اقامت چین

کشور چین با بیش از یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر جمعیت و مساحتی معادل ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار کیلومتر از جمله پر چمعیت‌ترین و بزرگترین کشورهای جهان به شمار می‌آید. پایتخت کشور چین پکن نام دارد و از دیگر شهرهای مهم این کشور می‌توان شانگهای، شنزن، گوانگژ و ووهان را نام برد. دین اکثر مردم چین تائویسم و بودیسم و پس از آن بودیسم، مسیحیت و اسلام می‌باشد. چین با ۱۴ کشور مرز مشترک دارد. در آسیای جنوب‌شرق با ویتنام، لائوس و میانمار، در آسیای جنوبی با هند، بوتان، پاکستان، نپال و افغانستان، در آسیای مرکزی با تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان، در آسیای شمال‌شرق با روسیه، مغلوستان و کره شمالی همسایه است. آب و هوای این کشور به طور کلی گرم و مرطوب و سرد و خشک به شمار می‌رود. اشخاصی که قصد کسب اقامت چین را دارند می‌توانند از طریق راه‌های متفاوتی که این کشور در نظر گرفته است به این هدف دست یابند. در مطلب پیش‌رو راه‌های اخذ اقامت چین را خدمت متقاضیان مهاجرت به چین معرفی کرده و به توضیح هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

 

اقامت چین

 

راه‌های اخذ اقامت چین

متقاضیانی که قصد کسب اقامت چین را دارند می‌توانند به واسطه هر یک از روش‌های ذیل به این کشور ورود کنند و در نهایت موفق به اخذ اقامت این کشور شوند:

  • کسب اقامت چین از طریق کار
  • اخذ اقامت چین از طریق تحصیل
  • دریافت اقامت چین از طریق سرمایه‌گذاری
  • اقامت چین از طریق ازدواج

کسب اقامت چین از طریق کار

جمعیت چین بالغ بر یک میلیارد و سیصد میلیون نفر است. این جمعیت زیاد مهاجرت از طریق کاری را دشوار کرده است. اما در صورتی که توانایی لازم را در کار مورد نظر خود داشته باشید برای شما پیشنهادهای کاری خوبی وجود خواهد داشت. اشخاص خارجی که در صورتیکه بتوانند به طور پیوسته به مدت ۴ سال در این کشور کار کنند و همچنین درآمدی بالای ۶۰۰ هزار یوان در سال کسب کرده و توان پرداخت مالیاتی حدود ۱۲۰۰۰۰ یوان را داشته باشند، می‌توانند به اقامت چین دست یابند.

اخذ اقامت چین از طریق تحصیل

بهترین روش کسب اقامت چین تحصیل در این کشور می‌باشد. در این روش متقاضیان پس از اخذ پذیرش از دانشگاهی در این کشور، لازم است تا هر ساله نسبت به تمدید اقامت خود قدام نمایند. در مقاله تحصیل در چین خدمت علاقه‌مندان توضیح داده شد که دانشگاه‌های این کشور به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می‌شوند. دانشجویان پس از اتمام تحصیل خود در این کشور می توانند با جلب نظر کارفرمایان در چین مشغول به کار شوند و از این طریق اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری چین تغییر دهند.

دریافت اقامت چین از طریق سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری در کشور خارجی از جمله متداول‌ترین روش‌های اخذ اقامت یک کشور می‌باشد. متقاضیانی که قصد دریافت اقامت چین از طریق سرمایه‌گذاری را دارند لازم است تا حداقل مبلغ ۵۰۰ هزار دلار در صنایع و مناطقی که دولت این کشور مشخص می‌نماید را به این کشور انتقال داده و از این طریق اقامت چین را برای خود کسب نمایند.

اقامت چین از طریق ازدواج

مطابق قانون کشور چین اگر تبعه خارجی با شهروند چینی ازدواج کند امکان مهاجرت به چین و اخذ اقامت این کشور برای ایشان فراهم می‌گردد. پس از ازدواج معمولا اقامت کوتاه مدتی به شخصی که تبعه غیر چینی است اعطا می‌شود. پس از گذشت بازه زمانی مشخص و در صورت عدم جدایی زوجین، امکان تغییر اقامت موقت به اقامت چین به شکل دائم وجود خواهد داشت.

 

اقامت چین

 

انواع اقامت چین

اقامت در چین به لحاظ مدت زمان به سه دسته زیر تقسیم می شود:

اقامت دائم در چین

این ویزا برای افرادی صادر می شود که قصد اقامت دائم دارند و برای ورود اولیه آنها به چین است و هر ۱۰ سال باید تمدید شود.

اقامت موقت در چین

که ۶ تا ۱۲ ماه است و معمولا برای کسانی صادر می‌شود قصد پژوهش یا کارآموزی در این کشور را دارند.