اقامت اوکراین از طریق خرید بیزینس و ثبت شرکت در اوکراین قسمت 2

کشور اوکراین به عنوان دومین کشور پهناور اروپا شناخته می‌شود و بیشتر افراد به دنبال اقامت اوکراین از طریق خرید بیزینس و ثبت شرکت در اوکراین هستند. در مقاله قبلی علت انتخاب کشور اوکراین و علت سرمایه‌گذاری در این کشور را بیان کردیم، در این مقاله شرایط ثبت شرکت در اوکراین را بیان می‌کنیم:

راه اندازی یک شرکت

در حالی که ساختارهای تجاری مختلفی در اوکراین وجود دارد، مناسب‌ترین ساختار با مسئولیت محدود برای یک تجارت کوچک و متوسط در اوکراین یک شرکت با مسئولیت محدود (LLC) است. هم افراد خارجی مقیم و هم افراد خارجی غیر مقیم می‌توانند یک شرکت با مسئولیت محدود یا LLC ثبت کنند و 100٪ سهامدار شرکت باشند. نکات قابل توجهی که باید هنگام افتتاح شرکت با مسئولیت محدود (LLC) در نظر داشته باشید:

- روند ثبت یک شرکت در اوکراین کاملاً ساده است و پس از آماده شدنِ کلیه اسناد مورد نیاز، طی 1-2 روز کاری قابل انجام است.

- قبل از ثبت نام یک LLC، سهامداران خارجی باید شماره شناسایی پرداخت مالیات اوکراین را دریافت کنند.

- تنها افرادی میتوانند مدیر LLC باشند که حق اقامت اوکراین را داشته باشند (شهروند اوکراین باشند یا یک شهروند دائم یا یک فرد خارجی که مجوز کار و اقامت در اوکراین را اخذ کرده است). مدیران شرکت مجاز نیستند.

- یک شرکت اوکراینی باید یک آدرس محلی ثبت شده داشته باشد.

- کارآفرینان خارجی که تمایل دارند کار و فعالیت خود را به کشور اوکراین جابه جا کنند می‌توانند برای ویزای جابجایی (اجازه کار و اجازه اقامت) اقدام کنند که مورد تایید مقامات است.

- برای اطمینان از این که کار شما درست و به موقع انجام می‌شود بهتر است به یک شرکت آگاه و شایسته مراجعه کنید که از آخرین مقررات آگاهی داشته باشد و شما را درست و اصولی راهنمایی کنید. گروه حقوقی رادیو وکالت در حال حاضر تمامی خدمات مربوط به ثبت شرکت و مشاوره کسب و کار را انجام می‌دهد. متقاضیان عزیز، جهت اخذ مشاوره کاملا رایگان در زمینه مهاجرت دائم به کشور اوکراین می‌توانند با ما تماس بگیرند و از مشاوره کارشناسان ما بهره‌مند شوند.

 

مجوزهای کار و اقامت

مجوزهای کار و اقامت دو مجوز متفاوت هستند که برای خارجی‌ها صادر می‌شود. به استثنای موارد معدود، در جابجایی برای کار یا کار برای یک شرکت در اوکراین به هر دو مجوز نیاز است. در این شرایط موارد زیر را به خاطر داشته باشید:

- کارآفرینان خارجی که شرکت LLC خود را در اوکراین افتتاح کرده‌اند، در صورت تمایل به جابجایی در اوکراین، باید برای هر دو مجوز اقدام کنند. همین مسئله در مورد LLC زمانی صادق است که کارمندان خارجی استخدام می‌کنند.

- گروه خاصی از شهروندان خارجی (مانند ساکنان دائمی اوکراین، کارمندان دفاتر نمایندگی و مؤسسات دائمی شرکت‌های خارجی، نمایندگان رسانه‌های جمعی خارجی، ورزشکاران حرفه‌ای، هنرمندان و...) برای کار در اوکراین نیازی به درخواست مجوز کار ندارند، اما آنها باید مجوز اقامت را بگیرند. اما در اکثر موارد، قبل از شروع کار، اجازه کار معتبر لازم است.

- مدت زمان پردازش برای درخواست کار حدود 1 ماه طول می‌کشد.

- فرد پس از تأیید درخواستِ اجازه کار، مجوز اقامت موقت را بدست می‌آورد. همچنین اعضای خانواده او نیز واجد دریافت اقامت موقت هستند.

- اخذ اجازه اقامت پس از درخواست تا 15 روز طول می‌کشد.

- هر دو درخواست اجازه کار و اجازه اقامت موقت در معرض بررسی و تأیید مقامات دولتی هستند. اما، در شرایط معتبر، هیچ مشکلی در روند تصویب وجود نخواهد داشت.

 

خرید املاک و مستغلات

با توجه به قیمت‌های خوب املاک و مستغلات در اوکراین، سرمایه گذاران خارجی به طور فزاینده‌ای به خرید ملک مسکونی در اوکراین علاقه‌مند هستند. با این حال، بازار املاک و مستغلات در اوکراین قابل اعتماد نیست و مملو از مشکلات و خطرات قابل توجهی است که باید هنگام خرید تمام جوانب را در نظر بگیرید. همکاری با یک مشاور حقوقی آگاه و قابل اعتماد هنگام خرید املاک و مستغلات در اوکراین بسیار مهم است که کارشناسان ما در این زمینه کاملاً آگاهی دارند.

در اینجا چند دستورالعمل اساسی آورده شده است:

- برای جلوگیری از بروز مشکلات در آینده و بازگشت سرمایه‌ها و درآمد سرمایه گذاری بهتر است انجام معاملات و پرداخت‌ها کاملاً مطابق با قانون مدنی، بانکی و سرمایه گذاری در اوکراین باشد. این نکته اهمیت بسیاری دارد و توصیه می‌کنیم آن را از یاد نبرید.

- هنگام خرید املاک و مستغلات در اوکراین احتیاط را رعایت کنید و برنامه ریزی صحیح و قانونی داشته باشید. این قوانین برای جلوگیری از تقلب بسیار مهم هستند و از سرمایه شما محافظت می‌کنند.

- کمیسیون آژانس‌های املاک و مستغلات در صورت خرید املاک و مستغلات حدود 3–5% است که فقط در صورت انعقاد معامله قابل پرداخت می‌باشد. آژانس‌های املاک و مستغلات تنظیم نشده‌اند و برای فعالیت به مجوز نیازی ندارند. بنابراین اکیداً توصیه می‌کنیم که از کمک یک مشاور حقوقی آگاه استفاده کنید تا هنگام خرید ملک در اوکراین شما را درست راهنمایی کنند.

 

پرداخت برای سرمایه گذاری

اتباع خارجی مجاز هستند هزینه‌های سرمایه گذاری خود در اوکراین (افتتاح یک تجارت، خرید املاک و مستغلات یا هر نوع سرمایه گذاری دیگر) را از دو طریق پرداخت کنند:

- مستقیم از حساب آن‌ها در خارج از کشور (در این حالت پرداخت به ارز خارجی انجام می‌شود).

- باز کردن یک حساب بانکی سرمایه گذاری در اوکراین. در این حالت اتباع خارجی باید پول را به ارز خارجی به حساب سرمایه گذاری واریز کنند و آن را به ارز محلی گریونا (UAH) تبدیل کرده، سپس برای سرمایه گذاری به پول محلی پرداخت کنند. توجه داشته باشید که یک حساب سرمایه گذاری، نوعی حساب بانکی در اوکراین برای افراد خارجی است که به آنها اجازه می‌دهد تا برای سرمایه‌گذاری‌های خود تسویه حساب کنند.

 

مالیات

نرخ مالیات در اوکراین بستگی به نوع مالیات دهنده و درآمد افراد دارد. نرخ مالیات پایه در زیر ذکر شده است:

نرخ مالیات شرکت: 18٪

نرخ مالیات بر درآمد فردی: 18٪ به علاوه 1.5٪ مالیات نظامی

نرخ مالیات تأمین اجتماعی: 22٪ (قابل اجرا به عنوان بخشی از مالیات حقوق و دستمزد)

نرخ مالیات بر ارزش افزوده: 20٪

اشخاصی که به عنوان کارآفرین خصوصی ثبت نام کرده‌اند (مشابه مالکیت اختصاصی در سایر کشورها) و در زیر فهرست مالیات ساده (گروه سوم) قرار دارند: 3–5%

توجه داشته باشید کد سازمان مالیات اوکراین نرخ‌های خاصی را برای انواع خاصی از درآمد یا معاملات تعیین می‌کند که می تواند متفاوت از موارد ذکر شده در بالا باشد. علاوه بر این برخی از درآمدها / معاملات از مالیات معاف هستند. بنابراین، برای تعیین نرخ مالیات قابل اجرا برای هر مورد خاص، باید از یک مشاوره حرفه‌ای کمک بگیرید.

دریافت شماره شناسایی پرداخت مالیات اوکراین

به عنوان یک فرد خارجی، اگر قصد کار، سرمایه گذاری یا راه اندازی مشاغل در اوکراین را دارید به احتمال زیاد باید شماره شناسایی پرداخت مالیات را دریافت کنید. بنابراین بهتر است این کار را در اسرع وقت انجام دهید. اگر در خارج از کشور هستید، می‌توانید درخواست شماره شناسایی پرداخت مالیات را توسط نماینده خود در اوکراین ارائه دهید. زمان دریافت آن حدود 5 روز کاری طول می‌کشد.

استخدام کارمندان

در کشور اوکراین  یک شرکت می‌تواند افراد را تحت توافق نامه کار (یعنی به عنوان کارمند حقوق بگیر) یا تحت توافق نامه خدمات ملکی (به عنوان یک فریلنسر، به شرط اینکه فرد استخدام شده به عنوان کارآفرین خصوصی (PE) ثبت نام کند) استخدام کند.

اگر به عنوان یک کارمند شاغل استخدام شده باشید، این شرکت باید تقریباً 40٪ بالاتر از حقوق کارگر به کارمند مالیات دهد. از طرف دیگر، در یک طرح آزاد، بارِ مالیات حقوق و دستمزد تقریباً برابر است. 5٪ در نتیجه این ناهنجاری، بسیاری از شرکت‌ها تمایل دارند بوسیله ترتیب کارکنان به عنوان ترکیبی از مترجمان آزاد و کارمندان تمام وقت، هزینه‌های خود را کاهش دهند. با این وجود، چنین ساختاری نیاز به برنامه ریزی دقیق مالیاتی و قانونی دارد تا از قرار گرفتن در مسیر نادرست جلوگیری شود.

اشتباهات در مستندات

این آخرین نکته‌ای است که باید به آن توجه کنید، اگرچه آخرین نکته به معنی کم‌اهمیت‌ترین نکته نیست! متأسفانه ممکن است متوجه شوید که توافق نامه‌ها و اسناد مهمی که برای شما تهیه شده حاوی اطلاعات نادرست است. این امر می‌تواند به دلایل متعددی از جمله عدم کنترل کیفیت حرفه‌ای، عدم استفاده از فناوری رایانه و… ایجاد شود.

چه باید کرد؟ یک راه حل ساده این است که آنها را توسط مشاور حرفه‌ای و معتبر بررسی کنید.

فرم ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد