاضیانی است که می‌خواهند در دوره‌ی دکتری نیز به تحصیل ادامه دهند.

تحصیل در آمریکا


با توجه به اینکه زبان رسمی آمریکا، انگلیسی است، پیش شرط گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های معتبر آن، دانستن زبان انگلیسی است. گفتنی است نمره‌ی کسب شده در آزمون تافل توسط متقاضیان در دانشگاه‌های آمریکا، بر خلاف اروپا، اعتبار بیشتری نسبت به سایر مدارک دارد. پس از این امر، متقاضی باید با دانشگاه مورد نظر خود ارتباط برقرار کند و از آن پذیرش بگیرد. سپس با مراجعه‌ی حضوری پس از تعیین وقت، برای گرفتن ویزای دانشجویی اقدام کند تا پس از انجام مصاحبه و گرفتن مدارک ریز نمرات تحصیلی و انگیزه نامه برای ادامه‌ی تحصیل در آمریکا، طی چند هفته‌ یا یک ماه ویزای دانشجویی وی صادر شود. داشتن حداقل های مالی مورد نیاز نیز ضروری است.
گفتنی است بر خلاف تعدادی از دانشگاه‌های اروپایی مثل دانشگاه های آلمان، تحصیل در دانشگاه های ایالات متحده ی آمریکا مستلزم پرداخت شهریه است. البته متقاضیان تحصیل در آمریکا می‌توانند برای گرفتن بورسیه از طریق خود دانشگاه یا مؤسسات تحقیقاتی و مراکز خیریه نیز اقدام کنند. با توجه به رقابت میان دانشجویان برای اخذ بورسیه، داشتن رزومه ی قوی در این خصوص، برگ برنده محسوب می شود. در خصوص بورس یا کمک هزینه ی تحصیلی باید گفت که متقاضی باید هنگام ارسال تقاضا نامه ‌ی خود برای گرفتن پذیرش از دانشگاه مربوط اعلام دارد که خواهان دریافت کمک هزینه‌ی تحصیلی است. دانشگاه شرایط متقاضی تحصیل در آمریکا را مورد بررسی قرار می دهد و میزان کمک هزینه‌ی تحصیلی و همچنین شرایط آن را در برگه‌ی پذیرش دانشجو اعلام می‌ کند. دانشجویان می‌توانند پس ثبت نام در دانشگاه مورد نظر خود و پس از گذراندن چند ترم تحصیلی نیز برای دریافت کمک هزینه از دانشگاه درخواست دهند.

 

تحصیل در آمریکا


یک نکته ی بسیار مهم در خصوص اعزام دانشجو به ایالات متحده ی آمریکا برای تحصیل، وجود ممنوعیت های ادعا شده در ماه های اخیر از سوی مقامات رسمی دولتی این کشور است. هرچند که دادگاه های این کشور بر اساس اختیارات قانونی خود، تاکنون با این ممنوعیت ها مخالفت کرده اند و لذا این موارد به نوعی معلق شده است، لیکن تحصیل در یک کشور خارجی و مهاجرت به آن، معمولاً تحت تأثیر مستقیم سیاست های روابط خارجی هر کشور است و لذا متقاضیان می بایست با مشورت با متخصصین این حوزه، با دقت و احتیاط گام در مسیر تحصیل فراسوی مرزهای کشور خویش بردارند. با توجه به تأثیرپذیری امر تحصیل در آمریکا و اقامت آن از مسائل سیاسی موجود، برای عملکرد بهتر در راستای گرفتن پذیرش از دانشگاه و به تبع آن روادید دانشجویی، با یک متخصص مهاجرت به ایالات متحده آمریکا برای تحصیل در دانشگاه همراه شوید.

فرم ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد

نظرات کاربران
علی دهقان
سلام من علی هستم.من کلاس یازدهم هستم رشته مکانیک با معدل 16 میتوانم برای ادامه تحصیل به امریکا سفر کنم. هزینه برای امدن چقدر هستش.
پاسخ توسط کارشناس 4
سلام و روز بخیر دوست عزیز متاسفانه هیچگونه فعالیتی در خصوص کشور آمریکا و همچنین تحصیل در آمریکا انجام نمی‌دهیم. با تشکر