اعزام دانشجو به انگلستان

توضیحاتی در رابطه با اعزام دانشجو به انگلستان
برای اعزام دانشجو به انگلستان چه نکات حقوقی و غیرحقوقی را باید مد نظر داشت؟ 

شرایط اعزام دانشجو به انگلستان چیست؟

در حال حاضر چه مسیرهای قانونی برای اعزام دانشجو به انگلستان وجود دارد؟

اعزام دانشجو به انگلستان و تحصیل در این کشور، نیازمند آگاهی از برخی قوانین کشور مقصد و دانشگاه‌های آن و نیز برخی از قوانین جمهوری اسلامی ایران است. در واقع برای تحصیل در خارج، هم می‌توان به طور مستقیم از دانشگاه مورد نظر خود پذیرش تحصیلی گرفت و هم می‌توان از طریق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و در چارچوب قوانین اعزام دانشجو به خارج از کشور و آیین‌نامه‌های مربوط به اعطای بورس تحصیلی، برای اعزام دانشجو به انگلستان اقدام کرد.
پیش از پرداختن به دو روش فوق، باید گفت که دانشجویی که قصد تحصیل در یک کشور خارجی دارد، بهتر است تا حدودی با شرایط جغرافیایی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و خصوصاً تحصیلی آن آشنا باشد تا با سنجش تمامی شرایط، اقدام به بهترین انتخاب کند و سپس در راستای اقدامات قانونی برای اعزام دانشجو به انگلستان گام بردارد.

اعزام دانشجو به انگلستان


انگلستان با کشورهای اسکاتلند و ولز هم مرز است و از شمال با دریای ایرلند، از غرب با دریای سلتی و از شرق نیز با دریا‌ی شمال مرز دریایی دارد.
پایتخت انگلستان، شهر لندن، هوایی نسبتاً مرطوب و معتدل دارد. به صورت کلی هوای انگلستان معتدل و مدیترانه‌ای است. شهر لندن با جمعیتی در حدود 9 میلیون نفر، یکی از بزرگترین و پرتراکم‌ترین شهرهای قاره‌ی اروپا است.
 
رژیم سیاسی انگلستان، حکومت مشروطه‌ی سلطنتی است که قدرت اصلی در دستان پارلمان (مجلس) است و نخست‌وزیر نیز از سوی حزب پیروز در مجلس عوام انگلستان انتخاب می‌شود؛ به این رژیم سیاسی، پارلمانی می‌گویند. گفته می‌شود فعالیت احزاب در این کشور به حدود 300 سال پیش باز می‌گردد و این خود نشان دهنده‌ی مطلوبیت نسبی وضعیت سیاسی در این کشور است. اکنون بیش از بیست حزب رسمی در انگلستان فعالیت می‌کنند. احترام به آراء مختلف مردم در این کشور به حدی است که چندی پیش با برگزاری یک همه پرسی و رأی مستقیم مردم، انگلستان از اتحادیه‌ی اروپا خارج شد. هرچند نباید فراموش کرد که به نظر اکثر متخصصین، این خروج می‌تواند عواقب نامطلوب اقتصادی و سیاسی برای این کشور داشته باشد و موجب باز ماندن از حرکت نوپا در جهت جهانی شدن باشد. جهانی شدن به معنای توسعه‌ی روزافزون روابط میان دولت‌ها و نیز اشخاص با یکدیگر است که در مباحث حقوقی، ذیل گرایش حقوق بین‌الملل عمومی و حقوق بین‌الملل خصوصی مطرح است.
آگاهی از شرایط اقتصادی برای متقاضیان اعزام دانشجو به انگلستان، بسیار مهم و مؤثر است. معمولاً دانشجویان در کنار تحصیل در خارج، به فکر اشتغال می‌افتند. بنابراین داشتن اطلاعاتی از شرایط اقتصادی کشور مقصد مفید خواهد بود. اقتصاد انگلستان از جمله‌ی نیرومندترین اقتصادهای اروپا است و شاخص‌های نامطلوب اقتصادی از جمله تورم و بیکاری در آن بسیار پایین است. این کشور جزء ده کشور بزرگ صادرکننده‌ در جهان است.
انگلیسی‌ها همواره به سنت‌های خود احترام می‌گذارند و به همین دلیل است که هنوز نظام پادشاهی را به عنوان نمادی از سنت‌های خود در این کشور حفظ کرده‌اند؛ هرچند امروزه ملکه‌ی انگلستان چندان قدرت اجرایی نداشته و بیشتر به عنوان یک مقام نمادین شناخته می‌شود.

اعزام دانشجو به انگلستان

تحصیل در کشور انگلستان و اعزام دانشجو به انگلستان

در کشور انگلستان برای تحصیلات دانشگاهی معمولاً، در مقطع کارشناسی 3 و در برخی موارد 4 سال، در مقطع کارشناسی ارشد 1 سال و در مقطع دکتری 3 سال زمان نیاز است. برای اینکه متقاضیان اعزام دانشجو به انگلستان  بتوانند از این کشور روادید دانشجویی دریافت کنند و پس از آن روند اعزام دانشجو به انگلستان آغاز شود، در بدو امر بایستی از یکی از دانشگاه های این کشور پذیرش صورت بگیرد که در ادامه به ذکر اسامی برخی از دانشگاه‌های این کشور می‌پردازیم. فرآیند گرفتن پذیرش، پس از بررسی و پردازش درخواست در سامانه‌ای تحت عنوان UCAS ، آغاز خواهد شد. در واقع پس از آن که متقاضی فرم‌های مربوط را در سامانه‌ی فوق پر کرد، تقاضای وی مورد بررسی قرار می‌گیرد.
لازم به ذکر است که زبان دانشگاه‌های انگلستان غالباً زبان انگلیسی است و بنابراین داشتن مهارت در این زبان به عنوان پیش شرط اقدام در مورد تحصیل در این کشور است و مهارت زبانی متقاضیان اعزام، با توجه به نمره‌ای که در آزمون زبان آیلتس دریافت می‌کنند سنجیده می‌شود.
همچنین برای این که دانشجو بتواند از دانشگاه‌های انگلستان پذیرش دریافت کند، داشتن انگیزه نامه یا به نوعی خلاصه‌ای از علایق و اهداف و مسیری که پیش روی خود متصور است، به همراه یک توصیه نامه‌ از سوی یکی از اساتید دانشگاه، الزامی است.

هزینه ی تحصیل در کشور انگلستان

نکته‌ی مهمی که می‌بایست مورد نظر متقاضیان اعزام دانشجو به انگلستان باشد این است که در این کشور، تحصیلات در دانشگاه مستلزم پرداخت شهریه است و این امر به نسبت هزینه‌های زندگی دانشجویی را در این کشور بالا می‌برد. البته با  توجه به این که طول دوره‌های تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در این کشور بالا نیست، بنابراین ممکن است نگرانی بابت هزینه‌های مربوط به دانشگاه کاهش یابد. علاوه بر این، دانشجویانی که در کشور انگلستان مشغول به تحصیل هستند طبق مقررات و ضوابط مربوط می‌توانند ساعات معینی را در طول هفته به کار بپردازند و از این طریق به شرایط اقتصادی خود کمک کنند. این ساعات کاری غالباً بیشتر از 20 ساعت در هفته نخواهد بود. البته اشتغال دانشجویان باید مطابق با مقررات باشد و در صورتیکه دانشجویی از طریق وزارت علوم ایران اقدام به اعزام دانشجو به انگلستان کرده باشد، در این صورت مقررات و قوانین ایران را باید رعایت کند که در این مورد، در بخش بعدی توضیح می‌دهیم.
لازم به ذکر است که در این کشور همچنین میزان قابل توجهی از هزینه‌های زندگی دانشجویی را می‌توان از طریق گرفتن بورس مرتفع نمود؛ لیکن اکثر بورس‌هایی که از طرف نهادهای مربوط در کشور انگلستان به دانشجویان داده می‌شود، تمام هزینه‌های دانشجو را پوشش نمی‌دهد و بنابراین متقاضی بایستی منابع مالی دیگری را به صورت موازی برای خود در نظر داشته باشد.

اعزام دانشجو به انگلستان

اعزام دانشجو به انگلستان از طریق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران

در این روش، دانشجو دیگر خود مستقلاً به دانشگاه مد نظر خویش مراجعه نمی‌کند؛ بلکه با ارائه‌ی تقاضا به سازمان سنجش، و احراز شرایط لازم، از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران به خارج اعزام می‌شود. تقاضانامه‌ی ارسالی مورد بررسی و امتیاز بندی قرار می‌گیرد. نکته‌ی مفیدی که متقاضیان اعزام دانشجو به انگلستان باید بدانند، ملاک‌های این امتیاز بندی است که اکثراً علمی و عملی هستند و سنجش مهارت‌های متقاضی را مد نظر دارند. به موجب قانون، ملاک‌های مدنظر برای امتیاز بندی متقاضیان بورس تحصیلی از جمله شامل موارد زیر است:
1- تأليف‌ كتاب‌ در صورتی كه‌ تكراری‌ يا اقتباسی‌ نباشد؛
2- ترجمه‌ و انتشار كتاب‌ها، منابع و مقالات‌ تحقيقاتی و معتبر‌ خارجی؛
3- ارائه‌ی‌ مقالات‌ علمی‌ و تخصصی در مجلات‌ معتبر علمی‌ داخلی‌ و خارجی؛‌
4- انجام‌ كار تحقيقاتی‌ در ارتباط با جنگ‌ تحميلی‌ و امور دفاعی جمهوری اسلامی ایران‌؛
5- ايجاد آزمايشگاه‌ يا درس‌ كارگاهی‌؛
6- ارائه‌ی‌ آثار بديع‌ و ارزنده‌ی‌ هنری؛
و ...‌
البته احراز این ملاک‌ها منوط به رأی و سلیه‌ی شخص احراز کننده در آن سازمان است؛ ولی آگاهی از عرف و رویه‌ی این افراد در جهت انتخاب، می‌تواند تا حد زیادی کمک کننده باشد. بدین ترتیب، مشورت با افراد با تجربه و آشنا به عرف این سازمان‌ها، خالی از فایده نیست.
پس از این امتیاز بندی، حداقل دو برابر سهمیه‌ی مورد نیاز انتخاب می‌شوند و سازمان سنجش از ایشان آزمون متمرکز و آزمون زبان خارجی می‌گیرد. در نهایت کسانی که بالاترین نمرات را آورده باشند، انتخاب می‌شوند.
در خصوص مزایای اعزام دانشجو به انگلیس از طریق وزارت علوم باید گفت که وزارت علوم می‌تواند بورس تحصیلی، وام تحصیلی و ارز تحصیلی اعطا کند که میزان این اعتبارات ممکن است در هر سال متفاوت باشد و می‌بایست از سوی وزارت علوم مشخص شود. دانشجویانی که با استفاده از بورس تحصیلی دولت جمهوری اسلامی ایران به خارج اعزام می‌شوند، باید تعهد کنند و تضمینی بسپارند که دو برابر و حداکثر ده سال و کسانی‌که از وام استفاده می‌کنند، 1.5 برابر و حداکثر 8 سال و کسانی که از ارز تحصیلی استفاده می‌کنند، برابر مدتی که در خارج از کشور تحصیل کرده‌اند و‌حداکثر 6 سال، در محلی که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تعیین می‌کند، خدمت کنند. این در واقع، تعهد دانشجویان به خدمت است که در برابر دریافت اعتبارات و مبالغ بوده است.
پیش از این گفتیم که امکان اشتغال دانشجویان در حین تحصیل وجود دارد. اکنون باید گفت چنانچه دانشجویی از طریق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران اقدام به تحصیل در خارج کند، می‌بایست مواردی را که در مقررات ایران آمده است رعایت کند. در این خصوص، دو دسته از دانشجویان مخاطب هستند؛ دانشجویانی که از بورس و یا وام تحصیلی استفاده می‌کنند، فقط می‌توانند اشتغال به کارهای علمی داشته باشند. اطلاع از چگونگی احراز وصف علمی برای اشتغال، منوط به اطلاع از عرف و رویه‌ی حاکم بر دستگاه‌های مربوط است. دانشجویان دیگری که از بورس و یا وام تحصیلی استفاده نمی‌کنند، فقط با اجازه‌ی نهادی به نام سرپرستی، می‌توانند به اموری اشتغال بورزند که هم مغایر با شؤون و وظایف اسلامی ایشان نباشد و هم موجب عدم موفقیت آن‌ها در تحصیل نشود. نهاد سرپرستی وظیفه‌ی نظارت بر دانشجویان و نیز رسیدگی به مشکلات و امور ایشان را دارد و از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انتخاب می‌شود و به کشور مقصد، اعزام می‌شود.
یک نکته‌ی بسیار مهم این است که اگر متقاضیان، اعزام دانشجو به انگلستان را از طریق وزارت علوم ایران انتخاب کنند، می‌بایست طبق مقررات این سازمان و قوانین مصوب عمل کنند و از جمله اینکه تنها در دانشگاهی می‌توانند تحصیل کنند که مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد. وزارت علوم هر سال فهرستی از دانشگاه‌های خارجی مورد تأیید خود را منتشر می‌کند و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به این فهرست‌ها، نام دانشگاه مورد نظر خود را بیابند. در این راستا، اسامی تعدادی از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در انگلستان عبارت است از:

University of Cambridge  
University of Dundee
University of Edinburgh
University of Exeter
University of Glasgow
University of Leeds
University of Leicester
University of Liverpool
University of Oxford

در پایان بحث از اعزام دانشجو به انگلستان، مناسب است تا به این بهانه، راجع به دانش حقوقی مورد نیاز در این حیطه و برخی مسائل پیرامونی بحث اعزام دانشجو به خارج بپردازیم. اساساً با توجه به اینکه در فرایند اعزام دانشجو به انگلستان یا هرکجای دیگر، یک عنصر خارجی وارد عنصر داخلی کشور مقصد می‌شود و یا یک عنصر داخلی ایرانی، وارد یک حوزه‌ی خارجی، یعنی کشور خارج می‌شود، پای گرایشی از حقوق به نام حقوق بین‌الملل خصوصی به میان می‌آید. در این گرایش مباحثی نظیر تابعیت و انواع آن، اقامت و انواع آن و تعارض قوانین دو کشور مبدأ و مقصد مطرح است. این مباحث ناگزیر در بحث اعزام دانشجو به انگلستان هم وجود دارد و مشورت با وکلا و حقوقدانان آشنا به این گرایش، می‌توان تضمینی قانونی برای اعزام، اقامت و احتمالاً تابعیت هر چه بهتر و مطلوب‌تر باشد.

اعزام دانشجو به انگلستان


اکنون که صحبت از تابعیت شد، باید گفت که نه تنها برای انگلستان، بلکه برای هر کشور دیگری نیز، یکسری از مفاهیم و مقررات کمابیش مشابه است. برای مثال تعریف عامی که از تابعیت وجود دارد، این است که تابعیت رابطه‌ی فرد با کشور خویش است که نشان از حاکمیت آن کشور و هویت اشخاص مربوط به آن دارد. پس تابعیت عبارت است از یک رابطه و لذا لزوماً یک تقسیم بندی جغرافیایی تلقی نمی‌شود و بیشتر یک تقسیم بندی حقوقی و اعتباری است که البته فاکتورهای جغرافیایی و فرهنگی را نیز درون خود جای می‌دهد. حقوق و تکالیف یک شخص با دولت، بر پایه و ناشی از همین تابعیت آن شخص است. مفهوم تابعیت برای هر دولت ملتی که عناصر سرزمین، جمعیت و رژیم سیاسی حاکم را دارا باشد، مطرح است. همه‌ی اشخاص باید تابعیت داشته باشند و حتی‌الامکان باید از بی‌تابعیتی پرهیز کرد. همچنین تابعیت دوگانه نیز مطلوب نظر نظام‌های حقوقی نیست. البته تابعیت قابل تغییر هم است و می‌توان با ترک تابعیت قبلی، به تابعیت یک کشور دیگر در آمد که البته همه‌ی این امور، مستلزم رعایت مقررات هر کشور است.
از آنجا که بحث تابعیت ممکن است در کنار بحث اعزام دانشجو به انگلیس نیز مطرح باشد، متقاضیان کسب تابعیت این کشور، می‌بایست هم با قوانین داخلی ایران و هم قوانین تابعیتی کشور مقصد آشنا باشند. این آشنایی می‌تواند از طریق مشورت و یا سپردن امور به حقوقدانان و وکلای این حوزه تسهیل شود.

فرم ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد

نظرات کاربران
محسن افشانگر
دانشگاه های انگلستان واقعا عالی هستن
پاسخ توسط کارشناسان
بله و دانشکده های متعدد و بسیار دیگه در بعضی کشورهای به ظاهر فاقد نام و نشان .