اقامت فرانسه

کشور فرانسه در نیمکره شمالی و در قسمت غربی قاره اروپا واقع شده است. در حدود ۱۵ درصد از جمعیت کشور فرانسه را اشخاصی با سن بالای 65 سال تشکیل می‌دهند از این رو این کشور قشر وسیعی از بازنشستگان را د اختیار دارد. همچنین کشور فرانسه در حدود ۴/۳ میلیون نفر ساکن خارجی دارد که کثر ایشان مهاجرانی از کشورهای اروپایی می‌باشند. لارم به ذکر است بخش قابل توجهی از جمعیت مهاجران خارجی در کشور فرانسه را اتباع الجزایری که مستعمره این کشور بوده است، تشکیل می‌دهد. در مقاله پیش‌رو قصد داریم تا در ابتدا اطلاعاتی کلی پیرامون کشور فرانسه و پس از آن انواع روش‌های اخذ اقامت فرانسه را خدمت خوانندگان گرامی معرفی نماییم.

 

اقامت فرانسه

 

مختصری پیرامون کشور فرانسه

  • اشخاصی که قصد مهاجرت به فرانسه و اخذ اقامت فرانسه را دارند لازم است بدانند:
  • فرانسه دارای جمعیت بیش از ۶۱/۵ میلیون نفر است.
  • تنها زبان رسمی در این کشور زبان فرانسوی می‌باشد، البته بسیاری از مردم این کشور به زبان انگلیسی نیز مسلط می‌باشند.
  • آب و هوای فرانسه به طور کلی به سه بخش تقسیم می‌شود: بخش غربی با آب و هوای اقیانوسی، بخش‌های شرقی و مرکزی با آب و هوای قاره‌ای و بخش جنوبی با آب و هوای مدیترانه‌ای.

هزینه‌ی زندگی در فرانسه

به طور کلی قیمت کالاهای مصرفی در این کشور مشابه با سایر نقاط اصلی در اروپا است. دلیل اصلی وجود قیمت‌های مناسب و متعارف در فرانسه این است که بازار خرده‌فروشی بسیار رقابتی است و بسیاری از معامله گران در عمل به سود بسیار کم راضی هستند. اشخاصی که قصد اخذ اقامت فرانسه را دارند لازم است آگاه باشند بر اساس نظرسنجی‌های صورت گرفته در سال ۲۰۱۲ شهر پاریس در میان ۵۰ شهر گران جهان به جهت زندگی رتبه‌ی ۳۷ را کسب کرده است. البته در سال‌های اخیر این رتبه‌ به عدد 2 کاهش یافته است اما همچنان جزو شهرهای گران جهان به شمار می‌رود.

روش‌های اخذ اقامت فرانسه

جهت اخذ اقامت فرانسه، این کشور روش‌های متنوعی را پیش‌روی متقاضیان و مهاجران قرار داده است. لازم به ذکر است روش‌های اخذ اقامت فرانسه مشابه با سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌باشد اما در پاره‌ای از جزییات متفاوت می‌باشد. روش‌های اخذ اقامت فرانسه عبارتند از:

  • اخذ اقامت فرانسه از طریق تحصیل در فرانسه
  • دریافت اقامت فرانسه از طریق ازدواج با شهروندی فرانسوی
  • کسب اقامت فرانسه از طریق اخذ ویزای کاری
  • اخذ اقامت فرانسه از طریق سرمایه‌گذاری در این کشور

اخذ اقامت فرانسه از طریق تحصیل در فرانسه

از جمله روش‌های متداول اخذ اقامت فرانسه، مهاجرت و اخذ اقامت از طریق تحصیل در فرانسه می‌باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور رایگان می‌باشد. همچنین دوره‌های تحصیلی در مقاطع مختلف، در این کشور نسبت به سایر کشوره کوتاه‌تر می‌باشد، به طوریکه تحصیل در مقاطع کارشناسی سه سال، کارشناسی ارشد یک سال، و مقطع دکترا سه سال می‌باشد. دو مزیتی که ذکر شد از جمله دلایلی است که علاقه‌مندان بسیاری را از گوشه و کنار دنیا به منظور تحصیل در این کشور جذب می‌کند.

دریافت اقامت فرانسه از طریق ازدواج با شهروندی فرانسوی

مطابق با قانون اتحادیه اروپا اگر اگر تبعه خارجی با شهروندی از کشوری اروپایی ازدواج کند، به واسطه تابعیت ایشان می‌توانند پس از گذشت چند و عدم جدایی از یکدیگر، به اقامت دائم آن کشور دست یابند. کشور فرانسه نیز از این قانون پیروی می‌کند و به اتباع خارجی که با شهروند فرانسوی ازدواج کنند و پس از گذشت مدت زمانی مشخص و در صورت عدم جدایی، اقامت فرانسه را اعطا می‌کند.

 

اقامت فرانسه

 

کسب اقامت فرانسه از طریق اخذ ویزای کاری

با توجه به قوانین اتحادیه اروپا در حوزه کاریابی برای اتباع خارجی، از این جهت متقاضیانی که قصد اخذ اقامت فرانسه را دارند، در ابتدا نیاز به دریافت دعوت‌نامه‌ای از سوی کارفرمای فرانسوی دارند.

بدین منظور در ابتدا لازم است کارفرمایی در فرانسه حرفه و شغل  مورد نظر خود را در سایت کاریابی این کشور به مدت 3 هفته تا 3 ماه آگهی کند و اگر شخصی خواهان فرصت شغلی مورد نظر در اتحادیه اروپا یافت نشد، درخواست اشخاص خارجی را مورد بررسی قرار می‌گیرد. اگر اتباع خارجی موفق به کسب دعوت‌نامه از کارفرمای فرانسوی شوند، قادر خواهند بود تا اقدام به اخذ ویزای کاری و به تبعیت از آن کسب اقامت فرانسه دست یابند.

اخذ اقامت فرانسه از طریق سرمایه‌گذاری در این کشور

روش دیگر اخذ اقامت فرانسه از طریق سرمایه‌گذاری در این کشور می‌باشد. بدین منظور اشخاصی که قصد سرمایه‌گذاری در این کشور را دارند می‌توانند از طریق ثبت شرکت در این کشور اقدام نمایند و به واسطه آن به اقامت فرانسه دست یابند. به منظور اخذ اقامت فرانسه از طریق ثبت شرکت، شخص متقاضی لازم است تا با یک شهروند فرانسوی به صورت شراکتی، یک شرکت را تاسیس نماید و همچنین 51 درصد از سهام آن شرکت را به شخص فرانسوی انتقال دهد.