اقامت آمریکا

اقامت کشور آمریکا
بحث پیرامون اقامت آمریکا، مستلزم طرح مباحثی مجزا به نام "اقامت" و "اقامتگاه" و نیز "تابعیت" است. این مفاهیم از جمله ی مفاهیم قابل بحث در گرایش های حقوقی و از جمله گرایش حقوق بین الملل خصوصی است. اساساً در هر موردی که عناصر دو یا چند موجودیت بین المللی، با یکدیگر امتزاج یابند و نظام های حقوقی دو یا چند کشور مختلف با یکدیگر تداخل یابند، مباحث حقوق بین الملل خصوصی به لحاظ احوال شخصیه ی افراد در بُعد بین المللی و بین الدولی پیش می آید. به همین دلیل در این نوشتار نیز به فراخور بحث، اشاراتی به این مفاهیم بنیادین که در بحث اقامت آمریکا نیز مطرح است، می پردازیم.

اقامت آمریکا


دو مفهوم تابعیت و اقامت از یکدیگر مجزا هستند. می توان شرایطی را تصور کرد که فردی تابعیت آمریکا داشته باشد، لیکن در این کشور اقامتی نداشته باشد. همچنین ممکن است فردی اقامت آمریکا را چه به صورت موقت و چه به صورت دائم کسب کرده باشد، ولی هنوز به تابعیت این کشور ملبّس نشده باشد.
تابعیت یک مفهوم حقوقی، سیاسی است که به تعریف رابطه و پیوند شخص تابع با کشور متبوع خود می پردازد. تابعیت به دو نوع اصلی و اکتسابی تقسیم می شود که مورد اخیر، منوط به رعایت ضوابط اخذ تابعیت و موافقت مسؤولین است. مورد اول یا همان تابعیت اصلی به دو نوع سیستم خون و خاک تقسیم می شود و به نظر می رسد که در آمریکا هر دوی این سیستم ها مورد پذیرش قرار گرفته است. در سیستم تابعیت خون، فرزندی که از پدر به دنیا می‌آید، تابعیت پدر را کسب می‌کند و در سیستم خاک، تابعیت به فرزندی داده خواهد شد که در قلمرو سرزمین آن کشور به دنیا بیاید. گفتنی است آمریکا تابعیت مضاعف (دوگانه‌) شهروندان را نیز به رسمیت می‌ شناسد و تابعان آمریکا می‌توانند در عین داشتن تابعیت این کشور، شهروند کشور دیگری نیز باشند. متقاضیان اخذ تابعیت آمریکا باید سوگند وفاداری به این کشور یاد کنند که شامل این موارد است: الف) کنار گذاشتن وفاداری به دیگر کشورها ب) سوگند وفاداری به ایالات متحده‌ی آمریکا پ) پشتیبانی و دفاع از قانون اساسی ایالات متحده‌ی آمریکا ت) خدمت به کشور در هنگاه ضرورت.

اقامت آمریکا


اقامت یک مفهوم حقوقی  و عینی است که راجع به محل زندگی فرد یا محل انجام امور اصلی او است. اقامت نیز معمولاً به دو نوع اقامت دائم و موقت تقسیم می شود که در ادامه به بررسی ویزاهای (روادیدهای) اقامت آمریکا می پردازیم.


الف) برخی از ویزاهای اقامت موقت در آمریکا

ویزای موقت همان ویزای غیرمهاجرتی است که تنها موجب جواز اقامت موقت در آمریکا می شود. این ویزا به اقسامی از قبیل موارد ذیل تقسیم می شود:
1 – ویزای «بی 1 – B1» و «بی 2 – B2»
این ویزا به صورت موقت و مثلاً برای تجارت ‌های کوتاه مدت، گردشگری، شرکت در کنفرانس‌ها و همایش‌های بین المللی و یا ترکیبی از هردو، صادر می شود.
2 – ویزای دانشجویی
این ویزا خود به دو نوع تقسیم می‌شود: «ام - M» یا «اف - F». همسر افرادِ دارای این ویزا و نیز فرزندان مجرد زیر سن 21 سال آن فرد، می‌توانند به همراه وی به آمریکا سفر کنند و به همراه دانشجوی مذکور زندگی کنند.
این دانشجویان در دوره‌ی دانشجویی خود می‌توانند از طریق پیدا کردن یک کارفرمای آمریکایی و مهیا نمودن یک شغل در آمریکا، ویزای دانشجویی خود را به یک ویزای غیرمهاجرتی دیگر و یا به یک ویزای مهاجرتی، مطابق مقررات تغییر دهند.
3 – ویزای «ای 2 E2 -»
در این روش شخص متقاضی یک سرمایه‌گذار است و باید شغلی در آمریکا راه اندازی کند.
4 – ویزای «ای 1 – E1»
این ویزا برای افراد غیرآمریکایی است که در حال کسب و کار با کشور آمریکا هستند.

اقامت آمریکا

ب) ویزاهای اقامت دائم برای مهاجرت به آمریکا

1 – ویزای خویشاوندی
افرادی که دارای اقامت دائم آمریکا هستند، می‌ توانند تعدادی از بستگان خود را مطابق مقررات برای مهاجرت به آمریکا به این کشور آورند.
2 – ویزای «ای بی 1 – EB1»
 این ویزا‌ برای افرادی به کار برده می‌شود که توانایی خاصی در ورزش، هنر یا سایر امور طبق مقررات دارند.
3 -  ویزای «ای بی 5 – EB5»
این روش برای اخذ اقامت آمریکا از طریق سرمایه گذاری است. در این روش سرمایه‌گذار مبلغ یک میلیون دلار در شهرهای بزرگ و پانصد هزار دلار در شهر های کوچک که نرخ بیکاری در آنها بالا است، سرمایه‌گذاری نموده و از این طریق به اخذ اقامت آمریکا نائل می‌شود.
4 – مهاجرت به آمریکا از طریق ازدواج
در این روش فرد متقاضی اقامت آمریکا، باید با یک شهروند آمریکایی ازدواج کند و از این طریق موفق به اخذ اقامت آمریکا شود.
5 – مهاجرت به آمریکا از طریق پناهندگی
البته باید گفت که نفس پناهندگی غالباً از جانب کشور مبدأ غیر قانونی تلقی می‌شود و لذا از سوی متخصصین عرصه‌ی حقوق و وکلای مهاجرت به آمریکا توصیه نمی‌شود.
6 – مهاجرت از طریق شرکت در قرعه کشی (لاتاری) و دریافت گرین‌کارت (کارت سبز) آمریکا
آمریکا هرساله با برگزاری قرعه‌کشی در وسعت جهانی از میان کسانی که در وب سایت‌های مربوط به آن ثبت نام نموده ‌اند، اقدام به قرعه‌کشی می کند و از این طریق به حدود پنجاه هزار نفر، گرین کارت آمریکا ارائه می کند.
ویزای اقامت آمریکا به دو نوع موقت و دائم تقسیم ‌بندی می ‌شود. در مورد اقامت دائم که با صدور گرین کارت یا همان کارت سبز همراه است، طبق مقررات مهاجرت به آمریکا، دارنده‌ی کارت سبز اجازه‌ی سکونت دائم در آمریکا را دارد و همچنین و به تبع آن اجازه ی کار کردن نیز برای این فرد مقیم وجود دارد.

اقامت آمریکا


در پایان بحث از اقامت آمریکا باید در مورد درخواست تمدید ویزای آمریکا نیز صحبت کرد. شهروندان خارجی که با ویزای غیر مهاجرتی و به عبارت دیگر، با ویزای موقت به کشور آمریکا وارد می‌شوند، با توجه به این که مدت اقامت مجاز آن ها در ایالات متحده ی آمریکا محدود است، پس از انقضای این مهلت می ‌توانند تقاضای تمدید ویزای مذکور را کنند تا در صورت وجود شرایط و ضوابط مقرر در قانون، با درخواست آنها موافقت شود.
در پایان باید گفت که ضوابط اقامت آمریکا، تحت تأثیر مستقیم مسائل و تصمیمات سیاسی است و لذا مشورت با متخصصین این امر و افراد آگاه به این مسائل، ضروری می نماید.

فرم ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد

نظرات کاربران
حسین
ایا پس از دوسال زندگی در باکو میتوان به امریکا مهاجرت کرد
پاسخ توسط کارشناس (2)
با سلام خیر دوست عزیز اما با اخذ اقامت اوکراین پس ار دو سال پاسپورت گرفته و میتوانید ویزا 10 ساله آمریکا را اخذ نمایید.
Nima
سلام چطور میشه لاتاری گرفت یا ثبت نام کرد؟ممنون
پاسخ توسط کارشناسان
با سلام خدمت شما نیما عزیز. در حال حاضر موسسه حقوقی رادیو وکالت در خصوص نحوه ثبت نام لاتاری خدماتی را ارائه نمی دهد و شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر کشورها و انواع اقامت با ما در تماس باشید. با تشکر
معصومه
سلام وقت بخیر.من دارای مدارک :1-مدرک هنری نقاشی مینیاتوراز اداره فرهنگ و ارشاد 2-مدرک آشپزی و شیرینی پزی از اداره فنی و حرفه‌ای 3-مدرک ورزشی آمادگی جسمانی از اداره تربیت بدنی 4-مدرک ماساژ کاربردی از اداره علوم و فنون هستم. میخواستم از طریق مدارکم ویزای کاری آمریکا رو دریافت کنم .ممنون میشم راهنمایی کنید.
پاسخ توسط کارشناسان
با سلام در حال حاضر اخذ اقاما آمریکا بسیار دشوار می باشد کشورخای دیگری رو به شما پیشنهاد میکنیم با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.
محمد
لطفا تماس حاصل فرمایید
پاسخ توسط کارشناسان
بدلیل اینکه اطلاعات شما در دسترس ما نمی باشد، لطفا شما با شماره درج شده در بالای سایت تماس حاصل نمایید. با تشکر
رجبی
برای توضیحات بیشتر در مورد اقامت آمریکا کی باید تماس بگیرم؟
پاسخ توسط کارشناسان
در روزهای کاری از ساعت 9 الی 17 با موسسه تماس بگیرید