اقامت دائم آلمان

 

کشور آلمان از جمله کشور هایی است که تحت شرایطی به مهاجران و افرادی که به  هر عنوان ویزای آلمان را گرفتند اقامت دائم ارائه می کند.

در این مقاله موسسه حقوقی رادیو وکالت در نظر دارد شرایط اخذ ویزا و اقامت دائم آلمان و راه های رسیدن به آن را در اختیار شما عزیزان قرار دهد تا راهنمای شما در امر مهاجرت و اخذ اقامت باشد.

کشور آلمان در حال حاضر از طرق زیر اقدام به صدور ویزا می نماید که هر کدام ازاین روش ها تحت شرایطی تیدیل به اقامت دائم آلمان میگردد:

اقامت دائم آلمان

اخذ اقامت از طریق ازدواج:

 

به طور کلی ازدواج با یک تبعه خارجی منجر به اخذ اقامت آن کشور خواهد شد.کشور آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست.به عبارت دیگر ازدواج با یک تبعه آلمانی منجر خواهد شد که که فرد غیر آلمانی موفق به اخذ اقامت آلمان گردد.

کسانی که میخواهند از این روش اقامت دائم آلمان را اخذ کنند باید حائز یکسری شرایط باشند که در زیر مطرح می گردد:

 • تبعه آلمانی باید دارای تمکن مالی باشد به عبارت دیگر باید از لحاظ مالی دارای وضعیت مطلوبی باشد تا به دولت آلمان اثبات نماید که می تواند از پس هزینه های خود و همسرش بر بیاید و در واقع برای گذران زندگی نیاز به حمایت دولت ندارد.
 • متقاضی مهاجرت به آلمان باید حداقل مدرک A1 زبان آلمانی را داشته باشد.
 • مهاجر باید مدارک خود مبنی بر ازدواج و درخواست اخذ ویزا را به سفارت آلمان ارائه کند،پس از پذیرش و تایید آن مدارک و مدارک همسر تبعه آلمانی دال بر متمکن بودن،ویزای ازدواج صادر می شود.

پس از اخذ ویزا مهاجر میتواند در آلمان اقامت داشته باشد و به کار و تحصیل بپردازد.پس از3 سال اقامت در آلمان میتواند موفق به اخذ اقامت دائم آلمان گردد.

 

اخذ اقامت از طریق تخصص:

 

دولت آلمان در حال حاضر نسبت به پذیرش نیرو های متخصص در رشته های معینی انعطاف بالایی پیدا کرده و افراد متخصص میتوانند در صورت احراز شرایطی که دولت آلمان معین کرده اقدام به اخذ ویزا و اقامت نمایند.

دولت آلمان برای افراد متخصص ویزایی با عنوان بلو کارت در نظر گرفته که این کارت انقضای 4 ساله دارد و دارنده این کارت پس از انقضا مدت می تواند اقدام به اخذ اقامت دائم آلمان نماید.

اخذ بلو کارت از سوی دولت آلمان نیازمند کسب شرایط زیر است:

 • مدرک تحصیلی حداقل کارشناسی که از سوی سازمان ارزیابی تایید شده باشد
 • تسلط به زبان آلمانی سطح C1
 • سابقه کاری قوی حداقل 8 سال در کشور مبدا
 • پذیرش نیرو های متخصص توسط شرکت های آلمانی که دارای حقوق معینی می باشند

افراد متخصص بعد از تحصیل شرایط و پیدا کردن شغل مرتیط با رشته می توانند نسبت به اخذ بلو کارت اقدام نمایند.

برای اخذ اقامت دائم آلمان از طریق بلو کارت فرد می تواند حداکثر ظرف 33 ماه اقدام نماید اما اگر فرد به زبان آلمانی سطح C1 تسلط داشته باشد می تواند ظرف 21 ماه می تواند اقدام نماید.

 

اخذ اقامت از طریق تحصیل:

 

تحصیل در کشور آلمان از جمله روش هایی است که افراد را برای اخذ ویزا و اقامت آلمان مشتاق می کند.هزینه تحصیل در کشور آلمان بسیار پایین و حتی در بعی موارد رایگان است و شاید همین امر سبب شده تا تحصیل در آلمان مورد استقبال زیادی قرار بگیرد.

اخذ ویزا از طریق تحصیل حائز شرایطی است که از سوی دولت آلمان تعیین شده، از جمله

تسلط به زبان آلمانی:سیستم آموزشی کشور آلمان به نحوی است که تنها به زبان آلمانی تدریس می شود لذا متقاضی تحصیل در آلمان باید زبان آلمانی سطح B1 را یاد گرفته باشد.برای این افراد پیشنهاد ما این است که متقاضیان دوره زبان را در کشور متبوع خود بگذرانند.زیرا فراگیری زبان آلمانی در این کشور مستلزم این است که شخص پذیرش یکی از دانشگاه های آلمان را کسب کرده باشد و گواهی آن را به سفارت آلمان ارائه کند.

طبق قانون آلمان دانشجو باید پس از پایان دوره تحصیل از کشور خارج شود اما دانشجو می تواند از طریق اخذ ویزا کار در آلمان اقامت داشته باشد.به این ترتیب که فارغ التحصیل باید ظرف 18 ماه به کاری که مرتبط با مدرک تحصیلی اش می باشد مشغول به کار گردد.این شخص می تواند به مدت 90 روز به نحو تمام وقت و یا به مدت 180 روز به نحو پاره وقت فعالیت کرده و کسب درآمد کند.

 

اخذ اقامت از طریق اشتغال:

 

پذیرش مهاجر از طریق کار نیازمند شرایطی است که از سوی دولت المان تعیین شده و باید افراد دارای این شرایط باشند.از جمله:

 • مدرک تحصیلی مورد تایید از سوی سازمان ارزیابی
 • سابقه کاری مرتبط حداقل 3 سال
 • تسلط به زبان آلمانی سطح B1
 • فعالیت مهاجر در اقتصاد آلمان موثر باشد

متقاضیان باید ابتدا اجازه کار در آلمان را کسب کنندو ویزای جستجوی کار برای این امر اخذ کنند.بااستفاده از این ویزا فرد فرصت دارد طی 6 ماه در آلمان در جستجوی کار باشد و در این بازه زمانی فرصت آشنایی با کارفرمایان فعال در رشته تحصیلی خود را نیز پیدا می کنند.پس از پیدا کردن شغل برای اخذ ویزای کار اقدام می کنند.

از طریق ویزای کار آلمان فرد می تواند برای اخذ بلو کارت اقدام نماید.و در واقع یکی از روش های اخذ اقامت دائم آلمان داشتن بلو کارت می باشد.

 

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اقامت دائم آلمان با کارشناسان ما در موسسه حقوقی رادیو وکالت با شماره 02188705123 تماس حاصل فرمایید.