اعزام دانشجو به روسیه

توضیحاتی در رابطه با اعزام دانشجو به روسیه

اعزام دانشجو به خارج از کشور، علاوه بر جنبه‌های اداری و حقوقی خود، مستلزم بررسی یکسری از شرایط طبیعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و تحصیلی کشور مقصد نیز است. به همین دلیل و پیش از پرداختن به جنبه‌های قانونی داخلی و بین‌المللی و نیز بررسی راه‌های اعزام دانشجو به روسیه، به عنوان مقدمه، نکاتی راجع به این کشور ذکر می‌شود.
نام رسمی این کشور فدراسیون روسیه است که از جمله‌ی پهناورترین کشورهای جهان به شمار می‌رود. نیمی از این کشور در شمال غرب قاره‌ی آسیا و بخشی دیگر از آن در شرق قاره‌ی اروپا واقع شده است. روسیه با چهارده کشور همجوار خود مرز مشترک دارد. مساحت این کشور چیزی در حدود 17075400 کیلومتر مربع است.

اعزام دانشجو به روسیه


همچنین جمعیت روسیه طبق آمارهای رسمی چیزی بیش از 140 میلیون نفر است که از قومیت‌های مختلفی تشکیل شده‌است. پایتخت این کشور شهر مسکو است که مقصد بسیاری از متقاضیان اعزام دانشجو به روسیه است و بیش از 11 میلیون نفر جمعیت دارد. برخی دیگر از شهرهای کشور روسیه عبارتند از: سنت پترزبورگ، نیژنی نووگورود، ولیکی نووگورود، ساراتوف، تامبوف، آستاراخان و ...
مذهب مردمان این کشور غالباً مسحیت است؛ هرچند که تنوع مذهب در روسیه بسیار زیاد و قابل توجه است. آنچه که از این کشور باب میل متقاضیان اعزام دانشجو به روسیه است، تنوع فرهنگی و برخوردی مناسب با اهالی سرزمین‌های بیگانه است.

زبان رسمی این کشور زبان روسی است؛ ولی زبان‌های دیگری نیز در این کشور به وفور صحبت می‌شود. حکومت روسیه به صورت فدرال اداره می‌شود و شامل 83 واحد فدرال است.

فدراسیون روسیه باقی مانده‌ی شوروی سابق است که در سال 1991 میلادی از هم پاشید و به جای آن کشور روسیه جای نشین آن شد. واحد پول این کشور روبل است و این کشور با تولید ناخالص ملی بیش از 2100 میلیار دلار هشتمین قدرت برتر اقتصادی در عرصه‌ی جهانی به حساب می‌آید. شوروی که از سال 1917 میلادی به صورت کمونیستی اداره می‌شد، پس از فروپاشی این کشور در سال 1991 ، اکنون تحت عنوان کشور روسیه با سیاست اقتصادی بازار آزاد به فعالیت خود ادامه می‌دهد.
این کشور همچنین یکی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد است که از حق وتو برخوردار بوده و تصمیمات این نهاد بین المللی با وتوی این عضو هیچ گونه اعتباری ندارد.

زبان و ادبیات روسی

کمتر کشوری در طول تاریخ بشریت نویسندگانی به تیز پروازی نویسندگان روس داشته است. ادبیات این کشور به حدی غنی است که فراگیری زبان روسی برای آگاهی از این قسمت از تاریخ ادب بشریت فرصتی خوب و مغتنم است. از جمله‌ی این نویسندگان می‌توان این اسامی را ذکر کرد: وشکین، تولستوی، چخوف، داستایوفسکی، گوگول، تورگنیف، آستروفسکی، نکراسوف، بولگاکف، ناباکوف، بونین، اسنین، پاسترناک، سولژنیتسین

اعزام دانشجو به روسیه

تحصیل در روسیه

تحصیل در پهناورترین کشور دنیا قطعاً فرصتی بسیار مفید را در اختیار کسانی که تمایل به اعزام دانشجو به روسیه دارند قرار می‌دهد.
بنابر آمار رسمی هر ساله چیزی در حدود 100 هزار دانشجو برای تحصیل در روسیه می‌آیند و تحصیلات خود را در این کشور پی می‌گیرند. تحصیل در این کشور نه تنها آموزشی معتبر در سطح بین‌المللی را برای متقاضیان اعزام دانشجو به روسیه فراهم می‌آورد، بلکه برای دانشجویان فرصتی را ایجاد می‌کند تا با تاریخ و فرهنگ غنی در این کشور آشنا شوند و بتوانند از میراث ارزنده‌ی این کشور در طول تاریخ بشری بهره‌ها ببرند. روسیه در بسیاری از شاخه‌های علم و فناوری در جهان پیش گام بوده و مقام نخست را دارد؛ به عنوان مثال در صنعت هوا و فضا، اولین پیشگامان این شاخه‌ی علمی،  تبار روسی داشته‌اند.
نکته آنکه اعزام دانشجو به روسیه و گرفتن ویزای دانشجویی از این کشور می‌تواند مقدمه‌ای باشد برای گرفتن اقامت دائم و در نتیجه مهاجرت به کشور روسیه و مهم آن که گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های این کشور به نسبت دیگر کشورهای جهان چندان دشوار نیست.
تحصیل در این کشور مانند آن چه در سراسر جهان معمول است، در مقطع کارشناسی 4 سال است؛ البته در رشته‌های غیر از پزشکی و دندان پزشکی. متقاضیان اعزام دانشجو به روسیه می‌توانند تنها با داشتن مدرک دیپلم برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های روسیه، به خصوص دانشگاه‌های مسکو که از دیگر نقاط روسیه معتبرتر است، اقدام کنند. تحصیل در این مقطع از سوی کلیه‌ی متقاضیان اعزام دانشجو به روسیه در رشته‌های غیر پزشکی و در مقاطع پایین‌تر، مستلزم آموختن زبان روسی است؛ چرا که زبان تحصیلات در این مقطع روسی است.
کسانی که زبان روسی را نمی‌دانند، می‌توانند در دوره‌های یک ساله‌ی آموزش این زبان تحصیل کنند تا زبان روسی را بیاموزند و پس از آن بتوانند در دانشگاه مورد نظر خود به تحصیل ادامه دهند. در این دوره‌ها حسب رشته‌ای که متقاضی اعزام دانشجو به روسیه تمایل به ادامه‌ی آن دارد مطالب مفید دیگری نیز آموزش داده می‌شود و پس از اتمام دوره امتحان نهایی به عمل می‌آید.
تحصیل پزشکی و دندان پزشکی نیز در این کشور به ترتیب طی 6 و 5 سال به عمل می‌آید. این دوره‌ها هرچند نسبت به دوره‌های پزشکی که در ایران برگزار می‌شود کوتاه‌تر است، ولی دانشگاه‌های معتبر روسیه نزد وزارت بهداشت ایران دارای اعتبار است و مدارک آنها در غالب موارد با مدارک داخلی برابری می‌کند. در حیطه‌ی علوم انسانی نیز وضع به همین ترتیب است و مدرک دانشگاه‌های معتبر در کشور روسیه با مدارک داخلی برابری می‌کند. بنابراین و به عنوان مثال مدرک کارشناسی دانشگاه‌های مسکو، دانشجو را از داشتن مدرک کارشناسی از دانشگاه‌ها‌ی داخلی برای امکان ثبت نام در آزمون وکالت یا قضاوت در ایران بی‌نیاز می‌کند.

فرم ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد

نظرات کاربران
Arshia
سلام خسته نباشید. من میخوام برم رشته عکاسی. دانشگاه علمی کاربردی درس میخونم. بعد نمیدونم تو شهر مسکو بخونم یا سن پترزبورگ؟ مدارکی که میخواد چی هست؟ اگه فقط مدرک دیپلم و زبان روسی داشته باشیم میشه قبول شد؟
پاسخ توسط کارشناس 4
سلام و عرض احترام کروه حقوقی رادیو وکالت در حال حاضر خدماتی به منظر تحصیل در روسیه ارائه نمی‌دهد. با تشکر
مهناز
سلام شرایط تحصیل در روسیه چطور است؟
پاسخ توسط کارشناس (2)
با سلام دوست عزیز برای چه رشته ای و چه مقطعی؟ با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.
مهناز
سلام آیا برای تحصیل دانشگاه در روسیه رشته های هنری و کاردانی و فنی حرفه ای وجود دارد؟ چند سال باید درس خواند؟ آیا در طول سال میتوان به ایران رفت؟
پاسخ توسط کارشناس (2)
بله دوس عزیز شرایط تحصیلی وجود دارد و امکان ورود و خروج به ایران نیز وجود دارد.
هاشم عاقبتی
سلام عرض ادب پسرم ترم ۴ معماری آزاد هست خواستم برای شهر کازان روسیه پذیرش و ادامه این رشته (معماری) رو داشته باشه. چطور در خدمت باشیم من مشهد هستم.
پاسخ توسط کارشناس (2)
با سلام دوست عزیز تمای بگیرید شما را راهنمایی نماییم.
شادی
سلام در روسیه چشم پزشکی هم وجود داره؟
پاسخ توسط کارشناس (2)
سلام بله دوست عزیز این رشته وجود دارد و این مورد تایید جناب هاشمی وزیر بهداشت نیز قرار گرفته است.
فاطمه
سلام خسته نباشید برای اعزام بهتحصیل در رشته دندان پزشکی ار چه زمانی باید اقدام کنیم؟ متشکرم
پاسخ توسط کارشناس (2)
سلام دوستت عزیز در حتا حاضر میتوانید برای پذیرش اقدام کنید برای مشاوره با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.
میلاد
من میلاد محمدی ۱۶ سالمه افغانیم ولی در ایران در استان کرمان و شهرستان بردسیر دیده به جهان گشودم و درانجا ادامه تحصیل میدهم من به کامپیوتر علا قه زیادی دارم ولی به جرم افغانی بودن من را قبول نمیکنند من هم میخاهم رییک کنم و تنهایی به روسیه برای تحصیل بروم لطفا به من کمک کنید
پاسخ توسط کارشناس (2)
با سلام برای عزیزان اهل افغان خدماتی نمیتوانیم ارائه دهیم.
میلاد
من میلاد محمدی ۱۶ سالمه افغانیم ولی در ایران در استان کرمان و شهرستان بردسیر دیده به جهان گشودم و درانجا ادامه تحصیل میدهم من به کامپیوتر علا قه زیادی دارم ولی به جرم افغانی بودن من را قبول نمیکنند من هم میخاهم رییک کنم و تنهایی به روسیه برای تحصیل بروم لطفا به من کمک کنید
پاسخ توسط کارشناس (2)
سلام متاسفانه برای عزیزان اهل افغان خدماتی نمیتوانیم ارائه دهیم.
آقای رضانژاد
شروط تحصیل رشته های علوم پزشکی در دانشگاه هایی مثل لونونوسوف و سماشکو و سچینوا و پاولوف چیست
پاسخ توسط کارشناسان
داشتن مدرک دیپلم و پیشدانشگاهی در یکی از رشته های ریاضی و یا تجربی
Borhan
من تمایل تحصیل در روسیه را دارم.