اعزام دانشجو به آمریکا

توضیحاتی در رابطه با اعزام دانشجو به آمریکا

پیرامون بحث از اعزام دانشجو به آمریکا دانستن مقدمه‌ای در باب این کشور از منظر جغرافیایی، اقلیمی، تاریخی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و بالاخره تحصیلی خالی از فایده نخواهد بود. پیش از این ذکر یک نکته ضروری است و آن اینکه در بحث از اعزام دانشجو به آمریکا، از آنجا که عناصر دو کشور با یکدیگر امتزاج می‌یابند و برای مثال از طرف ایران عنصری داخلی وارد کشور خارجی آمریکا می‌شود و یا اینکه برای آنان، یک عنصر خارجی ایرانی وارد حوزه‌ی داخلی آنان می‌شود، بحث از گرایشی حقوقی به نام حقوق بین‌الملل خصوصی به میان می‌آید که مباحثی نظیر اقامت در خارج، تابعیت کشور خارجی، تعارض قوانین دو کشور فرستنده و پذیرنده و مسائلی از این دست را پوشش می‌دهد. اعزام دانشجو به آمریکا به دلیل این امتزاج و ترکیب عوامل داخلی و خارجی، با مباحثی نظری اقامت و تابعیت و طرق کسب آن‌ها ارتباط می‌یابد. چه بسا دانشجویان پس از تحصیل در خارج، تمایل به اقامت دائم در آن‌جا و یا حتی تغییر تابعیت و اخذ تابعیت آمریکا را داشته باشند. پس حقوق بین‌الملل خصوصی، دانشی است که به بحث اعزام دانشجو به آمریکا نیز کمک می‌کند و با این تفاسیر، بهره‌گیری از متخصصین و حقوقدانان این گرایش و آشنا با رویه‌های اعزام دانشجو به آمریکا، می‌تواند این فرایند را تسهیل کند.

اعزام دانشجو به آمریکا


نام اختصاری آمریکا «USA» و مخفف «The United States Of America» و به معنای ایالات متحده‌ی آمریکا است. ایالات متحده‌ی آمریکا امروزه از بزرگترین و پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا است و از لحاظ اقتصادی در رتبه‌ی نخست قرار دارد و به لحاظ علمی و آکادمیک نیز در رتبه‌ی برتر قرار دارد و از همین روی است که داوطلبین اعزام دانشجو به آمریکا همواره زیاد بوده‌اند. این کشور که در قاره‌ی آمریکا واقع شده است، دارای 50 ایالت گوناگون است که همه در لوای یک دولت مرکزی و فدرال به حیات خویش ادامه می‌دهند. این کشور از شمال با کانادا و از جنوب با کشور مکزیک همجوار است.
جمعیت این کشور بر اساس آمارهای معتبر تا سال 2009 میلادی اندکی بیش‌تر از 300 میلیون نفر بوده که غالباً به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. هرچند این کشور دارای زبان رسمی نیست ولی زبان انگلیسی میان مردمان این دیار از گستردگی قابل توجهی برخوردار است و زبان آموزش و تحصیلات در این کشور نیز بسته به ایالات مختلف، اکثراً انگلیسی است و همچنین برای امکان گرفتن ویزای این کشور و برای اقامت در این کشور خواه از طریق تحصیلی و خواه به واسطه‌ی اقامت کاری، دانستن زبان انگلیسی به عنوان یک پیش شرط شناخته می‌شود.
آمریکا سومین کشور پر جمعیت دنیا و به نوعی یکی از مهاجر پذیرترین کشورهای جهان است و از همین رو است که این کشور به لحاظ نژادی و فرهنگی بسیار متنوع و مختلط بوده و مردمانی از گوشه گوشه‌ی دنیا در آن به صورت مسالمت آمیز در حال زندگی و معاشرت هستند.
پایتخت این کشور شهر واشنگتن‌دی‌سی است و نظام حکومتی آن نظامی فدرالی است که کلیه‌ی ایالت‌ها تحت حاکمیت یک قانون برتر داخلی، یعنی قانون اساسی، با استقلالی نسبی که این قانون به هر کدام از آن‌ها در تعیین سرنوشت خود اعطا کرده، زندگی می‌کنند. هم اکنون کشور آمریکا دارای 50 ایالت گوناگون است که 50 ستاره بر روی پرچم این کشور نیز نشان از ایالت‌های این کشور دارد. ایالت آلاسکا بزرگترین ایالت این کشور و رودایلند کوچکترین آن‌ها است. با توجه به قانون اساسی این کشور هر ایالت اختیار کامل در اداره کردن امور مربوط به خود را دارد و در مقابل، اموری مانند روابط خارجی، ارتش، ضرب سکه و ... در اختیار حکومت مرکزی است.
کشور آمریکا تاریخ دیرینه‌ای ندارد و از سال 1776 میلادی و با اعلام استقلال مستعمرات انگلستان دراین کشور پدید آمد.
هرچند امروزه در کشور آمریکا احزاب گوناگونی فعالیت می‌کنند؛ لیکن دو حزب دموکرات و جمهوری خواه دو حزب عمده هستند که زمام کلی امور را به دست گرفته‌اند.

اعزام دانشجو به آمریکا

 

تحصیل در ایالات متحده‌ی آمریکا

امروزه با توجه به شرایط فوق‌العاده‌ی این کشور، متقاضیان اعزام دانشجو به آمریکا بیش از پیش است. معتبرترین دانشگاه‌ها در سطح بین المللی در آمریکا واقع شده‌اند و تحصیل در آن همواه آرزوی متقاضیان اعزام دانشجو به آمریکا بوده است.
برای تحصیل در آمریکا می‌توان از دوران متوسطه یا ابتدایی نیز اقدام نمود. مقطع کارشناسی در آمریکا پس از تکمیل دوره‌های ابتدایی و متوسطه، یعنی پس از دوازده سال تحصیل، شروع می‌شود و دانشجویان ایرانی که متقاضی اعزام دانشجو به آمریکا هستند بایستی مدرکی معادل دیپلم را در کارنامه‌ی خود داشته باشند. مقطع کارشناسی در کشور آمریکا 4 ساله است. مقطع کارشناسی ارشد که در این کشور مدت 2 سال به طول می‌انجامد، پس از پایان مدت مقطع کارشناسی و اخذ لیسانس امکان پذیر است که در پایان آن نیز معمولاً دانشجو موظف به ارائه‌ی پایان نامه است. لازم به ذکر است که برای متقاضیان اعزام دانشجو به آمریکا دو نوع  مدرک کارشناسی ارشد وجود دارد:
1- مدرک کارشناسی ارشد حرفه‌ای
2- مدرک کارشناسی ارشد مبتنی بر تحقیق
اخذ نخستین مورد معمولاً یک سال و دومین مورد معمولاً دو سال زمان می‌برد. مدرک حرفه‌ای همان طور که از نام آن پیداست، بیشتر دانشجو را برای ورود به بازار کار آماده می‌کند؛ حال این که دوره‌های دو ساله‌ی تحقیقی بیشتر در مورد متقاضیانی کاربرد دارد که می‌خواهند در دوره‌ی دکتری نیز به تحصیل ادامه دهند.
مقطع دکتری نیز در این کشور از 3 تا 6 سال حسب رشته و دانشگاه مورد تقاضای داوطلب اعزام دانشجو به آمریکا به طول می‌انجامد. برای گرفتن پذیرش در این مقطع داشتن توصیه نامه از جانب اساتید فرد متقاضی اعزام دانشجو به آمریکا ضروری است.
اولین پیش شرط گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های معتبر کشور آمریکا، دانستن زبان انگلیسی است. برای محک زدن میزان تسلط زبانی متقاضیان اعزام دانشجو به آمریکا، آزمونی تحت عنوان تافل طراحی شده است که کسب حداقل نمره در آن برای ورود به دانشگاه‌ها الزامی است. البته در این کشور آزمون آیلتس هم نزد برخی از دانشگاه‌ها معتبر است؛ اما نمره‌ی کسب شده در آزمون تافل توسط متقاضیان اعزام دانشجو به آمریکا، در دانشگاه‌های کشور آمریکا، بر خلاف اروپا، اعتبار بیشتری دارد.
آزمون تافل خود دو گونه است:
الف) آزمون تافل که به صورت کاغذی برگزار می‌شود و در این روش متقاضی اعزام دانشجو به آمریکا بایستی به سؤالاتی که در دفترچه‌ی آزمون آمده است پاسخ بدهد.
ب) آزمون اینترنتی که در این روش آزمون تافل از طریق اینترنت انجام می‌شود و مهارت‌های زبانی متقاضی اعزام دانشجو به آمریکا در حیطه‌های مختلف اعم از نوشتاری، شنیداری و ... سنجیده می‌شود.
پس از آن که متقاضی اعزام دانشجو به آمریکا از عهده‌ی آزمون‌های مربوط به زبان برآمد، بایستی با دانشگاهی که در نظر دارد در آمریکا ارتباط برقرار کرده و با ارسال مدارک خود از دانشگاه مزبور پذیرش بگیرد. پس از آن که متقاضی از دانشگاه مورد نظر خود پذیرش گرفت، با مراجعه‌ی حضوری به مرجع مربوط پس از تعیین وقت، برای گرفتن ویزای  دانشجویی خود اقدام می‌کند و پس از مصاحبه و گرفتن مدارک مورد نیاز از جمله مدارک ریز نمرات تحصیلی و انگیزه نامه برای ادامه‌ی تحصیل در آمریکا، طی چند هفته‌ی بعد ویزای دانشجویی وی صادر می‌شود.
یکی از شرایطی که متقاضی اعزام دانشجو به آمریکا نزد مقامات رسمی این کشور بایستی اثبات کند، داشتن توانایی مالی برای گذراندن زندگی در آمریکا است. همچنین قبل از صدور ویزای دانشجویی، متقاضی اعزام دانشجو به آمریکا بایستی هزینه‌های مربوط به صدور این ویزا را بپردازد.

اعزام دانشجو به آمریکا

هزینه‌های تحصیل در آمریکا


در مورد زندگی دانشجویی در این کشور آنچه که برای متقاضیان اعزام دانشجو به آمریکا از همه مهم‌تر است، شهریه‌ی دانشگاه است. در آمریکا بر خلاف تعدادی از دانشگاه‌های کشور‌های اروپایی مثل آلمان، تحصیل در دانشگاه مستلزم پرداخت شهریه است. دانشگاه‌های آمریکا معمولاً شهریه‌ی خود را به سه نوع تقسیم کرده‌اند:
الف) نرخ شهریه برای دانشجویان آمریکایی که در ایالتی که دانشگاه در آن واقع است، زندگی می‌کنند.
ب) نرخ شهریه برای دانشجویان آمریکایی که در ایالتی غیر از ایالت دانشگاه مورد نظر زندگی می‌کنند.
پ) نرخ شهریه برای دانشجویان بین المللی.
نرخ شهریه در مورد آخر از همه‌ی موارد بالاتر است. دانشجویان می‌توانند برای تأمین برخی از هزینه‌های زندگی دانشجویی خود از میزان ساعات کاری که دانشگاه و قوانین مربوط در آمریکا در اختیار ایشان قرارداده است استفاده کنند. این میزان معمولاً از بیست ساعت در هفته تجاوز نمی‌کند و به صورتی تنظیم شده که به درس دانشجو لطمه‌ای وارد نیاورد.
متقاضیان اعزام دانشجو به آمریکا همچنین می‌توانند برای گرفتن بورسیه اقدام کنند. بورس یا کمک هزینه‌ی تحصیلی معمولاً از دو طریق در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد:
الف) دانشگاه مورد نظر دانشجو طبق مقررات خود، به تعدادی از دانشجویانی که از آن جا پذیرش گرفته‌اند، کمک هزینه می‌پردازد.
ب) مؤسسه‌های تحقیقاتی، شرکت‌های بین‌المللی و مراکز خیریه اقدام به پرداخت کمک هزینه می‌کنند.
آنچه در این میان اهمیت دارد، توجه به این نکته است که بورسیه‌ی تحصیلی به دلیل تقاضای بالایی که از سوی داوطلبین اعزام دانشجو به آمریکا دارد، تنها به درصدی از متقاضیان تعلق می‌گیرد و این خود نشان دهنده‌ی رقابت بسیار بالا در تصاحب این کمک هزینه‌ها دارد و بنابراین برای گرفتن آن بایستی رزومه‌ای بسیار قوی داشت.
نحوه ی درخواست کمک هزینه‌ی تحصیلی بسته به دانشگاه مورد نظر و همچنین رشته‌ی متقاضی اعزام دانشجو به آمریکا متفاوت است؛ لیکن روند معمول به این گونه است که متقاضی اعزام دانشجو به هنگام ارسال تقاضانامه‌ی خود برای گرفتن پذیرش از دانشگاه مربوط اعلام می‌دارد که خواهان دریافت کمک هزینه‌ی تحصیلی است. دانشگاه نیز شرایط متقاضی اعزام دانشجو به آمریکا را مورد مطالعه و بررسی قرار داده و میزان کمک هزینه‌ی تحصیلی و همچنین شرایط آن را در برگه‌ی پذیرش دانشجو اعلام می‌کند. همچنین دانشجویان می‌توانند پس ثبت نام در دانشگاه مورد نظر خود و پس از گذراندن چند ترم تحصیلی، برای دریافت کمک هزینه از دانشگاه خود درخواست بدهند. در این نوع از بورسیه عملکرد دانشجو در ترم‌های اخیر و همچنین رزومه و موضوع تحقیق دانشجو بسیار مهم است.
هم چنین دانشجویان با توجه به رشته‌ی خود می‌توانند در دانشگاه به عنوان دستیار تدریس اقدام کنند که به آنTA  یا Teaching Assistant نیز می‌گویند. در این مورد دانشجو به استاد راهنمای خود در تدریس و نمره دهی و امور فرعی دیگر کمک می‌کند و یا به عنوان دستیار تحقیق شروع به فعالیت می‌کند که در این مورد نیز بسیاری از اساتید، غالباً در رشته‌های فنی و مهندسی، بودجه‌هایی در راستای انجام پروژه‌های تحقیقاتی خود دریافت می‌کنند و در این رابطه به کمک برخی از دانشجویان خود در مقطع فوق لیسانس و دکتری احتیاج دارند و بخشی از بودجه‌ی تحقیقاتی آن‌ها نیز در همین رابطه تعریف شده است و لذا از میان داشجویان داوطلب و حائز شرایط اقدام به انتخاب دستیار تحقیق می‌نمایند.

اعزام دانشجو به آمریکا

اعزام دانشجو به آمریکا از طریق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران

در سال 1364، جمهوری اسلامی ایران قانونی را در راستای ضابطه مند نمودن اعزام دانشجو به خارج تصویب نمود تا از این طریق نیاز کشور به دانش آموختگان متخصص را در کشور مرتفع نماید. این قانون تحت عنوان «قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور» در تاریخ 5/2/1364 با تصویب شورای نگهبان به مرحله‌ی تصویب نهایی رسید. این قانون عام است و می‌تواند شامل اعزام دانشجو از طریق وزارت علوم به تمامی دانشگاه‌های مورد تأیید این وزارت باشد. با توجه به تنش روابط میان ایران و دولت ایالات متحده و نیز برخی دیدگاه‌های افراط گرایانه در آمریکا برای جلوگیری از ورود اتباع کشورهایی خاص، پیگیری امکان این اعزام، منوط به مراجعه به متخصصین اعزام دانشجو به خارج است.
در هر حال برای اقدام از این طریق، می‌بایست همزمان با انتشار آگهی از سوی سازمان سنجش کشور، اقدام به تکمیل پرسشنامه‌ کرد و پس از بررسی پرسشنامه و مدارک ارسالی، سازمان مذکور اقدام به امتیاز بندی داوطلبان می‌کند. ملاک‌های امتیازبندی بیشتر علمی و مهارتی و از قبیل تألیف و ترجمه‌ی کتاب و مقالات معتبر و یا دایر کردن آزمایشگاه و سایر فعالیت‌های علمی و هنری است. هچنین شرایط و ضوابط اخلاقی داوطلبان از منظر ایمان و اعتقاد به اسلام و داشتن تقوا نیز مورد نظر این سازمان و شوراهای آن است.
وزارت علوم از این طریق، اقدام به اعطای بورس تحصیلی، وام تحصیلی و ارز تحصیلی به داوطلبان انتخاب شده می‌کند و در برابر، از ایشان تعهد به خدمت در محل مورد نظر خویش در ایران می‌گیرد.
بحث پیرامون شرایط و ضوابط اعزام دانشجو به آمریکا بسیار است و توصیه می‌شود با توجه به تأثیرپذیری این امر از مسائل سیاسی موجود، برای عملکرد بهتر در راستای گرفتن پذیرش از دانشگاه و به تبع آن روادید دانشجویی، با یک متخصص اعزام دانشجو به آمریکا همراه شوید.

فرم ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد

نظرات کاربران
رضا شفایی
با سلام و عرض خسته نباشید ،در مورد ضمانت مالی ویزای دانشجویی سئوال داشتم اینکه پاسخ دهید مبلغ تعهد شده بلاک میشود یا خیر .با تشکر
پاسخ توسط مدیر
سلام- لطفا برای کسب اطلاعات در این زمینه با کارشناسان تحصیلی ما از طریق شماره 02188705123 تماس حاصل فرمایید.
محمد مهدی حبیبی
بنظر شما اعزام دانشجو به آمریکا بهتره یا اعزام دانشجو به استرالیا؟ الان میشه تحصیل در آمریکا انجام داد؟
پاسخ توسط کارشناسان
برای بررسی شرایط و مشاوره رایگان می توانید با شماره تلفن موسسه تماس حاصل نمایید و جزئیات را پیرامون موضوع اعزام دانشجو به کشور آمریکا و یا استرالیا پیگیر شوید