پل های ارتباطی شما با رادیو وکالت            شماره تلفن: 88705123-021          ایمیل: info@legalholding.ir

اقامت آلمان

اقامت کشور آلمان

اخذ اقامت آلمان یا هر کشور دیگر، دارای ابعاد مختلف اجتماعی، سیاسی و حقوقی است که در این نوشتار، به مسائل حقوقی عمده در خصوص راه های اخد اقامت آلمان و ویزاهای آن می‌پردازیم.
دو راه عمده برای اقامت آلمان، ازدواج با یک آلمانی و دیگری گرفتن مجوز برای انجام فعالیت‌های حرفه‌ای است که در ادامه به این موارد و شقوق قانونی موجود در مورد مسیر دوم می‌پردازیم.

اقامت آلمان

 

یک) ازدواج با فرد آلمانی

برای اخذ اقامت آلمان از این طریق، طبق مقررات حوزه ی حقوق بین الملل خصوصی در کشور آلمان، زن یا مردی که با یک مرد یا زن آلمانی ازدواج کند، به تابعیت آلمان درمی‌آید. البته اخذ تابعیت آلمان مستلزم ترک تابعیت ایران خواهد بود. فرد متقاضی باید به سفارت آلمان در کشور خود مراجعه کند و مدارکی دال بر کفایت وضعیت درآمدی خود در آلمان ارائه نماید و البته مدرک A1 زبان آلمانی را نیز کسب کرده باشد.
نکته‌ای که در بالا در مورد تابعیت بدان اشاره شد، این است که در بسیاری از موارد اخذ اقامت دائم در آلمان مستلزم کسب تابعیت آلمانی نیز است و این امر متوقف بر ترک تابعیت نخستین است و مثلاً ترک تابعیت ایرانی است و مشمول ضوابط مقرر و از جمله قوانین تابعیتی ایران در خصوص ترک تابعیت است. به هر حال در نظام حقوقی حقوق بین الملل خصوصی آلمان، تابعیت مضاعف یا دوگانه مقبول نیست.

اقامت آلمان

دو) مهاجرت به آلمان از طریق اخد مجوز قبلی

برای اخذ اقامت آلمان، هرگاه شخصی به دلایلی غیر از انگیزه‌های گردشگری و یا دیپلماتیک وارد خاک آلمان شود و مدت 5 سال در این کشور زندگی کند، با ارائه مدارکی دال بر احراز موارد ذیل می توان تقاضای اقامت دائم آلمان کند:
- این پنج سال حضور شخص در آلمان قانونی بوده باشد؛ یعنی متقاضی برای ورود به این کشور ویزا گرفته باشد و مجوز اقامت موقت خود را در طی این پنج سال همواره تمدید کرده‌ باشد؛
- در این پنج سال شخص توانسته باشد در آلمان با کار و درآمد خود زندگی کند؛
- شخص زبان آلمانی را یاد گرفته باشد.
فعالیت های حرفه‌ای برای اخذ اقامت موقت و ورود به آلمان از این چهار طریق ذیل ممکن است:
دو - الف: مهاجرت به آلمان برای انجام فعالیت تخصصی
فعالیت تخصصی بدان معناست که شخص در یک رشته خاص دارای تحصیلات دانشگاهی باشد و یک کارفرما در کشور آلمان نیز خواهان جذب او باشد. از سال 2012 میلادی روند جذب افراد متخصص در سراسر اتحادیه ی اروپا به غیر از آلمان و ایرلند با ابداع روالی مشابه، با عنوان بلو کارت (Blue Card) سرعت گرفته ‌است. با داشتن این کارت، همسر و فرزندان شخص متقاضی هم تا زمانی که این کارت اعتبار داشته باشد، به تبع فرد می‌توانند در آلمان اقامت گزینند. برای شروع این امر دو چیز نیاز است: یکی تأیید مدرک دانشگاهی فرد از سوی اداره ارزشیابی مدارک دانشگاهی کشور آلمان و دیگری دریافت پیشنهاد رسمی از کارفرمایی که یا در آمد ناخالص سالیانه ی وی 44800 یورو باشد و یا در آمد ناخالص سالیانه ی وی بین این رقم تا حداقل 34944 یورو باشد؛ ولی مشاغل تحت هدایت او، مشاغل خاص یا مورد نیاز شدید کشور آلمان باشد تا مورد قبول واقع شود. این مشاغل در یک فهرست رسمی از سوی مقامات مربوط منتشر می شود که مشاغل مربوط به رشته‌های طبیعی، ریاضی، علوم کامپیوتر و انفورماتیک از جمله این مشاغل هستند.
فرد متقاضی می‌تواند با 33 ماه فعالیت تخصصی در آلمان موفق به دریافت PR یا همان اقامت دائم شود و اگر بتواند زودتر از این مدت مدرک زبان آلمانی سطح B1 را کسب کند، مهلت مذکور 33 ماهه به 21 ماه کاهش می‌ یابد.

اقامت آلمان

دو - ب: مهاجرت به آلمان از طریق فعالیت تحصیلی
در روش تحصیلی، شخص متقاضی اخذ اقامت آلمان ابتدا باید از دانشگاه مورد نظر خود در کشور آلمان تأییدیه دریافت کند و سپس مدارک لازم را به سفارت آلمان تحویل دهد. باید توجه داشت که اگر شخص متقاضی خواهان پذیرش در دوره‌ی لیسانس است، می بایست مدرک زبان آلمانی داشته باشد؛ اما اگر دانشجوی ارشد یا دکتری است و دانشگاه مقصد وی دانشگاهی است که زبان رسمی آن انگلیسی است، در این صورت وی باید مدرک زبان انگلیسی خود را ارائه دهد. دانشجویان دوره ی دکتری مدت طولانی تری را در آلمان سپری می‌کنند و معمولا گذراندن دوره ی دکتری در اروپا به نوعی، اشتغال تلقی می‌شود و همان طور که گفته شد پس از گذراندن 5 سال و ارائه مدارک دال بر احراز سه شرط مزبور که در ابتدای این نوشتار گفته شد، می‌توان فرایند مهاجرت به آلمان را تا اخذ اقامت آلمان به صورت اقامت دائم تکمیل کرد. دانشجویان دوره ی کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز پس از اتمام دوره تحصیلی خود با پذیرش در مقطع بالاتر یا جذب در مشاغل، می‌توانند قدم بعدی را تا کسب مجوز اقامت آلمان در آلمان بردارند که ادامه ی این مسیر، منوط به رعایت ضوابط و شزایط مذکور در قسمت اخذ اقامت آلمان از طریق انجام فعالیت تخصصی است.
دو - ج: مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه‌گذاری
برای اخذ اقامت آلمان از این طریق که می تواند زمینه ساز اقامت دائم آلمان باشد، دو مسیر وجود دارد:
اول؛ سرمایه‌گذاری جهت فعالیت فردی که برای بعضی از این موارد کسب مجوز خاصی لازم نیست و متقاضی باید فقط طرح توجیه اقتصادی آن را به تأیید اداره بازرگانی برساند. البته برای بعضی دیگر از این مشاغل، کسب مجوز خاص مبنی بر الزامات صنف مربوط مورد نیاز است که برای مثال شغل رانندگی تاکسی از جمله‌ی این موارد است.
دوم؛ سرمایه گذاری در قالب شرکت که این شرکت می‌تواند اصلی و یا شعبه‌ی شرکت ایرانی باشد که در هر دو صورت، تابع قوانین آلمان است و جهت اخذ اطلاعات بیشتر و با توجه به اقتضائات هر مورد، بهتر است به یک مشاور حقوقی و بازرگانی در این زمینه مراجعه کرد.

اقامت آلمان


دو - د: مهاجرت به آلمان جهت کار
اخذ اقامت آلمان از این طریق، نه اینکه لزوماً به معنای فعالیت تخصصی باشد؛ بلکه مشاغل یدی و غیر تخصصی است. بهترین مسیر برای این امر استفاده از فرصت شش ماهه ای است که کشور آلمان به افراد خارجی برای یافتن شغل اعطا می‌کند و ابتدا بر همین مبنا به فرد متقاضی ویزای ورود به آلمان را صادر می کند. فرد متقاضی اگر بتواند تا 5 سال در آلمان کار داشته باشد و زبان آلمانی را نیز فرابگیرد، پس از آن احتمال دریافت مجوز اقامت دائم افزایش خواهد یافت.
    

 

نظرات کاربران

 • رجبیان میگه:
  با سلام ما یک شرکت 4 سال قبل در آلمان تاسیس کرده ایم والان می خواهیم برای دریافت بلو کارت اقدام کنیم چه مراحلی لازم است؟
  پاسخ مدیر :با سلام دوست عزیز ثبت شرکت به دریافت بلو کارت هیچ ربطی ندارد با کارشناسان ما تماس بگیرید تا اطلاعات دقیق تری ارائه دهید.
 • سعید میگه:
  سلام.مطلب وب سایتتون رو خوندم.اما بازم متوجه نشدم.میخوام بدونم برای گرفتن اقامت آلمان چه راهی رو پیشنهاد میدین؟بهترین راه برای این کار چیه؟
  پاسخ مدیر :با سلام خدمت شما دوست عزیز. اقامت آلمان نیز همانند سایر کشورها شرایط بخصوصی دارد. یکی از مرسوم ترین روش های موجود اقامت آلمان از طریق ویزای جستجوی کار می باشد. می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در موسسه حقوقی رادیو وکالت تماس حاصل نمایید تا در این خصوص شما دوست محترم را یاری رسانند. با تشکر
 • مجید عالی نژاد میگه:
  با سلام.میخواستم برای گرفتن اقامت آلمان اقدام کنم.بهترین روش گرفتن اقامت آلمان چیه و شما این کار رو در چه مدت زمانی انجام میدین؟
  پاسخ مدیر :با سلام دوست عزیز شما از طریق سرمایه گذاری و یا ویزا جست و جو کار و همچنین بلو کارت می توانید اقدام کنید برای بررسی وضعیت تحصیلی و سابقه کاری برای ویزا آلمان با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.
 • سپهر رجب زاده میگه:
  با سلام . من لیسانس نرم افزار کامپیوتر دارم . و تخصص بالا در تعمیرات نرم افزار و سخت افزار تلفن همراه دارم .آیا میتوانم در آلمان کار کنم و درآمدی داشته باشم که در رفاه زندگی کنم.؟؟
  پاسخ مدیر :با سلام دوست عزیز بله شرایط شما برای اخذ ویزا جست و جو کار و کار آلمان مناسب است برای بررسی بیشتر شرایط خود با کارشناسان کا تماس حاصل فرمایید.
 • حمید سلیمانی میگه:
  با سلام اولین قدم برای کار در آلمان چیه و به چه شماره ای باید تماس گرفت؟ سپاسگذارم
  پاسخ مدیر :با سلام نخستین شرط داشتن مدرک لیسانس با شماره 02188705123 تماس حاصل فرمایید.
 • اكبر میگه:
  من ويزا دوساله مولتي دارم كه نوع ان تايپ سي توريستي با نودروز استي ميباشد كه اين ويزا پنج روز ديگر تمام ميشود من وقتي خارج شدم چه زماني ميتوانم قانونا برگردم دوباره المان همچنين درخصوص اقامت درخواست قرارداد با شما دارم
  پاسخ مدیر :زمانی میتوانید مجدد برگردید که ویزا داشته باشید برای عقد قرارداد با کا تماس حاصل فرمایید تا شرایط شما بررسی شود.
 • فرشاد مرزوان میگه:
  چه زمانی،وکجا میتوانیم برای کار درآلمان اعلام آمادگی کنیم؟؟
  پاسخ مدیر :با سلام دوست عزیز تماس حاصل فرمایید تا رزومه تحصیلی و شغلی شما بررسی بشه با تشکر.
فرم ارسال سوال و نظر
اطلاعات تماس شما منتشر نخواهد شد و تنها برای پاسخگویی به شما دریافت میگردد

مطالب مرتبط

مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان

توضیحاتی کامل در رابطه با مهاجرت به آلمان

اعزام دانشجو به آلمان

اعزام دانشجو به آلمان

توضیحاتی در رابطه با اعزام دانشجو به آلمان

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

توضیحاتی جامع در رابطه با تحصیل در کشور آلمان

اقامت آلمان

اقامت آلمان

توضیحاتی کامل در رابطه با اقامت آلمان