اقامت انگلستان

اقامت کشور انگلستان


مفهوم اقامت از حیث روابط میان فرد مقیم با اقامتگاه خویش، دارای ابعاد حقوقی است. اقامت با مفاهیم تابعیت و مهاجرت نیز پیوند دارد و تمامی این مسائل ذیل گرایشی از حقوق، به نام حقوق بین الملل خصوصی می‌گنجد. برای اخذ اقامت یک کشور خارجی و از جمله اقامت انگلستان و یا مهاجرت به انگلستان ، مشورت با یک وکیل آشنا به امور حقوق بین الملل خصوصی و نیز آگاه به عرف‌ها و رویه‌های موجود در خصوص اقامت انگلستان می‌تواند بسیار مفید و کارآمد باشد.

اقامت انگلستان


پیش از پرداختن به مسائل حقوقی راجع به اقامت انگلستان، ذکر مباحثی جانبی پیرامون اقامت در یک کشور خارجی مفید است. اصولاً هر مهاجری برای مهاجرت به کشور مقصد، می‌بایست از شرایط گوناگون جوی، جغرافیایی، سیاسی، اقتصادی، آموزشی و فرهنگی آن کشور مطلع باشد. البته از آنجا که مهاجرت، می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، هر مهاجری ممکن است نسبت به برخی از این ویژگی‌ها حساسیت نشان دهد و از سایر موارد چشم بپوشد. در این نوشتار لازم است تا برای ورود به بحث اصلی راجع به اقامت انگلستان، اندکی راجع به این ویژگی‌ها در کشور انگلستان صحبت کنیم.

اقامت انگلستان


انگلستان که در قسمت جنوبی بریتانیای کبیر قرار دارد، شامل بیش از ده‌ها جزیره‌ است. پایتخت انگلستان شهر لندن است که جمعیت آن حدود 9 میلیون نفر تخمین زده می‌شود. هوای کشور انگلستان معتدل و مدیترانه‌ای است. کشور انگلیس مجموعه‌ای از فرهنگ‌های مختلف را در درون خود جای داده است؛ لیکن اغلب مردم این کشور به سنت های دیرین خود وفادار هستند که نمونه‌ی این امر، حفظ سمبل‌های نظام پادشاهی و جایگاه ملکه در رژیم سیاسی این کشور است. ولی نظام سیاسی حاکم، پارلمانی و مبتنی بر دموکراسی است و نظام حقوقی آن، نظام حقوقی «کامن لا – common law» است. آشنایی با شرایط اقتصادی کشور مقصد نیز مهم است. چه بسا اقتصاد، از عوامل مهاجرت و درخواست اقامت در یک کشور خارجی باشد. اقتصاد کشور انگلستان پنجمین اقتصاد برتر دنیا معرفی می‌شود و شاخص های نامطلوب اقتصادی در این کشور، آمار کمتری را به خود اختصاص می‌دهند. هزینه‌ی یک زندگی متعارف در شهر لندن حدود 1000 پوند و خارج از لندن حدود 800 پوند برآورد می‌شود. طبیعتاً اطلاع از جزئیات اقتصادی و شرایط اشتغال در این کشور، منوط به مشورت با کسانی است که خود مدتی در انگلستان اقامت داشته اند و یا کسانی که به هر مناسبت دیگری، از جزئیات معیشت در ان کشور با خبر هستند.

اقامت انگلستان

ابعاد حقوقی اقامت انگلستان

اقامت در یک کشور خارجی، ارتباط تنگاتنگی با تابعیت آن کشور نیز دارد. در واقع افرادی که موفق به اخذ اخذ اقامت انگلستان شده باشند، ممکن است تحت شرایطی، تابعیت انگلستان را نیز کسب کنند. پیش از اخذ اقامت انگلستان، باید راه‌های مهاجرت به انگلستان را بررسی کرد و انواع ویزاهای (روادید) مهاجرتی را شناخت.
مسؤولیت صدور گذرنامه برای متقاضیان بر عهده‌ی اداره‌ی هویت و گذرنامه‌ی کشور انگلستان «The Identity and Passport Service» است. آژانس مرزبانی بریتانیا «UK Border Agency» نیز مسؤولیت بررسی تقاضای پناهندگی و مهاجرت به انگلستان را بر عهده دارد.
ویزاهای مربوط به مهاجرت به انگلستان از قرار ذیل است:
1 – ویزای مربوط به سرمایه‌گذاری تحت عنوان «Investors visa -Tier 1»
برای مهاجرت و اخذ اقامت انگلستان، در این روش متقاضی باید مبلغ یک میلیون پوند را برای سرمایه‌گذاری در این کشور فراهم کند تا موفق به اخذ ویزای «Tier 1» شود. همچنین فرد سرمایه‌گذار باید نیمی از اوقات خویش را در کشور انگلستان سپری کند. مدت اعتبار این ویزا 3 سال و قابل تمدید است. پس از انقضای اعتبار این ویزا، در صورت وجود شرایطی مثل اخذ حداقل نمره‌ی 605 در آزمون زبان آیلتس و سایر شرایط، می‌توان از این کشور تقاضای اقامت دائم کرد.
2 – ویزای صاحبان تجارت یا کارآفرینی تحت عنوان «Entrepreneurs visa - Tier1»
این ویزا مربوط به تأسیس شرکت در انگلستان است. ‌برای گرفتن این ویزا مقامات ذی‌صلاح انگلستان، اقدام به دادن امتیاز به فرد متقاضی مهاجرت بر اساس ملاک‌هایی از قبیل دانستن زبان انگلیسی و برخی ویژگی‌های فردی می‌کنند. همچنین برای گرفتن این ویزا باید مبلغ دویست هزار پوند برای شروع یک فعالیت اقتصادی در شرکت‌های تحت نظارت «financial service authority» سرمایه‌گذاری کرد.
3 – ویزای مربوط به کسانی که در کشور انگلستان فارغ‌التحصیل شده‌اند «Post Study visa - Tier1»
4 – ویزای مهاجرت به انگلستان برای افرادی که مهارت‌های خاصی، نظیر مهارت‌های شغلی و ... دارند تحت عنوان «Skilled workers visa - Tier2»
برای مهاجرت و اخذ اقامت انگلستان از طریق مهارت‌های خاص، متقاضی باید از یک مؤسسه یا نهاد انگلیسی درخواست کار داشته باشد. افرادی با توانایی‌های خاص مثل ورزشکاران یا هنرمندان برای مهاجرت به انگلستان می‌توانند از این طریق اقدام کنند.
5 – ویزای دانشجویی در کشور انگلستان تحت عنوان «Tier 4»
برای گرفتن این ویزا داشتن مدرک زبان انگلیسی و امکان اخذ پذیرش از یک دانشگاه معتبر در این کشور ضروری است. از جمله‌ی عواملی که درصد احتمال موفقیت در این مسیر را افزایش می‌دهد، کسب نمره‌ی بالا در آزمون زبان آیلتس و داشتن اسپانسر برای پرداخت هزینه‌های سکونت در انگلستان است.
6 – ویزای مربوط به کار و پیشه‌ی موقت تحت عنوان «Tier 5»
این ویزا مربوط به کسانی است که قصد دارند به طور موقت در کشور انگلستان مشغول به کار شوند.
7 – گرفتن ویزا از طریق ازدواج
فردی که با یکی از اتباع کشور انگلستان ازدواج کند، می‌تواند برای اخذ اقامت انگلستان اقدام کند. برای دریافت این ویزا سن هر دو طرف باید بیش از 18 سال تمام بوده و در خواست دهنده‌ی اخذ ویزا نیز باید تمکن مالی خود را مبنی بر اداره‌ی زندگی خود و همسرش اثبات کند. اخذ اقامت دائم نیز از این طریق و پس از گذشت مدت 5 سال، ممکن است.

اقامت انگلستان


همانطور که گفته شد، تابعیت ارتباط تنگاتنگی با اقامت دارد. اما شرایط گرفتن تابعیت بسته به نوع ویزایی که فرد از آن طریق به کشور انگلستان سفر می‌ کند، متفاوت است و نهایتاً منوط به تأیید مقامات رسمی و وزارت این کشور است. گفتنی است برای گرفتن تابعیت کشور انگلستان داشتن شرایطی از جمله موارد زیر الزامی است:
1 – سن متقاضی باید در زمان تقاضای تابعیت 18 سال یا بیشتر از آن باشد؛
2 – متقاضی باید از زندگی خوبی در زمان اقامت در کشور انگلستان برخوردار باشد و فاقد هرگونه سوء سابقه یا تخلف‌های کیفری در اداره‌ی مهاجرت کشور انگلستان باشد؛
3 – متقاضی دانش زبانی مناسب و در حد متعارف داشته باشد؛
4 – متقاضی اطلاعات مورد نیاز از فرهنگ، تاریخ و سیاست کشور انگلستان را داشته باشد؛
5 – متقاضی تصمیم به زندگی در کشور انگلستان در آینده داشته باشد؛
6 – متقاضی باید قبل از درخواست تابعیت برای کشور انگلستان، حداقل پنج سال در این کشور زندگی کرده و حضور فیزیکی داشته باشد؛
7- ...

فرم ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد

نظرات کاربران
سیروس محمودی
سلام من مهندس مکانیک خودرو با۲۰ سال تجربه در زمینه تعمیرات خودرو و ۹سال سابغه در زمینه اموزش در اموزش وپرورش دارم
مسعود
سلام من با پاسپورت ۳ماه آمدم ترکیه الان میخوام هرکشوری که بشه برم چه کار باید بکنم اصلا من کارگر ساده هستم
پاسخ توسط کارشناس (2)
با سلام برای روسیه و عمان برای نیرو یدی میتوانیم شما را راهنمایی نماییم.
بهاره
سلام.من ۳۸ سال دارم و کارشناسی ارشد شیمی و همسرم ۴۰ سال و کارشناسی مهندسی معدن با حدود ۱۷ سال سابقه کار عمرانی و یک دختر ۶ ساله داریم. برای مهاجرت کدوم کشور رو پیشنهاد میکنید و آیا خودم و همسرم اونجا میتوانیم به سادگی مشغول به کار بشویم ؟
پاسخ توسط کارشناس (1)
با سلام خدمت شما. با این شرایط می توانیم به شما کشور استرالیا را پیشنهاد دهیم، با ما در تماس باشید. با تشکر
مهدی فاضلی
با عرض سلام و خسته نباشید. اینجانب مهدی فاضلی دندانپزشک و متخصص ارتودنسی هستم. فارغ التحصیل اوکراین هستم در سال ۲۰۰۷. خواستم بدونم چطور میتونم در انگلستان پناهندگی بگیرم؟
پاسخ توسط کارشناس (2)
سلام دوست عزیز در خصوص پناهندگی هیچ خدماتی ارائه نمیدهیم برای اخذ اقامت قانونی کشور اوکراین ، اسپانیا و.. میتوانیم شما را راهنمایی نماییم.
احسان حسيني
سلام بنده ٣٥ سالمه شغلم نصب لمينت و همسرم كه شغلش تاتو هستش و همچنين دخترم كه ٥ سالشه و كمربند بنفش كاراته هستش الببته خانومم مدرك فني حرفه اي هم داره واسه ارايشگري چطوري ميتونيم درخواست اقامت يا پناهندگي بديم براي انگلستان؟ ممنون ميشم اگه راهنمايي كنيد
پاسخ توسط کارشناس (2)
با سلام موسسه حقوقی رادیو وکالت هیچ خدماتی در خصوص پناهندگی ارائه نمیکند.
مهتاب
با سلام آيا با مبلغ ١٠٠٠٠٠پوند مى توان اقامت كارآفرينى بريتانيا را دريافت كرد ؟
پاسخ توسط کارشناسان
با سلام خدمت شما مهتاب عزیز. موسسه حقوقی رادیو وکالت در حال حاضر خدماتی در خصوص اخذ اقامت بریتانیا را ارائه نمی دهد. جهت کسب اطلاعات از سایر کشورهای اروپایی می توانید با ما در تماس باشید. با تشکر