اعزام دانشجو به کانادا

وضعیت تحصیل در کشور کانادا چگونه است؟

فرایند اعزام دانشجو به کانادا چیست؟

شرایط اعزام دانشجو به کانادا چیست؟

خدمات حقوقی هلدینگ رادیو وکالت راجع به اعزام دانشجو به کانادا از چه قرار است؟

اعزام دانشجو به کانادا


امروزه تحصیل در کشورهای خارجی، هم از بُعد بهره مندی از مزایا و امکانات آن کشور ها مورد توجه ویژه ی دانشجویان است و هم از این بابت که راهی جهت مهاجرت به یک کشور خارجی تلقی می شود، مورد عنایت مهاجران و خصوصاً مهاجران جوان قرار گرفته است. در دنیای گسترده ی امروز، امر مهاجرت با تصویب مقررات پرشمار داخلی و بین‌الملی، امری پیچیده و تخصصی شده است. به نظر می رسد که افراد غیرمتخصص به تنهایی توانایی مهاجرت از کشور مبدأ به کشور مقصد را ندارند و یا حداقل این کار برای آنان بسیار دشوار است و لذا مراجعه به یک وکیل مهاجرت، مطلوب و مطمئن به نظر می ‌رسد. دلیل این پیچیدگی، نه تنها مقررات و قوانین متعدد، بلکه وجود برخی رویه های اداری میان دستگاه ها است. بدین توضیح که به طور کلی، قانون توانایی پیش بینی تمامی مسائل و رخداد ها را ندارد و لذا تفسیر مراجع از قانون و نیز شکل گیری رویه ها، سعی در حل مسائل حقوقی جدید الحدوث دارد.
کشور کانادا از جمله‌ی کشور های مطلوب برای مهاجرت و تحصیل است. بدین ترتیب لازم است در مورد ضوابط قانونی اقدام برای اعزام دانشجو به کانادا اطلاعاتی کلی از قوانین این کشور و نیز اطلاعاتی از قوانین ایران برای اعزام دانشجو به خارج از کشور به همراه داشت. همچنین اطلاع از عرف‌ ها و رویه ‌های اداری اعزام دانشجو به کانادا نیز می‌تواند در روند اعزام، مؤثر واقع شود. در این مسیر، هلدینگ حقوقی رادیو وکالت با بهره گیری از وکلای با تجربه در امر اعزام دانشجو به کانادا، آمادگی ارائه ی انواع خدمات حقوقی راجع به قوانین، رویه ها و عرف های اداری را به متقاضیان دارد.

اعزام دانشجو به کانادا


در مورد اعزام دانشجو به کانادا، مانند هر کشور دیگری، ابتدائاً باید نکاتی را در مورد اوضاع و احوال اقلیمی، فرهنگی، سیاسی و آموزشی این کشور دانست تا آگاهانه و هوشمندانه به انتخاب آن کشور برای ادامه‌ی تحصیل و احیاناً اشتغال به کار دست زد. هلدینگ حقوقی رادیو وکالت علاوه بر موضوعات حقوقی و اداری مربوط به اعزام دانشجو به کانادا، می تواند راجع به شرایط تحصیلی و زندگی در کشور کانادا نیز به مشاوره حقوقی با متقاضیان و دانشجویان بپردازد.
کانادا یکی از کشور های شمالی قاره‌ی آمریکا است که به لحاظ مکان جغرافیایی خود، از دو جهت شمال و غرب به اقیانوس‌ اطلس و اقیانوس آرام، و از جنوب به کشور ایالات متحده‌ی آمریکا منتهی می‌ شود. مساحت کشور کانادا ۹٫۹۸۴٫۶۴۰ کیلو متر مربع است که به ده استان و سه قلمرو تقسیم شده است. استان ‌های این کشور از جمله عبارتند از کبک، آلبرتا، بریتیش کلمبیا، مانیتوبا، نیوبرانزویک و ...
کشور کانادا دومین کشور بزرگ جهان است که مساحت آن به صورت تقریبی  شش برابر ایران است. جمعیت این کشور بر طبق آخرین آمار رسمی، بیش از سی و سه میلیون نفر تخمین زده شده است.
آگاهی از شرایط سیاسی کشور مقصد برای تحصیل نیز برای متقاضیان اعزام دانشجو به کانادا، بی‌فایده نیست و ممکن است بر تصمیم ایشان تأثیر گذار باشد. ضمن آنکه نظام سیاسی، تأثیر غیر قابل کتمانی بر اقتصاد و نیز آموزش عالی دارد. حکومت کشور کانادا «دموکراتیک فدرال»  بوده که در دو بخش استانی و ملی اداره می‌ شود. کشور کانادا دارای سیاسی مطلوب و بالغ بر بیست حزب است که حدود بیست درصد از آن ها، در مجلس دارای نماینده هستند. از جمله‌ی این احزاب عبارتند از:
- حزب محافظه کار کانادا با مرام لیبرالیسم اقتصادی،
- حزب دموکرات جدید با مرام سوسیال دموکراسی،
- حزب لیبرال کانادا با مرام لیبرالیسم میانه،
- حزب سبز کانادا با مرام سیاست های سبز،
- حزب سوسیال دموکرات با مرام ملی گرایی،
- حزب اتحاد شمال با مرام محافظه کاری اجتماعی،
- حزب کمونیست کانادا با مرام کمونیسمی،
- حزب مارکسیست لنینیست کانادا،
و احزاب دیگری با مرام های مذهبی، زیست محیطی و ...
همچنین از جمله‌ی عواملی که باعث شده است این کشور همواره به عنوان مقصد متقاضیان اعزام دانشجو به کانادا باشد، اقتصاد قوی این کشور است که داوطلبین اعزام دانشجو به کانادا را با امیدی برای پیدا کردن شغل در آینده و امکان تغییر ویزای دانشجویی به ویزای شغلی و پس از آن امکان دریافت اقامت دائم رو‌به‌رو می‌ سازد. البته کسب هر کدام از این ویزا ها و مجوز های اقامت، منوط به رعایت ضوابط و شرایط قانونی و نیز توجه به سیاست‌ های کلی کشور مورد نظر است. ولی به صورت کلی، باید گفت که زمینه‌ی فعالیت مطلوب اقتصادی در کشور کانادا فراهم است؛ چرا که کشور کانادا یکی از ثروتمندترین کشور های جهان به حساب می‌آید و در بین ده کشور اول تولید کننده‌ در جهان قرار دارد. گفته می ‌شود که غالب فعالیت‌ های صنعتی این کشور، در دو استان کبک و انتاریو واقع می‌ شود.
آگاهی از اقتضائات فرهنگی کشور کانادا نیز می‌تواند مورد نظر متقاضیان اعزام دانشجو به کانادا باشد. طبیعتاً آشنایی با فرهنگ و نحوه ی زندگی کانادایی ها می تواند عامل تأثیر گذاری در انتخاب این کشور برای تحصیل باشد. فرهنگ مردمان این کشور برای مهاجران بسیار مطلوب دانسته شده است؛ به گونه ‌ای که اولاً تراکم جمعیتی این کشور در مقام قیاس با دیگر کشور ها با توجه به مساحت بسیار زیاد و جمعیت اندک آن، بسیار پایین است و در همین تراکم اندک، قریب به 200 فرهنگ مختلف از اقصی نقاط جهان وجود دارد و این خود نشان دهنده‌ی فرهنگ مدارا گرایانه‌ی مردمان این کشور با خارجیان و از جمله داوطلبان تحصیل در کانادا است.

اعزام دانشجو به کانادا


اکنون جمعیتی بالغ بر 250 هزار نفر ایرانی در کانادا زندگی می کنند. تعدادی از اساتید دانشگاه ها، کارآفرینان، سیاست مداران، هنرمندان و موسیقی دانان این کشور را ایرانیان تشکیل می دهند. حتی کنگره ای در کانادا با عنوان کنگره ی ایرانیان کانادا تشکیل شده است که به گفته ی وب سایت آن، سازمانی است غیرانتفاعی، غیر مذهبی و غیر حزبی که به همت جمعی از فعالان اجتماعی از سال 2007 میلادی پایه گذاری و شروع به فعالیت نموده است. هدف اصلی بانیان این حرکت، ایجاد ساختاری برای هماهنگ سازی صدای همه ی ایرانیان مهاجر با هر باور سیاسی، مذهبی و اجتماعی در پیگیری حقوق و منافعشان از طریق ارتباط مؤثر با سیاست گذاران کانادا در سطوح ملی و استانی بوده است. کنگره ی ایرانیان کانادا در طی این سال ها مسیر پر فراز و نشیبی را طی نموده و امروزه به عنوان یکی از فراگیرترین سازمان های اجتماعی جامعه ی ایرانیان در کانادا محسوب می شود. بخش اعظم اعضای این کنگره در محدوده ی تورنتو بزرگ و شهر های هم جوار آن زندگی می کنند. وجود چنین تشکل هایی برای حمایت از مهاجران ایرانی، می تواند قابل توجه متقاضیان اعزام دانشجو به کانادا نیز قرار گیرد. هماهنگی فعالیت های کنگره توسط هیأت مدیره ی این مجموعه صورت می گیرد که اعضای آن به طور دوره ای، از طریق یک فرایند انتخابات دموکراتیک توسط اعضای کنگره انتخاب می شوند. بسیاری از برنامه های این کنگره از طریق کمیته های متشکل از اعضای داوطلب برنامه ریزی و اجرا می شود. این برنامه ها طیف متنوعی از فعالیت ها را شامل می شود که عمدتاً معطوف به محورهای اصلی زیر معرفی شده است:
- ایجاد محیطی سازنده برای مشارکت ایرانیان در فعالیت های گروهی و همکاری برای ارائه ی خدمات به جامعه خود
- حمایت از ایرانیان مهاجر در پیدا کردن جایگاه خود در جامعه ی جدید
- شناسایی، معرفی و حمایت از فعالین موفق ایرانی کانادایی که می توانند صدایی برای جامعه ی ایرانی کانادایی باشند
- معرفی و گرامی داشت فرهنگ و ارزش های ایرانی
حضور و مشارکت در برنامه های کنگره ی ایرانیان کشور کانادا عموماً برای همه ی ایرانیان (اعم از عضو و غیر عضو) آزاد است. این برنامه ها معمولاً از طریق وبسایت کنگره، نشریات، ایمیل و شبکه های اجتماعی اطلاع رسانی می شوند. ساختار دموکراتیک کنگره، امکان ارائه ی ایده، تبادل نظر و مشارکت در برنامه ریزی و اجرای برنامه ها را برای افراد عضو و غیرعضو به سهولت فراهم می کند.

اعزام دانشجو به کانادا


تحصیل در کانادا از وضعیت مطلوبی برخوردار است. در حال حاضر، بیش از صد و سی هزار دانشجوی بین المللی در کشور کانادا مشغول به تحصیل هستند و این امر، نشان از سطح بالای کیفیت دانشگاه های این کشور دارد. کشورکانادا دارای 26 دانشگاه است که از این تعداد، 3 دانشگاه آن در لیست 50 دانشگاه برتر دنیا و13 دانشگاه آن در لیست 300 دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته است. هزینه ی تحصیل در این کشور، در مقایسه با کشور های انگلستان، استرالیا و نیوزیلند کمتر است و همچنین بورس های متعددی برای کمک به هزینه های تحصیلی وجود دارد که البته بیشتر این بورس ها برای مقاطع فوق لیسانس و بالاتر در نظر گرفته شده است؛ ولی برای مقطع لیسانس هم تعدادی از این بورس های تحصیلی وجود دارد و می تواند مورد استفاده ی دانشجویان قرار گیرد. هزینه ی تحصیل در دانشگاه های کانادا برای دانشجویان بین المللی در مقاطع  لیسانس به طور میانگین حدود 14000 دلار کانادا در سال برآورد می شود. گفتنی است رشته های هنر و علوم انسانی، ارزان تر هستند و رشته های مهندسی و پزشکی هزینه های بیشتری دارند. با این حال، مبالغ پیش گفته ممکن است طی دوره های مختلف آموزشی و متناسب با سیاست های آموزشی کشور کانادا دستخوش تغییر قرار گیرد. به همین دلیل مراجعه به وکلای حقوقی و مشاوران اعزام دانشجو به کانادا می تواند کمک کننده باشد.


اعزام دانشجو به کانادا و تحصیل در آن

چه راه هایی برای اعزام دانشجو به کانادا وجود دارد؟

دپارتمان مهاجرت و اعزام دانشجو در هلدینگ حقوقی رادیو وکالت، آماده ی ارائه ی انواع خدمات حقوقی برای اعزام دانشجو به کانادا و انجام امور اداری و نیز پیگیری حمایت های لازم پس از اعزام است.
آنچه ممکن است برای متقاضیان اعزام دانشجو به کانادا مهم و قابل توجه باشد این است که قسمت عمده ‌ی شرایط و ضوابط سیستم آموزشی و تحصیل در این کشور، بر عهده‌ ی بخش ایالتی بوده و از یک ایالت به ایالت دیگر متفاوت خواهد بود. بدین ترتیب برای آگاهی از الزامات مختص به هر ایالت، مراجعه به وکلای متخصص امری الزامی به نظر می رسد.
به صورت عمده تحصیلات ابتدایی، یعنی آنچه که قبل از ورود به دانشگاه به کانادایی‌ ها آموخته می شود، غالباً تا 16 سالگی و در برخی از ایالات تا 18 سالگی اجباری بوده و همچنین رایگان است. ولی پس از آن، تحصیل در دانشگاه مشمول هزینه‌ هایی است. نظام آموزشی کشور کانادا از یک دوره پیش‌دبستانی با مدت زمانی ۱ تا ۲ سال؛ مقطع آموزش ابتدایی با مدت زمان ۵ تا ۸ سال و مقطع آموزش متوسطه، تا پایان پایه ۱۲ تحصیلی، تشکیل شده ‌است. در کانادا معمولاً زمان  ثبت نام و ورود به دانشگاه، شهریور ماه است و پایان خرداد هرسال آخرین زمان ارسال مدارک به دانشگاه های کانادا برای ورودی شهریور محاسبه می شود.
باید گفت که برای مهاجرت به این کشور، یکی از راه‌ ها، اعزام دانشجو به کانادا است که تقریباً به عنوان یکی از بهترین راه‌ ها برای مهاجرت دائم به کشور مقصد از سوی متخصصین اعزام دانشجو به کانادا، مورد توصیه قرار می‌گیرد. این کشور که یکی از مهاجر پذیرترین کشور های دنیا است، از سطح آموزشی بسیار بالایی برخوردار بوده و دانشگاه ‌های معتبری را در سطح بین المللی در درون خود جای داده است. به طوری که بسیاری از دانشگاه های کانادا، در زمره ی دانشگاه های برتر دنیا جای گرفته اند.

اعزام دانشجو به کانادا


اکنون باید در مورد برخی از قوانین و مقررات برای آگاهی از روند اقدام برای تحصیل در دانشگاه‌ های کانادا اطلاع یافت. متقاضیان اعزام دانشجو به کانادا در اولین قدم بایستی از دانشگاه مورد نظر خود در یکی از ایالت‌ های این کشور، پذیرش دریافت کنند. برای اینکه متقاضیان اعزام دانشجو به کانادا بتوانند از دانشگاه‌ های این کشور پذیرش بگیرند، بایستی از حداقل‌ها و پیش نیازهای زبانی برخوردار باشند. به عنوان مثال چنانچه فردی بخواهد در مقطع کارشناسی از دانشگاه‌ های این کشور پذیرش بگیرد باید حداقل نمره‌ی 6 را در آزمون زبان آیلتس دریافت کرده باشد و همچنین در مقاطع بالاتر، به تناسب این حداقل نمره افزایش پیدا می‌کند. برای آگاهی از ضوابط آزمون‌های زبان، توصیه می شود به یک وکیل متخصص در امر اعزام دانشجو به کانادا مراجعه شود.
در راستای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی، دارا بودن یکسری از حداقل ‌ها ضروری است. همانگونه که گفته شد مهمترین پارامتر، داشتن نمره‌ی زبانی 6 در آزمون زبان آیلتس است. هرچند که اگر نمره‌ی دانشجو در آزمون مربوط به حد نصاب نرسید، می‌تواند به صورت مشروط و به شرط پاس کردن یک یا دو ترم زبان انگلیسی در دانشگاه مورد نظر خود، اقدام به دریافت پذیرش کند. آگاهی از این ضوابط منوط به مطالعه‌ی قوانین تحصیلی در کشور کانادا و نیز ضوابط خاص هر دانشگاه است که معمولاً از طریق پایگاه‌ های اینترنتی مربوط به این دانشگاه ‌ها، قابل دسترسی است.
نکته‌ی قابل توجه دیگر آن است که شرایط گرفتن پذیرش، همانگونه که گفته شد، بسته به رشته‌ی مورد نظر، ایالت انتخابی و مقطع تحصیلی متقاضی اعزام دانشجو به کانادا متفاوت است. به عنوان مثال در برخی دانشگاه‌ ها حداقل نمره‌ی دیپلم 14 و در برخی دیگر، داشتن حداقل نمره‌ی 15 در دیپلم لازم و ضروری است.
در مقطع کارشناسی ارشد نیز داشتن نمره‌ی 6.5 در آزمون آیلتس به عنوان نمره‌ی حداقل لازم است. در مقطع دکترا نیز داشتن مدرک کارشناسی با حداقل معدل 15 در چهار سال و داشتن مدرک کارشناسی ارشد با معدل حداقل 16 و داشتن نمره‌ی زبان در آزمون زبان آیلتس با حداقل نمره‌ی 6.5 الی 7،  به همراه توصیه نامه از اساتید لازم و ضروری است.
هزینه های تحصیلی و هزینه های زندگی در کشور کانادا:
عموماً یکی از دغدغه‌ های بزرگ در ذهن دانشجویان و متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، بحث هزینه‌ ها و مخارجی است که برای تحصیل و نیز زندگی در کشور خارجی لازم است. آگاهی از این هزینه‌ ها نیز می‌تواند در انتخاب متقاضیان تأثیرگذار باشد. البته باید گفت که در نحوه ی محاسبه ی این هزینه ها، ملاک های عادی و متعارف تحصیلی و زندگی مد نظر قرار گرفته است و البته هم پای تغییرات اقتصادی یا سیاست های آموزشی، این مبالغ نیز دستخوش تغییراتی قرار می گیرد. با این حال باید گفت که هزینه‌ی تحصیل در این کشور به نسبت دیگر کشور های اروپایی، بالا است و شهریه‌ های دوره‌ های آموزشی در این کشور بسته به نوع ایالت در نقطه نقطه‌ی این کشور متغیر است. همچنین باید مد نظر داشت که دوره ‌های تحصیلی به تناسب بالاتر رفتن و تخصصی‌تر شدن، گران‌تر می‌شوند؛ یعنی مقطع کارشناسی ارشد از مقطع کارشناسی، و مقطع دکتری از مقطع کارشناسی ارشد همواره گران‌تر است. به عنوان مثال دوره‌ های کارشناسی چیزی در حدود سالیانه 6000 تا 22000 دلار کانادا خرج برمی‌دارند و دوره‌ های کارشناسی ارشد به طور متوسط سالیانه 6500 تا 25000 دلار کانادا هزینه در بر دارند. راجع به طول مدت تحصیل در مقاطع تحصیلی متلف نیز باید گفت که مدت زمان دوره‌ ها برای متقاضیان اعزام دانشجو به کانادا، در مقطع کارشناسی به طور معمول 4 سال و کارشناسی ارشد 2 سال و دوره‌ی دکتری نیز 3 الی 4 سال است.
علاوه بر هزینه‌ های فوق که تنها مربوط به شهریه‌ی دانشگاه متقاضیان اعزام دانشجو به کانادا است، هزینه‌های زندگی کردن در کانادا هرچند به میزان قابل توجهی به خود فرد بستگی دارد، ولی نسبتاً بالا است و دانشجو حداقل در سال‌های اولیه بایستی منابعی را در راستای تأمین هزینه ‌های خود در نظر داشته باشد. هزینه‌های زندگی شامل هزینه‌هایی مربوط به خوابگاه، بیمه، بهداشت، غذا، لباس، حمل و نقل و لوازم التحریر است. برآورد هزینه ‌ای که در این مورد می شود، چیزی در حدود 10000 تا 20000 دلار کانادا است.
برای تعدیل فشارهای احتمالی در خصوص مسائل مالی چه باید کرد؟ نباید از نظر دور داشت که در کشور کانادا نیز مانند دیگر کشور ها، بورسیه‌ ها و کمک هزینه ‌های تحصیلی برای دانشجویان پیش بینی شده است که دریافت آن مستلزم داشتن رزومه‌ ای قوی و برخورداری از شرایط مقرر از جمله نیاز واقعی دانشجو به آن است. متقاضیان اعزام دانشجو به کانادا معمولاً از دو طریق می‌توانند درخواست کمک هزینه‌ی تحصیلی نمایند:
 الف) از طریق مراجعه به دانشگاه مورد نظر خود و درخواست کمک هزینه‌ ی تحصلی؛
 ب) از طریق جذب بورسیه از مراکز مطالعاتی، مؤسسات تحقیقاتی و همچنین مراکز خیریه.
همچنین قانون این کشور اجازه‌ی اشتغال به کاری پاره وقت را برای دانشجویان این کشور فراهم کرده است. البته باید دانست که ساعات این امر محدود بوده و نبایستی به درس دانشجو لطمه ‌ای وارد آورد.
بدین ترتیب و به طور خلاصه باید یادآوری کرد که کانادا دارای یک نظام آموزشی معتبر در عرصه ‌ی بین المللی است و تحصیل در دانشگاه های آن برای دانشجویان، یک امتیاز به حساب می آید. قریب به سیزده دانشگاه این کشور در زمره ی سی صد دانشگاه برتر و بالغ بر بیست دانشگاه این کشور در زمره‌ی هشت‌صد دانشگاه برتر جهان قرار دارد. هزینه ی تحصیل در این کشور، در مقایسه با برخی از کشور های اروپایی کمتر است و نیز بورس های متعددی برای کمک هزینه های تحصیلی وجود دارد. هزینه ی تحصیل در دانشگاه های کانادا برای دانشجویان بین المللی در مقاطع  کارشناسی به طور میانگین حدود 14000 دلار کانادا در سال برآورد شده است. . برای اینکه متقاضیان بتوانند از دانشگاه‌های این کشور پذیرش بگیرند، باید از پیش نیازهای زبانی نیز برخوردار باشند. برای مثال، چنانچه شخصی بخواهد در مقطع کارشناسی از دانشگاه ‌های کشور کانادا پذیرش بگیرد، باید حداقل نمره‌ی 6 را در آزمون زبان آیلتس دریافت کرده باشد و همچنین در مقاطع بالاتر، به تناسب، این نمره افزایش پیدا خواهد کرد.
برای تأمین هزینه های تحصیلی یا زندگی در کانادا نیز، اخذ کمک هزینه های تحصیلی (بورس) از مراجع مربوط و نیز اشتغال به کار در این کشور می تواند کارگشا باشد.

اعزام دانشجو به کانادا

اعزام دانشجو به کانادا از طریق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری


اکنون باید در خصوص اعزام دانشجو به کانادا از طریق وزارت علوم ایران نیز به ارائه ی توضیحاتی پرداخت. هلدینگ حقوقی رادیو وکالت با هکاری با این وزارتخانه و سایر نهاد های مربوط، امکان تسهیل روند اعزام دانشجو به کانادا را فراهم آورده است.
قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور مصوب سال 1364، و نیز آیین‌نامه‌ی آن، منبع قانونی برای اعزام دانشجو به خارج از طریق دولت ایران و وزارت علوم است. در این قانون و نیز آیین‌نامه‌ی اعطای‌ بورس‌ تحصيلی‌ و اعزام‌ دانشجو به‌ خارج‌ از كشور، شرایط اعزام شوندگان ذکر شده است که از جمله می‌توان به این موارد اشاره کرد:
الف) ایمان و اعتقاد به اسلام، نظام جمهوری اسلامی ایران، قانون اساسی و ولایت فقیه؛
ب) داشتن كارت‌ پايان‌ خدمت‌ يا معافيت‌ دائم‌ يا معافيت‌ تحصيلی‌ و يا دفترچه‌ی‌ آماده به‌ خدمت برای آقایان؛
پ) توانایی‌ جسمی‌ متناسب‌ با رشته‌‌ی تحصيلی‌ و الزامات‌ حرفه ‌‌ای ناشی‌ از آن‌ رشته؛
و ...
به موجب قانون، در شرایط مساوی میان آقایان، اولویت با دانشجویان متأهلِ دارای مدرک کارشناسی است. بانوانِ داوطلب که دارای مدرک کارشناسی هستند نیز در کنار ضوابط عمومی، تنها در صورتی که ازدواج کرده باشند و با همراهی شوهر خویش می‌توانند به خارج اعزا شوند.
نکته‌ی مهمی که در راه اعزام دانشجو از طریق وزارت علوم وجود دارد این است که تحصیل در خارج حتماً باید در دانشگاهی صورت گیرد که مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران باشد. بدین ترتیب متقاضیان تحصیل در کانادا، می بایست از لیست ارائه شده از سوی وزارت علوم، اقدام به انتخاب دانشگاه مدّ نظر خود کنند. این لیست هر سال به روز رسانی می شود. تعدادی از دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم برای اعزام دانشجو به کانادا عبارتند از:
- گروه الف (ممتاز):
1.    Dalhousie University
2.    Laval University
3.    Montréal School of Higher Commercial Studies (HEC Montréal)
4.    McGill University
5.    McMaster University
6.    Queen’s University
7.    Simon Fraser University
8.    Université de Montreal
9.    Universitié de Montreal Ecole Polytechnic
10.    University of Alberta
11.    University of British Columbia
12.    University of Calgary
13.    University of Guelph صرفاً در رشته ‌های کشاورزی و دامپروری
14.    University of Ottawa
15.    University of Toronto
16.    University of Victoria
17.    University of Waterloo
- گروه ب (خوب)
1.    Carleton University
2.    Concordia University
3.    Ecole de Technologie Supérieure, University of Quebec
4.    The University of Western Ontario
5.    Université du Québec à Montréal
6.    Université du Québec à Québec
7.    University of Guelph
8.    University of Manitoba
9.    University of Saskatchewan
10.    York University
11.    University of New Brunswick
12.    university of Regina
13.    Memorial University of Newfoundland
14.    National Institute Scientific Research, University of Quebec
15.    University of Windsor
- گروه ج (متوسط)
1.    Acadia University
2.    Augustana University College
3.    Bishops University
4.    Brandon University
5.    Brock University
6.    Cape Breton University (CBU)
7.    Lakehead University
8.    Laurentian University
9.    Mount Allison University
10.    Mount Saint Vincent University
11.    National School of Public Administration, University of Quebec
12.    Nipissing University
13.    Nova Scotia Agricultural College
14.    Universite Saint – Anne
15.    Saint Paul University
16.    Saint Marys University
17.    St. Francis Xavier University
18.    The Kings University College
19.    The University of Lethbridge
20.    The University of St. Jeromes College
21.    The University of Winnipeg
22.    Trent University
23.    Trinity Western  University
24.    Universite de Moncton
25.    University of Prince Edward Island
26.    University of Quebec at Chicoutimi
27.    University of Quebec at Hull
28.    University of Quebec at Rimouski
29.    University of Quebec at Trosi – Rivieres
30.    University of Quebec, Abitibi – Temiscamingue
31.    University of Sherbrooke
32.    University of St. Michaels College
33.    University of Sudbury
34.    University of Trinity College
35.    University College of Saint – Boniface
36.    Wilfrid Laurier University

اعزام دانشجو به کانادا


به صورت کلی نباید فراموش کرد که طبیعتاً بهره‌گیری از کسانی که در کانادا زندگی یا تحصیل یا کار کرده‌ اند، و یا مشورت با متخصصین و وکلای امور مهاجرت و اعزام دانشجو به خارج از کشور، می‌تواند آگاهی از شرایط و اوضاع و احوال اقلیمی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و خصوصاً تحصیلی را با کیفیتی مطلوب و مطمئن برای دانشجویان و از جمله داوطلبان اعزام دانشجو به کانادا به ارمغان آورد و در این مسیر، آگاهی از قوانین و مقررات مربوط نیز می‌تواند فرایند اعزام را تسهیل کند و سرعت بخشد.  
نحوه‌ی انتخاب داوطلبان از مسیر اعزام دانشجو بر اساس قانون مربوط، و چگونگی احراز صلاحیت آن ها در ماده‌ی 7 قانون اعزام دانشجو به خارج از ایران مورد اشاره قرار گرفته است. این ماده هم به صلاحیت علمی و هم به صلاحیت اخلاقی پرداخته است. صلاحیت علمی متقاضیان بر اساس سوابق دانشگاهی ایشان و نیز آزمون علمی تعیین می‌شود. چنانچه تعداد داوطلبین بیش از تعداد مورد نیاز باشد، اولویت افراد بر مبنای صلاحیت علمی ایشان مورد بررسی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار می‌ گیرد. صلاحیت اخلاقی داوطلبان نیز از سوی یک هیأتِ بررسی صلاحیت اخلاقی، مورد بررسی قرار می ‌گیرد. ملاک‌ های اخلاقی نسبتاً عام است و از جمله شامل ایمان و اعتقاد به اسلام، نظام جمهوری اسلامی، قانون اساسی و ولایت فقیه، تقوا و عدم وابستگی به احزاب و گروه‌های ملحد و محارب می‌شود. در توضیح بیشتر ضوابط قانونی اعزام دانشجو به کانادا، باید گفت که سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ كشور، هر‌ ساله‌ از طريق‌ آگهی‌، ظرفيت‌ پذيرش‌ داوطلبان بورس‌ و اعزام، رشته‌ها و مقاطع‌ تحصيلی‌ مورد نظر، سهيمه ‌ی‌ وزارت‌، مؤسسات‌ و دستگاه‌ های‌ اجرايی‌ و برگ‌ درخواست‌ بورس‌ تحصيلی‌ و اعزام‌ را كه‌ از طرف‌ معاونت‌ دانشجويی‌ ارسال‌ می ‌‌شود، برای اطلاع‌ متقاضيان‌ منتشر می‌ کند. متقاضيان‌ می‌ توانند پرسش نامه‌ ی‌ مزبور را تكميل‌ و به‌ همراه‌ مدارك‌ لازم‌ حسب‌ مورد به‌ وزارت‌ علوم  يا مؤسسه‌‌ی ذی ‌ربط تسليم‌ نمایند. درخواست‌ متقاضيان‌ و مدارك‌ مربوط، حسب‌ مورد در شورای‌ مركزی‌ بورس‌ يا شورای‌ بورس‌ آن مؤسسه‌ مورد بررسی قرار می‌ گيرد. شورای‌ مركزی بورس‌ و شورای‌ بورس‌ مؤسسات‌ بعد از رسيدگی و امتياز بندی تمامی‌ درخواست‌ ها،‌ حداقل‌ دو برابر سهميه ‌‌ی تعيين‌ شده‌ را از ميان‌ دارندگان‌ بيشترين‌ امتياز ها انتخاب‌ می ‌کنند و فهرست‌ اسامی‌ مربوط را با ذكر امتيازات‌ هر يك‌ از متقاضيان،‌ به‌ سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ كشور ارسال‌ می ‌دارند. سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ كشور ترتيب‌ شركت‌ معرفی‌ شدگان‌ شورای‌ مركز بورس‌ و شورای بورس‌ مؤسسات‌ متقاضيان‌ اعزام‌ به‌ هزينه ‌ی‌ شخصی‌ را در آزمون‌ متمركز فراهم‌ می ‌سازد و هم زمان‌ پرونده‌ ی‌ آنان‌ را جهت‌ رسيدگی‌ به‌ صلاحيت‌ های‌ عمومی،‌ در اختيار هيأت‌ مركزی‌ گزينش‌ دانشجو قرار می ‌دهد. همزمان‌ با آزمون ‌های‌ علمی،‌ از داوطلبان‌ امتحان‌ زبان‌ خارجی به عمل‌ خواهد آمد. پذيرفته‌ شدن داوطلب‌ به‌ عنوان‌ بورسيه‌ يا دانشجوی‌ اعزامی،‌ منوط به‌ كسب‌ حداقل‌ سی و پنج درصد نمره‌‌ ی امتحان‌ مذكور است‌. البته متقاضیان می‌ توانند هم زمان‌ متقاضی‌ بورس‌ و نیز اعزام‌ به‌ خارج‌ از كشور باشند؛ مشروط بر آنكه‌ در هر مورد تقاضای جداگانه ‌ای‌ ارسال‌ کرده باشند.
پس‌ از مشخص‌ شدن‌ نتايج‌ گزينش‌ عمومی،‌ پذيرفته‌ شدگان‌ بورس‌ و اعزام‌ درهر سهميه‌ به‌ ترتيب‌ نمره ‌ی‌ آزمون‌ انتخاب‌ خواهند شد. البته به موجب قانون در صورتی‌ كه‌ تعداد قبول‌ شدگان‌ آزمون‌، كمتر از سهميه‌ ی‌ بورس‌ وزارت‌ و يا هر یک‌ از مؤسسات‌ باشد، وزارت‌ يا مؤسسات‌ می ‌توانند تعدادی‌ از پذيرفته‌ شدگان‌ اعزام‌ به‌ هزينه‌ی‌ شخصی‌ را حسب‌ درخواست‌ آنان‌ به‌ عنوان‌ بورسيه‌ به‌ شورای مركزی بورس‌ معرفی کنند و در صورت‌ تصويب‌، اين‌ قبيل‌ پذيرفته‌ شدگان نیز‌ به‌ عنوان‌ بورسيه‌ انتخاب‌ خواهند شد. بدین ترتیب استفاده از این بورس های تحصیلی نیز می تواند دغدغه های احتمالی متقاضیان را کاهش دهد.
اکنون لازم است تا با ملاک های انتخاب شورای بورس آشنا شد. از جمله‌ ی ملاک‌ های‌ شورای‌ مركزی‌ بورس‌ و شورای‌ بورس‌ مؤسسات‌ برای‌ امتياز بندی‌ داوطلبان‌ بورس‌ تحصيلی، می‌توان به این موارد اشاره کرد:
1- تأليف‌ كتاب‌ در صورتی كه‌ تكراری‌ يا اقتباسی‌ نباشد؛
2- ترجمه‌ و انتشار كتاب‌ها و منابع‌ تحقيقاتی‌ خارجی؛
3- ارائه‌ی‌ مقالات‌ علمی‌ و تخصصی در مجلات‌ معتبر علمی‌ داخلی‌ و خارجی؛‌
4- ترجمه‌ی مقالات‌ علمی‌ از مجلات‌ معتبر جهانی؛
5- انجام‌ كار تحقيقاتی‌ در ارتباط با جنگ‌ تحميلی‌ و امور دفاعی‌؛
6- ايجاد آزمايشگاه‌ يا درس‌ كارگاهی‌؛
7- كشف‌ يا اختراع‌ ثبت‌ شده‌ در داخل‌ كشور به‌ تأييد سازمان‌ پژوهش‌های‌ علمی كشور؛
8- سرپرستی‌ تحقيقات‌ و پروژه‌هایی كه‌ به‌ تأييد مراجع‌ ذی‌ربط در خودكفائی‌ كشور مؤثر باشد؛
9- ارائه‌ی‌ آثار بديع‌ و ارزنده‌ی‌ هنری؛
و ...‌
بدین ترتیب اشخاصی که برنامه ی اعزام دانشجو به کانادا را در ذهن می پرورانند، می توانند پیش از اقدام، با توجه به ملاک های معرفی شده در فوق، به تقویت رزومه ی علمی و عملی خود بپردازند.

اعزام دانشجو به کانادا


گفتنی است از جمله‌ی وظایف وزارت علوم در راستای اعزام دانشجو به خارج، دایر کردن کلاس‌ هایی است جهت تقویت زبان‌ هایی که تدریس آن در ایران امکان ‌پذیر است و نیز آموزش مسائل اخلاقی و اجتماعی برای ‌دانشجویانی که صلاحیت ایشان مورد تأیید قرار گرفته است و برای اعزام قبول شده‌اند.
در مورد هزینه ‌ها باید گفت که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می ‌تواند بورسیه و وام تحصیلی اعطا کند. مبلغ این اعتبارات ممکن است در هر سال متفاوت باشد و باید به تصویب وزارت علوم و هیأت وزیران برسد. در مقابل این هزینه، دانشجویان اعزامی موظف هستند تا برخی تعهدات را برعهده بگیرند. کسانی که با استفاده از بورس تحصیلی دولت ایران، به خارج اعزام می‌شوند، باید متعهد شوند و تضمین بسپارند که دو برابر و حداکثر ده سال و کسانی‌که از وام استفاده می‌کنند، 1.5 برابر و حداکثر 8 سال و کسانی که از ارز تحصیلی استفاده می ‌کنند، برابر مدتی که در خارج از کشور تحصیل کرده ‌اند و‌حداکثر 6 سال، در محلی که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تعیین می‌کند، خدمت کنند.
در مورد اشتغال به کار دانشجویان نیز ضوابطی پیش‌بینی شده است. اشخاصی که از بورس و یا وام تحصیلی استفاده می ‌کنند، فقط می ‌توانند به کارهای علمی اشتغال داشته باشند و این یک محدودیت در جهت اهمیت بخشیدن هر چه بیشتر به دروس دانشجو است. دانشجویان دیگر، یعنی کسانی که از بورس یا وام تحصیلی استفاده نمی کنند، نیز فقط با اجازه‌ی نهادی به نام سرپرستی، می‌توانند به کار هایی بپردازند که مغایر با شؤون و وظایف اسلامی نباشد و موجب عدم موفقیت آن‌ها در تحصیل نگردد.
در مورد سرپرستی باید گفت که به منظور حل مشکلات، نظارت، سرپرستی و مراقبت کامل از دانشجویان ایرانی در خارج از کشور، به تناسب نیاز، سرپرست یا‌ سرپرستانی تعیین و به کشورهای مختلف اعزام می‌شوند. سرپرستان و رؤسای سرپرستی به پیشنهاد وزیر علوم و حکم وزیر امور خارجه منصوب می‌گردند و خود نیز باید دارای شرایطی از قبیل آشنایی لازم به زبان دانشگاهی کشور محل مأموریت و یا یکی از زبان‌های بین‌المللی رایج در آن کشور باشند. وظایف سرپرستان از قرار ذیل است:
1-    کمک و راهنمایی به دانشجویان برای پیدا کردن مسکن مناسب؛
2-    بررسی وضع علمی و اخلاقی دانشگاه‌های کشور محل خدمت و تهیه‌ی گزارش‌های لازم سالانه از آن‌ها برای وزارت علوم؛
3-    نظارت بر امور تحصیلی دانشجویان و اخلاق و رفتار آنان؛
4-    ارسال گزارش از وضع تحصیلی و اخلاق و رفتار دانشجویان به وزارت علوم در هر سال یا نیم‌سال یا فصل بر حسب نظام‌ تحصیلی دانشگاه محل؛
5-    همکاری در اخذ پذیرش داوطلبانی که از طرف وزارت علوم معرفی می‌شوند.
6-    نظارت بر وضع اخلاقی و اعتقادی و تحصیلی سایر دانشجویان که در محل مأموریت سرپرستی به تحصیل اشتغال دارند.
به موجب قانون، تحصیل فرزندان افرادی که به صورت مجاز در کشور خارجی زندگی می‌نمایند بلامانع است و سرپرستی موظف است به کار آنان نیز نظارت‌ داشته باشد.
ضمانت اجرای موضوع وظایف سرپرستان، این است که وزارت علوم موظف است مطابق آیین‌نامه‌های مربوط پس از وصول گزارش سرپرستی‌ها و رسیدگی به وضع دانشجویانی که از حیث اخلاقی و ‌رفتاری شایستگی لازم را ندارند و یا در
تحصیلات، پیشرفت لازم را حاصل نکرده‌اند، با تذکر قبلی نسبت به قطع بورس، وام تحصیلی و یا ارز تحصیلی آنان اقدام‌ نموده و از تمدید مجوز خروج تحصیلی این افراد خودداری نماید.
همچنین داوطلبان اعزام دانشجو به خارج که مشمول خدمت نظام وظیفه هستند به شرط این که غیبتی در کارنامه‌ی خود نداشته باشند، با سپردن تعهد می‌توانند جهت ادامه‌ی تحصیل طبق ضوابط وزارت ذی‌صلاح و سازمان نظام وظیفه به خارج اعزام شوند.
هلدینگ حقوقی رادیو وکالت می تواند در تمامی مراحل فوق در راستای اعزام دانشجو از طریق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به کمک متقاضیان بیاید.

اعزام دانشجو به کانادا


خدمات هلدینگ حقوقی رادیو وکالت در راستای اعزام دانشجو به کانادا عبارت است از:
•  مشاوره در خصوص نحوه و طرق اعزام دانشجو به کانادا
• پردازش اسناد دانشجویان با دانشگاه انتخاب شده.
• پردازش نامه پذیرش و نامه پشتیبانی برای گرفتن ویزا از دانشگاه.
• کمک به ورود به محل اقامت خوابگاه.
• کمک به ثبت نام، و دریافت اسناد و مدارک دانشگاه.
•ترتیبات اسکان در خوابگاه دانشگاه.
• پشتیبانی برای گرفتن ویزا در طول تمام مدت تحصیل.

فرم ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد

نظرات کاربران
نسیم
با سلام.با شرایطی که نوشتین بنده میخواستم بدونم چطور باید اقدام کنم برای این کار
پاسخ توسط کارشناسان
سلام. لطفا جهت اطلاع از شرایط اعزام دانشجو به کانادا با شماره تلفن های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.