پل های ارتباطی شما با رادیو وکالت            شماره تلفن: 88705123-021          ایمیل: info@legalholding.ir

تحصیل در آلمان

تحصیل در کشور آلمان


تحصیل در یک کشور صنعتی پیشرفته‌ی اروپایی می‌تواند مورد تمایل بسیاری از دانش دوستان و متقاضیان تحصیل در خارج باشد. البته پیش از بررسی شرایط و مزایای تحصیل در آلمان ، ابتدا باید با ویژگی‌‌ها و شرایط این کشور نیز به نحو اجمال آشنایی داشت تا نه تنها برای تحصیل، بلکه برای زندگی و کسب و کار در این کشور نیز تمهیدات لازم را از قبل اندیشید و با آگاهی کافی انتخاب کرد.

تحصیل در آلمان


جمهوری فدرال آلمان با آب و هوایی معتدل، در مرکز اروپا جای گرفته است و وسعت آن حدوداً ۳۵۷۱۲۱۴۱  کیلومتر مربع و جمعیت آن بالغ بر هشتاد میلیون نفر تخمین زده می‌شود. این کشور شانزده ایالت دارد و شهر برلین پایتخت آن است. حکومت آلمان جمهوری مشروطه‌ پارلمانی است و دموکراتیک بودن، اجتماعی بودن، مبتنی بر قانون بودن و فدرال بودن از خصیصه ‌های آن به شمار می‌رود. زبان رسمی این کشور آلمانی است و در حوزه‌ی زبان ‌های ژرمنی قرار دارد و زبان تحصیل در این کشور نیز آلمانی است که در ادامه به آن می‌پردازیم. مذهب بیشتر مردم آلمان مسیحی کاتولیک و پروتستان است. باید گفت که شرایط مطلوب اقتصادی این کشور تقاضای تحصیل در آلمان را افزایش داده است. چراکه یافتن کار مناسب پس از تحصیل یا در حین آن، از دغدغه ‌های رایج میان دانشجویان است. در مورد شرایط اقتصادی آلمان به طور خلاصه می‌توان گفت که از نظر تولید ناخالص داخلی، آلمان سومین کشور جهان محسوب می‌شود و نرخ بیکاری در آن حدود 1.7 درصد است.

تحصیل در آلمان


در خصوص مطلوبیت تحصیل در آلمان توجه به یک آمار در این خصوص مفید است. در سال 2014  میلادی 61 درصد از دانشجویان خارجی مورد مصاحبه،  ابراز کردند که تحصیل در آلمان را به درس خواندن در سایر کشور ‌ها دیگر ترجیح می‌دهند. پیش از این نیز در سال 2009 میلادی، آلمان انتخاب اول برای 49 درصد متقاضیان بوده است. همچنین از مزایای تحصیل در آلمان، می‌توان به مواردی از جمله رایگان بودن تحصیل در اکثر دانشگاه ‌های این کشور است اشاره کرد که بدین ترتیب متقاضیان تنها باید هزینه ‌های مربوط به زندگی و اقامت را در این کشور بپردازند و از بابت تحصیل در دانشگاه، خیالی آسوده دارند.
کشور آلمان از تولید علمی بیش از 300 دانشگاه بهره مند است که با طی مراحل قانونی، می‌توان در راستای تحصیل در آلمان گام نهاد و در صورت ادامه‌ی موفقیت آمیز این فرایند، حتی با مهاجرت به آلمان، اقدام به کسب ویزای اقامت نیز کرد.
پیش از این گفته شد که زبان آموزش عالی، همان زبان آلمانی است. البته باید اضافه کرد که استفاده از زبان انگلیسی نیز در سطوح بالای تحصیلات در این کشور روندی فزاینده داشته است. بدین ترتیب برای تحصیل در آلمان می‌بایست از مراجع ذی‌صلاح نمره‌ی قبولی در آزمون ‌های معتبر را کسب نمود.
روند اعزام برای تحصیل در آلمان، هم می‌تواند از طریق برقراری ارتباط با دانشگاه ‌های این کشور و هم از طریق اعزام از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران باشد که در ادامه به معرفی هر دو مسیر می‌پردازیم.
برای تحصیل در آلمان باید مدارک لازم را به صورت رسمی ترجمه کرد و از طریق سفارت آلمان، به دانشگاه مورد نظر ارسال نمود. پس از این، امر مصاحبه در سفارت به عمل می‌آید و در نهایت روادید دانشجویی برای ورود به کشور آلمان صادر می‌شود. سفارت آلمان در تهران، واقع در خیابان فردوسی است.
قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور، نیز مقرراتی راجع به اعزام دانشجو از ایران به خارج وضع کرده است که متقاضیان در صورت دارا بودن شرایط آن، می‌توانند از طریق سازمان سنجش آموزش کشور اقدام کنند. شرایط مذکور هم شامل شرایط عمومی نظیر ایمان و اعتقاد به اسلام، تقوا و ملاک‌ های اخلاقی و هم شامل شرایط علمی و حرفه‌ای لازم برای رشته‌ی مورد تقاضا است.
محدودیتی که برای اقدام از این مسیر وجود دارد، این است که وزارت علوم ایران تنها با دانشگاه‌ های مورد تأیید خود در ارتباط است و لذا متقاضیان تنها می‌توانند تحصیل در آلمان را در این دانشگاه‌ ها دنبال کنند. برای آشنایی با دانشگاه‌ های مورد تأیید وزارت علوم ایران، بررسی فهرست زیر برای متقاضیان مفید است:
Universität Augsburg
Universität Bamberg
Universität Bayreuth
Freie Universität Berlin
Humboldt – Universität Berlin
Technische Universität Berlin
Universität Bielefeld
Universität Bochum
Universität Bonn
Technische Universität  Braunschweig

تحصیل در آلمان

 

از آنجا که وزارت علوم اقدام به اعزام متقاضیان می‌کند، تعهداتی را نیز برای این افراد در نظر گرفته است؛ بدین ترتیب که کسانی که با استفاده از بورس تحصیلی به خارج می‌روند باید متعهد شوند و تضمین بسپارند که دو برابر و حداکثر ده سال و کسانی‌که از وام استفاده می ‌کنند، 1.5 برابر و حداکثر 8 سال و کسانی که از ارز تحصیلی استفاده می‌نمایند برابر مدتی که در خارج از کشور تحصیل کرده‌اند و‌حداکثر 6 سال، در محلی که تعیین می‌شود، خدمت کنند.
به موجب قانون اعزام دانشجو به خارج، کسانی که مشمول خدمت نظام وظیفه هستند مشروط به این که غیبتی در کارنامه‌ی خود نداشته باشند، با سپردن تعهد قانونی می‌توانند برای ادامه‌ی تحصیل به خارج اعزام شوند. آگاهی از ضوابط سازمان نظام وظیفه و رویه‌ های وزارت علوم و وزارت امور خارجه در این امر، می‌تواند با مشاوره با یک متخصص امر تحصیل در خارج، تسهیل شود.

تحصیل در آلمان


باید گفت دانشجویانی که از بورس و یا وام تحصیلی به شرح مقرر در قانون استفاده می‌کنند، تنها می‌توانند به کارهای علمی شاغل باشند و دانشجویانی نیز که از بورس و یا وام استفاده نمی‌کنند، فقط با اجازه‌ی نهاد سرپرستی می‌ توانند به اموری بپردازند که مغایر با شؤون و وظایف اسلامی نباشد و نیز موجب عدم موفقیت آن ‌ها در تحصیل نشود. نهاد سرپرستی که در قانون پیش بینی شده است، وظایفی از این قبیل را برعهده دارد:
- کمک به دانشجویان برای پیدا کردن مسکن مناسب؛
- بررسی وضعیت علمی و اخلاقی دانشگاه‌ های کشور محل خدمت و تهیه‌ی گزارش ‌های سالانه از آن‌ ها برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛
- نظارت بر امور تحصیلی، اخلاق و رفتار دانشجویان.
تحصیل در آلمان با توجه به رویه‌ی مثبت روابط خارجی ایران با این کشور، می‌تواند به آسانی صورت پذیرد. متقاضیان می‌توانند با مشورت با وکلای اعزام دانشجو به خارج و متخصصین این حوزه، مسیر قانونی خود را هموار کنند.

 

نظرات کاربران

 • معین میگه:
  سلام ببخشید میخواستم ببینم من که امسال داروسازی قبول میشم ایا امکان اعزام من به المان هست؟واینکه زمان لازم برای گرفتن ویزای تحصیلی و اعزام تقریبن چقدره؟
  پاسخ توسط کارشناس (2) : سلام دوست عزیز وقت سفارت آلمان دو ساله شده است بنابراین پس از دو سال وقت مصاحبه شما میشود.
 • محمد میگه:
  سلام خسته نباشيد من ١٩ سالمه و تازه كنكور دادم مى خواستم ببينم چطور ميتونم براى تحصيل در المان اقدام كنم ؟ رشته هايى مثل دارو سازى و دندانپزشكى
  پاسخ توسط کارشناس (2) : با سلام دوست عزیز وقتهای سفارت برای ویزا تحصیلی دو ساله شده است یعنی دو سال بعد زمان مصاحبه شما خواهد بود پیشنهاد ما به شما کشورهای دیگری میباشد با کارشناسانما در صورت تمایل تماس حاصل فرمایید.
 • مهدي میگه:
  باسلام خدمت شما بنده مكانيك ماشينهاي سبك هستم بابيش از ٢٠سال تجربه تخصصي وداراي مدرك بين المللي جوش آرگون هستم داراي سه فرزنددختر ٢-٤-و٩ساله هستم ومدرك تحصيليم سيكل هست آياميتونيدبراي پناهندگي آلمان بمن پيشنهادي بدين البته ارزانترين راه كه باشرايط سوابق كاريم سازگارباشه متشكرم
  پاسخ توسط کارشناسان : با سلام موسسه حقوقی رادیو وکالت هیچ خدماتی در خصوص پناهندگی ارائه نمی دهد.
 • محدثه میگه:
  سلام.من۲۹ساله هستم لیسانس ریاضی از پیام نور دارم و متاسفانه معدل بالایی ندارم،برای ویزای تحصیلی میخوام زبانم رو اوکی کنم یه راهنمایی بفرمایید که زبان المانی بخونم بهتره یا ایلتس؟البته بهتره بگم کدوم راه راحت تره چون تازه میخوام برم دنبالش.ممنون
  پاسخ توسط کارشناسان : با سلام و عرض ادب . به استحضار حضرتعالی می رساند ؛ هلدینگ حقوقی رادیو وکالت و وکلای رسمی دادگستری عضو مجموعه حقوقی در زمینه اخذ پذیرش دانشکده های معتبر در اقصا نقاط دنیا اقدام می کند لیکن به غیر از انتخاب رشته و بالتبع انتخاب زبان تخصصی و سطح مورد نظر، میزان هزینه و شرایط جانبی مانند توان هزینه کرد دانشجوی گرامی باید بررسی شود لذا مستدعی است با ارسال اسکن صفحه اول پاسپورت و اسکن ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات مشاوره مجانی توسط متخصیصن این حوزه دریافت نمایید ومشاورین می توانند به شما مشاوره مکفی رایگان در این زمینه ارائه بدهند . لذا می توانید جهت هماهنگی با دفتر و اخذ مشاوره با شماره تلفن های ذیل تماس بگیرد : 02188705123 برای ارسال رزومه و مدارک شماره : ۰۹۰۱۷۳۶۵۸۵۲ با سپاس از اعتماد شما
فرم ارسال سوال و نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد

مطالب مرتبط

مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان

توضیحاتی کامل در رابطه با مهاجرت به آلمان

اعزام دانشجو به آلمان

اعزام دانشجو به آلمان

توضیحاتی در رابطه با اعزام دانشجو به آلمان

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

توضیحاتی جامع در رابطه با تحصیل در کشور آلمان

اقامت آلمان

اقامت آلمان

توضیحاتی کامل در رابطه با اقامت آلمان