اقامت فرانسه از طریق ازدواج


چگونه می‌توان از طریق ازدواج، اقامت فرانسه را کسب نمود؟

 

اقامت فرانسه از طریق ازدواج
یکی از بهترین راه‌های اخذ اقامت فرانسه، ازدواج است؛ از آن جهت که در مقایسه با سایر راه‌ها دردسرهای کمتری دارد و از طرفی دیگر با توجه به اتفاقات اخیر و به خصوص حوادث تروریستی، دولت فرانسه برخورد سخت‌گیرانه‌تری نسبت به گذشته دارد، از این رو، شاید نسبت به کسانی که قصد تشکیل خانواده دارند مقداری خوشبین‌تر باشد. اقامت فرانسه از طریق ازدواج البته چیزی است غیر از اجازه ورود به فرانسه به دلیل ازدواج. در مورد اخیر شخص بدون آن‌که قصد سروسامان گرفتن و ایجاد یک زندگی مشترک ثابت و پایدار داشته باشد، هر از گاهی با اجازه دولت فرانسه وارد خاک این کشور می‌شود تا با همسر خود دیدار خصوصی داشته باشد. فی‌الواقع در این مورد خانواده‌ی واقعی تشکیل نمی‌شود. دولت فرانسه در صورت صدور این ویزا، اجازه ی تشکیل خانواده و همچنین تبدیل این ویزا به ویزای دیگر را به شما نخواهد داد. این مدل از ازدواج که البته برای ما ایرانی‌ها چندان خوشایند نیست و عجیب و غریب به نظر می‌رسد، به مهاجرت واقعی منجر نخواهد شد. بنابراین ما از این مورد صرف نظر می‌کنیم. در سایر موارد به طور کلی به سه صورت می‌توان موفق به اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج شد. مهاجرت به فرانسه با توجه به انتخاب هریک از این مسیرها ممکن است بین 6 ماه تا چند سال طول بکشد:
الف. مورد اول اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج با شخصی که حائز تابعیت فرانسوی است. این مسیر بهترین، محکم‌ترین و سریع‌ترین مسیر رسیدن به اقامت دائم فرانسه و مهاجرت به این کشور است. میزان زمانبری این مسیر بین 6 ماه الی یکسال است. شما در این مورد باید دو چیز را به صورت قطعی برای دولت فرانسه اثبات کنید:
اول اینکه قصدتان برای ازدواج جدی است و بین شما و همسرتان رابطه واقعی وجود دارد.
دوم اینکه وضعیت مالی حداقل یکی از شما دو نفر باید به اندازه کافی برای شروع زندگی خوب باشد. مثلا همسر فرانسوی شما باید یک مسکن داشته باشد و مدارک خود را دال بر تمکن مالی ارائه کند. توجه داشته باشید که این دو مورد حالت تشریفات ندارد و باید مدارک رسمی و مطمئنی را در این رابطه ارائه کنید. شما از این طریق می‌توانید جازه اقامت دائم در فرانسه را به دست آورید که البته با طی مراحلی به تابعیت فرانسوی شما می‌تواند منجر شوید. توجه داشته باشید که اگر چه مهاجرت به فرانسه از طریق اخذ اجازه اقامت دائم هم میسر است اما شما تنها زمانی می‌توانید از تمام حقوق شهروندی فرانسویان از قبیل حق رأی دادن و کسب مناصب عمومی برخوردار شوید که تابعیت فرانسه نیز به دست آورده باشید. شرایط تبدیل اقامت دائم شما به تابعیت از مسیر ازدواج از این قرار است:
۱- چنانچه ۴ سال از ازدواج و زندگی زناشویی آن‌ها گذشته باشد.
۲- چنانچه زن و شوهر در خارج از فرانسه زندگی کرده باشند، همسر متقاضی باید در اداره فرانسویان خارج از کشور ثبت نام کرده باشد.
۳- اگر زن و شوهر در خارج از فرانسه ازدواج نمایند، ازدواج آن ها بایستی در اداره ثبت مدنی فرانسه به ثبت برسد.
4- این مدت زمان ۴ ساله که ذکر شد می‌تواند به ۵ سال نیز افزایش یابد چنانچه متقاضی نتواند با مدارک قانونی ثابت نماید که به طور مستمر برای مدت ۳ سال در فرانسه زندگی کرده‌اند.
از اول ماه ژوئن ۲۰۰۹ میلادی، کنسولگری فرانسه شروع به صدور اقامت برای همسران اتباع فرانسوی نمود که اعتبار آن ۱ سال است و این امر نیز یک راه خوب برای اقدام به تابعیت از طریق ازدواج در فرانسه است.

اقامت فرانسه از طریق ازدواج


ب. اما صورت دوم اقامت فرانسه از طریق ازدواج، ازدواج با شخصی است که دارای اقامت دائم فرانسه‌ است. در این صورت شخص می‌تواند مانند همسر خود اجازه اقامت دائم فرانسه را به دست آورد اما میزان زمانبری این روش بیشتر است و برخی منابع حتی تا 4 سال گزارش کرده‌اند. البته این مسیر مزایای مسیر قبل را ندارد و لیکن همان چیزهایی که در آنجا باید به دولت فرانسه اثبات می‌کردید، در اینجا نیز باید اثبات کنید! از جمله‌ اینکه ثابت کنید به اندازه کافی متمول هستید که در فرانسه صاحب مسکن باشید و تمکن مالی کافی را برای گذران زندگی در فرانسه داشته باشید.
برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص چگونگی تبدیل اقامت دائم فرانسه به تابعیت فرانسوی، با مشاورین ما در هلدینگ حقوقی رادیو وکالت همراه باشید.
پ. اقامت فرانسه از طریق ازدواج با شخصی که اقامت موقت فرانسه را داراست. در این روش وضعیت مهاجرتی شما به صورت تابعی از وضعیت مهاجرتی همسرتان در می‌آید. مطمئناً این روش روشی قطعی و تمام‌کننده جهت مهاجرت نیست اما آرام آرام شما و همسرتان با حضور در فرانسه طی چند سال مراحل لازم را جهت تمدید اجازه اقامت خود، کسب مجوز اقامت دائم و یا حتی کسب تابعیت تکمیل کنید. البته ویزای فرانسه در این حالت برای شما به عنوان همسر شخصی که قبلا اجازه اقامت موقت را پیدا کرده معمولاً ظرف کمتر از 6 ماه صادر خواهد شد. در این روش هم یکی از شما دو نفر (یعنی شما یا همسرتان) باید امکانات مالی خود را به دولت فرانسه اثبات کند؛ مدارکی محکمه‌پسند که ثابت می‌کنند حداقل یکی از شما دو نفر به عنوان اسپانسر آن دیگری از جیب پرپول برای خرج و مخارج زندگی در فرانسه برخوردار است. باید در فرانسه ملکی تهیه کنید که به عنوان مسکن برای یک زن و شوهر قابل قبول باشد. در این شکل از مهاجرت که تدریجی است، شخصی که وضعیت تابع دارد، با پیشرفت وضعیت مهاجرتی‌ طرف حائز اجازه اقامت موقت، پیشرفت می‌کند. اگر او مجوز اقامت دائم بگیرد برای شما نیز به عنوان «همراه» (main applicant) او مجوز اقامت دائم صادر خواهد شد و اگر او کسب تابعیت کند، راه برای کسب تابعیت شما هم باز خواهد شد و شما نیز حائز تابعیت فرانسوی خواهید شد.
نکته‌ی آخر در این زمینه آن که به هیچ ‌وجه به فکر ازدواج صوری جهت اخذ مجوز اقامت در فرانسه نباشید. این روش علاوه بر آثار روانی بلند مدت بر روی شما به دلیل عدم مشروعیت و غیرقانونی بودن آن، در اکثر موارد توسط دولت فرانسه کشف می‌شود و تبعات سنگینی برای شما در پی خواهد داشت. علاوه بر آن، کم و بیش فرانسویانی هستند که به قصد کلاهبرداری از شما مبالغی در ازای ازدواج صوری دریافت می‌کنند اما در میانه‌ی راه شما را رها می‌کنند، بنابراین به هیچ وجه به چنین افرادی اعتماد نکنید.

اقامت فرانسه از طریق ازدواج – مدارک مورد نیاز

 

اقامت فرانسه از طریق ازدواج
در پایان اشاره‌ای نیز به مدارکی خواهیم داشت که نوعاً برای تمامی صورت‌های اقامت فرانسه از طریق ازدواج مورد نیاز است هرچند شما می‌توانید به صورت بروزرسانی شده، اطلاعات لازم را از سفارت فرانسه به دست آورید:
1. فرم مربوطه، که برای دریافت آن می‌توانید به سایت سفارت مراجعه کنید:
https://ir.ambafrance.org
2.یک عکس رنگی و جدید از چهره در زمینه روشن 3.5 در 3.5 سانتیمتر.
3. گذرنامه: اعتبار گذرنامه باید حداقل سه ماه پس از پایان اعتبار روادید درخواستی و گذرنامه دارای حداقل 2 صفحه مهر نخورده باشد و همراه با فتوکپی صفحه شناسایی صاحب گذرنامه ارائه شود.
4. فتوکپی کلیه روادیدهای شنگن که تاکنون دریافت داشته‌اید بر روی گذرنامه فعلی و گذرنامه‌های قبلی و فتوکپی همه مهرهای ورود و خروج.
5. گواهی شهرداری محل ازدواج دال بر انتشار اعلامیه ازدواج (mariage de bans)و عدم مخالفت با ازدواج.
6. کپی کارت ملی فرانسوی یا گذرنامه بیومتریک کسی که قرار است با او ازدواج کنید.
7. اسناد مثبته تمکن مالی
8. اسناد مثبته حرفه‌ای برای اشخاصی که فعالند. می‌توانید برای مشاهده‌ی الگوها در این زمینه به سایت سفارت مراجعه کنید.
9. پرینت آخر بانکی.
10. عنداللزوم تعهد تاریخ خورده و امضا شده تقبل هزینه‌ها
11. گواهی برخورداری از محل سکونت
12. دعوتنامه تنظیم شده در شهرداری (اصل) + کپی یا عنداللزوم رزرو هتل.
13. بیمه‌نامه بین‌المللی پزشکی و بازگشت به کشور مبدأ که بر پوشش هزینه‌های احتمالی بازگشت به کشور مبدأ به دلیل پزشکی، درمان پزشکی اورژانس و یا هزینههای بستری اورژانس در سرتاسر فضای شنگن تا سقف تضمین شده حداقل 30 هزار یورو برای تمام مدت اقامت گواهی کند.
14. سند مثبته سفر: رزرو بلیت هواپیمای رفت و برگشت.
16. هزینه تشکیل پرونده: 60 یورو نقد.
ممکن است عنداللزوم مدارکی علاوه بر مدارک بالا نیز درخواست شود ضمن آنکه خودتان نیز می‌توانید هر مدرک اضافی را که فکر میکنید به بررسی پرونده‌تان کمک کند، ارائه دهید.
در راستای طی کردن هر چه بهتر و مطمئن تر فرایند های فوق، هلدینگ حقوقی رادیو وکالت آماده ی ارائه انواع خدمات حقوقی به شما متقاضیان گرامی است. در صورت نیاز، با مشاورین و وکلای حاضر در این هلدینگ حقوقی همراه باشید.