اقامت ژاپن از طریق ازدواج

قوانین مهاجرتی کشور ژاپن چیست؟

اقامت ژاپن از طریق ازدواج چگونه صورت می گیرد؟

آیا اقامت ژاپن از طریق ازدواج منجر به اخذ تابعیت ژاپن می شود؟

اقامت ژاپن از طریق ازدواج


در کنار مسیرهایی نظیر تحصیل در ژاپن یا سرمایه گذاری در ژاپن، ازدواج با یک تبعه ی ژاپن نیز می تواند موجب کسب اقامت ژاپن و حتی در نهایت منجر به اخذ تابعیت آن کشور نیز شود که در ادامه ی این نوشتار، پس از معرفی اجمالی کشور ژاپن، به آن خواهیم پرداخت.
مجمع ‌الجزایر ژاپن با 387000 کیلومتر مربع وسعت، واقع در اقیانوس آرام و دارای مرز آبی با کشورهای چین، کره ی جنوبی، کره ی شمالی و روسیه است. این کشور دارای جمعیتی در حدود 130 میلیون نفر است.
یکی از دلایل تمایل به اخذ اقامت ژاپن از طریق ازدواج، شرایط اقتصادی مطلوب این کشور است. ژاپن سومین اقتصاد بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص داخلی و چهارمین کشور صادر کننده در جهان محسوب می شود. این کشور از بزرگترین هم‌ پیمانان و شرکای تجاری ایالات متحده ی آمریکا است.
اقامت و تابعیت ژاپن
ابتدا باید دانست که مفهوم اقامت با تابعیت متفاوت است. اقامت عبارت است از یک رابطه ی مادی میان شخص و محل زندگی یا اداره ی امور وی. در واقع اقامتگاه هر شخص، پیوند دهنده ی او با محل زندگی یا کسب و کار است. اما تابعیت عبارت است از یک رابطه ی غیر مادی سیاسی، فرهنگی و حقوقی که پیوند دهنده ی شخص با یک کشور است و در واقع در شکل دهی هویت اجتماعی و حقوقی او نقش دارد. بدین ترتیب اخذ اقامت یک کشور، لزوماً به معنای اخذ تابعیت آن نیست؛ هر چند که ممکن است برخی از آثار این دو مفهوم با یکدیگر مشترک باشد.
مهاجرت، یکی از طرق ورود به کشور مقصد است که در ابتدا باعث اقامت موقت می شود و البته در ادامه ممکن است به اخذ اقامت دائم یا حتی تابعیت بینجامد.
 

اقامت ژاپن از طریق ازدواج

اقامت ژاپن از طریق ازدواج


اکنون باید گفت که برای مهاجرت به ژاپن، چند مسیر پیش بینی شده است که در این نوشتار، به اخذ اقامت ژاپن از طریق ازدواج می پردازیم. برای اطلاع از جزئیات حقوقی اقامت ژاپن از طریق ازدواج، به مشاورین و وکلای ما در هلدینگ حقوقی رادیو وکالت مراجعه کنید. در ادامه، به معرفی اجمالی مقررات مذکور می پردازیم.
باید دانست که احکام ازدواج در قانون مدنی ژاپن آمده است و مشورت با وکلای مسلط بر قوانین ژاپن، می تواند ایشان را در مسیر ازدواج با اتباع ژاپنی یاری دهد. صرف بررسی و مطالعه ی اجمالی چند ماده از این قانون، برای اشراف بر قوانین راجع به ازدواج کافی نیست و در کشور ژاپن نیز مانند هر کشور دیگری، ممکن است عرف ها و رویه هایی خارج از قانون وجود داشته باشد که البته مکمل احکام منصوص راجع به این امر است. بدین ترتیب اطلاع از متون قانونی و نیز اطلاع از عرف های عملی موجود در اداره ها، سازمان ها و دادگاه های ژاپن می تواند در تسهیل و تسریع روند اخذ اقامت ژاپن از طریق ازدواج راه گشا باشد.
با این حال باید گفت که به موجب قانون مدنی ژاپن، ازدواج مردان ژاپنی قبل از رسیدن به سن 18 سال و زنان قبل از 16 سال مجاز نیست. دو همسری نیز در این کشور مجاز نیست. بدین ترتیب اقامت ژاپن از طریق ازدواج برای افراد متأهل ممکن نخواهد بود. یک مدت 6 ماهه نظیر مدت عدّه نیز برای زنان ژاپنی پس از طلاق در نظر گرفته شده است که در آن مدت نباید به زوجیت مرد دیگری در آیند. یعنی زن ژاپنی پس از طلاق از همسر خویش، تا مدت 6 ماه می بایست خارج از زوجیت بماند و تنها پس از آن است که می تواند به زوجیت فردی دیگر در آید.
به موجب قوانین کشور ژاپن، ازدواج با اتباع ژاپنی در صورت جمع سایر شرایط، به اقامت ژاپن منتهی می شود. البته همان طور که گفته شد، راه های دیگری نظیر تحصیل یا کار در ژاپن نیز وجود دارد؛ بدین ترتیب چنانچه شخصی با یکی از اتباع ژاپنی ازدواج کند، امکان تغییر ویزای کاری یا ویزای تحصیلی او وجود دارد. چه بسا ویزای ازدواج در ژاپن، فرد را از امکانات حقوقی بیشتری در این کشور بهره مند سازد.
برای اخذ اقامت دائم ژاپن از طریق ازدواج، اقامت بدون وقفه برای مدت 5 سال در ژاپن و عدم داشتن سوء پیشینه یا سابقه ی کیفری در ژاپن نیز ضروری است.
برای اخذ اقامت ژاپن از طریق ازدواج، ابتدا می بایست مدارکی به اداره ی مهاجرت ژاپن تسلیم شود تا در صورت صدور جواز، ازدواج صورت گیرد. این مدارک از جمله عبارت است از:
الف ) مدارکی دال بر عدم داشتن همسر (شناسنامه)؛
ب ) تأییدیه های پزشکی که متناسب با قوانین کشور ژاپن کسب شده است؛
پ ) مدارکی دال بر کفایت توانایی مالی برای اداره ی زندگی در ژاپن؛
و ...
هلدینگ حقوقی رادیو وکالت واقع در تهران، با بهره گیری از تخصص و تجارب وکلای رسمی دادگستری و مشاورین امور مهاجرتی، آماده ی ارائه ی انواع خدمات حقوقی در خصوص اخذ اقامت ژاپن از طریق ازدواج و از جمله، ترجمه و تنظیم مدارک لازم جهت ارائه به اداره ی مهاجرت در ژاپن است.
ثبت ازدواج در ژاپن

اقامت ژاپن از طریق ازدواج


پس از تأیید مدارک از سوی اداره ی مهاجرت ژاپن، و وقوع عقد ازدواج، ثبت آن ضروری است. ثبت ازدواج در ژاپن نیاز به دو شاهد دارد. از این جهت مقررات ازدواج در ژاپن شباهت هایی با قوانین ایران و فقه اسلامی دارد و از این منظر قابل توجه است. ثبت سند، یک روند شکلی است و در نتیجه رعایت مقررات در آن با کمترین تساهل و تسامح صورت می گیرد. مدارک و شرایط مورد نیاز برای ثبت ازدواج در کشور ژاپن عبارت است از:
الف ) امضای گواهی ازدواج از سوی زن و شوهر
ب ) حضور دو شاهد عاقل و بالغ
پ ) گواهی صلاحیت ازدواج
ت ) کارت ثبت نام شخص تبعه ی خارجی
هلدینگ حقوقی رادیو وکالت، آماده ی همکاری با متقاضیان در خصوص اخذ اقامت ژاپن از طریق ازدواج و از جمله کمک به ایشان در مورد ترجمه ی اسناد و مدارک لازم و نیز ثبت ازدواج در ژاپن است.
اخذ تابعیت ژاپن از طریق ازدواج

اقامت ژاپن از طریق ازدواج


کسب تابعیت یک کشور، منجر به اقامت آن نیز خواهد شد و البته در اکثر کشور ها، اقامت یکی از پیش شرط های اخذ تابعیت محسوب می شود. به همین دلیل در کنار بحث از اقامت ژاپن از طریق ازدواج، مناسب است تا به تابعیت ژاپن نیز پرداخته شود.
پیش از توضیح قوانین و مقررات ناظر بر تابعیت ژاپن، باید گفت که تابعیت اصولاً یا از طریق خون و یا از طریق خاک به دست می آید. برخی از کشور ها یک روش از دو روش مذکور را پذیرفته اند و برخی دیگر از کشور ها نیز هر دو روش را مد نظر قرار داده اند که کشور ایران از جمله ی کشورهای اخیر است. در سیستم خون، فرزند، تابع کشور متبوع پدر خویش خواهد بود. در نتیجه محل تولد اهمیتی ندارد و صرف تابعیت والد ملاک است. در سیستم خاک، صرف تولد در خاک یک کشور برای کسب تابعیت آن کشور کفایت می کند؛ ولو آنکه پدر آن فرزند، خود تابع آن کشور نبوده باشد. البته باید گفت که هر کشوری، با پذیرش یکی از روش های فوق و یا ترکیبی از آن ها، سعی در بومی سازی آن از طریق ایجاد برخی تغییرات نیز داشته است. لیکن این دو سیستم به صورت کلی، دو سیستم مادر در خصوص نحوه ی احراز تابعیت به شمار می آیند. کشور ژاپن تنها سیستم خون را پذیرفته است. بدین ترتیب در صورتی که فرزندی از یک پدر خارجی در خاک ژاپن متولد شود، به تابعیت ژاپن در نخواهد آمد؛ بلکه تولد از یک پدر ژاپنی است که لازمه ی احراز تابعیت ژاپنی آن فرزند خواهد بود.
نکته ی مهم دیگر در خصوص اقامت ژاپن از طریق ازدواج و بحث تابعیت ژاپن، منع تابعیت مضاعف در این کشور است. اکثر کشور های دنیا به سمت اجتناب از پدیده ی تابعیت مضاعف پیش می روند؛ اما تفاوت در قوانین مربوط به تابعیت، جلوگیری از ایجاد این پدیده را با دشواری رو به رو می کند. در راستای دوری از تابعیت مضاعف، قوانین ژاپن، تابعیت دو گانه (مضاعف) را بر نمی تابد و در نتیجه کسب تابعیت ژاپن، مستلزم ترک تابعیت پیشین فرد خواهد بود.
همانطور که گفته شد، اخذ اقامت ژاپن از طریق ازدواج ممکن است منجر به اخذ تابعیت ژاپن نیز بشود. بدین منظور فرد متقاضی می بایست حداقل 5 سال در کشور ژاپن اقامت داشته باشد و نیز 3 سال زندگی مشترک با همسر ژاپنی خود داشته باشد. عدم داشتن سابقه ی کیفری در ژاپن نیز ضروری است. در برخی از کشور ها نظیر ایران، از سابقه ی کیفری مؤثر نام برده می شود که این وصف «مؤثر» ناظر بر شدت جرم و مجازات پیش بینی شده و نتیجتاً شمول مجازات های تبعی است. بدین ترتیب، مراجعه حقوقدانان متخصص در امور مهاجرتی، می تواند در عین کمک به روند مهاجرت فرد، به آگاهی وی از قوانین کیفری کشور مقصد نیز کمک کند و ضامن حفظ حقوق وی باشد. همانطور که اشاره شد، اثبات کفایت دارایی برای اخذ تابعیت ژاپن نیز ضروری است.
برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره در خصوص اقامت ژاپن، به وکلای هلدینگ حقوقی رادیو وکالت مراجعه فرمایید.

فرم ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد

نظرات کاربران
امیرحسین
سلام خسته نباشید میخواستم بدونم وقتی با بخوام با خانومی در ژاپن ازدواج کنم باید ۸ سال اونجا بمونم؟! یا خیر همون ۳ ازدواج کفایت میکنه؟!
پاسخ توسط کارشناس(3)
سلام- موسسه رادیو وکالت در زمینه ژاپن تخصصی ندارد و در این مورد نمی توانیم اطلاعاتی خدمتتون ارائه کنیم
محمد علی
کدام کشور هزینه کمتر برای اقامت دارد
پاسخ توسط کارشناس (2)
با سلام دوست عزیز سوال بسیار کلی پرسیدید شما از چه طریقی میخواهید اقدام کنید برا یبررسی شرایط خود با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.
محمد علی
هزینه رفت به ژاپن برای اقامت از طربق ازدواج چقدر است ایا همسر خود را میبینیم
پاسخ توسط کارشناس (2)
با سلام موسسه حقوقی رادیو وکالت در حال حاضر خدماتی برای کشور ژاپن ارائه نمیدهد.
مهدی
با سلام مهدی هستم آیا همسرانه خارجی از این نوع ازدواج رازی هستن ایا اهدافی دارند ما مردان ایرانی هدف ما مشخص است امنیت مالی و امنیت شغلی و ثبات و آرامش آیا آنها به دنبال این مسیر هستند
پاسخ توسط کارشناس (2)
دوست عزیز سوالی بسیار کلی پرسیدید که در حال حاضر در این نیز نمیتوان این سوال را پاسخ داد و واقعا امری شخصی میباشد.
محمد
پسر هستم،۳۲ساله،مجرد میشه از طریق کار(ویزای کار)اقامت دائم یا موقت استرالیا رو گرفت؟
پاسخ توسط کارشناس (2)
با سلام دوست عزیز برای ویزا کاری استرالیا باید شرایط شما سن، تحصیلات ، سابقه کار و... بررسی شود.
رحمان دوستی
من آمادگی ازدواج و اقامت در هر کشور و ایالت رو دارم اما فرد مورد نظر رو چطوري باید پیدا کنم؟
پاسخ توسط کارشناس(3)
سلام- ما از طریق ازدواج برای اخذ اقامت اقدام نمی کنیم.اما از طرق قانونی دیگر برای اخذ اقامت اوکراین-اسپانیا و استرالیا اقدام می کنیم.برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.
حجت الله شهیدی
من در ژاپن ازدواج کرده ام ودارای یک فرزند دختر هسم ولی از زنم جدا شده ام ودخترم نیز پیش همسرم در ژاپن زندگی میکند ومن درایران هستم سوال من این است که میتوانم. برای ملاقات دخترم به ژاپن سفر کنم
پاسخ توسط مدیر
با سلام دوست عزیز به سفارت درخواست بدهید امکان اخذ ویزا وجود دارد.
arash
سلام من یه دختر ژاپنی میشناسم و باهم مدتی دوست اینترنتی هستیم از من خواسته برم ژاپن با هاش ازدواج کنم ولی من فقط پول پرواز تا ژاپن دارم آیا امکان داره نتیجه بده؟ البته ایشون برای من دعوتنامه ارسال کرده ولی نمیدونم که از نظر دولت ژاپن قابل قبول هست چنین چیزی؟؟ خود دختر اوکی داده لطفا اگر اطلاعات دارید راهنمایی کنید
پاسخ توسط کارشناسان
سلام خدمت شما دوست عزیز. بطور کل اخذ اقامت یک کشور از طریق ازدواج آن هم به صورت واقعی یکی از راه های رسیدن به اقامت دائم آن کشور می باشد. موسسه حقوقی رادیو وکالت در حال حاضر چنین خدماتی را در خصوص اقامت ژاپن از طریق ازدواج ارائه نمی دهد. با تشکر
محمد رضا
سلام در حال حاضر من مقیم امارات هستم هیچ کیسی برای ازدواج هست بتونه کمک کنه تا بتونم برم برای اروپا
پاسخ توسط کارشناسان
سلام دوست عزیز با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید تا با روش های بهتری شما را راهنمایی بفرمایند.
رضا
من مدرک لیسانس حقوقی دارم ومجردم چگونه بایستی ازدواج بازن ژاپنی بکنم وسابقه زوجیت داشته باشم وآیا میتوانم ابتدا به آنجا مهاجرت کنم وازدواج نمایم وپس از اقامت تابعیت بگیرم لطفا راهنمایی کنید که سابقه مزدوج بودن راچگونه میتکان بدست آورد ممنون از توجه وراهنمایی وپاسخ شما عزیران
پاسخ توسط کارشناسان
با سلام دوست عزیز موسسه رادیو وکالت در حال حاضر اطلاعاتی در خصوص کشور ژاپن ارائه نمیدهد.
رها
سلام خانم هستم مجرد چگونه میتوانم کیسی برای ازدواج ومهاجرت به کانادا پیدا کنم ،میشه راهنمایی کنید لطفا
پاسخ توسط کارشناسان
با سلام دوست عزیز این نوع روش اقامت در حیطه کاری موسسه ما نیست، ویزا مولتی پل کانادا ، اخذ اقامت اوکراین ، اسپانیا، آلمان، ایترالیا در خدمتتون هستیم.
farhad
سلام خسته نباشید، من راننده ی ماشین سنگین هستم، ولی گواهینامه پایه یک ندارم، تخصص دیگه ای ندارم چون کلا رو. ماشین سنگین بودم، چکار باید کرد واسه نیروی انسانی در ژاپن، مدارک چی باید باشه، مقطع تحصیلی چی باید باشه، چقدر هزینه میشه، اگه راهنمایی کنید ممنون میشم
پاسخ توسط کارشناسان
با سلام دوست عزیز ما فعلا برای ژاپن اقدام نمیکنیم
محمدجواد جمشیدی
سلام کلی درباره مدارک لطفا راهنمایی نمایید باتشکر 09903142889 لطفا پیامک نماید
پاسخ توسط کارشناسان
با سلام دوست عزیز سوالتون مبهم مدارک برای چه اقامتی؟ همچنین مسئله اخذ مهاجرت بسیار گسترده است لطفا با کارشناسان ما با شماره 02188705123 تماس بگیرید. با تشکر
محمدجواد جمشیدی
سلام کلی درباره مدارک لطفا راهنمایی نمایید باتشکر
پاسخ توسط کارشناسان
سلام دوست عزیز سوالتون اصلا واضح نیست
محمدجواد جمشیدی
سلام کلی درباره مدارک لطفا راهنمایی نمایید باتشکر
پاسخ توسط کارشناسان
سوالتون خیلی کلی تماس بگیرید مشاوره حضوری و تلفنی موسسه رادیو وکالت رایگان تلفن دفتر ایران 02188705123
محسن
باسلام من دنبال اقامت یک کشور خارجی هستم. به دلایل مختلف دلبستگی برای موندن ندارم. مجردم و اگر واقعا از طریق ازدواج میشه اقدام کرد و شما در این زمینه فعالیت میکنین لطفا من رو راهنمایی کنین. با تشکر.
پاسخ توسط کارشناسان
با سلام برای مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید. تلفن دفتر ایران 02188705123
محسن
باسلام من دنبال اقامت یک کشور خارجی هستم. به دلایل مختلف دلبستگی برای موندن ندارم. مجردم و اگر واقعا از طریق ازدواج میشه اقدام کرد و شما در این زمینه فعالیت میکنین لطفا من رو راهنمایی کنین. با تشکر.
پاسخ توسط کارشناسان
با سلام دوست عزیز تماس بگیرید تا راهنماییتون کنیم تلفن دفتر ایران 02188705123
Ali
براى اخذ تابعيت از طريق ازدواج آيا ميبايست به صورت جداگانه ٥سال داراى اقامت و ٣سال زندگى مشترك باشيد ؟ يا تنها ٣سال زندگى مشترك شامل اخذ تابعيت ميشود ؟ يا بايد هر دو باشد، كه مجموع ٥سال و ٣سال به ٨سال ميكشد؟ يا اينكه چه ٥سال اقامت داشت و چه فقط تنها ٣سال زندگى مشترك تابعيت اعطا ميگردد ؟ متشكرم
پاسخ توسط کارشناسان
با سلام و عرض ادب در این خصوص هر کشوری قوانین مختص خود را دارد و شما مشخص نکردید همسرتان تبعه کدام کشور است . با تشکر هلدینگ حقوقی رادیو وکالت
علی
من بدنبال کیس هستم برای ازدواج و مهاجرت به ژاپن دنبال یک خانوم ژاپنی هستم
Saman
با سلام در صورت امکان درباره شرایط میدانی ازدواج با دختر ژاپنی بیشتر راهنمایی کنید. آیا موسسه ای می شناسید که در این زمینه فعالیت کند؟ با تشکر
پاسخ توسط کارشناسان
با سلام دوست گرامی اطلاعاتی در خصوص شرایط میدانی ازدواج در ژاپن نداریم ، لکن در صورت ازدواج با تبعه کشور ژاپن شما قادر به اخذ اقامت این کشور هستید .