پل های ارتباطی شما با رادیو وکالت            شماره تلفن: 88705123-021          ایمیل: info@legalholding.ir

اعزام دانشجو به روسیه

توضیحاتی در رابطه با اعزام دانشجو به روسیه

اعزام دانشجو به خارج از کشور، علاوه بر جنبه‌های اداری و حقوقی خود، مستلزم بررسی یکسری از شرایط طبیعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و تحصیلی کشور مقصد نیز است. به همین دلیل و پیش از پرداختن به جنبه‌های قانونی داخلی و بین‌المللی و نیز بررسی راه‌های اعزام دانشجو به روسیه، به عنوان مقدمه، نکاتی راجع به این کشور ذکر می‌شود.
نام رسمی این کشور فدراسیون روسیه است که از جمله‌ی پهناورترین کشورهای جهان به شمار می‌رود. نیمی از این کشور در شمال غرب قاره‌ی آسیا و بخشی دیگر از آن در شرق قاره‌ی اروپا واقع شده است. روسیه با چهارده کشور همجوار خود مرز مشترک دارد. مساحت این کشور چیزی در حدود 17075400 کیلومتر مربع است.

اعزام دانشجو به روسیه


همچنین جمعیت روسیه طبق آمارهای رسمی چیزی بیش از 140 میلیون نفر است که از قومیت‌های مختلفی تشکیل شده‌است. پایتخت این کشور شهر مسکو است که مقصد بسیاری از متقاضیان اعزام دانشجو به روسیه است و بیش از 11 میلیون نفر جمعیت دارد. برخی دیگر از شهرهای کشور روسیه عبارتند از: سنت پترزبورگ، نیژنی نووگورود، ولیکی نووگورود، ساراتوف، تامبوف، آستاراخان و ...
مذهب مردمان این کشور غالباً مسحیت است؛ هرچند که تنوع مذهب در روسیه بسیار زیاد و قابل توجه است. آنچه که از این کشور باب میل متقاضیان اعزام دانشجو به روسیه است، تنوع فرهنگی و برخوردی مناسب با اهالی سرزمین‌های بیگانه است.

زبان رسمی این کشور زبان روسی است؛ ولی زبان‌های دیگری نیز در این کشور به وفور صحبت می‌شود. حکومت روسیه به صورت فدرال اداره می‌شود و شامل 83 واحد فدرال است.
فدراسیون روسیه باقی مانده‌ی شوروی سابق است که در سال 1991 میلادی از هم پاشید و به جای آن کشور روسیه جای نشین آن شد. واحد پول این کشور روبل است و این کشور با تولید ناخالص ملی بیش از 2100 میلیار دلار هشتمین قدرت برتر اقتصادی در عرصه‌ی جهانی به حساب می‌آید. شوروی که از سال 1917 میلادی به صورت کمونیستی اداره می‌شد، پس از فروپاشی این کشور در سال 1991 ، اکنون تحت عنوان کشور روسیه با سیاست اقتصادی بازار آزاد به فعالیت خود ادامه می‌دهد.
این کشور همچنین یکی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد است که از حق وتو برخوردار بوده و تصمیمات این نهاد بین المللی با وتوی این عضو هیچ گونه اعتباری ندارد.

زبان و ادبیات روسی

کمتر کشوری در طول تاریخ بشریت نویسندگانی به تیز پروازی نویسندگان روس داشته است. ادبیات این کشور به حدی غنی است که فراگیری زبان روسی برای آگاهی از این قسمت از تاریخ ادب بشریت فرصتی خوب و مغتنم است. از جمله‌ی این نویسندگان می‌توان این اسامی را ذکر کرد: وشکین، تولستوی، چخوف، داستایوفسکی، گوگول، تورگنیف، آستروفسکی، نکراسوف، بولگاکف، ناباکوف، بونین، اسنین، پاسترناک، سولژنیتسین

اعزام دانشجو به روسیه

تحصیل در روسیه

تحصیل در پهناورترین کشور دنیا قطعاً فرصتی بسیار مفید را در اختیار کسانی که تمایل به اعزام دانشجو به روسیه دارند قرار می‌دهد.
بنابر آمار رسمی هر ساله چیزی در حدود 100 هزار دانشجو برای تحصیل در روسیه می‌آیند و تحصیلات خود را در این کشور پی می‌گیرند. تحصیل در این کشور نه تنها آموزشی معتبر در سطح بین‌المللی را برای متقاضیان اعزام دانشجو به روسیه فراهم می‌آورد، بلکه برای دانشجویان فرصتی را ایجاد می‌کند تا با تاریخ و فرهنگ غنی در این کشور آشنا شوند و بتوانند از میراث ارزنده‌ی این کشور در طول تاریخ بشری بهره‌ها ببرند. روسیه در بسیاری از شاخه‌های علم و فناوری در جهان پیش گام بوده و مقام نخست را دارد؛ به عنوان مثال در صنعت هوا و فضا، اولین پیشگامان این شاخه‌ی علمی،  تبار روسی داشته‌اند.
نکته آنکه اعزام دانشجو به روسیه و گرفتن ویزای دانشجویی از این کشور می‌تواند مقدمه‌ای باشد برای گرفتن اقامت دائم و در نتیجه مهاجرت به کشور روسیه و مهم آن که گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های این کشور به نسبت دیگر کشورهای جهان چندان دشوار نیست.
تحصیل در این کشور مانند آن چه در سراسر جهان معمول است، در مقطع کارشناسی 4 سال است؛ البته در رشته‌های غیر از پزشکی و دندان پزشکی. متقاضیان اعزام دانشجو به روسیه می‌توانند تنها با داشتن مدرک دیپلم برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های روسیه، به خصوص دانشگاه‌های مسکو که از دیگر نقاط روسیه معتبرتر است، اقدام کنند. تحصیل در این مقطع از سوی کلیه‌ی متقاضیان اعزام دانشجو به روسیه در رشته‌های غیر پزشکی و در مقاطع پایین‌تر، مستلزم آموختن زبان روسی است؛ چرا که زبان تحصیلات در این مقطع روسی است.
کسانی که زبان روسی را نمی‌دانند، می‌توانند در دوره‌های یک ساله‌ی آموزش این زبان تحصیل کنند تا زبان روسی را بیاموزند و پس از آن بتوانند در دانشگاه مورد نظر خود به تحصیل ادامه دهند. در این دوره‌ها حسب رشته‌ای که متقاضی اعزام دانشجو به روسیه تمایل به ادامه‌ی آن دارد مطالب مفید دیگری نیز آموزش داده می‌شود و پس از اتمام دوره امتحان نهایی به عمل می‌آید.
تحصیل پزشکی و دندان پزشکی نیز در این کشور به ترتیب طی 6 و 5 سال به عمل می‌آید. این دوره‌ها هرچند نسبت به دوره‌های پزشکی که در ایران برگزار می‌شود کوتاه‌تر است، ولی دانشگاه‌های معتبر روسیه نزد وزارت بهداشت ایران دارای اعتبار است و مدارک آنها در غالب موارد با مدارک داخلی برابری می‌کند. در حیطه‌ی علوم انسانی نیز وضع به همین ترتیب است و مدرک دانشگاه‌های معتبر در کشور روسیه با مدارک داخلی برابری می‌کند. بنابراین و به عنوان مثال مدرک کارشناسی دانشگاه‌های مسکو، دانشجو را از داشتن مدرک کارشناسی از دانشگاه‌ها‌ی داخلی برای امکان ثبت نام در آزمون وکالت یا قضاوت در ایران بی‌نیاز می‌کند.
در مورد برخی از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت برای اعزام دانشجو به روسیه در ارتباط با رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی نیز باید گفت که  مدرک این دانشگاه‌ها به صورت مشروط دارای اعتبار است. به این معنا که دانشجو پس از دریافت مدرک خود از این چنین دانشگاه‌هایی باید در امتحاناتی که وزارت بهداشت برای تعیین سطح ایشان در نظر گرفته است شرکت کند و بعد از گذراندن دوره‌ی تکمیلی، اقدام به گرفتن مدرک خود نمایند:
آكادمی پزشكی مسكو – سچينوا (دانشگاه شماره‌ی يک مسكو) Moscow I.M.Sechenov Medical Institute  
انستيتو دندان پزشكی مسكو   Moscow Medical Stomatology Institute N.A Semashko
دانشگاه پزشكی سن پترزبورگ (پاولوف) Sp Pavlov Medical State University
آكادمی تخصصی پزشكی سن پطرزبورگ  st.Petersburg State Medical Academy
مركز چشم پزشکی فيدروف The S.N. Fyodorov Eye Microsurgery State Institution
برخی از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم برای اعزام دانشجو به روسیه در رشته‌های غیر پزشکی:
1- Bauman Moscow State Technical University
رشته‌های‌ علوم‌ پايه‌ و فنی‌ مهندسی‌
2- Moscow State University 'M.V. Lomonosov'
3- St. Petersburg state university
4- State university - higher school of the economy
5- Kazan State University
6- Ural state university of the [im].[A].[M].[Gorkogo]
7-Peoples’ Friendship University of Russia
8- Southern federal university
9- State university of administration “[MIU]” [im]. S. Ordzhonikidze
نکته‌ی قابل توجه آن است که تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی برای متقاضیان اعزام دانشجو به روسیه به سه زبان انجام می‌گیرد: الف) روسی ب) فرانسوی ج) انگلیسی. متقاضیان اعزام دانشجو به روسیه پس از آن که در مقاطع پایین‌تر تحصیلات خود را به اتمام رساندند می‌توانند برای اخذ پذیرش از دیگر کشورهای اروپایی و آمریکایی اقدام کنند یا با اتمام تحصیلات تکمیلی خود در کشور روسیه پس از دریافت مدرک دوره‌ی تحصیلی با پیدا کردن شغل مناسب، اقامت دائم این کشور را دریافت کنند.
شهریه‌ی دانشگاه‌ها برای تحصیل در دوره‌هایی که به غیر از زبان روسی انجام می‌گیرد، معمولاً به میزان 1000 دلار  از دوره‌هایی که تدریس در آن‌ها به زبان روسی انجام می‌شود، گران‌تر است.

اعزام دانشجو به روسیه


پس از آن که متقاضیان اعزام دانشجو به روسیه تحصیلات کارشناسی خود را در این کشور به اتمام رساندند و نیز دیگر متقاضیان اعزام دانشجو به روسیه، می‌توانند برای ادامه‌ی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد درخواست دهند. این دوره مانند کشور ایران معمولاً طی 2 سال به اتمام می‌رسد.
دردوره ی کارشناسی ارشد نیز تحصیل و آموزش با دو زبان انگلیسی و روسی با هم انجام می‌شود و در صورتی که متقاضی اعزام دانشجو به روسیه بخواهد در دوره‌های کارشناسی ارشد با زبان انگلیسی شرکت کند، بایستی حداقل نمره را در آزمون آیلتس، یعنی 6 الی 6.5 کسب کرده باشد.
تحصیل در دوره‌ی کارشناسی ارشد مستلزم آن است که متقاضی اعزام دانشجو به روسیه مدرک معتبری از اتمام دوره‌ی کارشناسی خود داشته باشد که به تأیید وزارت علوم کشور روسیه برسد و تقریباً مدرک تمام دانشگاه‌های ایران نزد این مرجع دارای اعتبار و قابل تأیید است.
در دوره‌ی دکتری نیز تحصیل به هر دو زبان روسی و انگلیسی انجام می‌شود و متقاضی اعزام دانشجو به روسیه، چنانچه بخواهد در مقطع دکتری از هریک از دانشگاه‌های معتبر این کشور پذیرش بگیرد، بایستی با یکی از اساتید این دانشگاه‌ها به عنوان استاد راهنما ارتباط برقرار کرده و نظر او را نسبت به آینده‌ی تحصیلی و تحقیقاتی خود جلب کند.
متقاضی اعزام دانشجو به روسیه، چنانچه از شرایط مقرر برخوردار باشد می‌تواند از دانشگاه خود درخواست کمک هزینه‌ی تحصیلی کند و در صورتی که حداقل‌های ممکن برای وی وجود داشته باشد، تحصیل وی در مقطع دکتری بدون شهریه یا با تخفیف‌های قابل توجهی همراه خواهد بود.

هزینه‌ی تحصیل در کشور روسیه


قسمت عمده‌ی هزینه‌های زندگی دانشجویی به شیوه‌ی زندگی متقاضی اعزام دانشجو به روسیه برمی‌گردد و میان افراد مختلف، متفاوت است. شهریه‌ی دانشگاه‌های این کشور نیز در شهرهای مختلف تفاوت دارد. معمولاً مسکو به دلیل این که پایتخت است، هزینه‌های سنگین‌تری را بر دوش متقاضیان اعزام دانشجو به روسیه می‌گذارد. به صورت کلی و به طور میانگین در این کشور هزینه‌ی سالیانه‌ی تحصیل اندکی بیش از 3000 دلار است و این میزان در مقابل هزینه‌هایی که دانشجو در دیگر نقاط اروپا یا کشور آمریکا می‌پردازد، بسیار متناسب است. چرا که سهمیه‌ای از بودجه‌ی کل کشور روسیه برای دانشجویان خارجی به عنوان یارانه در نظر گرفته شده است. هزینه‌هایی غیر از هزینه‌ی دانشگاه نیز وجود دارد از قبیل خورد و خوراک، مسکن، حمل و نقل و ... که به طور میانگین 4500 دلار هزینه در بر دارد.

اعزام دانشجو به روسیه

اعزام دانشجو به روسیه از طریق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران

مسیر دیگری که برای تحصیل در کشور روسیه وجود دارد، اعزام دانشجو از طریق دولت جمهوری اسلامی ایران است که طبق قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری این وظیفه را بر عهده دارد. در این روش اقدامات لازم جهت برقراری ارتباط با دانشگاه کشور مقصد از سوی وزارت علوم انجام می‌گیرد و وظیفه‌ی اصلی متقاضی، گرفتن تأییدیه از این وزارت است. پیش از پرداختن به این مقررات، باید گفت که قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور، اصولاً اختصاصی به کشور خاص ندارد و متقاضیان، برای هر کشوری که مورد نظرشان باشد می‌توانند درخواست دهند. البته ذکر یک نکته ضروری است و آن اینکه وزارت علوم تنها درخواست‌هایی را قبول می‌کند که برای دانشگاه‌های مورد تأیید خود تنظیم شده باشد. در واقع اعزام به دانشگاه‌هایی که مورد تأیید این وزارت نیست، نمی‌تواند از طریق وزارت علوم صورت گیرد و داوطلبان می‌بایست خود مستقلاً در جهت تحصیل در آن جا اقدام کنند.
علاوه بر این قانون، آیین‌نامه‌ی اعطای بورس تحصیلی و اعزام دانشجو به خارج از کشور نیز از دیگر منابع قانونی برای بررسی ضوابط اعزام دانشجو به روسیه و سایر نقاط جهان است. شرایط اعزام شوندگان در این دو قانون ذکر شده است که عبارتند از:
الف) ایمان و اعتقاد به اسلام، نظام جمهوری اسلامی، قانون اساسی و ولایت فقیه. اقلیت‌های دینی رسمی، از شرط ایمان و اعتقاد به اسلام معاف هستند؛
ب) تقوا
پ) عدم وابستگی به احزاب و گروه‌های ملحد و محارب؛
ت) داشتن كارت‌ پايان‌ خدمت‌ وظيفه‌، معافيت‌ دائم‌، معافيت‌ تحصيلی‌ و يا دفترچه‌ی‌ آماده به‌ خدمت‌. البته اگر متقاضی در تاريخ‌ اعزام‌ دانشجو در حال‌ انجام‌ خدمت‌ وظيفه‌‌ی عمومی‌ باشد، طبق قوانین راجع به خدمت نظام وظیفه،‌ نسبت‌ به‌ ترخيص‌ وی اقدام‌ می‌شود؛
ث) مهارت علمی و جسمی‌ متناسب‌ با رشته‌‌ی تحصيلی‌.
تشخیص این صلاحیت‌های علمی و اخلاقی با سازمان سنجش و شوراهای مربوط است.
همانطور که گفته شد، وزارت علوم موظف است فهرست اسامی دانشگاه‌های دنیا را که به لحاظ علمی و اخلاقی دارای اعتبار و صلاحیت است، تهیه و به داوطلب اعلام نماید و فقط پذیرش‌های تحصیلی از این دانشگاه‌ها را به رسمیت بشناسد و متقاضیان را منحصراً به آن‌ دانشگاه‌ها اعزام کند.
وزارت علوم در راستای اعزام دانشجو، اقدام به ارائه‌ی بورس تحصیلی، وام تحصیلی و ارز تحصیلی با توجه به ظرفیت‌ها و امکانات خود می‌کند. تمامی این موارد منوط به احراز صلاحیت و داشتن نمرات بالا در آزمون‌ها و مصاحبه‌های وزارت است. به طور مثال برای‌ امتياز بندی‌ دانشجویان متقاضی بورس‌ تحصيلی، ملاک‌هایی نظیر تأليف‌ كتاب‌ در صورتی كه‌ تكراری‌ يا اقتباسی‌ نباشد، ترجمه‌ و انتشار كتاب‌ها و مقالات علمی خارجی؛ چاپ مقالات در مجلات‌ معتبر علمی‌ داخلی‌ و خارجی؛‌ کشف یا اختراع ثبت شده و مواردی از این دست مورد نظر است.
به طور کلی باید دانست که متقاضی، چه مسیر درخواست مستقیم و مستقل از دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کند و چه از طریق وزارت علوم برای اعزام دانشجو به روسیه اقدام کند، در هر حال می‌بایست از قوانین و مقررات هر کدام آگاه باشد. برای اطمینان از انتخاب مسیر تحصیل در خارج، مشورت با وکلا و متخصصین حوزه‌ی اعزام دانشجو به خارج می‌تواند مفید باشد.

 

نظرات کاربران

 • مهناز میگه:
  سلام شرایط تحصیل در روسیه چطور است؟
  پاسخ توسط کارشناس (2) : با سلام دوست عزیز برای چه رشته ای و چه مقطعی؟ با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.
 • مهناز میگه:
  سلام آیا برای تحصیل دانشگاه در روسیه رشته های هنری و کاردانی و فنی حرفه ای وجود دارد؟ چند سال باید درس خواند؟ آیا در طول سال میتوان به ایران رفت؟
  پاسخ توسط کارشناس (2) : بله دوس عزیز شرایط تحصیلی وجود دارد و امکان ورود و خروج به ایران نیز وجود دارد.
 • هاشم عاقبتی میگه:
  سلام عرض ادب پسرم ترم ۴ معماری آزاد هست خواستم برای شهر کازان روسیه پذیرش و ادامه این رشته (معماری) رو داشته باشه. چطور در خدمت باشیم من مشهد هستم.
  پاسخ توسط کارشناس (2) : با سلام دوست عزیز تمای بگیرید شما را راهنمایی نماییم.
 • شادی میگه:
  سلام در روسیه چشم پزشکی هم وجود داره؟
  پاسخ توسط کارشناس (2) : سلام بله دوست عزیز این رشته وجود دارد و این مورد تایید جناب هاشمی وزیر بهداشت نیز قرار گرفته است.
 • فاطمه میگه:
  سلام خسته نباشید برای اعزام بهتحصیل در رشته دندان پزشکی ار چه زمانی باید اقدام کنیم؟ متشکرم
  پاسخ توسط کارشناس (2) : سلام دوستت عزیز در حتا حاضر میتوانید برای پذیرش اقدام کنید برای مشاوره با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.
 • میلاد میگه:
  من میلاد محمدی ۱۶ سالمه افغانیم ولی در ایران در استان کرمان و شهرستان بردسیر دیده به جهان گشودم و درانجا ادامه تحصیل میدهم من به کامپیوتر علا قه زیادی دارم ولی به جرم افغانی بودن من را قبول نمیکنند من هم میخاهم رییک کنم و تنهایی به روسیه برای تحصیل بروم لطفا به من کمک کنید
  پاسخ توسط کارشناس (2) : با سلام برای عزیزان اهل افغان خدماتی نمیتوانیم ارائه دهیم.
 • میلاد میگه:
  من میلاد محمدی ۱۶ سالمه افغانیم ولی در ایران در استان کرمان و شهرستان بردسیر دیده به جهان گشودم و درانجا ادامه تحصیل میدهم من به کامپیوتر علا قه زیادی دارم ولی به جرم افغانی بودن من را قبول نمیکنند من هم میخاهم رییک کنم و تنهایی به روسیه برای تحصیل بروم لطفا به من کمک کنید
  پاسخ توسط کارشناس (2) : سلام متاسفانه برای عزیزان اهل افغان خدماتی نمیتوانیم ارائه دهیم.
 • آقای رضانژاد میگه:
  شروط تحصیل رشته های علوم پزشکی در دانشگاه هایی مثل لونونوسوف و سماشکو و سچینوا و پاولوف چیست
  پاسخ توسط کارشناسان : داشتن مدرک دیپلم و پیشدانشگاهی در یکی از رشته های ریاضی و یا تجربی
 • Borhan میگه:
  من تمایل تحصیل در روسیه را دارم.
فرم ارسال سوال و نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد

مطالب مرتبط

اعزام دانشجو به روسیه

اعزام دانشجو به روسیه

توضیحاتی در رابطه با اعزام دانشجو به روسیه