پل های ارتباطی شما با رادیو وکالت            شماره تلفن: 88705123-021          ایمیل: info@legalholding.ir

کار در ارمنستان برای ایرانیان

وضعیت اقتصاد در ارمنستان چگونه است؟

آمار مربوط به شاخص های اقتصادی در ارمنستان چیست؟

آیا کار در ارمنستان برای ایرانیان مطلوب است؟

آیا کار در ارمنستان برای ایرانیان مستلزم داشتن ویزای کار است؟

کار در ارمنستان برای ایرانیان


جمهوری ارمنستان کشوری است در جنوب کشور گرجستان و شمال ایران که با داشتن 11 استان، دارای جمعیتی در حدود سه میلیون نفر است. بیش از 90 درصد مردم این کشور، ارمنی و کمتر از یک درصد آن، روس هستند. شهر ایروان با بیش از یک میلیون نفر جمعیت، پایتخت ارمنستان است.
مهمترین مسأله در خصوص وضعیت کار در ارمنستان برای ایرانیان که به آن سفر کرده اند، بررسی شاخص های اقتصادی این کشور است. این کشور از سابقه ی اقتصادی نسبتاً مطلوبی برخوردار است؛ به طوری که در نیمه ی نخست سال 2005 میلادی، نرخ رشد اقتصادی ارمنستان برابر با 2/10 درصد بوده است. این آمار در مقایسه با سایر کشورهای بازمانده از شوروی سابق، قابل توجه است. همچنین در گزارشی از بانک جهانی در سال 2010 میلادی، ارمنستان از میان 183 اقتصاد در جهان، در رتبه چهل و سوم قرار داشته است. در کنار مطلوبیت نسبی این شاخص ها، هزینه ی زندگی در ارمنستان نیز بالا نیست و با احتساب هزینه های خورد و خوراک، محل اقامت و اجاره ی مسکن، هزینه ی ماهانه برای زندگی در ارمنستان، حدود 500 الی 700 دلار برآورد می شود.
آگاهی از بخش های مختلف اقتصاد ارمنستان، می تواند دورنمای مناسبی از وضعیت کار در ارمنستان برای ایرانیان ارائه دهد. این کشور در زمینه ی تولید مولیبدن (نوعی عنصر فلزی) رتبه ی هفتم جهان را در سال ۲۰۱۰ میلادی داشته است. این کشور همچنین دارای معادن مس، آهن، طلا، نمک، بازالت، مرمر و مواد خام نسوز است. به طور کلی صادرات معدنی نقش مهمی در صادرات کشور ارمنستان دارد. اقتصاد این کشور امروزه تا حد زیادی وابسته به سرمایه گذاری خارجی است. در زمینه ی انرژی و خصوصاً گاز، وابستگی هایی به کشور ایران وجود دارد. با این حال کشور ارمنستان دارای یک نیروگاه هسته ای در غرب شهر ایروان که تأمین کننده ی بخشی از برق این کشور است، می باشد.
معدن کاری، فلز کاری، دارو سازی، ساختمان سازی، مهندسی مکانیک و تکنولوژی ارتباطات، از جمله ی گرایش های کاری در حال توسعه در ارمنستان محسوب می شود.
هلدینگ حقوقی رادیو وکالت با بهره گیری از وکلای متخصص و مجرب در امر مهاجرت، می تواند در خصوص وضعیت اقتصادی این کشور و میزان صرفه ی اقتصادی در خصوص کار در ارمنستان برای ایرانیان، به مشاوره با متقاضیان بپردازد.

کار در ارمنستان برای ایرانیان


در کنار بخش صنعت، گردشگری نیز یکی دیگر از منابع اصلی درآمد کشور ارمنستان است. توسعه ی صنعت گردشگری، موجب افزایش اشتغال در این کشور شده است. سالانه بالغ بر 900 هزار گردشگر به این کشور سفر می کنند که قریب به نصف آن ها، از کشور روسیه هستند. از جمعیت گردشگرانی که سالانه به این کشور سفر می کنند، 7 درصد آن ها را نیز ایرانیان تشکیل می دهند. از جاذبه های توریستی ارمنستان می توان به این موارد اشاره کرد:
دریاچه سوان که از بزرگ‌ترین دریاچه‌ های کوهستانی آب شیرین جهان است؛
شهر توریستی جرموک (جرماک) با چشمه‌های آب گرم است؛
شهر توریستی و سرسبز دیلیجان ؛
صومعه ی گغارد که قدمت آن به قرون وسطی باز می گردد؛
موزه ی تاریخ ایروان که مجموعه‌ای از سکه‌ های یونانی، سلوکی، اشکانی، رومی، ساسانی و عربی را به معرض نمایش می گذارد.

کار در ارمنستان برای ایرانیان


علاوه بر وجود ظرفیت های گردشگری در این کشور، تدارک زیرساخت برای استفاده ی هر چه بیشتر از این صنعت، شرایط کار در ارمنستان برای ایرانیان و سایر کشور های خارجی را افزایش داده است. ساخت هتل هایی با استاندارد های جهانی و توسعه ی شبکه ی اینترنت، از جمله ی این زیرساخت ها محسوب می شود.

 وضعیت کار در ارمنستان برای ایرانیان

اشتغال در ارمنستان، بخشی از صنعت توریسم این کشور در قالب مسافرت های کاری را هم شامل شده است. ارمنستان از جمله با کشور های روسیه، گرجستان و ایران دارای روابط تجاری فراوان است و حضور در سازمان تجارت جهانی (WTO)، موقعیت بهره وری آن از اشتغال را افزایش داده است. به طور کلی توسعه ی سرمایه گذاری خارجی، از سیاست های اقتصادی این کشور محسوب می شود و قوانین و رویه های اقتصادی، به سمت این توسعه است. برای مثال مطابق با قوانین ارمنستان، شرکت های خارجی در ارمنستان نسبت به شرکت های داخلی آن، از حقوقی یکسان برای شرکت در فرآیند های خصوصی سازی برخوردار هستند. با آنکه کسب و کار های بزرگ عمدتاً تحت سیطره ی کارفرمایان قدیمی و حتی روس تبار است؛ اما دست کم وضعیت کار در ارمنستان برای ایرانیان در بخش های کوچک تر، بسیار مطلوب به نظر می رسد. به طور کلی مهاجرت به ارمنستان از طریق کار، یکی از طرق شایع مهاجرت به این کشور محسوب می شود.

ویزای کار در ارمنستان برای ایرانیان

یکی از مباحث مرتبط با وضعیت کار در ارمنستان برای ایرانیان، بحث ویزا و ویزای کار در این کشور است. البته پیش از طرح این مبحث، باید گفت که مطابق با آخرین توافقات در سال 1395 میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان، پیمان لغو روادید (ویزا) امضا شده است؛ با این حال برای آشنایی با سابقه ی همکاری های میان دو کشور و رویه های پیشین، ذکر مطالبی راجع به ویزا و خصوصاً ویزای کار مفید به نظر می رسد. البته باید گفت که علاوه بر متون قانونی، رویه ها و عرف های عملی نیز نقش تعیین کننده ای در مناسبات کاری و مهاجرتی میان کشور ها دارند. علاوه بر این، تسهیل امور مهاجرت بدون ویزا، معمولاً مستلزم اصلاح برخی ساختار های جزیی اداری میان سفارت خانه های دو کشور است و لذا ممکن است زمان بر باشد. به همین دلیل توصیه می شود برای اطلاعات بیشتر، به مشاورین هلدینگ رادیو وکالت واقع در تهران مراجعه کنید و یا با متخصصین این گروه تماس حاصل فرمایید. گفتنی است کشورهایی نظیر روسیه و کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا نیز از اخذ ویزا، معاف هستند.

کار در ارمنستان برای ایرانیان


برای ورود به ارمنستان، ویزای ترانزیت (2 روزه)، ویزای کوتاه مدت (سه ماهه) و ویزای بلند مدت (یک ساله) پیش بینی شده است.
یکی از انواع ویزای کار، این است که کارفرمای ارمنی، دعوت نامه ی کاری برای شخص خارجی مورد نظر ارسال کند. پس از استخدام، اشتغال به مدت یک سال در ارمنستان، می تواند زمینه ی اخذ اقامت این کشور را فراهم کند. سرمایه گذاری، کار آفرینی و خرید ملک، از دیگر طرق اخذ اقامت ارمنستان محسوب می شود. منظور از کار آفرینی، انجام فعالیت های اقتصادی مولد نظیر ثبت شرکت در ارمنستان است. البته اخذ ویزای تحصیلی و خویشاوندی نیز از سایر طرق اخذ اقامت است که در اینجا به دلیل پرداختن به بحث کار در ارمنستان برای ایرانیان، به آن پرداخته نمی شود.
گفتنی است کار در ارمنستان و اخذ اقامت آن، می تواند زمینه ی اخذ تابعیت (شهروندی) این کشور را نیز فراهم آورد. این امر مستلزم داشتن شرایط زیر است:
سه سال اقامت در ارمنستان
آگاهی از زبان ارمنی
آشنایی با قانون اساسی ارمنستان
و ...
باید گفت که مطابق با آخرین اخبار و به نقل از پایگاه خبری تحلیلی انتخاب، با اجرایی شدن پیمان لغو روادید میان ایران و ارمنستان، از این پس اتباع این دو کشور نیازی به دریافت ویزا برای تردد نخواهند داشت. سفارت ایران در ارمنستان در بیانیه‌ای اعلام داشته است که با توجه به اجرایی شدن یادداشت تفاهم لغو روادید در 16 مرداد 1395 شمسی میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان، از این پس اتباع این دو کشور جهت ورود به کشور مقابل، نیاز به ویزا نخواهند داشت. گفتنی است مطابق با بخشنامه ی شماره 28738 به تاریخ سیزدهم شهریور ماه 1395 هواپیمایی کشوری، مبنی بر لغو روادید جهت دارندگان گذرنامه ی سیاسی، خدمت و عادی بین جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان، کلیه ی مسافران دارای گذرنامه های مذکور می توانند بدون اخذ روادید و حداکثر 90 روز در دوره ی 180 روزه (بطور مداوم یا مکرر) به کشور ارمنستان وارد شوند یا از آن عبور کنند و یا در آنجا اقامت داشته و یا آن کشور را ترک نمایند. البته باید مجدداً تأکید کرد که از میان برداشتن ممنوعیت های ورود و خروج و لغو روادید، مستلزم انجام یکسری هماهنگی ها میان دو کشور و اصلاح برخی رویه های اداری میان سفارت خانه های دو کشور است و لذا ممکن است تا مدتی پس از آغاز اجرایی شدن توافق، به طول انجامد. باید افزود که کار در ارمنستان برای ایرانیان، علاوه بر لزوم اگاهی از قوانین و مقررات هر دو کشور و خصوصاً قوانین تجارتی ارمنستان، مستلزم اطلاع از رویه ها و عرف های عملی و اداری نیز است. گاهی اوقات عرف های شکل گرفته در خصوص مناسبات تجاری، نقش تعیین کننده ای در سرنوشت یک اشتغال و یا پیش بینی دورنمای آن در کشور مقصد دارد. به همین دلیل توصیه می شود در خصوص سرمایه گذاری در ارمنستان، خرید ملک در این کشور و کار آفرینی در آن، با متخصصین مهاجرت و یا افراد دارای سابقه ی کار در آن جا مشورت کنید. در همین راستا هلدینگ حقوقی رادیو وکالت، متشکل از وکلای متخصص در امور مهاجرت و کار در کشور های خارجی، آماده ی ارائه ی انواع خدمات حقوقی از قبیل مشاوره حقوقی ، وکیل مهاجرت و پیگیری روند اخذ روادید برای متقاضیان است.

 

 

نظرات کاربران

 • کیا حسینی میگه:
  سلام ۳۵ ساله داری مدرک کازشناسی عمران نقشه برداری ودارای 10سال سابقه بیمه دنبال کار در ارمنستان می باشم لطفا راهنمایی کنید چطور پیگیر باشم
  پاسخ توسط کارشناس (2) : با سلام دوست عزیز موسسه حقوقی رادیو وکالت در حال حاضر خدمات و مشاوره ای در خصوص کشور ارمنستان ارائه نمیکند.
 • فرزاد میگه:
  باعرض سلام بنده عکاس هستم مدرک فنی حرفه ای هم دارم وکار مدلینگ هم زیاد انجام دادم ایا در کشور خاصی کاری ولسه من هست؟
  پاسخ توسط کارشناس (2) : با سلام دوست عزیز برای اخذ اقامت کشور اوکراین و اسپانیا میتوانید اقدامکنید و شرایط ماری برای رشته شما مناسب است.
 • Reza میگه:
  سلام کارشناسی حقوق دارم و 24سال سن ميخواستم ببینم شرایط مهاجرت به ارمنستان رو دارم؟
  پاسخ توسط کارشناس (2) : باسلام دوست عزیز در حال حاضر برای کشور ارمنستان مشاوره و خدماتی ارائه نمیدهیم امتا به طور کلی برای رشته های مانند حقوق در سایر کشورها کار تخصصی وجود ندارد.
 • بابک میگه:
  سلام عرض میکنم ما یه خانواده سه نفره هستیم برای اقامت در ارمنستان از طریق خرید ملک با حداقل چه مبلغی میشه اقدام کرد خودم نگاه کردم حدود 300 تا 350 ملیون میشه یه اپارتمان جای متوسط گرفت درسته ؟ و اینکه به کسایی که مهاجرت میکنن اجازه میدن اونجا مغازه بزنن برای کسب در آمد؟ خودم فوق دیپلم الکترونیک هسم با سابقه کار منتها الان 10 ساله فروشگاه نقره و زیور الات دارم اونجا هم میتونم این کارو ادامه بدم..؟ ازتون ممنونم
  پاسخ توسط کارشناس (2) : با سلام موسسه رادیو وکالت در حال حاضر خدماتی در خصوص کشور ارمنستان ارائه نمیکند.
 • محمد میگه:
  سلام من مدرک آرایشگری از فنی حرفه ای دارم میتونم از طریق کار آرایشگری اقدام ب اقامت کنم؟
  پاسخ توسط کارشناس (2) : با سلام دوست عزیز اخذ ویزا کاری در حال حاضر با مدارک دانشگاهی امکانپذیر است که باید گفت علاوه بر مدارک ، سابقه کار، سن، مدرک زبان و ... نیز دخیل میباشد.
 • Greath میگه:
  سلام من لیسانس مهندسی کامپیوتر سخت افزار دارم و متخصص الکترونیک در شاخه ی دیجیتال هستم.7سال سابقه ی کار الکترونیک شرکتی و کارخانه ای دارم.یک گواهی ثبت اختراع هم دارم .الان هم به عنوان تعمیرکار موبایل مشغول به کارم و مدرک فنی و حرفه ای هم در این زمینه و چند مورد دیگه هم دارمِ.پاسپورت دارم و هیچ سو پیشینه ای هم ندارمِ میخواستم بدونم آیا امکان اخذ ویزای کار در اوکراین ویا کشوری دیگر برای من وجود دارد یا خیر.؟ با تشکر
  پاسخ توسط کارشناس (2) : با سلام دوست عزیز امکان اخذ اقامت برای شما وجود دارد با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید تا رزومه شما دقیق تر بررسی شود.
 • پوریا میگه:
  ببخشید بعد من هیچ سرمایه ای ندارم فقط پرونده ی سیاسی
  پاسخ توسط کارشناس (2) : با سلام موسسه حقوقی رادیو وکالت هیچ خدماتی در خصوص پناهندگی ارائه نمیکند.
 • پوریا میگه:
  سلام من پرونده ی ساسی دارم میشه درکشور ارمنستان پناهنده شود یه راهنمای
  پاسخ توسط کارشناس (2) : با سلام موسسه حقوقی رادیو وکالت هیچ خدماتی در خصوص پناهندگی ارائه نمیکند.
 • ali میگه:
  سلام و خسته نباشید بنده دیپلم دارم میخواستم بدونم تو ارمنستان اجازه ثبت شرکت و اخذ ویزای مدت دار میدن با توجه به مدرک تحصیلیم
  پاسخ توسط کارشناسان : با سلام خدمت شما دوست گرامی. موسسه حقوقی رادیو وکالت در حال حاضر خدماتی در خصوص اخذ ویزای کار ارمنستان ارائه نمی دهد. اما در خصوص کشورهایی نظیر آذربایجان، گرجستان و اوکراین می توانیم خدماتی را ارائه دهیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.
 • رضا میگه:
  سلام بند فوق دیپلم برق دارم نزدیک 10سال زمینه شبکه ودوربین مداربسته کارمیکنم چطور میتونم ویزای کار در ارمنستان بگیرم.
  پاسخ توسط کارشناسان : با سلام خدمت شما دوست عزیز. موسسه حقوقی رادیو وکالت در حال حاضر خدماتی در خصوص اخذ ویزای کار ارمنستان ارائه نمی دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سایر کشورها می توانید با ما در تماس باشید.
 • ارین میگه:
  با سلام من ارمنی هستم و در سن 12 سالگی در ارمنستان رفتم و حدود 4سال و نیم در ارمنستان بودم قاراباق اما بخاطر سربازی بهم اقامت ندادن و الان رشته برنامه نویسی و گرافیک خواندم و میخوام در ارمنستان مشغول کار شم ایا این امکان وجود دارد چطوری میتونم اقدام کنم خدمت رفتم و الان پاسپورت هم دارم
  پاسخ توسط مدیر : با سلام خدمت شما دوست عزیز. در حال حاضر موسسه حقوقی رادیو وکالت خدماتی در خصوص اخذ اقامت ارمنستان اقدام نمیکند، با تشکر از درج نظرتان
 • جواد میگه:
  سلام بنده کارشناس طب سنتی و فعال طب سنتی هستم و مدارک حجامت. زالو درمانی. ماساژ. فصدوبادکش دارم و مربی فوتبال با مدرک cو b هستم. ایا موقعیت کاری فراهم هست در ارمنستان یا کشورهای دیگه؟
  پاسخ توسط کارشناس (2) : با سلام دویست عزیز بله با کارشناسان ما تماس بگیرید تا با بررسی دقیق تر شرایط شما کشور مناسبی را به شما پیشنهاد دهند.
 • مصطفی میگه:
  سلام : من می‌خوام به ارمنستان مهاجرت کنم حرفه خاصی هم ندارم میشه راهنمایی کنید ممنون
  پاسخ توسط کارشناس(3) : سلام- اخذ ویزای ارمنستان در تخصص موسسه رادیو وکالت نمی باشد.اگر تمکن مالی داشته باشید می توانید برای کشورهای دیگر اقدام کنید.
 • رضا میگه:
  نیاز به کار در ارمنستان یا گرجستان دارم جوشکار حرفه ای با سابقه کار زیاد
  پاسخ توسط کارشناسان : با سلام دوست عزیز ویزا کاری برای کشور های همسایه اقدام نمیکنیم.
 • علی پدرام میگه:
  سلام من سابقه تراشکاری خدماتی (ادوات کشاورزی)باسابقه بیمه 20ساله دارم اما تجربی یعنی مدرک تحصیلیه سیکل(سوم راهنمایی) دارم و دوسال هم هتل سه ستاره کارکردم فعلاهم بیکارم چطورمیتونم ویزای کارارمنستان روبگیرم؟ ممنون میشم راهنماییم کنین
  پاسخ توسط کارشناسان : با سلان در حال حاضر با شما ما نمیتوانیم برای ویزا اقدام کنیم.
 • مرادي میگه:
  سلام ما يك شركت كاملا تخصصي در زمينه نقشه برداري هستيم داري تجربه بالا و تجهيزات مدرن و اكيب مجرب و تخصصي و تمايل به كار نقشه برداري بصورت پيمانكاري در خارج از ايران هستيم و به وكيلي كه كار يابي براي ما انجام بده و قرارداد ببنده بصورت درصدي حق الوكاله پرداخت ميكنيم اگه جايي كار سراغ داريد كه معتبر باشه در خدمتيم .
  پاسخ توسط کارشناسان : سلام خدمت شما جناب مرادی عزیز. باید رزومه کاری شما بصورت تخصصی و با جزئیات بیشتری را در اختیار داشته باشیم، همچنین کشورهای پیشنهادی شما هم باید مورد بررسی قرار گیرند. می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در موسسه حقوقی رادیو وکالت در تماس باشید.
 • امیر میگه:
  سلام.من مهندس عمران هستم.چندی پیش شخصی از من برای کار در ارمنستان در رشته خودم دعوت به همکاری کرد.البته از ایشان فقط یک اسم دارم و یک شماره ثبت شرکت ( آنگونه که خودش گفت).هیچ آدرسی در ایران یا ارمنستان هم از ایشان ندارم.خواستم بدانم چگونه می شود از صحت و سقم حرف ایشان مطلع شد.با تشکر
  پاسخ توسط کارشناسان : با سلام دوست عزیز ما در زمینه ارمنستان اقدام نمیکنیم بنابراین باید از طریق لینک مورد اعتمادی از صحت مطالب ایشان مطمئن شوید.
 • ali میگه:
  ممنون
فرم ارسال سوال و نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد