پل های ارتباطی شما با رادیو وکالت            شماره تلفن: 88705123-021          ایمیل: info@legalholding.ir

مهاجرت به آلمان

مهاجرت به کشورآلمان

پرسش از چگونگی مهاجرت به یک کشور، به معنای پرسش از چگونگی اخذ ویزای اقامت در آن کشور است. مهاجرت به آلمان طبق آخرین تحولات قوانین این کشور در حوزه پذیرش مهاجران باید به یکی از این دو دلیل پذیرفته شود:
1- اخذ مجوز قبلی برای انجام فعالیت‌های حرفه‌ای : فعالیت تخصصی، تحصیلی، سرمایه‌گذاری یا کارگری
2- ازدواج با یک آلمانی
علاوه بر این دو مسیر، مهاجرت به آلمان مانند بیشتر کشورهای توسعه‌یافته از طریق پناهندگی نیز میسر است اما از آنجا که شیوه‌ای خطرناک، پرهزینه و فاقد ابتکارعمل است از بررسی این شیوه مهاجرت به آلمان چشم‌پوشی می‌کنیم.

 

مهاجرت به آلمان


نکته‌ای که در اینجا وجود دارد این است که در بسیاری از موارد اقامت دائم در آلمان مستلزم کسب تابعیت آلمانی نیز هست که این خود متوقف بر ترک تابعیت نخستین است چرا که در نظام حقوقی آلمان تابعیت مضاعف مورد قبول نیست.
1- مهاجرت به آلمان از طریق اخد مجوز قبلی
در واقع هرگاه شما به هر دلیلی از دلایل به غیر از انگیزه‌های گردشگری و یا دیپلماتیک وارد خاک آلمان شوید و نهایتاً 5 سال در این کشور زندگی کنید (که معمولا بسته به مسیری که جهت مهاجرت به آلمان انتخاب کرده‌اید خیلی کمتر طول می‌کشد ) با ارائه مدارک دال بر 3 چیز می‌توانید تقاضای اقامت دائم نمایید:
1 : این 5 سال حضور شما در آلمان قانونی بوده : یعنی برای ورود به آلمان ویزا گرفته و مجوز اقامت موقت خود را در طی این 5 سال همواره تمدید کرده‌اید؛
2 : در این 5 سال شما توانسته‌اید در آلمان با کار و درآمد خود زندگی کنید؛
3 : زبان آلمانی را فراگرفته‌اید.

مهاجرت به آلمان


برای اخذ ویزا جهت اقامت موقت در آلمان باید چگونه عمل کرد ؟ پاسخ این سوال آن است که باید یک فعالیت حرفه‌ای زمینه ورود شما به خاک آلمان باشد که این خود از 4 طریق ممکن است :
الف : مهاجرت به آلمان جهت فعالیت تخصصی
از طریق فعالیت تخصصی می‌توان جهت مهاجرت به آلمان ویزا گرفت. فعالیت تخصصی یعنی آن‌که شما در رشته خاصی دارای تحصیلات آکادمیک هستید و کارفرمایی در آلمان نیز خواهان جذب شماست. از سال 2012 روند جذب افراد متخصص در سراسر اتحادیه اروپا منهای انگلیس و ایرلند با تقلید از گرین کارت آمریکا و ابداع روالی مشابه، با عنوان بلو کارت (Blue Card) سرعت گرفته‌است. با دراختیار داشتن این کارت، گرفتن اقامت دائم برای شما خیلی کمتر طول می‌کشد و همسر و فرزندان شما نیز تا زمانی که این کارت اعتبار داشته باشد، به تبع شما می‌توانند در آلمان اقامت گزینند. برای شروع این فرایند دو چیز نیاز ابتدایی است:
الف : تأیید مدرک دانشگاهی شما توسط اداره ارزشیابی مدارک آکادمیک آلمان
ب : دریافت پیشنهاد رسمی از کارفرمایی که:
یا در آمد ناخالص سالیانه اش 44800 یورو باشد (که رقم بالایی نیست)
یا در آمد ناخالص سالیانه اش بین این رقم تا حداقل 34944 یورو باشد ولیکن مشاغل تحت هدایت وی در زمره‌ی مشاغل خاص یا مورد نیاز شدید آلمان باشد که طی یک فهرست رسمی منتشر شده است. مشاغل مبتنی بر رشته‌های طبیعی، ریاضی و همین طور علوم کامپیوتر و انفورماتیک از جمله این مشاغل محسوب می‌شوند.
شما می‌توانید با 33 ماه فعالیت تخصصی در آلمان موفق به دریافت PR یا همان اقامت دائم شوید که اگر بتوانید زودتر از این مدت مدرک زبان آلمانی سطح B1 را کسب کنید، مهلت مقرر 33 ماهه به 21 ماه کاهش می‌یابد.
ب : مهاجرت به آلمان از طریق فعالیت تحصیلی
در این روش ابتدا باید از دانشگاه مورد نظر خود در آلمان تاییدیه دریافت کنید و سپس مدارک خود را ابتدا به سفارت آلمان تحویل دهید فقط توجه داشته باشید که اگر خواهان پذیرش در دوره لیسانس هستید باید مدرک آلمانی داشته باشید اما اگر دانشجوی ارشد یا دکتری می‌باشید و دانشگاه مقصد شما دانشگاهی است که زبان رسمی آن انگلیسی است در این صورت باید مدرک زبان انگلیسی ارائه دهید. اما آیا مهاجرت به آلمان از این طریق به اقامت دائم منجر خواهد شد؟ در پاسخ باید گفت که بستگی به مدت زمان تحصیل شما دارد. دانشجوهای دوره دکتری مدت طولانی تری را در آلمان سپری می‌کنند و معمولا گذراندن دوره دکتری در اروپا به نوعی اشتغال تلقی می‌شود پس همان طور که در ابتدا عرض کردیم پس از گذران 5 سال و ارائه مدارک دال بر احراز 3 شرط مربوطه که در ابتدای مقاله ذکر شد می‌توان فرایند مهاجرت به آلمان را تا اخذ اقامت دائم تکمیل کرد. دانشجوهای دوره کارشناسی و ارشد نیز پس از اتمام دوره تحصیلی خود با پذیرش در مقطع بالاتر یا جذب در مشاغل (ر.ک : مهاجرت به آلمان از طریق فعالیت تخصصی) می‌توانند قدم بعدی را تا کسب مجوز اقامت دائم در آلمان بردارند.
ج : مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه‌گذاری : که خود بر دو نوع است :
1 : سرمایه‌گذاری جهت فعالیت فردی : که برای بعضی از آن ها کسب مجوز خاص لازم نیست و فقط باید طرح توجیه اقتصادی آن به تایید اداره بازرگانی برسد مانند بیشتر مشاغلی که دائر مدار یک «مغازه» است؛ ولی برای بعضی دیگر از ان ها کسب مجوز خاص مبنی بر مستلزمات صنف مربوطه مورد نیاز است مانند رانندگی تاکسی.
2 : سرمایه گذاری در قالب شرکت : که می‌تواند شرکت مربوطه اصلی یا شعبه‌ی شرکت ایرانی باشد که در هر دو صورت تابع قوانین آلمان است و باید جهت اخذ اطلاعات وسیع تر با توجه به اقتضائات هرمورد به مشاور حقوقی و بازرگانی در این زمینه مراجعه نمود.
همه این موارد می‌توانند زمینه ساز مهاجرت دائم به آلمان باشد.

مهاجرت به آلمان


د : مهاجرت به آلمان جهت کار :
البته اینجا منظور نه فعالیت تخصصی بلکه مشاغل یدی و غیر تخصصی است. بهترین مسیر برای این امر استفاده از فرصت شش ماهه ای است که آلمان به افراد خارجی جهت یافتن کار اعطا می‌کند و ابتدا هم بر همین مبنا به شما ویزای ورود به خاکش را می‌دهد. همان طور که در ابتدا اشاره کردیم اگر بتوانید تا 5 سال در آلمان کار داشته باشید و زبان آلمانی را هم فرابگیرید پس از آن شانس زیادی برای دریافت مجوز اقامت دائم خواهید داشت.
2- ازدواج با یک آلمانی
طبق نظام حقوقی آلمانی زن یا مردی که با مرد یا زن آلمانی ازدواج کند باید به تابعیت آلمانی درآید. بنابراین ازدواج با یک آلمانی و دارا بودن شرایط کسب تابعیت و قبل از آن اخذ ویزای ازدواج لازم و ملزوم هم هستند و همان‌طور که در ابتدا هم گفته شد این امر مستلزم ترک تابعیت ایرانی است. فرد باید به سفارت آلمان در کشور خود مراجعه کرده و مدرکی دال بر کفایت وضعیت درآمدی خود در آلمان ارائه نماید و همچنین مدرک A1 زبان آلمانی را نیز کسب کرده باشد.

 

نظرات کاربران

 • علی میگه:
  سلام من ۴۰ سالم هست و دارای ۱۵ سال سابقه کار هستم و رشته تحصیلی ام نرم افزار بوده الان میخوام اقدام کنم برای انگلیس یا آلمان مدرک زبان ندارم لطفا راهنمایی کنید
  پاسخ مدیر :با سلام دوست عزیز رزومه خودتون رو برای ما ارسال کنید تا برای آلمان بررسی بشه .
 • محمود میگه:
  سلام. من کارمند آموزش و پرورش هستم و میخوام برای مهاجرت به آلمان اقدام کنم. حدود 10 سال هم سابقه کاری دارم؟آیا میتونم به استفاده از رزومه کاری به آلمان مهاجرت کنم؟
  پاسخ مدیر :با سلام دوست عزیز رشته تحصیلی و سطح زبان شما چیست؟ باید بررسی شود. برای بررسی و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.
 • شبنم آقا خانی میگه:
  بنده 21 سالمه و دانشجوی رشته دندانپزشکی هستم.برای مهاجرت به آلمان نیازمند چه رزومه ای هستم.از چه طریق میتوانم به آلمان مهاجرت کنم؟
  پاسخ مدیر :با سلام خدمت شما دوست عزیز. شما میتوانید برای تخصص رشته دندانپزشکی در کشور آلمان اقدام کنید و پس از گذراندن دوره ها می توانید مشغول به تحصیل شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در موسسه حقوقی رادیو وکالت در تماس باشید.
 • Abbas ghasemi میگه:
  سلام ، متخصص داخلی پزشک ۴۱ ساله مجرد مدرک زبان ندارم اقامت دایم کاری اروپا (آلمان )
  پاسخ مدیر :با سلام دوست عزیز اگر قصد ویزا کاری آلمان رو دارید باید به زبان آلمانی تسلط پیدا کنید و دو امتحان رو پاس کنید اما ما برای شما خرید سهام یک کیلینیک رو داریم برای کسب اطلااعت دقیق تر با کارشناسان ما تماس بگیرید.
 • معظمی میگه:
  سلام در مورد جواز کسب در آلمان لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون
  پاسخ مدیر :با سلام و عرض ادب . به استحضار حضرتعالی می رساند ؛ هلدینگ حقوقی رادیو وکالت و وکلای رسمی دادگستری عضو مجموعه حقوقی در زمینه اخذ بلوکارت آلمان نیز فعالیت می کند لیکن جهت بررسی شرایط توسط متخصصین ، بدوا لازم است اسکن صفحه اول پاسپورت و اسکن ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی و رزومه خویش را جهت اخذ مشاوره مجانی برای مجموعه حقوقی ارسال کنید تا مشاورین بتوانند به شما مشاوره مکفی رایگان در این زمینه ارائه بدهند . لذا می توانید جهت هماهنگی با دفتر و اخذ مشاوره با شماره تلفن های ذیل تماس بگیرد : 02188705123 برای ارسال رزومه و مدارک شماره : ۰۹۰۱۷۳۶۵۸۵۲ با سپاس از اعتماد شما
 • فرزاد میگه:
  با سلام نن کارمند اداره برق هستم سیمان شرکت توزیع با مدرک فنی و حرفه ای با سابقه ۱۸ سال کار و گذراندن چندین دوره آموزشی میخواستم بدونم میشه در آلمان شغل در آلمان پیدا کنم در صورت ممکن کمک و راهنمایی کنید
  پاسخ مدیر :با سلام و عرض ادب . به استحضار حضرتعالی می رساند ؛ هلدینگ حقوقی رادیو وکالت و وکلای رسمی دادگستری عضو مجموعه حقوقی در زمینه اخذ بلوکارت آلمان و اخذ اقامت ضمن تضمین اشتغال نیز فعالیت می کند لیکن جهت بررسی شرایط توسط متخصصین ، بدوا لازم است اسکن صفحه اول پاسپورت و اسکن ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی و رزومه خویش را جهت اخذ مشاوره مجانی برای مجموعه حقوقی ارسال کنید تا مشاورین بتوانند به شما مشاوره مکفی رایگان در این زمینه ارائه بدهند . لذا می توانید جهت هماهنگی با دفتر و اخذ مشاوره با شماره تلفن های ذیل تماس بگیرد : 02188705123 برای ارسال رزومه و مدارک شماره : ۰۹۰۱۷۳۶۵۸۵۲ با سپاس از اعتماد شما
 • کاظمی میگه:
  با عرض سلام و ادب لطفا درمورد مهاجرت به آلمان و مقدار هزینه و شیوه پرداخت ، همچنین اثر انگشت، راهنمایی بفرمائید
  پاسخ مدیر :با سلام و عرض ادب . به استحضار حضرتعالی می رساند . هلدینگ حقوقوی رادیو وکالت مهاجرت به کشورهای مناسب بسیاری را می تواند توصیه کند من جمله آذرباییجان و اوکراین و اسپانیا و... لیکن فعلا فقط در زمینه اخذ بلوکارت المان مشاوره داده می شود .به همین علت پیشنهاد مشاوره حضوری داده می شود . البته مشاوره توسط کارشناسان و مجانی به شما ارائه می گردد . لذا می توانید جهت هماهنگی با دفتر و اخذ مشاوره با شماره تلفن های ذیل تماس بگیرد : 02188705123 برای ارسال رزومه و مدارک شماره : ۰۹۰۱۷۳۶۵۸۵۲ با سپاس از اعتماد شما
فرم ارسال سوال و نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد

مطالب مرتبط

مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان

توضیحاتی کامل در رابطه با مهاجرت به آلمان

اعزام دانشجو به آلمان

اعزام دانشجو به آلمان

توضیحاتی در رابطه با اعزام دانشجو به آلمان

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

توضیحاتی جامع در رابطه با تحصیل در کشور آلمان

اقامت آلمان

اقامت آلمان

توضیحاتی کامل در رابطه با اقامت آلمان