اعزام دانشجو به آلمان

توضیحاتی در مورد اعزام دانشجو به آلمان


در مورد اعزام دانشجو به آلمان، در ابتدای بحث اشاره‌ای به مشخصات و ویژگی‌های جغرافیایی، سیاسی و اقتصادی این کشور به عنوان مقدمه خالی از فایده نیست. نام رسمی این کشور عبارت است از جمهوری فدرال آلمان و پایتخت آن شهر برلین است. کشور آلمان دارای شانزده ایالت است که ایالت‌های نوردراین-وستفالن و بایرن، از جمله‌ی پرجمعیت‌ترین ایالت‌ها هستند. آلمان در مرکز قاره‌ی اروپا قرار دارد و وسعت تقریبی آن ۳۵۷۱۲۱۴۱  کیلومتر مربع است و مرزهای زمینی این کشور در حدود کمتر از 4000 کیلومتر است. مختصات جغرافیای این کشور نیز در کنار سایر ویژگی‌های اساسی، می‌تواند مورد توجه متقاضیان تحصیل در آنجا باشد. این کشور از شمال به دانمارک، از غرب به بلژیک و هلند و از جنوب به کشور‌های سوئیس و اتریش و ... منتهی می‌شود. آب‌ و هوای این کشور که از جمله‌ی شرایط مطلوب برای اعزام دانشجو به آلمان است، معتدل بوده و همین امر متقاضیان اعزام دانشجو به آلمان را فراوان کرده است.
نوع حکومت کشور آلمان جمهوری مشروطه‌ی پارلمانی است و قدرت اساسی در دستان نخست وزیر کشور است. قانون اساسی آلمان، رژیم سیاسی این کشور را با خصیصه‌های دموکراتیک بودن، اجتماعی بودن، مبتنی بر قانون بودن و فدرال بودن معرفی کرده است. توجه به احزاب مختلف و تک حزبی نبودن، از ویژگی‌های مثبت این کشور تلقی می‌شود؛ به طوریکه می‌توان دست‌کم از چهار حزب قدرتمند در این کشور یاد کرد.

اعزام دانشجو به آلمان


پرچم کشور آلمان

زبان مردمان این کشور آلمانی بوده که در حوزه‌ی زبان‌های ژرمنی قرار می‌گیرد و با زبان‌های دانمارکی، نروژی، سوئدی و انگلیسی هم‌خانوده است. همچنین مذهب اکثر مردمان این سرزمین مسیحی کاتولیک و پروتستان است. جمعین آلمان بیش از هشتاد میلیون نفر است که کمتر از ده درصد آن را اتباع خارجی غیرآلمانی تشکیل می‌دهد.
از جمله‌ی شرایط بسیار مناسب برای اعزام دانشجو به آلمان علاوه بر بنیه‌ی آموزشی و تحصیلات تکمیلی که در ادامه خواهد آمد، شرایط مناسب اقتصادی این غول اروپایی است که هر ذهنی را برای اعزام دانشجو به آلمان ترغیب می‌نماید. دانشجویان در صورت داشتن حداقل‌های بازار و صنعت، می‌توانند پس از فراغت از تحصیل در کشور آلمان، به دنبال شغل مناسب خود بوده و با پیدا کردن آن، ویزای اقامت دائم خود را از کشور مزبور دریافت نمایند و به همین ترتیب پس از  طی مدت‌هایی که در ظوابط مهاجرتی این کشور پیش‌بینی شده است، اقدام به اخذ تابعیت این کشور بنمایند. آلمان سومین کشور جهان از نظر تولید ناخالص داخلی است و عمده‌ی بار اقتصاد این کشور بر شانه‌های صنعت است. توجه به این نکته نیز ضروری است که نرخ بیکاری در این کشور حدود 1.7 درصد است.
پیش از پرداختن به بحث اصلی در خصوص تحصیل و اعزام دانشجو به آلمان، باید گفت که روابط ایران و آلمان سابقه‌ای پانصد ساله دارد و در حال حاضر هر دو کشور دارای سفارت‌خانه در خاک یکدیگر هستند.

اعزام دانشجو به آلمان

تحصیل و اعزام دانشجو به آلمان


متقاضیان تحصیل و اعزام دانشجو به آلمان می‌توانند در میان دانشگاه‌های مختلف که بیش از 300 دانشگاه در سراسرآلمان است، دست به انتخاب بزنند و با گرفتن پذیرش از نهادهای مربوط و به تبع آن با دریافت روادید، اولین گام را در راستای اعزام دانشجو به آلمان بردارند و وارد خاک این کشور شوند.
زبان آموزش عالی در کشور آلمان، همان زبان آلمانی است. هر چند امروزه استفاده از زبان انگلیسی نیز در سطوح عالی تحصیلات در این کشور رو به گسترش و همه‌گیر شدن است. بنابراین برای این که متقاضی بتواند از دانشگاه‌های کشور آلمان پذیرش بگیرد، باید مراجع ذی‌صلاح را از دانش زبانی خود آگاه سازد و این مورد معمولاً با گرفتن نمره‌ی قبولی در آزمون‌های معتبری که توسط نهاد‌های ذی‌صلاح برگزار می‌شود، امکان‌پذیر است.
پس از آن که داوطلب اعزام دانشجو به آلمان، مدارک خود را به صورت کاملاً رسمی ترجمه و تأیید نمود و از طریق سفارت کشور مزبور، برای دانشگاهی که از آن پذیرش گرفته است ارسال نمود، برای مصاحبه در سفارت اقدام می‌کند و در نهایت و پس از انجام اقدام‌های لازم و طی مراحل اعزام دانشجو به آلمان، ویزا یا همان روادید دانشجویی برای ورود وی به کشور آلمان صادر می‌شود.
از دیگر نکاتی که متقاضیان اعزام دانشجو به آلمان را به ادامه‌ی تحصیل در این کشور علاقمند نموده است، امکان ادامه‌ی تحصیل به صورت رایگان در این کشور است؛ به گونه‌ای که داوطلبان اعزام دانشجو به آلمان تنها بایستی از عهده‌ی هزینه‌ها و مخارج مربوط به زندگی دانشجویی در این کشور برآیند که این هزینه‌ها نیز با عنایت به هزینه‌های زندگی دانشجویی در دیگر کشور‌های اروپایی و همچنین کشورهای آمریکایی، اندک است. باید گفت که هزینه‌های دانشجویی در این کشور به دو بخش عمده تقسیم می‌شود:
1 – هزینه‌های مربوط به تحصیل
2- هزینه‌های جانبی زندگی دانشجویی
یک بخش بسیار قابل توجه از هزینه‌های تحصیل، همواره صرف پرداخت هزینه‌های شهریه‌ی دانشگاه می‌شود که همانگونه که گفته شد، در کشور آلمان بابت ارائه‌ی خدمات آموزشی، مبلغی از دانشجویان دریافت نمی‌شود و تحصیل در این کشور مانند کشور اتریش، رایگان بوده یا با حداقل هزینه‌ها امکان‌پذیر است. البته لازم به ذکر است که اصل رایگان بودن تحصیل در کشور آلمان استثناهایی هم دربردارد و به دیگر سخن، برخی مراجع آموزشی و دانشگاه‌ها نیز در این کشور، اقدام به دریافت شهریه می‌نمایند.
در کل و به عنوان نتیجه می‌توان گفت که اعزام دانشجو به آلمان به صرفه و بهینه است و برای تعالی کشور ایران نیز مثمر ثمر خواهد بود.

اعزام دانشجو به آلمان


به گزارش منابع موثق و رسمی، 61 درصد از دانشجویان خارجی در سال 2014  میلادی ابراز نموده‌اند که تحصیل در این کشور را به درس خواندن در کشور‌های دیگر ترجیح می‌دهند. آلمان در سال 2009 میلادی انتخاب اول برای چهل و نه درصد متقاضیان خارجی برای ادامه‌ی تحصیل بوده است. تحصیل در این کشور به دلیل مدرک معتبر بین‌المللی و سطح آموزشی بالا، مورد نظر بسیاری از متقاضیان اعزام دانشجو به آلمان است.
قوانین عام اعزام دانشجو به خارج در جمهوری اسلامی ایران:
در بیست و پنجم فروردین ماه سال 1364، مجلس شورای اسلامی ایران برای تأمین نیروی متخصص و متعهد، همانگونه که در ذیل ماده‌ی یک این قانون گفته شده است، اقدام به تصویب قانونی در راستای ضابطه‌مند نمودن بحث اعزام دانشجو به خارج نمود و قانونی تحت همین عنوان، یعنی قانون اعزام دانشجو به خارج را تصویب کرد که با عنایت به عمومیت عنوان این قانون، شامل اعزام دانشجو به آلمان نیز می‌شود. این قانون می‌تواند مورد استفاده‌ی کسانی باشد که قصد تحصیل در خارج، از طریق وزارت علوم ایران را دارند.
ماده‌ی یک این قانون بیان می‌دارد: «به منظور تأمین نیروی انسانی متعهد متخصص مورد نیاز کشور و شناخت نو‌آوری‌های علمی دنیا و آشنایی با آخرین تجربیات کشور‌های خارجی در زمینه‌های مختلف علمی، فنی و تخصصی وزارت فرهنگ و آموزش عالی که در این قانون وزارت نامیده می‌شود اقدام به اعزام دانشجو به خارج می‌نماید.» همانگونه که گفته شد وزارت خانه‌ی ذی‌ربط در این قانون برای تربیت نیروی متخصص اقدام به اعزام دانشجو به آلمان و به دیگر سخن تمام  نقاط دنیا می‌کند.
در ماده‌ی دو این قانون شرایط اعزام شوندگان به تصریح مورد اشاره قرار گرفته است: «اعزام شوندگان باید دارای شرایط زیر باشند:
الف – ایمان و اعتقاد به اسلام، نظام جمهوری اسلامی، قانون اساسی و ولایت فقیه
ب – تقوا، که نشانه‌ی آن انجام واجبات و ترک محرمات است
پ – عدم وابستگی به احزاب و گروه‌های ملحد و محارب
تبصره: اقلیت‌های دینی مصرح در قانون اساسی، از شرط ایمان و اعتقاد به اسلام مستثنی هستند.»
در ماده‌ی 3 و تبصره‌ی آن نیز شرایط اختصاصی اعزام دانشجویان با جنسیت مذکر و مؤنث مورد ارزیابی قرار گرفته است. به عنوان مثال در ماده‌ی 3 آمده است: «اعزام دانشجوی پسر، که دارای مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر هستند با در نظر گرفتن ظرفیت دانشگاه‌های کشور و امکانات ارزی، رشته‌های مورد نیاز و کاملاً ضروری صورت خواهد گرفت. وزارت هر سال یک بار این موارد را تعیین خواهد کرد. در شرایط مساوی، اولویت با لیسانسه‌های متأهل است.» در مورد زنانی که حائز مدرک لیسانس هستند نیز بیان می‌دارد: «زنان لیسانسه و بالاتر با توجه به سایر ضوابط مندرج در این قانون، تنها در صورتی که ازدواج کرده باشند و در معیت همسر خویش می‌توانند داوطلب اعزام شوند.»
بنابر آنچه که گفته شد قانون ایران ضوابطی را برای اعزام دانشجو به خارج در نظر گرفته است و از جمله اینکه تحصیل در دانشگاه خارج از کشور حتماً بایستی در دانشگاهی صورت بگیرد که مورد تأیید وزارتخانه‌ی ذی‌صلاح باشد. همانگونه که در ماده‌ی 6 چنین آمده است: «وزارت موظف است فهرست اسامی دانشگاه‌های دنیا را که به لحاظ علمی دارای اعتبار بوده و به لحاظ اخلاقی بالنسبه واجد صلاحیت باشند، تهیه و به داوطلب اعلام نماید و فقط پذیرش‌های تحصیلی این دانشگاه‌ها را به رسمیت بشناسد و دانشجویان موضوع این قانون را منحصراً به آن‌ها اعزام کند.» از جمله‌ی دانشگاه‌های معتبر و مورد تأیید وزارت علوم در آلمان می‌توان به مراجع زیر اشاره کرد:
Universität Augsburg
Universität Bamberg
Universität Bayreuth
Freie Universität Berlin
Humboldt – Universität Berlin
Technische Universität Berlin

Universität Bielefeld
Universität Bochum
Universität Bonn
Technische Universität  Braunschweig
بنابر آنچه که گفته شد، برای اعزام دانشجو به آلمان، دانشگاهی که داوطلب از آن پذیرش می‌گیرد بایستی مورد تأیید وزارت علوم ایران باشد و متقاضی اعزام دانشجو به آلمان نمی‌تواند از دانشگاه‌هایی که مورد تأیید وزارت علوم نیست برای استفاده از این بورسیه‌ی تحصیلی مقرر در قانون استفاده کند.
در این جا لازم است که به نحوه‌ی انتخاب این داوطلبان و چگونگی احراز صلاحیت آنها برای اعزام به خارج که از جمله برای اعزام دانشجو به آلمان مفید است، بپردازیم. در ماده‌ی 7 این قانون چنین آمده است: «انتخاب داوطلبان به صورت زیر انجام می گیرد:
الف – صلاحیت علمی افراد بر اساس سوابق دانشگاهی متقاضی و آزمون علمی تعیین می‌شود. چنانچه تعداد داوطلب بیش از تعداد مورد نیاز باشد، الویت افراد بر اساس صلاحیت علمی ایشان مورد بررسی قرار می‌گیرد.
ب – صلاحیت اخلاقی داوطلبان با توجه به مقررات ماده‌ی 2 توسط یک هیأت بررسی صلاحیت اخلاقی مورد بررسی قرار می‌گیرد.»
در مورد کسانی که با استفاده از این امکانات ملی و با توجه به ضوابط مقرر در این قانون اقدام به گرفتن کمک هزینه برای اعزام به کشورهای خارج می‌نمایند، ماده‌ی 11 قانون مزبور یک سری تعهدات را پیش‌بینی نموده است که فرد متقاضی پس از پایان تحصیلات خود در کشور مقصد، موظف به انجام آن است. از جمله اینکه:
«کسانی که با استفاده از بورس تحصیلی دولت به خارج می‌روند باید متعهد شوند و تضمین بسپارند که دو برابر و حداکثر ده سال و کسانی‌که از وام استفاده می‌کنند، 1.5 برابر و حداکثر 8 سال و کسانی که از ارز تحصیلی استفاده می‌نمایند برابر مدتی که در خارج از کشور تحصیل کرده‌اند و‌حداکثر 6 سال، در محلی که وزارت مربوطه تعیین می‌کند خدمت کنند.»

اعزام دانشجو به آلمان


همچنین در راستای تدوین دیگر ضوابط مقرر در این باره باید به عملکرد مقنن در ماده‌ی 12 قانون مذکور اشاره نمود که محدودیت‌هایی را در زمینه‌ی اشتغال متقاضیانی که از این طریق به کشور‌های بیگانه برای ادامه‌ی تحصیل رهسپار می‌شوند، اعمال می‌دارد و در این راستا چنین مقرر می‌دارد که: «دانشجویانی که از بورس و یا وام تحصیلی استفاده می‌کنند، فقط می‌توانند اشتغال به کارهای علمی داشته باشند. دانشجویان دیگر نیز فقط با اجازه‌ی سرپرستی می‌توانند به کارهایی بپردازند که مغایر با شؤون و وظایف اسلامی نباشد و موجب عدم موفقیت آن‌ها در تحصیل نگردد.»
همچنین کسانی که مشمول خدمت نظام وظیفه هستند به شرط این که غیبتی در کارنامه‌ی خود نداشته باشند، با سپردن تعهد می‌توانند جهت ادامه‌ی تحصیل طبق ضوابط وزارت ذی‌صلاح و سازمان نظام وظیفه به خارج اعزام شوند.
در پایان نیز اشاره به نهادی به نام سرپرستی که برای حل مشکلات و نظارت و سرپرستی و مراقبت کامل دانشجویان ایرانی در خارج از کشور، که طبق ماده‌ی 16 قانون مزبور در ذیل فصل چهارم تأسیس شده، بی فایده نخواهد بود. از جمله‌ی وظایف این سرپرستان از قرار ذیل است:
1-    کمک و راهنمایی به دانشجویان برای پیدا کردن مسکن مناسب؛
2-    بررسی وضع علمی و اخلاقی دانشگاه‌های کشور محل خدمت و تهیه‌ی گزارش‌های لازم سالانه از آن‌ها برای وزارت فرهنگ و آموزش عالی؛
3-    نظارت بر امور تحصیلی دانشجویان و اخلاق و رفتار آنان؛
و نیز سایر موارد که مستلزم رجوع به این قانون است.
در پایان لازم است گفته شود که که همه‌ی متقاضیان عزیز برای آگاهی هرچه دقیق‌تر از شرایط و ضوابط اعزام دانشجو به آلمان، بهتر است به مشورت با وکلا و متخصصین این حوزه و نیز پایگاه‌های اینترنتی و قوانین مربوط مراجعه کنند و بهترین و مطمئن‌ترین مسیر را برای تحصیل در آلمان برگزینند.

فرم ارسال نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد

نظرات کاربران
فرناز حبیبی
اعزام دانشجو به آلمان خیلی کار سختیه.خیلی از وکلا میگن نمیشه.خیلی جالبه که شما میتونین این کار رو بکنین
مهدی
عالی بود.ممنون