پل های ارتباطی شما با رادیو وکالت            شماره تلفن: 88705123-021          ایمیل: info@legalholding.ir

اقامت کانادا

اخذ اقامت کشور کانادا

اخذ اقامت موقت یا دائم در یک کشور خارجی، علاوه بر اطلاع از شرایط جغرافیایی، معیشتی، سیاسی و فرهنگی در آن کشور، مستلزم آگاهی از قوانین و رویه‌های رسمی موجود در زمینه‌های مهاجرت، اقامت و حتی تابعیت است. پیش از پرداختن به راه های اخذ اقامت کانادا، اندکی به معرفی این کشور می‌پردازیم.

اقامت کانادا


کانادا کشوری در شمال قاره‌ی آمریکا با مساحت ۹٫۹۸۴٫۶۴۰ کیلومتر مربع است که به ده استان و سه قلمرو تقسیم شده است. جمعیت این کشور بیش از سی و سه میلیون نفر است. گفتنی است بالغ بر صد و شصت هزار نفر ایرانی و حدود یک میلیون نفر مسلمان در این کشور زندگی می‌ کنند. حکومت کشور کانادا فدرال است و قدرت در بین دولت‌های استانی و همچنین دولت مرکزی تقسیم شده است. کشور کانادا به لحاظ اقتصادی در بین یازده کشور اول تولید کننده‌ی جهان قرار دارد و تمرکز تولیدی این کشور در دو استان کبک و انتاریو قرار دارد. از جمله‌ی مهمترین صنایع و اشتغالات در این کشور می‌توان به نفت خام و گاز، چوب‌بری، کشت غلات، اتومبیل‌سازی، معادن طلا، الماس و اورانیوم اشاره کرد. در کشور کانادا فرهنگ ‌های متفاوتی وجود دارد که از اقوام و ادیان گوناگونی هستند. این کشور سالانه بیش از سیصد هزار مهاجر جدید می‌پذیرد.

اقامت کانادا


روش های مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت کانادا:
الف) مهاجرت از طریق سرمایه گذاری:
از جمله شرایطی که برای اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه‌گذاری لازم است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
1 – سرمایه گذار باید حداقل دارای یک میلیون و ششصد هزار دلار کانادا باشد؛ هرچند تفاوت‌هایی جزئی در مورد این شرط در استان‌های مختلف وجود دارد.
2 – شخصی که از طریق سرمایه گذاری قصد اخذ اقامت کانادا را دارد، باید ظرف پنج سال گذشته، حداقل دو سال تجربه‌ی مدیریتی داشته باشد.
3 – پس از احراز و پذیرش شرایط لازم، فرد متقاضی باید مبلغ هشت‌صد هزار  دلار کانادا را به مدت پنج سال تحت اختیار دولت مرکزی قرار دهد.
ب) مهاجرت از طریق پیشنهاد کار:
چنانچه از یک شرکت معتبر کانادایی پیشنهاد کار برای متقاضی اخذ اقامت کانادا وجود داشته باشد و این امر مورد موافقت اداره‌ی کار این کشور هم قرار گرفته باشد و متقاضی حداقل‌ های زبانی را نیز دارا باشد، می‌تواند به کانادا مهاجرت کند. اداره‌ی مهاجرت کانادا با توجه به بازار این کشور، مشاغل مورد نیاز را تعیین می‌کند و پس از این، اداره‌ی مهاجرت جهت اطمینان از تخصص فرد متقاضی، وی را به اخذ مدرک قبولی در آزمون‌های مربوط هدایت می‌کند.
پ) مهاجرت از طریق تحصیلات:
بالغ بر بیست دانشگاه کشور کانادا در زمره‌ی هشت‌صد دانشگاه برتر جهان قرار دارد که این امر ممکن است مورد توجه ویژه ی دانشجویان متقاضی اخذ اقامت کانادا باشد. از جمله‌ی دانشگاه های ممتاز این کشور می‌توان به این موارد اشاره کرد:
1.    Dalhousie University
2.    Laval University
3.    Montréal School of Higher Commercial Studies (HEC Montréal)
4.    McGill University
5.    McMaster University
6.    Queen’s University
7.    Simon Fraser University
8.    Université de Montreal
9.    Universitié de Montreal Ecole Polytechnic
10.    University of Alberta

اقامت کانادا


ت) مهاجرت از طریق نیروی متخصص فدرال:
در این روش متقاضیان باید تقاضای خود را به اداره‌ی مهاجرت و شهروندی کشور کانادا ارسال کنند. برای اقدام به اقامت کانادا از این طریق، لازم است تا فرد متقاضی حداقل یکی از شرایط زیر را داشته باشد:
1 – درخواست کار معتبر یا پیشنهاد کار معتبر از یک کارفرمای کانادایی؛
2 – به اتمام رساندن دوره‌ی دکتری در کشور کانادا و یا گذراندن حداقل دو سال تحصیلی از چهار سال دوره‌ی دکتری در یکی از دانشگاه‌های رسمی کشور کانادا.
ث) مهاجرت به کانادا از طریق برنامه‌ی استانی:
استان‌های مختلف کشور کانادا از استقلال نسبی در تعیین مقررات مربوط به مهاجرت برخوردار هستند و برنامه‌ی مهاجرت در استان‌های این کشور ممکن است متفاوت باشد.
ج) مهاجرت به کانادا از روش «اکسپرس اِنتِری»
در این روش اداره‌ی مهاجرت کانادا با انتشار جدول امتیاز‌بندی و تعیین حداقل امتیازهای پذیرش، به گزینش مهاجران اقدام می کند. ملاک های امتیاز دهی در این روش، فاکتور‌های انسانی و مهارتی، فاکتورهای مرتبط به همراهان فرد متقاضی و فاکتورهای مربوط به استان یا مهارت یا پیشنهاد شغلی است. متقاضیان اقامت کانادا باید از ضوابط و ملاک های مربوط آگاهی داشته باشند تا شانس اخذ اقامت کانادا را افزایش دهند. در گذشته امتیاز بندی در این سیستم بدین گونه بود که متقاضی حداکثر می‌توانست 1200 امتیاز کسب کند که 600 امتیاز مربوط به ویژگی های خود متقاضی و همراهانش، و 600 امتیاز مربوط به پیشنهاد شغل از جانب کارفرما در کانادا بود. اما باید دانست که امروزه این امتیاز بندی تغییراتی یافته است و مثلاً امتیاز مربوط به پیشنهاد کاری که از جانب کارفرمای کانادایی مطرح می‌شود، به میزان کمتر از 600 امتیاز کاهش یافته است. علاوه بر این، در صورت گذراندن دوره‌ی دکتری در کانادا، 30 امتیاز توسط فرد دریافت خواهد شد. باید گفت که مقررات و آیین‌نامه‌های مربوط به این مسائل، همسو با تغییر شرایط اجتماعی، اقتصادی و سیاسی، در معرض تغییر هستند و متقاضیان با مشورت با متخصصین این حوزه می بایست از آخرین تغییرات مطلع شوند تا با اطمینان در مسیر اقامت کانادا گام نهند. البته کشورهایی که از ثبات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بیشتری برخوردار هستند، کمتر دست به تغییر قوانین و مقررات اقامتی و مهاجرتی خود می‌زنند. در هر حال تغییرات جزئی در اعداد و آمار، اجتناب ناپذیر به نظر می رسد.

اقامت کانادا


در پایان باید گفت که از آنجا که اقامت کانادا می‌تواند ارتباط تنگاتنگی با اخذ تابعیت (شهروندی) این کشور داشته باشد، باید گفت که کسانی که کارت اقامت دائم در کانادا را دارند و مقیم این کشور به حساب می‌آیند، در صورتی که حداقل‌ های مقرر در قوانین مربوط را دارا باشند، می ‌توانند برای اخذ تابعیت یا شهروندی کشور کانادا اقدام کنند. از جمله‌ی شرایط قانونی برای این امر، می‌توان به این موارد اشاره کرد:
1 – داشتن حداقل هیجده سال تمام
2 –  حضور حداقل سه سال در کشور کانادا طی چهار سال قبل از درخواست شهروندی این کشور
3 – شرکت در آزمون و مصاحبه‌ی شهروندی این کشور و کسب نمره ی قبولی در آن. همانطور که اشاره شد، با توجه به استقلال نسبی استان های کانادا، ممکن است سؤالات مصاحبه‌ی استان‌ های مختلف کانادا با یکدیگر اندکی متفاوت باشد؛ اما سؤالاتی در جهت اطمینان از اینکه اطلاعات و مدارک ارائه شده از سوی فرد، واقعی و معتبر است و نیز مواردی از این دست که جنبه ی عمومی تری دارند، از مشابهت بیشتری برخوردار است.

 

نظرات کاربران

 • کاوه میگه:
  سلام . من مهندس معمارم با ۲۵ سال سابقه اجرایی و بیش از ۲۰ تا گواهینامه طی دوره های مختلف از ارگانها ی آموزشی و فنی حرفه ای . دو فرزندم هم یکی مهندس معماره و یکی مهندس معمار و همسرم هم کارشناس علوم اجتماعی . برای تا مین آینده بهتر برای فرزندانم مایل به مهاجرت به یکی از کشورهای اروپایی یا کانادا هستم . خواهش میکنم بهترین و ساده ترین روش و کشور رو با راهنمایی لازم بفرمایید . متشکرم .
  پاسخ توسط کارشناس (2) : با سلام دوست عزیز با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شرایط شما دقیق تر بررسی شود تا پیشنهاد مناسبی به شما ارائه دهند.
 • Tahere Safarzade میگه:
  سلام من لیسانس مامایی هستم واسه اقامت کانادا از طریق تحصیل و کار باید چیکار کنم؟لطفا راهنماییم کنید
  پاسخ توسط کارشناسان : سلام سرکار خانم صفرزاده عزیز. در حال حاضر موسسه حقوقی رادیو وکالت در خصوص اخذ ویزای تحصیلی کشور کانادا و کار خدماتی را ارائه نمی دهد. خدمات حال حاضر اخذ ویزای مالتی توریستی کانادا می باشد. با تشکر
 • محمد رضا میگه:
  توضیحات خوبی در رابطه با اقامت کانادا بود. کانادا کشور خیلی خوبیه. انتخاب اولم کاناداست اگر بشه
فرم ارسال سوال و نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد

مطالب مرتبط

مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا

توضیحاتی کامل در رابطه با مهاجرت به کانادا

اعزام دانشجو به کانادا

اعزام دانشجو به کانادا

توضیحاتی در رابطه با اعزام دانشجو به کانادا

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

توضیحاتی جامع در رابطه با تحصیل در کشور کانادا

اقامت کانادا

اقامت کانادا

توصیحاتی در رابطه با اقامت کانادا