اعزام دانشجو به هلند

توضیحاتی در رابطه با اعزام دانشجو به هلند

پیرامون بحث اعزام دانشجو به هلند ابتدائاً باید این مقدمه‌‌ ذکر شود که برخی کشور هلند را کشور آینده می‌گویند و برخی معتقدند اگر بخواهیم بهشت را بر روی زمین تصور کنیم بهترین نقطه‌ی جهان کشور هلند است!
 
هلند یکی از کشور‌هایی است که در غرب قاره‌ی اروپا واقع شده است و از شمال و غرب به دریای شمال، از جنوب با کشور پادشاهی بلژیک و از مشرق به آلمان محدود است. کشور هلند به لحاظ ارتفاع، بسیار پست است؛ به گونه‌ای که غالب مناطق آن بسیار از سطح دریا پایین‌تر است و مردم هلند با بستن سدهایی، از تخریب کشور خود به دست آب دریا جلوگیری کرده‌اند. هلند سرزمینی است کاملا مسطح و هموار که عده‌ای آن را سرزمین زیر آب لقب داده‌اند. مساحت کل این کشور 41526 کیلومتر مربع بوده و جمعیت آن طبق آمارهای اخیر بیش از 16570613 نفر اعلام شده است. آب و هوای این کشور معتدل و بسیار مرطوب است و روزهای بدون آفتاب بسیاری دارد.

اعزام دانشجو به هلند


هلند به کشور آسیاب‌های بادی، دوچرخه، پنیر و گل لاله مشهور و معروف است و  همچنین کشور هنرمندان بزرگی چون رامبراند و ونگوگ، از نقاشان معروف دنیا است. پایتخت این کشور شهر آمستردام است.
حکومت هلند پادشاهی مشروطه است که در آن پادشاه از قدرت تهی بوده و شخص پادشاه یا ملکه نقش چندانی در عرصه‌ی قدرت این کشور بازی نمی‌کنند و به دیگر سخن، مانند کشور انگلستان، پادشاه تنها نماد و سمبل سنت‌های کشور هلند است.
یکی از عواملی که متقاضیان اعزام دانشجو به هلند را بیش از پیش فراوان کرده است، شرایط مطلوب اقتصادی و ثبات پارامترهای مثبت این حوزه مثل نرخ بیکاری و تورم بسیار اندک این کشور است. واحد پول این کشور یورو است و عمده‌ی درآمد و صادرت این کشور، لبنیات است و همچنین در زمینه‌ی کشاورزی و تولید گندم و جو و دیگر محصولات زراعی نیز از پیشگامان به شمار می‌آید.

اعزام دانشجو به هلند

اعزام دانشجو به هلند و تحصیل در این کشور تابع قوانین و مقررات مهاجرتی این کشور است. هلند از جمله کشورهای توسعه یافته و ثروتمند جهان است و به خاطر شهرهای دانشجویی با کیفیت خود، مشهور است. تحصیل در این کشور از جانب متخصصین اعزام دانشجو به هلند برای کسانی که به دنبال گرفتن یک مدرک معتبر در سطح بین‌المللی هستند و همچنین از دیدن باغ‌های گل و مناظر بسیار زیبای طبیعی لذت می‌برند توصیه می‌شود. کشور هلند بر خلاف تعدادی از همسایگان خود بابت ارائه‌ی خدمات آموزشی اقدام به دریافت شهریه از دانشحویان می‌کند و از این رو ممکن است هزینه‌های بیشتری را نسبت به کشورهایی نظیر اتریش و آلمان بر دوش دانشجویان قرار دهد. البته شهریه‌های تحصیلی این کشور در مقایسه با دیگر کشور‌های اروپایی و آمریکایی مناسب است و اعزام دانشجو به هلند را با مشکل خاصی مواجه نمی‌کند. کشور هلند یکی از قدیمی‌ترین و باکیفیت‌ترین نظام‌های آموزش عالی جهان را دارد که حدوداً به قرن 16 میلادی باز می‌گردد. علاوه بر موارد فوق، به دلیل فرهنگ بالا و جامعه‌ی تحصیل کرده‌ی این کشور، اعزام دانشجو به هلند متقاضیان بسیار دارد و برخورد هلندی‌ها با مهاجرین به دلیل فرهنگ تنوع‌پذیر مردمان این کشور بسیار مطلوب و مورد تأیید است. از جمله شهرهای دانشجویی این کشور، آمستردام، همان پایتخت هلند است که در زمره‌ی 50 شهر برتر دانشجویی دنیا است و در ضمن، معتبرترین دانشگاه این کشور، یعنی دانشگاه آمستردام، در این شهر قرار دارد.

اعزام دانشجو به هلند


برای اعزام دانشجو به هلند در بدو امر بایستی از دانشگاه‌های این کشور اخذ پذیرش کرد و سپس و از این رهگذر به گرفتن ویزای دانشجویی برای ورود به این کشور اقدام نمود. برای اعزام دانشجو به هلند و گرفتن پذیرش از این دانشگاه‌ها، بسته به نوع دانشگاه دو راه متفاوت وجود دارد: در برخی موارد بایستی با خود دانشگاه مستقیماً در ارتباط قرار گرفت و در بعضی موارد بایستی از طریق مرکز آنلاین مربوط به ثبت‌نام در دانشگاه‌های هلند اقدام کرد. لازم به ذکر است که در برخی موارد و برای ثبت نام در تعدادی از دانشگا‌ه‌های این کشور بایستی توأمان از هر دو راه برای ثبت نام استفاده کرده و از این طریق اقدام به اخذ پذیرش کرد.
زبان تدریس در این کشور هلندی و انگلیسی است و متقاضی اعزام دانشجو به هلند بایستی برای طی موفقیت‌آمیز هر یک از دوره‌های آموزشی، حداقل به یکی از این دو زبان مزبور تسلط داشته باشد.
از جمله‌ی نکات مهمی که در راستای اعزام دانشجو به هلند باید مورد نظر متقاضیان قرار بگیرد، بحث پیرامون هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور هلند برای اعزام دانشجو به هلند است. هزینه‌های زندگی در سرتاسر جهان بیش از هر پارامتر دیگر به سبک زندگی شخصی فرد بستگی دارد؛ لیکن به طور متوسط در این کشور برای یک زندگی دانشجویی مناسب و معقول، 700 الی 1000 یورو در ماه باید پرداخت شود. بخش عمده‌ی هزینه‌های دانشجوی صرف تهیه‌ی مسکن مناسب می‌شود که حدوداً یک سوم از کل مبلغ است، و پس از آن هزینه‌های خورد و خوراک و پوشاک و اقلام تحصیلی و مواردی از این دست مطرح می‌شود. طبق مقررات این کشور و برای تسهیل اعزام دانشجو به هلند در بدو ورود و برای این که به متقاضی ویزای دانشجویی داده شود، فرد بایستی حداقل هزینه‌های زندگی دانشجویی یک سال را در اختیار داشته باشد و در بانک سپرده نماید. نکته‌ی مهم آن که دانشگاه‌های هلند معمولاً برای کشورهایی که در اتحادیه‌ی اروپا هستند تخفیف‌های ویژه‌ای قائل هستند که این مورد درباره‌ی سایر کشورها مصداق ندارد و لذا هزینه‌های تحصیل دانشجویانی که از کشورهای اتحادیه‌ی اروپا به هلند وارد می‌شوند، بسیار کمتر است.
اکنون باید دید که فرآیند اعزام دانشجو به هلند چگونه است. پس از آنکه متقاضی با دانشگاه مورد نظر خود ارتباط برقرار کرد و از آنجا پذیرش گرفت، بایستی تمام مدارک مورد نیاز را ترجمه نموده و برای اخذ اجازه‌ی اقامت موقت خود درخواست دهد و پس از آن، باید برای گرفتن اجازه‌ی اقامت طولانی‌تر (یک ساله)  اقدام به دادن درخواست نماید و همچنین در اثنای این پروسه، فرد متقاضی اعزام دانشجو به هلند بایستی در سازمان ذی‌صلاح، یعنی سازمان مربوط به اتباع خارجی، توانایی مالی خود را در تأمین حداقل‌های زندگی دانشجویی دراین کشور اثبات کند. البته متقاضی اعزام دانشجو به هلند همچنین می‌تواند یکسری از هزینه‌های اولیه را به حساب دانشگاه واریز کند که در این صورت دیگر نیازی به اثبات داشتن توانایی مالی نزد مراجع مذکور در فوق ندارد و در این صورت ویزای این قبیل متقاضیان اعزام دانشجو به هلند، در مدت کمتری نسبت به دیگران صادر می‌شود. گفتنی است گرفتن بیمه‌ی درمانی در این راستا ضروری است.

اعزام دانشجو به هلند

قوانین عام اعزام دانشجو به خارج در جمهوری اسلامی ایران

قانون پیش‌رو برای اعزام به دانشگاه‌هایی از کشورهای مختلف جهان تصویب شده است که شامل کشور هلند نیز می‌شود. در سال 1364، مجلس شورای اسلامی ایران برای تأمین نیروی متخصص و متعهد، اقدام به تصویب قانونی در راستای ضابطه‌مند نمودن اعزام دانشجو به خارج کرد و قانونی تحت همین عنوان، قانون اعزام دانشجو به خارج، را تصویب کرد که با عنایت به عمومیت عنوان آن، شامل اعزام دانشجو به هلند نیز می‌شود. این قانون می‌تواند مورد استفاده‌ی داوطلبانی باشد که قصد تحصیل در خارج، از طریق وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران را دارند.
ماده‌ی یک این قانون بیان می‌دارد: «به منظور تأمین نیروی انسانی متعهد متخصص مورد نیاز کشور و شناخت نو‌آوری‌های علمی دنیا و آشنایی با آخرین تجربیات کشور‌های خارجی در زمینه‌های مختلف علمی، فنی و تخصصی وزارت فرهنگ و آموزش عالی که در این قانون وزارت نامیده می‌شود اقدام به اعزام دانشجو به خارج می‌نماید.» همانگونه که گفته شد وزارت خانه‌ی مربوط در این قانون برای تربیت نیروی متخصص اقدام به اعزام دانشجو به هلند و به دیگر سخن، تمام  نقاط دنیا می‌کند.
در ماده‌ی دو این قانون شرایط اعزام شوندگان مورد اشاره قرار گرفته است: «اعزام شوندگان باید دارای شرایط زیر باشند:
الف – ایمان و اعتقاد به اسلام، نظام جمهوری اسلامی، قانون اساسی و ولایت فقیه
ب – تقوا، که نشانه‌ی آن انجام واجبات و ترک محرمات است
پ – عدم وابستگی به احزاب و گروه‌های ملحد و محارب
تبصره: اقلیت‌های دینی مصرح در قانون اساسی، از شرط ایمان و اعتقاد به اسلام مستثنی هستند.»
در ماده‌ی 3 و تبصره‌ی آن نیز شرایط اختصاصی اعزام دانشجویان با جنسیت مذکر و مؤنث مورد ارزیابی قرار گرفته است:
«اعزام دانشجوی پسر، که دارای مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر هستند با در نظر گرفتن ظرفیت دانشگاه‌های کشور و امکانات ارزی، رشته‌های مورد نیاز و کاملاً ضروری صورت خواهد گرفت. وزارت هر سال یک بار این موارد را تعیین خواهد کرد. در شرایط مساوی، اولویت با لیسانسه‌های متأهل است. زنان لیسانسه و بالاتر با توجه به سایر ضوابط مندرج در این قانون، تنها در صورتی که ازدواج کرده باشند و در معیت همسر خویش می‌توانند داوطلب اعزام شوند.»
بنابراین قانون ایران ضوابطی را برای اعزام دانشجو به خارج در نظر گرفته است و از جمله اینکه تحصیل در دانشگاه خارج از کشور حتماً بایستی در دانشگاهی صورت بگیرد که مورد تأیید وزارتخانه‌ی مربوط در ایران باشد. همانگونه که در ماده‌ی 6 این قانون آمده است: «وزارت موظف است فهرست اسامی دانشگاه‌های دنیا را که به لحاظ علمی دارای اعتبار بوده و به لحاظ اخلاقی بالنسبه واجد صلاحیت باشند، تهیه و به داوطلب اعلام نماید و فقط پذیرش‌های تحصیلی این دانشگاه‌ها را به رسمیت بشناسد و دانشجویان موضوع این قانون را منحصراً به آن‌ها اعزام کند.» تعدادی از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم برای اعزام دانشجو به هلند عبارت اند از:
University of Groningen
Instituut brouwer
University of twente
University of twente
Utrecht university
در این جا لازم است که به نحوه‌ی انتخاب این داوطلبان و چگونگی احراز صلاحیت آنها برای اعزام به خارج که از جمله برای اعزام دانشجو به هلند مفید است، بپردازیم. در ماده‌ی 7 این قانون آمده است:
«انتخاب داوطلبان به صورت زیر انجام می گیرد:
الف – صلاحیت علمی افراد بر اساس سوابق دانشگاهی متقاضی و آزمون علمی تعیین می‌شود. چنانچه تعداد داوطلب بیش از تعداد مورد نیاز باشد، الویت افراد بر اساس صلاحیت علمی ایشان مورد بررسی قرار می‌گیرد.
ب – صلاحیت اخلاقی داوطلبان با توجه به مقررات ماده‌ی 2 توسط یک هیأت بررسی صلاحیت اخلاقی مورد بررسی قرار می‌گیرد.»
ماده‌ی 11 در مورد کسانی که با استفاده از این امکانات ملی و با توجه به ضوابط مقرر در این قانون اقدام به گرفتن کمک هزینه برای اعزام به کشورهای خارج می‌نمایند، یک سری تعهدات را پیش‌بینی نموده است که فرد متقاضی پس از پایان تحصیلات خود، موظف به انجام آن است. از جمله اینکه:
«کسانی که با استفاده از بورس تحصیلی دولت به خارج می‌روند باید متعهد شوند و تضمین بسپارند که دو برابر و حداکثر ده سال و کسانی‌که از وام استفاده می‌کنند، 1.5 برابر و حداکثر 8 سال و کسانی که از ارز تحصیلی استفاده می‌نمایند برابر مدتی که در خارج از کشور تحصیل کرده‌اند و‌حداکثر 6 سال، در محلی که وزارت مربوطه تعیین می‌کند خدمت کنند.»
در راستای تدوین دیگر ضوابط مقرر در این باره باید به عملکرد مقنن در ماده‌ی 12 قانون اعزام دانشجو به خارج اشاره نمود که محدودیت‌هایی را در زمینه‌ی اشتغال متقاضیانی که از این طریق به کشور‌های خارجی برای ادامه‌ی تحصیل رهسپار می‌شوند، اعمال می‌دارد و در این راستا چنین مقرر می‌دارد که: «دانشجویانی که از بورس و یا وام تحصیلی استفاده می‌کنند، فقط می‌توانند اشتغال به کارهای علمی داشته باشند. دانشجویان دیگر نیز فقط با اجازه‌ی سرپرستی می‌توانند به کارهایی بپردازند که مغایر با شؤون و وظایف اسلامی نباشد و موجب عدم موفقیت آن‌ها در تحصیل نگردد.»
کسانی که مشمول خدمت نظام وظیفه هستند، به شرط آنکه غیبتی در کارنامه‌ی خود نداشته باشند، با سپردن تعهد می‌توانند جهت ادامه‌ی تحصیل طبق ضوابط وزارت ذی‌صلاح و سازمان نظام وظیفه به خارج اعزام شوند.

اعزام دانشجو به هلند


در پایان نیز اشاره به نهادی به نام سرپرستی که برای حل مشکلات و نظارت و سرپرستی و مراقبت کامل دانشجویان ایرانی در خارج از کشور، که طبق ماده‌ی 16 قانون مزبور در ذیل فصل چهارم تأسیس شده، خالی از لطف نیست. از جمله‌ی وظایف این سرپرستان از قرار ذیل است:
1-    کمک و راهنمایی به دانشجویان برای پیدا کردن مسکن مناسب؛
2-    بررسی وضع علمی و اخلاقی دانشگاه‌های کشور محل خدمت و تهیه‌ی گزارش‌های لازم سالانه از آن‌ها برای وزارت فرهنگ و آموزش عالی؛
3-    نظارت بر امور تحصیلی دانشجویان و اخلاق و رفتار آنان؛
و نیز سایر موارد که مستلزم رجوع به این قانون است.
باید گفت که همه‌ی متقاضیان عزیز برای آگاهی هرچه دقیق‌تر از شرایط و ضوابط اعزام دانشجو به هلند، بهتر است به مشورت با وکلا و متخصصین این حوزه و نیز قوانین مربوط مراجعه کنند و بهترین و مطمئن‌ترین مسیر را برای اعزام دانشجو به هلند برگزینند.

فرم ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد

نظرات کاربران
مهرداد
با سلام در حال حاضر این موسسه برای چه کشورهایی برای ادامه تحصیل میتونه راهنما باشه؟ چون من میخوام اقدام کنم و خوشحال میشم که بتونم ازتون کمک بگیرم. سپاسگزارم
پاسخ توسط کارشناس (2)
با سلام در حال حاضر برای تحصیل در کشورهای روسیه و اوکراین میتوانیم شما را راهنمایی نماییم.
آرزو
سلام من امسال با رتبه اي ك اوردم پزشكى دولتي قبول ميشم آيا براي اعزام ب هلند ميتونم از بورسيه تحصيلي استفاده كنم؟
پاسخ توسط کارشناس(3)
سلام- موسسه حقوقی رادیو وکالت ویزای تحصیلی هلند را کار نمی کند.شما می توانید از طریق ویزای تحصیلی اوکراین یا روسیه نسبت به اخذ ویزا اقدام نمایید.برایکسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در تماس باشید
kiavash
سلام سوال بسيار مهمي دارم خواهشا جواب دهيد به چه طريق دانشجو ميتواند خانواده درجه يك خود زا با خود به اين كشور ببرد؟
پاسخ توسط کارشناس (1)
با سلام خدمت شما دوست عزیز. در این خصوص با موسساتی که پذیرش تحصیلی کشور هلند را اقدام می کنند تماس حاصل نمایید. در حال حاضر جز خدمات اجرایی موسسه نمی باشد. با تشکر
فاطمه دهقان
سلام براي رفتن به دانشگاه هاي هلند آيلتس چه نمره ايي بايد داشته باشيم؟ آيا بدون آيلتس امكان پذير است؟؟ براي ارشد لطفا جواب بديد
پاسخ توسط کارشناسان
با سلام خدمت شما دوست عزیز. در حال حاضر موسسه حقوقی رادیو وکالت در خصوص تحصیل در کشور هلند خدماتی را ارائه نمیدهد. اما بطور کل سایر کشورهای اروپایی حداقل مدرک آیلتس 5.5 را از شروط پذیرش در نظر گرفته اند. با تشکر